PDA

Zobacz pełną wersję : pomocy :( problem z makro



kosianie18
23-04-2014, 22:17
Witam. Na początku powiem że jestem zielona w fotografowaniu i nie wiec co i jak :) dostałam dzisiaj w prezencie NIKON d 5200 z obiektywem 18-105. i jak chce zrobić zdjęcie w trybie makro na AUTO to aparat wcale nie chce zrobić zdjęcia a jak na manualnym to zrobi ale jest ono rozmazane, pomóżcie mi proszę :(

lukpep
23-04-2014, 22:23
18-105 ostrzy od 40cm z tego co kojarze - pewnie za blisko obiektu jestes. To nie jest obiektyw do makro.

kosianie18
23-04-2014, 22:27
czyli tym obiektywem nie uda mi się zrobić zdjęć makro :( ?

puciek
24-04-2014, 07:08
Nie.

zolton
24-04-2014, 23:45
Możesz próbować w zabawę z heliosem jak ja to teraz czynię :)
Helios - ok 50zł
Pierścienie odwrotnego mocowania-20 zł z przesyłką

Albo pierscienie pośrednie

Dark
25-04-2014, 11:00
Możesz próbować w zabawę z heliosem jak ja to teraz czynię :)
(...)

Nie wiem czy polecanie osobie, która jest tak zielona w fotografowaniu, że nie wie czym jest minimalna odległość ostrzenia, sprzętu M42 jest dobrym pomysłem.
Primo. Z tym aparatem nie ma pomiaru światła (o AFie, który początkujący lubią już nie wspomnę).
Secundo. Trzeba manualnie ustawiać przysłonę. Fotografowanie przez "dziurkę od klucza", przy słabym świetle i domkniętym szkle, to będzie mordęga.

Chcesz robić makro, to niestety Twój obiektyw nie bardzo się do tego nadaje. Można go przystosować tak, by ostrzył z bliska (pierścienie pośrednie ze stykami, konwerter makro Raynox DCR-250), ale będą to półśrodki. Najlepiej sprawdziłby się obiektyw makro, nawet taki amatorski Nikkor Micro 40/2.8.

TOP67
25-04-2014, 11:12
Jednym z najtańszych sposobów na makro jest 18-55 po odkręceniu przedniej soczewki. Robi się to bardzo prosto.

barracuda
25-04-2014, 12:42
Jednym z najtańszych sposobów na makro jest 18-55 po odkręceniu przedniej soczewki. Robi się to bardzo prosto.

A jaka wychodzi skala odwzorowania po takiej operacji?

TOP67
25-04-2014, 12:44
Tu jest tutek do Canona, ale w Nikonie jest identycznie. http://petapixel.com/2012/11/03/turn-an-old-kit-lens-into-a-macro-lens-by-removing-the-front-element/

A tu jest druga metoda, z wyjęciem całego tubusa. Ale wtedy nie ma do czego zamocować lampy pierścieniowej. http://www.junaed.com/files/4e43ac8d199951b92394d5c4e358aef4-4.html

Skalę mogę podać wieczorem, bo nie mierzyłem.

zolton
25-04-2014, 12:48
Skalę mogę podać wieczorem, bo nie mierzyłem.

Mógłbyś napisać jak zmierzyć skalę przy okazji?

TOP67
25-04-2014, 12:53
Zrobić zdjęcie linijki i podzielić przez szerokość matrycy (24 lub 36 mm).

zolton
25-04-2014, 13:10
Zrobić zdjęcie linijki i podzielić przez szerokość matrycy (24 lub 36 mm).

Dzięki wielkie :)

TOP67
25-04-2014, 17:09
Skalę reguluje się pierścieniem ogniskowej i wynosi

1.75:1 dla 55 mm
1:1.66 dla 18 mm

kosianie18
26-04-2014, 12:06
Dziękuje bardzo za odpowiedzi, pewnie dokupię sobie specjalny obiektyw do makro chyba będzie najprościej :)

elmaciaso
16-05-2014, 15:39
Tu jest tutek do Canona, ale w Nikonie jest identycznie. http://petapixel.com/2012/11/03/turn-an-old-kit-lens-into-a-macro-lens-by-removing-the-front-element/

A tu jest druga metoda, z wyjęciem całego tubusa. Ale wtedy nie ma do czego zamocować lampy pierścieniowej. http://www.junaed.com/files/4e43ac8d199951b92394d5c4e358aef4-4.html

Skalę mogę podać wieczorem, bo nie mierzyłem.

TOP67 czy próbowałeś którejś z tych metod? Zastanawiam się czy jest sens kupować jakiś stary 28-80 lub 35-80 i przerabiać go w ten sposób. Kitowy 18-55 też by sięchyba nadał? Koszt to ok 100-150zł, nie wiem tylko jaką skalę odwzorowania można uzyskać i czy sprawdzi się to lepiej niż helios + pierścienie pośrednie albo odwrotne mocowanie?

GonzoG
16-05-2014, 16:17
TOP67 czy próbowałeś którejś z tych metod? Zastanawiam się czy jest sens kupować jakiś stary 28-80 lub 35-80 i przerabiać go w ten sposób. Kitowy 18-55 też by sięchyba nadał? Koszt to ok 100-150zł, nie wiem tylko jaką skalę odwzorowania można uzyskać i czy sprawdzi się to lepiej niż helios + pierścienie pośrednie albo odwrotne mocowanie?

Tu masz odpowiedź:
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=247716