Zobacz pełną wersję : Prosty i tani interwałometr
Witam,
szukam taniego interwałometru do Nikona D80. Generalnie coś takiego: http://usprawnienia.pl/produkty/fotowyzwalacz/index-ir.php
Z tym, że ta firma chyba już nie istnieje, ale znajomy parę lat temu od nich kupił za 20 zł i do dziś działa jak powinno. Czy ktoś się orientuje gdzie takie coś można kupić? Szukałem na allegro oraz w Google, ale ciężko znaleźć coś do Nikona, udało mi się tylko do Pentaxa.
Jeżeli masz telefon z IR na Androidzie to można uzywać telefonu.
Ja używam swojego HTC One z odpowiednią aplikacją w której mam interwałometr.
Rozwiń proszę skrót IR. Powiedz na jakiej zasadzie to działa i czego potrzebuję aby telefon łączył mi się z aparatem?
Podałeś linka do pilota na podczerwien, którym można wyzwalać migawkę. Jeżeli można pilotem na podczerwień (IR) to robić, to w aparacie masz odbiornik.
Zamiast pilota, można użyć telefonu, który ma port podczerwieni i użyć telefonu jako pilota.
Przez pomyłkę podałem zły model, oni robili też takie z kablem. Nie mam podczerwieni w telefonie, ale poczytałem trochę na ten temat i znalazłem, że można kablem połączyć. Tylko tutaj nie znalazłem żadnego konkretnego przykładu. Mam w telefonie micro USB, czyli mam kupić micro USB na mini USB czy wtedy wczepia się do innego portu w Nikonie?
Po kablu z telefonem nie zadziała. Użyj wbudowanego interwalometru w aparacie ?
Albo kup sobie interwalometr na kablu: http://www.ebay.com/itm/LCD-Timer-Intervalometer-Remote-Cord-for-Nikon-D90-MC-DC2-D7000-D3100-D5100-/400526435249?pt=Camera_Camcorder_Remotes&hash=item5d413c63b1
Nikon D80 z tego co mi wiadomo nie ma wbudowanego. Coś czytałem w innym temacie na tym forum, że da się kablem, ale to pisała osoba która szukała a nie użytkowała. Bardzo ciężko znaleźć coś na ten temat.
Aj, zakodowałem sobie i przeczytałem, że masz D90 - oczy mi padają o tej porze już.
Masz tu intrwalometr do D80: http://www.ebay.com/itm/Timer-Remote-Control-for-Nikon-D70s-D80-as-Shutter-Release-/270845976624?pt=Camera_Camcorder_Remotes&hash=item3f0fada030
Albo pozostaje sterowanie kompem przez usb.
Telefonem z Androidem można też i kablem wyzwalać. Potrzeba 2 tranzystory, 2 rezystory, jack 3.5mm, kabel do aparatu.
Połączony kabel podłączasz do gniazda słuchawek w telefonie i do aparatu.
Aplikacja:
https://play.google.com/store/apps/details?id=de.dslrremote&hl=pl
Opis kabla:
http://bitshift.bi.funpic.de/en/dslr-remote/hardware/cable-s.php
Są w sprzedaży gotowe? Nie mam doświadczenia w takich przeróbkach.
Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2
Są w sprzedaży gotowe? Nie mam doświadczenia w takich przeróbkach.
Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2
Nie.
Albo kupisz gotowy wężyk z interwałometrem, albo bawisz się sam.
Masz tu intrwalometr do D80: http://www.ebay.com/itm/Timer-Remote-Control-for-Nikon-D70s-D80-as-Shutter-Release-/270845976624?pt=Camera_Camcorder_Remotes&hash=item3f0fada030
Warto to kupować? Pożyje troche?
Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2
Nie mam pojęcia, niestety ale jestem szczęśliwym posiadaczem telefonu, aczkolwiek kabel polecony przez GonzoG mnie zaciekawił i chętnie bym sobie zrobił taki jako backup.
Nie mam pojęcia, niestety ale jestem szczęśliwym posiadaczem telefonu, aczkolwiek kabel polecony przez GonzoG mnie zaciekawił i chętnie bym sobie zrobił taki jako backup.
Mając już kabel do podłączenia do aparaty (np. od wyzwalaczy radiowych), to koszt jest znikomy:
- jack 3.5mm z kablem - najczęściej każdy ma gdzieś stare niedziałające słuchawki
- 2 tranzystory - u mnie w jednym sklepie z elektroniką, więc potwornie drogim - 50 gr/szt
- 2 rezystory - 15 gr/szt
- gniazdo jack 2.5mm (pod wtyk kabla od wyzwalaczy) - 1 zł.
- był potrzeby jeszcze kondensator, bo trzymał otwartą migawkę dłużej, albo robił jeszcze jedno zdjęcie przy krótkich czasach - wlutować między żyłę od wyzwalania migawki i masę - dowolny kondensator ceramiczny. Akurat kilka się znalazło w starej myszce, ale koszt ok 10-15gr.
Zastosować można inne tranzystory, byle by miały podobne parametry.
Najtaniej wyjdzie: D80 - kabel - laptop - darmowy program. Mogę nawet zaryzykować, że wszystko masz w domu ;)
Tak się składa, że mam notebooka którego mogę użyć. Jaki free program oraz kabel to obsłuży? w tym wypadku zwykły USB - USB Mini?
Tak się składa, że mam notebooka którego mogę użyć. Jaki free program oraz kabel to obsłuży? w tym wypadku zwykły USB - USB Mini?
Kabel - pasujący do aparatu.
Program: http://digicamcontrol.com
Kabel - pasujący do aparatu.
Program: http://digicamcontrol.com
Doceniam pomoc i w ogóle, tyle, że pasować będzie zarówno Mini USB czyli kabel po którym zgrywam dane jak i ten nieco mniejszy dedykowany do pilota. Rozumiem, że chodzi o ten mniejszy?
Obojętnie jaki kabel. Ten co "wetkniesz" jedną końcówką do aparatu, a drugą do komputera. Byle nie jakiś dziwny komórkowy wynalazek. Wystarczy ten, co był dołączony do aparatu. Jak chcesz na większą odległość, pamiętaj tylko, że USB ma ograniczenia do 5 m. Dalej trzeba łączyć kablem ze wzmacniaczem (http://allegro.pl/kabel-przedluzacz-usb-5m-wzmacniacz-sygnalu-i4146755462.html). Koszt od 30 zł w górę. Im lepszej jakości kabel, tym lepiej, ale drożej ;) Tak można połączyć np. 3 kable 5 metrowe, każdy ze wzmacniaczem, co daje max. 15m. Dalej nie pójdzie, bo wzmacniacz nie "wydoli".
Łączyłem kabel firmowy od aparatu+USB 5 metrów ze wzmacniaczem i nie było problemów. Na tablet z andkiem też jest chyba jakiś program z cyklicznym robieniem zdjęć. Digicamcontrol, o ile pamiętam zapisuje zdjęcia we wskazanym folderze na kompie z pominięciem karty w aparacie. Dokładając do tego jakiś darmowy program do fotek np. FastStone Image Viewer, można od razu podziwiać zdjęcia na ekranie komputera.
Połączyłem USB i cos mi nie chce go ten program wykryć a aparat po włączeniu przechodzi standardowo w tryb PC.
Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2
Przestaw tryb USB w aparacie.
Jak nie zadziała, to ten (http://www.optyczne.pl/1850-nowo%C5%9B%C4%87-DCamCapture_-_kontroluj_swojego_Nikona.html) zadziała.
Oczywiście podglądu na żywo nie będzie ;)
Zmieniałem tryb USB i na PC widziało go, ale na lapku już nie. Na szczęście ten DCamCapture wykrył a w dodatku nie obciąża tak systemu. Dzięki Wam za pomoc.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.