Zobacz pełną wersję : Jak wykonać takie zdjęcie
Witam, jak wykonać tak ostre zdjęcie ?
http://i1358.photobucket.com/albums/q762/zigi861/DSC_0215_zpsd25ee8e3.jpg
Posiadam d7000 z kitowym 18-105 i za chole... nie mogę się choćby zbliżyć do takiego efektu (dziecko oświetlam dwoma lampami błyskowymi z softboxami).
PS. Zdaje sobie sprawę, że zestaw który posiadam to nie mistrzostwo świata, rozważam zakup 1.8 85 mm, ale zanim to zrobię, chciałbym wiedzieć, czy taki efekt można osiągnąć tylko za pomocą lepszego body/ szkła, czy jest jakaś nadzieja dla mnie ?
Pozdrawiam.
Wystarczy trafić z ostrością. Nie ma tam nic wybitnego jeśli chodzi o ostrość.
Wrzuć swoje dla porównania to może coś będzie się dało doradzić, zobaczyć co robisz ewentualnie źle.
Witam, jak wykonać tak ostre zdjęcie ?
http://i1358.photobucket.com/albums/q762/zigi861/DSC_0215_zpsd25ee8e3.jpg
Posiadam d7000 z kitowym 18-105 i za chole... nie mogę się choćby zbliżyć do takiego efektu (dziecko oświetlam dwoma lampami błyskowymi z softboxami).
PS. Zdaje sobie sprawę, że zestaw który posiadam to nie mistrzostwo świata, rozważam zakup 1.8 85 mm, ale zanim to zrobię, chciałbym wiedzieć, czy taki efekt można osiągnąć tylko za pomocą lepszego body/ szkła, czy jest jakaś nadzieja dla mnie ?
Pozdrawiam.
Takie zdjęcie robi się naciskając spust w aparacie. Nic więcej nie trzeba.
Co od "efektu" - wybacz, ale nic specjalnego w tym zdjęciu nie widać. Żadnych efektów, czy specjalnych zabiegów.
Oto porównanie, po prawej moje wypociny po lewo zdjęcie, różnicę widać chociażby po ostrości opaski i czapki, help ?
http://i1358.photobucket.com/albums/q762/zigi861/beznbsptytu1420u_zps2bd4cc2b.jpg
pozdrawiam.
Zapomniałem dodać, zdjęcia robione na f/5.6, 1/125, iso 200
puszosław
17-04-2014, 14:35
Może kwestia za małej GO, może po prostu płaszczyzny ostrości.
kaliszfornijczyk
17-04-2014, 22:25
Przy tak małej GO musisz pamiętać że jak już zablokujesz AF w aparacie (wciśniesz do połowy spust) nie możesz zmieniać odległości od fotografowanego obiektu bo GO też się przesunie.
Na twoim zdjęciu wygląda to tak jakbyś po zablokowaniu AF przybliżył się do dziecka bo kwiatek na kokardce jest bardziej ostry. Pamiętasz żeby AF łapać na oczy ? Co jeszcze ci się nie podoba w Twoim zdjęciu ?
a czy winowajcą mało ostrych zdjęć może być złe ustawienie softboxów ? dzisiaj po kolejnej męce z robieniem nieostrych zdjęć, na koniec przez przypadek zrobiłem dwie fotki oświetlone lampą z aparatu i ... w porównaniu z tamtymi "żyleta", tyle że oczywiście ciemniejsze niż softboxowe .... już nic nie kumam
kaliszfornijczyk
17-04-2014, 23:06
a czy winowajcą mało ostrych zdjęć może być złe ustawienie softboxów ? dzisiaj po kolejnej męce z robieniem nieostrych zdjęć, na koniec przez przypadek zrobiłem dwie fotki oświetlone lampą z aparatu i ... w porównaniu z tamtymi "żyleta", tyle że oczywiście ciemniejsze niż softboxowe .... już nic nie kumam
A czas na lampie był taki sam jak na softboxie ? pewnie krótszy.. a jak wiadomo im krótszy czas tym ruch bardzie "zamrożony" no i sofboxy zmiękczają światło a światło z lampy jest raczej twarde i tworzy kontrastowy obraz a większy kontrast sprawia że zdjęcie jest postrzegane jako bardziej ostre.
Jak się mylę to niech ktoś mnie poprawi :)
marszull
17-04-2014, 23:24
nieostrosci to kwestia przyslony (ze nie wszystko sie miesci w glebi) i mozliwe ze czasu (bo zdjecie wyglada jakby bylo minimalnie poruszone)
co do wygladu to moim zdaniem za malo swiatla, pozwolilem sobie ruszyc paroma suwakami w LR i chyba jest lepiej
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://www.dropbox.com/sc/zgjulnjawrch0rp/c6w8s_-lp3)
EDIT Troche za jasno ale nie chce mi sie poprawiac, wiadomo o co chodzi
kaliszfornijczyk
17-04-2014, 23:38
nieostrosci to kwestia przyslony (ze nie wszystko sie miesci w glebi) i mozliwe ze czasu (bo zdjecie wyglada jakby bylo minimalnie poruszone)
co do wygladu to moim zdaniem za malo swiatla, pozwolilem sobie ruszyc paroma suwakami w LR i chyba jest lepiej
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://dl-web.dropbox.com/get/Zrzuty%20ekranu/obrazek.jpg?_subject_uid=79615108&w=AADmrPIP72DYmi6_GSVbH05OTXEAQsi9sroJw1zRZDOULQ)
EDIT Troche za jasno ale nie chce mi sie poprawiac, wiadomo o co chodzi
o GO pisałem wyżej :)
Nie widać zdjęcia.
marszull
17-04-2014, 23:45
u mnie widac ;( nie wiem co jest nie tak ;(
chcialem poprawic ale teraz u siebie w poscie tez nie widze, a w Twoim cytacie tak ;)
chyba teraz sie uda
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/04/obrazek-2.jpg
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/aqgjusn558hob6i/obrazek.jpg)
widac? jak tak to nauczylem sie wklejac zdjecia z Dropboxa ;)
A mógłbyś zdradzić które suwaki w LR powędrowały w którą stronę :)?
marszull
18-04-2014, 10:30
no problemo zaraz zrobie screena, na pewno mocniej musisz doswietlac, bo ekspozycje musialem podbic o 1,5
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/04/Zrzut20ekranu202014041820102849-2.png
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/s/9q0fzis2nb4sve2/Zrzut%20ekranu%202014-04-18%2010.28.49.png)
plus zabawa suwakami od koloru (szczegolnie blue i aqua)
Dzięki !
Jeżeli chodzi o brak ostrości, to do głowy przyszedł mi pomysł, aby spróbować zsynchrinizować czas migawki z lampami dokładniej, teraz wyzwalam je radiowo, co pozwala mi na osiągnięcie maksymalnie 1/200, poczytałem trochę forum i zdaje się, że można to zsynchronizować lepiej, aby można było efektywnie wykorzystywać krótsze czasu, niestety będą do tego potrzebował (chyba) którejś z Lamp dedykowanych do Nikona, a to już jest kolejny wydatek :P
Pozdrawiam.
marszull
18-04-2014, 15:15
1/125 - 1/200 przy blysku spokojnie wystarczy zeby zdjecie nie bylo poruszone
co do glebi porobuj na troche wiekszych przyslonach
Dzięki wszystkim za porady i zainteresowanie, zlokalizowałem problem, a były nim zbyt blisko ustawione softboxy, względem fotografowanych osób/ przedmiotów. Zbyt mocne nierozproszone światło "spłaszczało" obraz i eliminowało ostrość. Po odsunięciu lamp i odpowiedniej modyfikacji błysku jest ok, pozdrawiam !
marszull
19-04-2014, 08:43
przepraszam Cie ale zbyt blisko ustawione softy, w zaden sposob nie mogly miec wplywu na ostrosc. Zbyt mocne swiatlo tez nie, tym bardziej ze zdjecie jest niedoswietlone. Mozesz wstawic te zdjecie tak zeby sie dalo odczytac exif?
To jak wyjaśnisz dlaczego teraz wychodzą ostre ? być może zbyt bliskie ustawienie softów sprawiało, że AF wariował i dlatego źle ostrzył ? za raz wstawię pliki
Podaję linki do RAWów, pierwsze ostrzejsze zrobione przy użyciu wbudowanej lampy błyskowej, drugie z softboxem ustawionym wg. mnie zbyt blisko, odległość około 1 m
http://94096.file4u.pl/download/5145516/DSC_2320_www.file4u.pl.NEF
http://94096.file4u.pl/download/5145517/DSC_2334_www.file4u.pl.NEF
Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc !
marszull
19-04-2014, 23:04
zerkne jak wroce do domu, bo w lapsie nie mam softu ;)
Dzięki, czekam na diagnozę z niecierpliwością :P
piotrx25
21-04-2014, 18:39
widac? jak tak to nauczylem sie wklejac zdjecia z Dropboxa ;)
możesz zdradzić schemat wklejania zdjęć z dropboxa?
marszull
23-04-2014, 12:42
Dzięki, czekam na diagnozę z niecierpliwością :P
co do zdjec, to przejrzalem na LR i moim zdaniem to raz ze ze swiatlem studyjnym jest przeswietlone troche, ma obnizony kontrast przez co wydaje sie tez "bardziej nie ostre"
dwa to ostrosc jest ewidentnie przesunieta z twarzy, jescze inna sprawa to w zdjeciu z lampa na aparacie jest doswietanie, wiec tlo jest ze swiatlem zastanym, co "podbija" troche ostrosc glownego obiektu
moze rzeczywiscie af glupial i ustawial nie tam gdzie trzeba
możesz zdradzić schemat wklejania zdjęć z dropboxa?
wrzucamy na DB, klikamy prawym udostepnij link, link wklejamy do okna i wchodzimy na DB
pozniej pobieranie, i prawym kopiuj adres odnosnika
wklejamy na forum przy pomocy wstaw obrazek i kasujemy wszystko co jest za "?" czy zostawiamy to c o jest do xxxx.jpg ;)
Hmm. moje lampy zewnętrzne mają opcję doświetlania przed błyskiem, może powinienem robić zdjęcia w tym trybie ?
piotrx25
26-04-2014, 12:59
wrzucamy na DB, klikamy prawym udostepnij link, link wklejamy do okna i wchodzimy na DB
pozniej pobieranie, i prawym kopiuj adres odnosnika
wklejamy na forum przy pomocy wstaw obrazek i kasujemy wszystko co jest za "?" czy zostawiamy to c o jest do xxxx.jpg ;)
dzięki za instrukcję ale adres odnośnika mam bez "?" i "jpg"
marszull
27-04-2014, 21:20
to nie jest ten odnosnik, przeczytaj dokladnie, albo poszukaj w necie
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.