PDA

Zobacz pełną wersję : D70s - ERR + R09



maleckim
23-04-2014, 14:52
Witam,

Dziś przyszedł aparat Nikon D70s, którego zamówiłem młodszemu kuzynowi, żeby zaczął przygodę z fotografią. :) Od początku jednak są z tym aparatem jakieś problemy. Jako, że zajmuję się fotografią amatorsko i osobiście mam D90, nie mam pomysłu co mogło powodować taki błąd. Dodam, że AF w ogóle nie łapie ostrości. Przy trybie automatycznym wyskakuje coś takiego:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/04/82876cc31dc3b1fdgen-2.jpg
źródło (http://images65.fotosik.pl/907/82876cc31dc3b1fdgen.jpg)

Natomiast przy trybie manualnym gdzie poustawiałem wszystko ręcznie - po naciśnięciu przycisku, migawka staje, wyskakuje widoczny poniżej Err, a następnie muszę puścić migawkę, żeby wróciło do standardowej pozycji.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/04/bb334a114fa91a73gen-2.jpg
źródło (http://images65.fotosik.pl/907/bb334a114fa91a73gen.jpg)

Co w tym wypadku należałoby zrobić - odesłać sprzedawcy towar, który de facto nie jest zgodny z umową czy to coś drobnego?

Pozdrawiam,
maleckim

TOP67
23-04-2014, 15:05
Pierwszy błąd dotyczy obiektywu. Albo masz obiektyw bez chipa, albo coś starszego z pierścieniem ostrości, który nie jest ustawiony na max.
Spróbuj najpierw z tym dojść do ładu. Jeśli obiektyw ma styki i pierścień ostrości, to ustaw go na maksymalną wartość. Wtedy w prawym, górnym roku pojawi się wartość przysłony.

Drugi błąd wygląda na naciąg.

R09 to ilość klatek bufora.

maleckim
23-04-2014, 15:23
Pierwszy błąd dotyczy obiektywu. Albo masz obiektyw bez chipa, albo coś starszego z pierścieniem ostrości, który nie jest ustawiony na max.
Spróbuj najpierw z tym dojść do ładu. Jeśli obiektyw ma styki i pierścień ostrości, to ustaw go na maksymalną wartość. Wtedy w prawym, górnym roku pojawi się wartość przysłony.

Drugi błąd wygląda na naciąg.

R09 to ilość klatek bufora.

Fakt, to jest starszy obiektyw - Kodak Gear 80mm-210mm, jednak z tego co czytałem powinien być kompatybilny ze wszystkimi aparatami, które mają AF wbudowany w korpusie.

Teraz po przestawieniu wartości na maksymalną (22), zamiast FRR pojawia się F--. Jutro spróbuję jeszcze z obiektywem Sigmy, który ma wbudowane AF.

Chociaż nie będę ukrywał, że wolałbym brzdącowi dać ten cały zestaw, a nie dokupować osobno obiektyw. :)

maleckim
23-04-2014, 16:03
Jako, że nie mogę edytować już posta, dodaję zdjęcia obiektywu:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/04/d5bc4888cd4c412bgen-2.jpg
źródło (http://images62.fotosik.pl/907/d5bc4888cd4c412bgen.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/04/c89b35c8e455200egen-2.jpg
źródło (http://images64.fotosik.pl/907/c89b35c8e455200egen.jpg)

TOP67
23-04-2014, 16:26
Przeczyść styki. A najlepiej sprawdź z innym obiektywem.

puciek
23-04-2014, 16:58
Przecież ten obiektyw ma wyłamane częściowo listki mocowania do korpusu. Przez to styki mogą nie dokładnie łączyć.

maleckim
23-04-2014, 17:08
Przecież ten obiektyw ma wyłamane częściowo listki mocowania do korpusu. Przez to styki mogą nie dokładnie łączyć.

Poczekam jeszcze do jutra i sprawdzę z innym obiektywem. Na 99% czeka mnie jednak niemiła sytuacja ze sprzedającym (obiektyw był w komplecie). Dodatkowo zauważyłem, że coś w środku aparatu lata (być może plastik od mocowania).

velaskez
23-04-2014, 23:13
Poczekam jeszcze do jutra i sprawdzę z innym obiektywem. Na 99% czeka mnie jednak niemiła sytuacja ze sprzedającym (obiektyw był w komplecie). Dodatkowo zauważyłem, że coś w środku aparatu lata (być może plastik od mocowania).

Tam jest czujnik położenia w postaci kulki w obudowie. W każdym Nikonie coś lata.

amirez
24-04-2014, 20:34
Przeczyść styki. A najlepiej sprawdź z innym obiektywem.

Przecież ten obiektyw ma wyłamane częściowo listki mocowania do korpusu. Przez to styki mogą nie dokładnie łączyć.
... raczej bym sprawdził aparat z innym obiektywem. Tego szkła bym nie podłączał nigdzie, aby ew. nie stracić kolegi ;)
Ten obiektyw to szmelc. Podłączać go, to ryzyko uszkodzenia aparatu. Można poszukać jeszcze większy szmelc, ale z całą "dupką" i z dwóch zrobić jeden sprawny.