Zobacz pełną wersję : Dyskretna Torba
Którą fajna, dyskretną torbę fotograficzną polecacie, która nie wyglądałaby zbytnio (najlepiej w ogóle) jak fotograficzna( dyskretna bez firmowych naszywek) i byłaby w stanie pomieścić body , obiektyw: 100-400, 10-22, 50, 100, lampę i akcesoria. Przeglądałem oferty , ale większość toreb wygląda dość typowo.
Prosiłbym o jakieś info i opinie.
"Tradycyjnie" Think Tank seria Retrospective http://www.thinktankphoto.com - do wyboru, do koloru :) Obecnie mam trzy wielkości, każda innego koloru. Złego słowa powiedzieć nie mogę http://www.thinktankphoto.com/categories/shoulder-bags/retrospective.aspx
PiciuD300
28-04-2014, 12:02
Polecam Mekko. Właśnie są w promocji na A i kosztują normalne pieniądze, nie tak jak np. Domke lub Thinktank.
Jeśli aż tyle sprzętu, to jeden z dużych modeli Retrospective. Nie rzuca się w oczy i jest absolutnie nie do zajechania.
Też polecam Retrospective, zwłaszcza, że nadal trwa promocja na ten model torby. Może i kosztuje więcej niż Mekko, ale to absolutnie najwyższa półka jeżeli chodzi i torby foto.
Think Tank Retrospective. Sam mam R40 i polecam
Byłem w sklepie na przymiarki:) Think Tank zrobił na mnie rewelacyjne wrażenie i chce go zabrać na majówkę:)
zdyboo, dzieki za info o promocji , http://ttfoto.pl/zamien-stara-na-nowa...-torbe-fotograficzna...-n_60.html tu obczaiłem wszystko.
Dzięki za pomoc, pozdrawiam
Kurcze jakie drogie zrobily sie TT, zwlaszcza seria Retrospective. Pamietam jak kupowalem swoja w promocji po wejsciu na rynek - 300zl brutto... I to uwazalem, ze jest droga ;)
Kurcze też szukam jakiejś torby i sam nie wiem co wybrać, te TT są spoko tylko nie w tej cenie jak dla mnie, bardziej się do mekko skłaniam mam jakiś plecak od nich i jestem zadowolony.
Ewentualnie może ktoś ma taki insert http://fripers.pl/product_info.php/info/p3634_Wklad-do-torby-na-sprzet-fotograficzny-FreePower.html i używa go z zwykła torbą na ramię i mógłby dwa zadania napisać czy on coś chroni ?
Również polecam Thinktanka. Sam mam dwa, ale retrospective 10 się pozbywam (padło na niego). Dla mnie to klasa sama w sobie. Mi mieściła np d700+24-70 (osłona PS odwrotnie), z boku spokojnie wejdzie 70-200, i uwa, albo lampa z drugiej strony, albo lampa i drugie body w pierwszą kieszeń. Niby nie duża, a pojemność ma świetną. Ludzie sporo tam upychać potrafią - popatrz w necie.
Którą fajna, dyskretną torbę fotograficzną polecacie,....
Reklamówka z Biedronki ;) Fajnych jest dużo, gorzej z dyskrecją. Dedykowane torby rzucają się w oczy - niestety. Każdy choć trochę obeznany z foto, domyśli się, że masz w torbie aparat, a nie kilka Mamrotów.
mehmet efendi
10-05-2014, 21:07
Ma to sens na jedna lustrzankę, ew. tablet, drobiazgi, czy polecicie coś innego?
http://www.swiatobrazu.pl/recenzja_lowepro_computrekker_aw.html
Na łażenie czy rower chyba wygodniejsze od torby...
Czy jednak torba.
też rozglądam się za plecakiem, skłaniam się do Vanguarda Adaptora 46.
popatrz tutaj: http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=225718
mehmet efendi
15-05-2014, 22:17
Hm..
Mam mętlik.
A ma ktoś coś z National Geographic?
NG 2345 i 2346 wyglądają bardzo zachęcająco...
Używa ktoś? może się podzielić wrażeniami?
(a TT ceny mają IMHO zaporowe :()
http://www.swiatobrazu.pl/plecaki-fotograficzne-mindshift-gear-rotation-180-31227.html ten plecak fajny:)
mehmet efendi
08-03-2015, 15:15
Odświeżę.
Temat aktualny.
Ktoś, coś poleci?
http://ttfoto.pl/zamien-stara-na-nowa...torbe-fotograficzna...-n_65.html
To już druga taka akcja, na poprzedniej kupiłem TTR 5. Tyle, że wtedy przy zakupie tej torby dawali 100 zł za starą, a teraz tylko 75.
U mnie Retrospective 10 i 20 znacznie taniej :) Do tego bez oddawania starej torby.
Szanowne grono,
Zajechałem Think Tanka Retrospective; posiłkowałem się łataniem, wszywaniem płótna od starego namiotu, cuda - niewidy, torba zdechła. Jak ją kupowałem X lat temu, to kosztowała względnie przyzwoicie - teraz kosztuje bezwzględnie nieprzyzwoicie.
Co kupić, co będzie dyskretne i trochę posłuży, w rozmiarze mniej więcej TT Retrospective 10?
Skórzane ciężkie i szpanerskie odpadają.
Takie coś całkiem fajne, ale nie idzie dostać w PL: http://www.cambags.com/shoulder-bags/kalahari-kapako-k-31
mehmet efendi
25-01-2018, 16:49
Cześć Franz. Jak suza?
nie poznaję nicka, więc z ostrożności procesowej fakju kimkolwiek jesteś :mrgreen:
mehmet efendi
25-01-2018, 17:04
:mrgreen:
pacz drugi wiersz nicka
nie poznaję nicka, więc z ostrożności procesowej fakju kimkolwiek jesteś :mrgreen:
nikoniarz
25-01-2018, 17:14
Prywatę to się chyba prywatnie załatwia. A i kultury niektórym by się trochę przydało... :mrgreen:
Nie załatwiam prywaty, o torbę pytam, tylko napadują mnie wilcy.
Powtarzając:
1. Dyskretny wygląd
2. Gabaryt TT Retro 10 (ma wejsc sredniej wielkosci body ze stałką, ewentualnie drugie niewielkie szkło, portfel, klucze, scyzoryk, kilka filmów)
3. Cena trzycyfrowa nie zaczynająca sie na 5 i wyżej.
Ktos, cos?
wziąłem tą Kalahari, jak komuś nie widzi się wywalać siedmiu stów na Think Tank Retro, to śmiało można brać tą Kalahari za 300 PLN mniej i jeszcze gratis dorzucają płyn do czyszczenia obiektywów i gruszkę i pędzelek jakiś. rozmiarowo podobna do TT Retro 10, wejdzie pełnowymiarowy aparat z podpiętym szkłem i dwa inne obiektywy. albo na luzaku bezlustro jakieś, do tego portfel, klucze, szpargały. od retrospective jest nieco węższa i mniej 'workowata', ale to może kwestia mojego, wyeksploatowanego i rozwleczonego egzemplarza. szczelniejsza jest, bo zamek ma od góry, a nie samą narzutę. ma pokrowiec wodoszczelny.
wygląda na dobry deal; niech służy.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/02/HAoZla-1.jpg
źródło (https://imagizer.imageshack.com/v2/800x600q90/922/HAoZla.jpg)
2pompony
06-02-2018, 16:44
Przepraszam, że tak wniknę - ale kupiłeś ją pomacawszy gdzieś w naturze, czy zdałeś się tylko na net? Pytam, bo na oko istotnie wygląda fajnie, ale ja z kolei słabo lubię kupować takie rzeczy nie powiesiwszy sobie uprzednio na własnej szyi dla sprawdzenia, czy wszystko mi pasuje... A w ceneo czy innych wyszukiwarkach nic nie wiedzą o tym modelu (czy nawet wręcz całej firmie), gógiel też odsyła do amazona, albo na Nową Zelandię.
tylko z netu; nie macałem. ja w ogóle dużo rzeczy głupio kupuję. ale w tym przypadku - zakup udany. śmiało można TT Retro 7 czy 10 zastępować. pytanie jak z jej długowiecznością i odpornością na przetarcia. ale rozmiar akuratny, główna przestrzeń modularna, kieszonek w bród, wygląd taki jaki być powinien, dyskretny znaczy się, jakość materiałów w dotyku ok.
dłużej się otwiera, przez te dwa zatrzaski i zamek, ale można ich nie zapinać, jak w TT.
2pompony
06-02-2018, 17:04
Dzięki. Daj z łaski swojej za jakiś kwartał sygnał, jak się sprawuje (nei spieszy mi się z kupnem i mogę spokojnie poczekać). Ja ewentualnie zastanawiałem się nad ciemną wersją, ale ta jasna też dobrze wygląda.
A propos używania toreb - mam takie złe wspominki, że od tarcia o udo czy biodro farba się ściera i zostaje mi na portkach (w lecie noszę się na jasno, a koszule białe - więc dla mnie ma znaczenie, jak się sprawuje materiał).
Dzięki z góry i na zapas, jakby chciał coś dodać za jakiś czas.
to ja tak retrospective przetarłem. naprawiłem kawałkiem płótna z wojskowego namiotu i... przetarłem znów. ale użytkowane to było zgodnie z przeznaczeniem, praktycznie dzień w dzień, w warunkach.. różnych.
dam znać jak będę pamiętał.
Maćku, za popsucie Retrospective należą się słowa uznania. No i chyba nie od samego noszenia poszła w strzępy. Kojarzę jakąś nocną opowieść z Serbii czy innych Bałkanów.
Ja mam TT R10 i TT R5. Pierwszą miałem na lustro, drugą kupiłem jak się lustra pozbyłem. Na razie spoko, choć też w warunkach różnych, ale nie dzień w dzień.
Swoją drogą nie wiedziałem, że tak bardzo podrożały te torby.
o, hej Tomku, kopę lat.. za dużo:)
toby podrożały po zbóju. przegięli moim zdaniem.
tak one wyglądają w bezpośrednim porównaniu. tą Kalahari można wewnątrz dowolnie kształtować tymi przegródkami, identycznie jak w TT:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/02/dY2aBl-1.jpg
źródło (https://imagizer.imageshack.com/v2/800x600q90/923/dY2aBl.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/02/7AHTzr-1.jpg
źródło (https://imagizer.imageshack.com/v2/800x600q90/923/7AHTzr.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/02/qPHnMJ-1.jpg
źródło (https://imagizer.imageshack.com/v2/800x600q90/923/qPHnMJ.jpg)
Dopiero teraz wygląda jak dyskretna torba. Nikt nie będzie podejrzewał, że w takim szmatławcu ktoś trzyma sprzęt za co większą monetę.
:)
coś w tym jest..
niemniej; tak wygląda ta nowa po załadowaniu, pojemność akuratna jak na rzecz do codziennego użytku:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2018/02/mbNAGn-1.jpg
źródło (https://imagizer.imageshack.com/v2/800x600q90/922/mbNAGn.jpg)
Torba wygląda spoko, skoro mieści F90, kubek niekapek i pomniejsze bambetle.
Ja na przykład bardzo cenię TTR5 za to, że przednia kieszeń idealnie mieści Kindle.
marcinq76
09-03-2025, 00:15
pytanie jak z jej długowiecznością i odpornością na przetarcia.
i z perspektywy lat, jak długo wytrzymała? i czy teraz byś ją polecił?
Ja moge nadal polecac Kalahari. Mam od wielu lat i ma tylko minimalna przycierke na dnie od zewnatrz. Jedyna jej wada, moim skromnym zdaniem jest lekko utrudniony dostep do sprzetu. Dlatego od jakiegos czasu uzywam tego, jest super:
https://www.fotokoch.de/PGYTECH-OneGo-Shoulder-Bag-Obsidian-Black-10L_10322.html?redirect=10322&partnerid=10321&utm_source=billiger&sprache=de&utm_medium=referral&soluteclid=a0db487a4dbe4d96ab474a6abf6cead7
marcinq76
12-03-2025, 21:22
Dzięki, ta pgytech fajna, ale ja bardziej potrzebuję coś w typie kalahari. Dzięki za informację.
To i ja się podepnę. Szukam torby na ramię na podróże i spacery, która zmieści body + 2 stałki (w transporcie 3).
Założenia podobne – powinna być dyskretna, niekrzycząca "tu jest sprzęt", ale jednocześnie zapewniać szybki dostęp do aparatu.
Tak się zastanawiam – Kalahari czy TT Retrospective? Raczej Retro bardziej mi się podoba. A może jest coś jeszcze lepszego w umiarkowanej cenie?
Ważne też, żeby miała wewnętrzne kieszenie na dokumenty. Mam Domke, ale sposób jej zamknięcia nie jest zbyt bezpieczny ;-)
Mogę Ci z czystym sumieniem polecić Ci Torba Peak Design Everyday Sling 6L:
https://peakdesign.pl/p/torba-peak-design-everyday-sling-6l-v2-black-czarna-edlv2/
Torba moim zdaniem wygląda bardzo dobrze, nigdy nie krępowałem się wyjść z nią do restauracji, pub'u czy gdzieś na deptak.. wygląda po prostu jak dodatek do garderoby, ozdoba - a nie torba na sprzęt foto co jest moim zdaniem bezcenne ;)
Jest wykonana z tworzywa odpornego na zachlapania, piasek, pył itp.
Jak się ją postawi na płaskiej powierzchni to się nie przewraca i co ważne - ma całkiem grube dno, więc nie obawiam się za każdym razem gdy ją gdzieś stawiam - że niechcący obiję sprzęt który w niej noszę.
W ogóle ona ma wszystkie powierzchnie wykonane z grubego materiału, także od pierwszego kontaktu sprawia bardzo solidne wrażenie i nie ma obawy że coś tam się może w środku obić.
Pasek od torby jest bardzo wygodny, no generalnie na jakość wykonania i wygodę w noszeniu nie można narzekać. Jakość premium 8)
Torba spokojnie mieści mój X-H2 (z podpiętym gripem SmallRig) wraz z Fujinon XF 16/1.4 + Fujinon 35/1.4 (i jeszcze jest miejsce na jeden mały obiektyw), albo X-H2 + 16/1.4 + Viltrox 75/1.2, czyli "pełno wymiarowy" aparat + dwa "pełno wymiarowe" obiektywy :)
Do tego mieszczę w niej 2 aku, okulary przeciwsłoneczne, pasek na nadgarstek Peak Design cuff do podpięcia do aparatu, portfel z dokumentami, klucze od domu, przybory do czyszczenia optyki jak szmateczki i długopis do czyszczenia (o taki: https://www.amazon.pl/dp/B00006JALB <- ********a sprawa, tak btw), normalny długopis do pisania, telefon.
Dodatkowo, przez to że torba ma specjalne "szelki" po bokach, aby przymocować do niej uchwyty Peak Design Capture (ja akurat używam: https://www.amazon.pl/PGYTECH-aparatu-systemem-szybkiego-zwalniania/dp/B09FZ3HLHH które są 100x lepsze od oryginalnych Peak Design Capture), to mogę z jednej strony nosić bardzo solidnie zamocowany aparat z szybkim dostępem gdy nie chcę go chować co chwila do torby, a po drugiej stronie przymocowałem taki uchwyt na wodę: https://allegro.pl/oferta/nite-ize-pokrowiec-na-butelke-traveler-drink-holster-czarny-14639287018 który jest wykonany na 5+ i prędzej wyrwie całą szelkę niż się sam odczepi :D
Dodatkowo, torba ma możliwość podpięcia od spodu dodatkowych troków mocujących statyw, jakieś małe ubranie itp
Naprawdę pomieści dużo fantów, a jest przy tym smukła, niewielka, dyskretna i w mojej ocenie wygląda stylowo.
Jedyne wady jakie na siłę znalazłem to brak uchwytu na rączkę do mocowania rączki od walizki.
Tak torba wygląda wypchana tym co wymieniłem z doczepionymi po bokach aparatem i uchwytem na wodę:
87041
87042
87043
87044
To i ja się podepnę. Szukam torby na ramię na podróże i spacery, która zmieści body + 2 stałki (w transporcie 3).
Założenia podobne – powinna być dyskretna, niekrzycząca "tu jest sprzęt", ale jednocześnie zapewniać szybki dostęp do aparatu.
Tak się zastanawiam – Kalahari czy TT Retrospective? Raczej Retro bardziej mi się podoba. A może jest coś jeszcze lepszego w umiarkowanej cenie?
Ważne też, żeby miała wewnętrzne kieszenie na dokumenty. Mam Domke, ale sposób jej zamknięcia nie jest zbyt bezpieczny ;-)
Zdecydowanie Think Tank Retrospective. Miałem kiedyś PD i zbyt sztywna, rzucająca się w oko. Kalahari nie miałem i wygląda ciekawie ale wolałem zaufać bardziej sprawdzonej firmie.
Think Tank Retrospective już z daleka krzyczy: jestem foto, jestem foto! ;)
Mój głos na PD.
Think Tank Retrospective już z daleka krzyczy: jestem foto, jestem foto! ;)
Mój głos na PD.
W dodatku Retrospective poza tym, że jest ładny, to wiele dobrego nie da się napisać. Mam Retrospective® 5 V2.0.
Jak na swoją wielkość torba jest ciężka. Ma nieprzydatną kieszonkę na tablet (tylko to przeszkadza). Kieszeń na butelkę jest dizajnerska, ale w użyciu kiepska. Przednia kieszeń jest fajna i pojemna, ale nie ma zamka a ten rzep co jest, przepuszcza zawartość bokiem.
Generalnie tego płótna jest tak dużo warstw (niektóre zbędne) że przy sporym rozmiarze zewnętrznym, wnętrze jest zaskakująco małe.
Cały materiał jest miękki co ma plusy i minusy. Plus - możesz złożyć na płasko (np. w walizce do samolotu). Minus - Ochrona sprzętu jest taka sobie.
Generalnie mam bo bardzo mi się podoba. Tak bardzo, że już prawie kupiłem plecak Retrospective. Bo przemawia przeze mnie nie rozsądek ale tęsknota za wojskową kostką, którą używałem w technikum.
Wolę produkty Tenby.
Ja ostatnio kupiłem cos takiego.
https://www.fotojoker.pl/produkt/torba-genesis-ursa-l-szara?cref=om_sem_pmax_PIM1065723-VT!!!!!c!x!17714386299_29241_x&gad_source=1&gclid=CjwKCAjw-qi_BhBxEiwAkxvbkHqjoWeVLPtsvSBsNjMh9YsdtMzbFyfO94l ZeXZMWi4U0CirvzQDbhoCjjwQAvD_BwE&source=google
Dość tania, ale robi dobre wrażenie
Są różne rozmiary, wersja slim jest dużo mniejsza optycznie.
No to powiem wam, że jeżeli chodzi o Peak Design Everyday Sling 6l to ochrona sprzętu jest naprawdę bardzo wysoka.
Sama torba jest lekka i cholernie solidnie wykonana, ściany i spód torby jest gruby i odpowiednio sztywny.
Kieszeni może ta torba ma niewiele, ale za to są tak skonstruowane że nie ma takiej opcji, żeby coś samo z nich wypadło.
Generalnie dla mnie ta torba nie ma sobie równych, w kategoriach do 6 litrów :)
Kupiłem jeszcze niedawno taką torbę:
https://www.ceneo.pl/159577547
Która jest bardzo przemyślana i mieści na styk wszystkie moje trzy obiektywy + aparat, jednak jej ścianki nie są tak solidne i grube jak w Peak Design.
Normlanie gdy ją stawiam gdziekolwiek, to raczej ostrożnie żeby nie uszkodzić sobie sprzętu, bo amortyzacji od spodu nie ma prawie wcale.
Do Peak Design Everyday Sling to nie ma startu pod tym względem, no i wygląda jak zwykła torba foto (nie tak stylowo jak PD) 8)
Tutaj nie ma co się oszukiwać, więc zdecydowałem że ją sobie zostawię, ale będę używać tylko gdy pójdę robić foty na koncertach czy na jakąś sesję portretową.
Ale na pewno nie na wyjazdy (wakacje), czy gdzieś do restauracji ze znajomymi :)
Pod tym względem Peak Design ze swoim ładnym i smukłym wyglądam, jakością wykonania (ochrona sprzetu) oraz lekkością - jest o wiele lepszym wyborem.
Moim zdaniem ThinkTank Retrospective tylko wygląda fajnie, ale jest bardzo mało funkcjonalny, wręcz przekombinowany i nie chroni tak sprzętu jak PD.
Tak mi się przynajmniej wydaje, bo obejrzeniu wielu recenzji tej torby :)
cz4rnuch
31-03-2025, 20:50
...Moim zdaniem ThinkTank Retrospective... wręcz przekombinowany i nie chroni tak sprzętu jak PD...Zwykła szmacianka z kilkoma przegródkami, co w tym takiego przekombinowanego? :) A co do ochrony to od wielu lat noszę w tym szkło i jeszcze nic się nie pobiło :)
https://i.imgur.com/CX8qA4G.jpg
Dla skutecznej ochrony sprzętu najlepiej kupić skrzynie Peli :D Ale temat jest o dyskrecji. Plusem Think Tanków Retrospective jest właśnie lepsze dopasowanie do ciała. Ten brak sztywności jest dla mnie plusem (czego nie mogłem powiedzieć o torbie PD). A ochrona w codziennym użytkowaniu jest wystarczająca.
Zwykła szmacianka z kilkoma przegródkami, co w tym takiego przekombinowanego? :) A co do ochrony to od wielu lat noszę w tym szkło i jeszcze nic się nie pobiło :)
https://i.imgur.com/CX8qA4G.jpg
hahah :lol:
No ok, przekonałeś mnie :-D jeżeli takie szkło transportujesz w torbie i nic się nie dzieje, to z pewnością reszta szklarni też jest bezpieczna :mrgreen:
Dzięki wszystkim za opinie – coś temat Peak Design vs Think Tank Retrospective budzi emocje ;-)
Co do rzucania się w oczy - jak ktoś zna temat, to od razu zauważy, że to torba na sprzęt i wtedy TT, czy Peak Design, Billingham czy Domke to nie ma znaczenia. Tak mi się wydaje.
Przyznaję, Think Tank Retrospective 20 podobała mi się wizualnie, ale nie miałem okazji zobaczyć jej na żywo. Kalahari wciąż mnie kusi, ale spodobała mi się też Genesis Ursa, dzięki eMGie. Do tego jest w dobrej cenie.
Opieram się na recenzjach i opiniach, ale chyba nie ma wyjścia – trzeba odwiedzić sklep, zobaczyć, co jest, wziąć torby do ręki i zobaczyć, jak leżą. Koniec końców liczy się to, jak się jej faktycznie używa. Jak coś wybiorę, dam znać co i dlaczego. Na pewno nie wybiorę małej torby tylko coś średniej wielkości. Do tej pory Domke F3X to była moja torba na spacery, czy podróże - do konfiguracji korpus i 2 obiektywy akurat, ale pomieści więcej. Nie za mała, nie za duża. Taka workowata, dopasowuje się do ciała, ale też do ideału brakuje - ochrona sprzętu w transporcie to po dodaniu wkładu można przeżyć (testowane wielokrotnie). Do noszenia bez wkładu to sprzęt ochrony w zasadzie nie ma w ogóle - powiedzmy, że jeden obiektyw mam na korpusie, a drugi trzymam w czymś takim: https://www.nikon.pl/pl_PL/Disc/discontinued/lens-case-cl-1018. Pewnie się obijało nie raz, ale jeszcze niczego nie stłukłem i niech tak pozostanie. W kieszeniach bocznych zmieszczę 0.5l butelkę ;-) Ogromny minus to sposób zamknięcia. Może niektórzy będą uważać, że wydziwiam, ale gwizdnąć coś z tej torby w tłumie to żaden problem. No i to to są powody dlaczego szukam :-)
Moim zdaniem cała ta dyskrecja to placebo. Złodziej weźmie to, co ma pod ręką. Potem sprawdzi, co jest w środku. A jak ktoś jest zainteresowany sprzętem foto, to wpisze sobie w wyszukiwarce: "dyskretne torby foto" i od razu wie, co kraść.
Torba ma się podobać właścicielowi i być w miarę wygodna.
Retrospective podoba mi się ogromnie i korzystam z niej z przyjemnością z zastrzeżeniami z poprzedniego posta.
Najlepsza jaką mam to LowePro Nova3. Jest ze mną prawie 30 lat. Troszkę wyblakła. Jest niezawodna. Tylko troszkę mi się znudziła.
A najlepsza pod względem rozwiązań jest dla mnie Tenba seria DNA (ta nowa). Mam rozmiar 13. Wypchana po brzegi bez problemu przechodzi przez sizer Ryanaira.
Jest lekka, odporna na pogodę (sprawdzone). Cicho się otwiera (sprytne rzepy). Ma super klipsy do zamykania.
Dzięki wszystkim za opinie – coś temat Peak Design vs Think Tank Retrospective budzi emocje ;-)
Co do rzucania się w oczy - jak ktoś zna temat, to od razu zauważy, że to torba na sprzęt i wtedy TT, czy Peak Design, Billingham czy Domke to nie ma znaczenia. Tak mi się wydaje.
Przyznaję, Think Tank Retrospective 20 podobała mi się wizualnie, ale nie miałem okazji zobaczyć jej na żywo. Kalahari wciąż mnie kusi, ale spodobała mi się też Genesis Ursa, dzięki eMGie. Do tego jest w dobrej cenie.
Opieram się na recenzjach i opiniach, ale chyba nie ma wyjścia – trzeba odwiedzić sklep, zobaczyć, co jest, wziąć torby do ręki i zobaczyć, jak leżą. Koniec końców liczy się to, jak się jej faktycznie używa. Jak coś wybiorę, dam znać co i dlaczego. Na pewno nie wybiorę małej torby tylko coś średniej wielkości...
Z PD zostawiłem sobie plecak z serii Travel, z którego jestem bardzo zadowolony. Ewentualnie wymienił bym na większy. TT Retrospective 20 na to, co wymieniałeś wcześniej za duża, zbyt głęboka. Miałem ją lata temu, na body z 70-200 w pionie idealna. Napisałem Ci prywatną wiadomość na forum.
Z tą dyskrecją i złodziejami niestety macie racje.
Z najmniej „fotograficznych” fotograficznych toreb moim zdaniem nie do pobicia jest Bellroy Venture Sling 10l. Wygląda jak każda inna „cywilna” torba tej marki. Jest jednak mały problem. I już nawet pal licho, że jest droga. To australijska marka trudno dostępna, a ten model się u nas wyprzedał i jest problem z jego dostępnością. Na stronie producenta już się pojawił, ale do Europy jeszcze nie wrócił.
Na wyjazd też szukałem czegoś dyskretnego. Kupiłem w efekcie dwie torby, pierwsza była za mała, choć wszystko niby się zmieściło. Torba miała być dyskretna, leżeć na plaży gdy będę się kąpał w oceanie. Miałki słony piasek nie jest przyjacielem sprzętu.
Co miała zmieścić? Nikon Z7 II, Nikkor Z 24-70/4S, Nikkor Z 50/1.8 i Nikkor 105/1.4 z FTZ. W kieszonce ColorChecker, 2 filtry 82 mm, 2 akku, karty pamięci, gruszka, ściereczka i malutki ręczniczek szybkoschnący którym przykrywałem sprzęt, a dopiero na to pokrywa torby. Dlaczego? Bo pokrywy obu toreb są szerokości dokładnie komór od torby, ale jak się torby lekko spłaszczą to na bokach robią się niewielkie otwory przez który mógłby się dostać piasek (niesiony przez wiatr).
Pierwsza, taka sztucznie postarzana: https://pl.aliexpress.com/item/4000097146068.html - torba ma przegrody, widać na zdjęciu. Sztywna skóra, myślałem, że to będzie jakaś łata, ale nie, bardzo solidna torba. Uwaga - jak widać na zdjęciu gdy jest otwarta to ta sprzączka na pasku zamykającym klapę jest na pokaz. W rzeczywistości pokrywa zamykana jest na magnes. Łatwy dostęp, bałem sie, że będzie się ciągle otwierała, ale nie jest tak źle. Owszem, zależy jak po prostu zadziałają siły. Na środku zamka jest taki występ, na drugiej części dołek, jedno wpada w drugie i ciągnięcie w bok nie otwiera, tylko ruch do przodu ją otworzy. Torba sama z siebie się nie otwiera, ale otworzyć ją łatwo. Na targowisko w Marrakeszu sie nie nadaje, no ale tam nie jechałem ;)
50/1.8 i 24-70/4 były po bokach, nie są wysokie, 105/1.4 z FTZ podpięte do Z7 szkłem w dół w środkowej komorze. Było ciasno, a w dodatku komplet sprzętu dał się schować tylko tak jak opisałem. Co by oznaczało, że by włożyć to do torby to bym musiał za każdym razem na finiszu wpinać 105/14. Chciałem (na plaży) zminimalizować wymianę szkieł. Więc fajna torba, przyda mi się na spacery wkoło komina, może body z podpiętym szkłem, drugie obok (ciekawostka, w efekcie 105 nie używałem i mogłem brać ze sobą te torbę ...).
Kupiłem więc przed wyjazdem torbę nr 2: https://www.amazon.pl/FANDARE-kurierska-pl%C3%B3cienna-uczelni%C4%99-14-calowa/dp/B0742F386L/ref=sr_1_2_sspa te torbę zabrałem ze sobą. Bo wymiana obiektywów, bo butelka na wodę (upały) itd. Torba bardziej wiotka niż pierwsza (co nie znaczy, że jakaś szmata), solidna. Nie ma przegródek, kupiłem insert, celowo krótszy niż torba. Zmieściło się wszystko, nawet butelka z wodą 0,7 l w bocznej kieszeni. Aha - zamykanie pokrywy tak samo - te sprzączki to atrapy, tak samo jak w torbie nr 1 to magnesy. Najciekawsze, żę obie boczne kieszenie mają te zamknięcia takie solidne, tzn nie ma tego patentu z magnesami, tylko pasek i klamra. Tu też pokrywa nie zasłania dokładnie otworu, ale mi to nie robiło, tam miałem butle z wodą, w drugiej filtry i akku.
Po 2 dniach focenia odpuściłem sobie 105/1.4, do końca wyjazdu przeleżał w sejfie, był nie używany a to kilogram do noszenia. Szerszy kąt lepiej pokazywał otoczenie, chciałem pokazać egzotyczną lokalizację. Podstawowym szkłem okazał się 50/1.8 S, to naprawdę ostre szkło, a tym bardziej że chcąc pokazać tło (za modelką) to je przymykałem, raz bardziej, raz mniej, ale generalnie pomiędzy 2.8 a 5.6.
Warto przemyśleć przed wyjazdem co warto zabierać. Gdybym wiedział, że 2 szkła wystarczą to bym wziął torbę nr 1. No i torby jednak samej na piasku nie zostawiałem :) ale gdzieś tam jak byłem w wioskach to chyba jednak lepiej mieć taką "anonimową" torbę.
Z najmniej „fotograficznych” fotograficznych toreb moim zdaniem nie do pobicia jest Bellroy Venture Sling 10l. Wygląda jak każda inna „cywilna” torba tej marki. Jest jednak mały problem. I już nawet pal licho, że jest droga. To australijska marka trudno dostępna, a ten model się u nas wyprzedał i jest problem z jego dostępnością. Na stronie producenta już się pojawił, ale do Europy jeszcze nie wrócił.
Potwierdzam :) Odkrycie roku (torebkowe) ;) :D Jak ją pierwszy raz wypatrzyłem to widziałem, że muszę ją mieć. Udało się nawet z 10% rabatem. Mega świetna. Dotychczas bellroya miałem tylko skórzany portfel. Służy już z 8 lat. Zaskoczony, że zrobili torbę foto. Do mojego zestawu idealna.
87129
87130
Niestety, musiałem się na trochę wyłączyć. Zdrowie zaniemogło.
Wróciłem teraz do tematu. Obiecałem, że się pochwalę, co sobie sprawiłem, więc się napiszę: https://www.ceneo.pl/64419345 - Genersis Ursa M. Przeważyła cena.
Dla potomnych :-)
Po kilku spacerach nie mam większych zastrzeżeń co do wykonania, spełnia swoją rolę - zwłaszcza przy cenie ok. 180 zł, w jakiej można było ją kupić (teraz za 200 można znaleźć).
Kupiłem z myślą o zastosowaniu podróżnym dla konfiguracji body + 2 stałki (28+58/85), ewentualnie zoom (17-35) + stałka (58/85). Wymogiem była też zasuwana kieszeń, aby gdzieś zamknąć dokumenty oraz zapięcia, które nie pozwolą tak po prostu wsunąć ręki i wyjąć czegoś z torby (co w mojej F3X jest do zrobienia).
Wybrałem rozmiar M, bo wersja L byłaby dla mnie za duża. W zasadzie wszystko, co wejdzie do wkładu z minimalnym luzem to korpus z podpiętym szkłem i drugie obok. Z uwagi na wkład minimalna ochrona sprzętu jest.
Na filtry, kartę, ściereczkę i inne – znajdzie się miejsce. Do zewnętrznych kieszeni na butelki można wrzucić półlitrową butelkę wody. Ma 2 zasuwane kieszenie - na klapie i na plecach od strony ciała. Szkoda, że nie ma zasuwanej kieszeni od wewnętrznej strony.
Minusy, które na razie zauważyłem: pasek dla mnie jest trochę za krótki, gdy torba jest przewieszona przez ramię.
Jakość suwaków, szycia i ogólne wykończenie mogą budzić zaufanie. W bezpośrednim porównaniu Tenba czy TT wypadają lepiej, ale to inne półka cenowa.
Do miejskich spacerów jest OK– dosyć lekka, w miarę wygodna i rozsądna cenowo.
Schwefel
08-06-2025, 13:37
Dla mnie jedyny minus tej torby to magnetyczne zapięcia na których szybkie otwieranie 1 ręką nie znalazłem patentu do dziś. Poziomo mieści się 70-200/4 z body, pionowo 70-200/4 bez body i 2 szkła albo 2 body.
Trzymasz kciukiem na górze zapięcie, a drugim palcem od dołu popychasz klamrę i gotowe. Otwiera się gładko ;-)
Natomiast bez tego to wcale tak łatwo nie idzie jej otworzyć, ale to dla mnie akurat na plus pod jej zastosowanie, a sprzęt raczej wyjmuję przez rozsuwaną klapę.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.