PDA

Zobacz pełną wersję : Tokina ATX PRO 28-80 1:2.8



Gawronnek
02-08-2005, 21:20
bardzo przeraszam jak było, ale przeszukuje forum i nic konkretnego na temat tego obiektywu nie znalazłem, czy może ktos z Was ma takowy, albo chociaż miał okazje nim pofocić, a juz ideałem by było jak by ktoś miał porównanie z Tamronem 28-75

Anonymous
02-08-2005, 21:41
Witam
Mam Tokinę ATX 280 pro (28-80/2,8).
Konstrukcja znakomita, bardzo mocna, prawie nie do zdarcia. Bardzo wygodne ostrzenie reczne (prawie jak w dobrych obiektywach manualnych) , dość szybki i pewny AF, wygodny sposób przełączania AF - MFspecyficzna konstrukcja Tokiny pozwalajaca na nieobracanie sie filtrow w trakcie ostrzenia i zmiany ogniskowej pomimo, że jest to prawdziwy zoom.
Ostrość bardzo dobra na calym kadrze, nieco słabsza przy 2,8, ale nie jest zła.( lepsza niż Tamrona)
Przy zdjeciach pod światlo słabsza od starszej wersji ATX 270 proII, ale nie jest bardzo źle ( podobnie jak w Tamronie).
Dystorsja zauważalna - na poziomie podobnych Sigm i Tamrona.
Winietowanie - bardzo małe - tutaj lepiej niż w starszej wersji i Tamronie.
Wady - wysoka cena - w Niemczech ponad 540 euro, dla niektórych może wydawać sie za duży i za ciężki, ale czy to wada to rzecz dyskusyjna.

Pozdrawiam:
Andrzej

admin
03-08-2005, 00:01
Mialem, wybralem Tamrona. Andrzej napisal Ci o Tokinie w porownaniu z Tamronem ale chyba nie do konca wie co pisze w tym porownaniu. Winietowanie w Tamronie wieksze od Tokiny, hmmm chyba nie o tym samym Tamronie mowimy. Pod swiatlo ta Tokina jest fatalna. Jesli jest wg Andrzeja taka jak w Tamronie to nie mial tego szkla w reku. Jedyne co mnie w Tamronie faktycznie denerwuje to bliki ktore lapie niestety za czesto. Umowmy sie, podepniesz Tamrona, zalatwie Ci Tokine i zrobisz sobie test. Ja zrobilem :)

RAF
03-08-2005, 00:33
hm, co do winietowania to testy też mówią coś innego o tej tokinie
"Winietowanie jest bardzo mocne w zakresie szerokokątnym i – przynajmniej w testowanym egzemplarzu – odbiegało od występującego dla wersji obiektywu ze zmiennym światłem. Przy 28 mm trzeba było przymknąć obiektyw aż do f/16, a przy 35 mm – do f/11 (nie są to wartości, przy których następuje pełna likwidacja nierównomierności oświetlenia kadru, ale poziom akceptacji)."
źródło
http://www.foto.com.pl/

admin
03-08-2005, 00:50
Nawet foto napisalo o slabszym kontrascie pod swiatlo... Ja to zauwazylem natychmiast ale moze starsza optyka jest faktycznie lepsza. Jeszcze jedna uwaga. Testowano to na korpusie tradycyjnym. Winieta przy cropie moze byc mniej widoczna. Nie zmienia to postaci rzeczy ze na Tamronie w obu przypadkach (analog/cyfra) nie mam winiety ktora bym sie przejmowal.

Gawronnek
03-08-2005, 08:07
tego się trochę bałem, że moje pytanie wywoła kolejną dyskusje, ale przyznam że propozycja admina, jest kusząca, czy moglibyśmy spotkać się np. w sobotę :?:

jeden za znajomych namawia mnie na http://www.allegro.pl/show_item.php?item=58919638, sporo pozytywnych opinii widziałem tutaj na jego temat, ale jak ten obiektyw ma się do wspomnianego Tamrona czy Tokiny :?:, nie pytam o szeroki kąt, bo to oczywiste, ale o ostrość, szybkość i inne walory użytkowe, szukam obiektywu, którym można by focić takie imprezy jak TA (http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=12193) czy TA (http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?t=12276)

powerfactorx
03-08-2005, 11:11
A ja i tak wybrałbym Tokinę - mam ATX 28-70 2,6-2,8 Pro II

Anonymous
03-08-2005, 11:18
A ja i tak wybrałbym Tokinę - mam ATX 28-70 2,6-2,8 Pro II

I masz rację.

Pozdrawiam:
Andrzej

[ Dodano: Sro 03 Sie, 2005 ]

hm, co do winietowania to testy też mówią coś innego o tej tokinie
"Winietowanie jest bardzo mocne w zakresie szerokokątnym i – przynajmniej w testowanym egzemplarzu – odbiegało od występującego dla wersji obiektywu ze zmiennym światłem. Przy 28 mm trzeba było przymknąć obiektyw aż do f/16, a przy 35 mm – do f/11 (nie są to wartości, przy których następuje pełna likwidacja nierównomierności oświetlenia kadru, ale poziom akceptacji)."
źródło
http://www.foto.com.pl/

Co do testu z Foto - napisz maila do Pana Mikałajczuka z redakcji Foto z prośbą o porównanie optyki Tokiny i Tamrona, a zobaczysz co Ci odpisze - ja napisałem, otrzymalem odpowiedź: "Tokina 28-80/2,8 jest obiektywem optycznie lepszym niz Tamron 28-75/2,8, mechanicznie to zupelnie inna klasa, przy fotografii analogowej zdecydowanie bardziej polecam Tokinę, przy fotografii cyfrowej wybor jest bardziej skomplikowany - sprawa komatybilności sprzetu"

Winietowanie w tym obiektywie jest mniejsze niż w "starej" Tokinie ATX proII i mniejsze niz w Tamronie (nawet przy pełnym otworze nie jest źle).

Pozdrawiam:
Andrzej

Gawronnek
03-08-2005, 11:35
no to teraz mam kompletny mętlik w głowie, na allegro są wszystkie 3 wersje Tokiny w cenie , którą mogę zaakceptować, Tamrona też mkogę mieć z granicach 1300 zł, a nadal nie wiem co zrobić, ale naprawdę serdecznie dziękiuje wszystkim, którzy zabrali głos i może jeszcze zabiorą w tym wątku

admin
03-08-2005, 11:46
A ja i tak wybrałbym Tokinę - mam ATX 28-70 2,6-2,8 Pro II


I masz rację.

W tej sytuacji nie pozostaje Ci nic innego Piotrze jak zaufac kolegom i zakupic Tokine. Lobby Tokiny gora ;)

W sobote mozemy sie spotkac okolo 11-12. Pozniej jestem umowiony w Toruniu. Co by nie napisac oba szkla Cie zadowola, jedno z nich jednak bardziej ;)

Gawronnek
03-08-2005, 12:32
Cóż Piotrze co do soboty to nie będę Ci w takim razie zawracał głowy skoro masz wyjazd, a ja nie wiem czy dam radę tak wczesnie przyjechać, jeszcze raz dzieki za poradę, powtórze tylko pytanie co z tym Nikkorem 35-70 2,8 w kontekscie omawianych Tokiny i Tamrona :?:

admin
03-08-2005, 12:40
Wiec umowimy sie w tygodniu, jak bedzie Ci pasowalo. Ja nie bralem pod uwage 35-70 bo znam ten obiektyw i jego powolnosc, poza tym nie interesowal mnie tez zakres na szerokim koncu.

Gawronnek
03-08-2005, 12:56
admin, korci mnie bardzo wstąpienie w Wasze szeregi Piotrze, może w końcu się skusze, ale w Łodzi głównie bywam w weekendy, bo niestety praca mi raczej nie pozwala wpadać tam w środku tygodnia

admin
03-08-2005, 13:01
Wiec umowimy sie na nastepny weekend a ja zaplanuje spotkanie z gory :)

Gawronnek
03-08-2005, 13:07
ok Piotrze moje GG jakbyś znalazł czas to 95276, ewentulanie podaj jakis namiar na siebie

admin
03-08-2005, 13:23
Poszlo na priv'a Piotrze.

Damianus
03-08-2005, 16:23
Znalazłem w necie taką stronke dotyczaca omawianego sprzętu :) Moze się przydać.

http://www.photozone.de/2Equipment/reviews/tokina2880.htm

Pozdro

Anonymous
03-08-2005, 17:03
Znalazłem w necie taką stronke dotyczaca omawianego sprzętu :) Moze się przydać.

http://www.photozone.de/2Equipment/reviews/tokina2880.htm

Pozdro

Artykuł ten mniej więcej potwierdza moje spostrzeżenia.

Przy kupnie Tokiny na rynku wtornym nalezy jednak zwrocić szczególna uwage. Tokina ATX 270 pro II najczęściej jest obiektywem mocno wyeksploatowanym przez zawodowych fotografów - ciężko to ocenić wizualnie bo Tokina jest mechanicznie "niezniszczalna. Tokina ATX 280 pro jest obiektywem bardzo rzadko spotykanym na polskim rynku, większość zostala zakupiona w niemieckich komisach i sporo z nich jest po różnego rodzaju przezyciach, dlatego moga sie zdarzyć egzemplarze "nie najlepsze".
Zresztą cena uzywanych coś mówi - w tej chwili na Allegro jest egzemplarz za 1400 zł przy cenie nowego w Polskich sklepach internetowych powyżej 2700 zł
Wedlug mojej oceny Tokine warto kupić nową - ma sie wtedy obiektyw "na całe zycie", ktory na pewno zadowoli uzytkownika.
Tamron ma ta dużą zaletę , ze za 1300 zł kupuje sie nowego, a to nie jest bez znaczenia.

Pozdrawiam:
Andrzej

Gawronnek
03-08-2005, 18:27
Andrzej100, Toina w Foto-raju kosztuje 2385.00 zł, ale to i tak jest różnica do Tamrona, dołozyc jeszcze z 800 i była by Tokina 12-24 (oczywiście za jakis czas)

irekka
03-08-2005, 19:35
Nie miałem Tokiny w tym zakresie ognioskowych. Ale moge powiedzieć, że z Tamrona jestem zadowolony. Gdy otworzyłem paczkę to przy sigmie 24-70 wydał się taki mały, kiepsko zbudowany. Konstrukcja rzeczywiście nie jest najlepsza - ale jak zajeździsz jeden egzemplarz to wystarczy Ci pieniędzy na drugi. Ale optycznie jest bardzo dobry i o dziwo mimo śrubokręta ostrzy nie wolniej niż kit 18-70. A przy 2.8 naprawde można robic zdjęcia. A co do obiektywów na całe zycie - ja lubię w tej materii zmiany.

Anonymous
03-08-2005, 20:11
Andrzej100, Toina w Foto-raju kosztuje 2385.00 zł, ale to i tak jest różnica do Tamrona, dołozyc jeszcze z 800 i była by Tokina 12-24 (oczywiście za jakis czas)

Witam,
Dzisiaj podają cenę 2415, ale spróbuj kupić - nie potrafią okreslić terminu dostawy - "obiektyw jest w tej chwili niedostępny w Europie", podobna ofertę i sposób realizacji ma diginet24.

Pozdrawiam:
Andrzej