PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z "kolegą".



elmo78
18-04-2014, 10:54
Problem taki typowo polski... Fotografuję sobie prawie od 20 lat różne osoby. Bardziej znane, mniej znane, bardziej czy mniej miłe. Modelki/modele podpisują zgody na publikację albo i nie. W ogólnym rozrachunku nie ma to dla mnie znaczenia, bo nawet jak modelka podpisze i zadzwoni po 3-5 latach, że jednak wygląda teraz lepiej i się wstydzi tych zdjęć, to ja je usuwam ze strony. No taka normalna ludzka sytuacja: ona do mnie 'proszę cię abyś usunął te zdjęcia bo teraz wyglądam lepiej/inaczej i będę bardzo wdzięczna. Ja odpowiadam, że spoko, miłego dnia. Dla mnie bardziej od umowy liczą się relacje i druga strona też to wyczuwa i przez te dziesiątki ludzi, którzy się przewinęli nie ma problemów.

Zrobiłem jakieś 7 lat temu zdjęcia znajomemu. Miły gość itd. Powiedziałem mu, że zrobię tę sesję i on mi nic nie płaci a ja wrzucę sobie parę fotek na stronę. Kolega okazał się brzydki na zdjęciach i w końcu wrzuciłem tylko miniaturkę ozdabiającą taki jakby kolaż/filmstrip. No i teraz gwóźdź programu. Gdyby kolega zadzwonił i powiedział: weź gościu usuń to zdjęcie bo mi sięnie podoba, to ja bym powiedział spoko gostek, już usuwam... Ale on nagla zadzwonił do mnie z 'krvami' i się drze. Myślę sobie, że chyba oszalał bo nie kontaktował się ze mną tyle czasu i tu nagle wrzeszczy i straszy sądem.

No więc nie usunąłem zdjęcia (no w mordę malutkiej ikonki przecież) bo mieliśmy ustną umowę i mam na to świadków, dwóch. On nawet poszedł do adwokata i mówi że wysyła do mnie przedsądowe pismo. Ja jestem z natury łagodny, ale ludzkie chamstwo mnie najbardziej bulwersuje więc włącza mi się taki jakby tryb złośliwości.

1. Czy pozwolić aby z powodu ikonki założył mi sprawę i czy marnować czas z powodu durnych spraw sądowych?

2. Czy (ten punkt mnie najbardziej interesuje) naklejenie mu czarnej kreski na oczy czyni z niego, w świetla prawa, osobę nierozpoznawalną i to zdjęcie może wisieć sobie wtedy?

3. Czy zamiast jego postaci zrobić czarną sylwetkę i napisać 'Adam Kowalski tu był' aby chama wnerwić. Ale czy samo wynienienie czyjegoś imienia i nazwiska jest legalne?

4. Podkulić ogon i usunąć fotkę?

Co sugerujecie? Na przestrzeni 20 lat nawet wredne i podejrzane modelki były dla mnie miłe a tu niby znajomy a taki cham. Dlatego kusi mnie aby nie korzystać z punktu 4 ale szukam rozwiązania na które jego adwokat powie 'sorry, ale wszystko zgodnie z prawem'.

marszull
18-04-2014, 10:58
co do punktu drugiego, to jak kreska bedzie gruba a on nie ma widocznych na twarzy cech umozliwiajacych rozpoznanie (tatuaz, znamiona, blizny) to oczywiscie mozesz publikowac
imie nazwisko nie, co do pierwszego to model moze zawsze odwolac zgode

elmo78
18-04-2014, 11:05
Dzięki za info. Wiem, że nawet jeśli model podpisze zgodę to w każdej chwili może ją cofnąć bez podania przyczyny. Dlatego w umowach powinno się pisać karę umowną za cofnięcie zgody. Nasza umowa polegałą na tym, że nie płaci w zamian za zgodę, więc w sądzie by przesła opcja zapłaty za sesję po cofnięciu zgody ale faktycznie nie chcę się bujać latami po polskich sądach z powodu debila. No dobra, czyli mamy jeden głos na punkt drugi :-)

Dorian
18-04-2014, 11:20
Świat jest piękny, naprawdę chce Ci się bawić w takie rzeczy? Mówisz, że kolega był tak brzydki, że musiałeś zrobić miniaturkę. To po co takiego w ogóle prezentować? :D Wywalić, zapomnieć, olać "kolegę" i cieszyć się dalej życiem. ;)

zolton
18-04-2014, 12:21
Bądź mądrzejszy i odpuść.
Święta idą - nie wolno się niepotrzebnie stresować :)
Jak szukasz chwili radości to walcz z tym a jak chcesz się z tego cieszyć wiecznie to wywal to zdjęcie i miej spokój :D
Ciesz się z głupoty ludzkiej :)
Następnym razem będziesz wiedział, że typowi zdjęć nie ma co robić ;)

mamil_km
18-04-2014, 12:42
Potraktować blurem i rzucić jakis ciekawy tekst w stylu "dawny kolega ktory okazał sie. .." nikt nie rozpozna twarzy a typowi gul skoczy ;)

RomanZWrocławia
18-04-2014, 12:45
Usuń zdjęcie. Jak powyżej: wiosna rozkwita, dziewczęta i panie pięknieją z każdym dniem Nic tylko pogadać, poprzytulać się, w najgorszym razie pofotografować. Przypomniała mi się historia zasłyszana kiedyś w radio. Rozmowa toczyła się o ile dobrze pamiętam pomiędzy "osobnikiem współczesnym", z pewnością powojennym, a kimś kto zdążył nasiąknąć klasą jeszcze przed 1939. Pierwszy : " Proszę Pana ja chamom i durniom nigdy nie popuszczam" na co drugi: "Tak? A ja zawsze"
Wesołego jaja :)

FHR
18-04-2014, 12:47
Ja jestem z natury łagodny, ale ludzkie chamstwo mnie najbardziej bulwersuje więc włącza mi się taki jakby tryb złośliwości.

"Denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych." - Ernest Hemingway ;)

ekonet
18-04-2014, 12:51
Najpierw miałem ochotę dać poradę typu: umieść napis "tu BYŁ kolega."
Ale Romek ma rację. Być może bezproblemowe usunięcie tego zdjątka wkurzy go bardziej, bo może liczy na wystrzałowy proces i zarąbiste odszkodowanie. ;)
Od chamstwa należy trzymać się z dala.

Grzesiek_G
18-04-2014, 13:05
Nie wygrasz z idiotą - Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu , a potem pokona doświadczeniem …. . Dlatego odpuść. Piękna pogoda, Święta, wiosna….

zolton
18-04-2014, 13:56
Zrobi się jeszcze cieplej to cycki wyjdą :D
Porobisz zdjęcia takim (Paniom co owe cycki mają :D) i wstawisz w to miejsce "kolegi" :D

Badyl81
18-04-2014, 14:22
Ja bym zamiast zdjęcia kolegi wstawił coś takiego:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/04/22Jezusek22nieudanarenowacjafreskuEcceHo-2.png
źródło (http://2.bp.blogspot.com/-znRwJ-0BOWs/UD67dano3GI/AAAAAAAAG7o/6tSfRQuRbgc/s1600/%22Jezusek%22+-+nieudana+renowacja+fresku+Ecce+Homo+Cecilia+Jim%C 3%A9nez+.png)

Wesołych Świąt!

amirez
18-04-2014, 17:22
Daj sobie spokój. Szkoda zdrowia.

ekonet
18-04-2014, 23:41
Ja bym zamiast zdjęcia kolegi wstawił coś takiego:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/04/22Jezusek22nieudanarenowacjafreskuEcceHo-1.png
źródło (http://2.bp.blogspot.com/-znRwJ-0BOWs/UD67dano3GI/AAAAAAAAG7o/6tSfRQuRbgc/s1600/%22Jezusek%22+-+nieudana+renowacja+fresku+Ecce+Homo+Cecilia+Jim%C 3%A9nez+.png)

Wesołych Świąt!
O! JEŻUS wrócił! ;)

ropusz
25-04-2014, 07:40
Ja bym usunął i zapomniał. Szkoda Twojego zdrowia, o czasie już nie wspomnę.

Aeon88
25-04-2014, 07:55
Nie kumam pytania... Jeśli gośc CI pozował za friko czyli nie dostał wynagrodzenia, a na zdjęciu jest główną postacią (nie jest to zdjęcie tłumu ludzi podczas imprezy) to w dowolnym momencie może zgodę na publikację wycofać bez podania przyczyny, nawet po 7 latach. I ty się nie pytaj czy usuwać czy nie, Ty musisz to zrobić. Inaczej, bez znaczenia jaki brzydki on był, posądzi Cię o wykorzystywanie jego wizerunku komercyjnie przez 7 lat i będziesz musiał mu wypłacić jakąś sumę, której nikt tu CI nie poda bo nie wiadomo ile sąd zasądzi.

Inna sprawa jak się upomniał o to że nie chce tam być, to tylko świadczy o nim samym, bo wkońcu się kumplowaliście. Ale to niczego nie zmienia w kwestii prawnej - powinieneś zdjęcie usunąć.

PS. Chyba, że masz świadków rzeczywiście na to że pozwolenie było, ale wtedt i tak posądzi Cię o wykorzystywanie od momentu zgłoszenia cofnięcia zgody na publikację. A po co Ci po sądach łazic, nawet jeśli zakończy się to niską szkodą społeczną?

ropusz
25-04-2014, 18:17
Kolega okazał się brzydki na zdjęciach...
Podesłałbyś linka, bo nie wiem co to znaczy być brzydkim na zdjęciach?

Kolekcjoner
26-04-2014, 17:26
Zdjęcie musisz usunąć tu nie ma wyboru jak sugerujesz (takie jest prawo).
Co do formy załatwienia - może miał gorszy dzień ale trochę to dziwne że tak zareagował skoro mówisz że "fajny". Nic wcześniej nie sygnalizował?

Borat1979
26-04-2014, 17:37
To ci dopiero kolega ;)

seler
28-04-2014, 10:50
PMiły gość itd. Powiedziałem mu, że zrobię tę sesję i on mi nic nie płaci a ja wrzucę sobie parę fotek na stronę. Kolega okazał się brzydki na zdjęciach

Trochę nie rozumiem... Kolega był fajny miły a potem okazał się złośliwy i wyszedł brzydki na zdjęciach? Znaczy w realu był ładny w na zdjęciach już nie chciał być ładny?
No to rzeczywiście niemiluch z tego kolegi, bo przecież na pewno zdjęcia były doskonałe tylko kolega nie chciał wyjść ładnie...