PDA

Zobacz pełną wersję : Jeszcze o ostrości.



daks
24-04-2007, 09:30
Wiele naczytałem się na temat ostrości, oglądałem dużo fotek zrobionych takim zestawm jak mój, znaczy D50+sigma 70/300 i mam juz mieszane odczucia. Fotki z róznych galerii sa ostre wg mnie, moje, jak mi sie wydaje jakoś mniej. Sami oceńcie...czy te fotki sa ostre???
1... czas:1,6 sek, f22, ogniskowa 300, odległość ostrzenia jakieś 80, może 90 cm

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img412.imageshack.us/img412/77/dsc2405sv2.jpg)

2...czas:0.079, f25, ogniskowa 300, odległośc ostrzenia ok 1,2m


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img208.imageshack.us/img208/9035/dsc3325rv1.jpg)

Ciekaw jestem bardzo Waszych opinii...pozdr.

wilus
24-04-2007, 10:07
Moim zdaniem
nie są ostre bo:
1) czas 1.6 s - możliwe poruszenie od lustra
2) przysłona 22 - akurat nie najszczęśliwsza bo wyłażą przy niej wszelkie wady obiektywu,
3) ogniskowa 300 mm - skrajne wartości zooma nie są najlepiej skorygowane
4) to tylko sigma co tu wymagać:mrgreen:

drugie zdjęcie tak samo

po zmiejszeniu wyostrzyłeś?

TiTeUF
24-04-2007, 10:10
Zmien f22 na f8, f11 max

daks
24-04-2007, 10:13
fotki tylko zmniejszone, bez żadnej obróbki

daks
24-04-2007, 10:19
i po wyostrzeniu...

1.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img412.imageshack.us/img412/6940/dsc2405cj6.jpg)

2.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img179.imageshack.us/img179/8817/dsc3325lx1.jpg)

Al Bundy
24-04-2007, 16:28
Albo nie potrafisz wyostrzać albo coś z tym szkłem nie tak. Posłuchaj też powyższych rad... Ocena szkła po skrajnych ustawieniach to błąd...

daks
24-04-2007, 17:07
to może ktoś powie jak przetestować obiektyw pod względem ostrości, bo sam już nie wiem.

wilus
24-04-2007, 20:09
masz wszystko napisane wyżej, zacznij czytać !

daks
25-04-2007, 22:59
wilus...
no to zaistniałeś :)

boobass
25-04-2007, 23:25
Zmiejsz przysłonę, skróć czas i ogniskową a będzie lepiej. Poza tym polecam walnąć gruchą w matryce bo wyłażą paskudy. Poza tym nie spodziewaj się cudów po obiektywie który ostrością nie powala.

daks
26-04-2007, 07:21
Ok, dzięki. Na matrycy faktycznie syfki się pojawiły. Zastanawia mnie tylko zdecydowanie lepsza ostrość na innych, oglądanych na różnych galeriach fotkach robionych takim samym zestawem jak mój. Czy to tylko obróbka, czy może z moim szkłem cos nie tak? A do wskazówek sie zastosuję.