Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : [D7000] Potwierdzenie ostrosci w live view na MF



kubek
02-04-2014, 15:32
Skladam sie od jakiegos czasu do porobienia video przy pomocy D7000. Z moich prob, potwierdzonych przez opinie innych uzytkownikow, wynika, ze AF jest przy video nie do uzytku (jezdzi w przod i w tyl, gubi sie, dodatkowo buczy silnik -> zakloca dzwiek); wyjsciem jest reczne ustawianie ostrosci. I tutaj pojawia sie moje pytanie: jakie narzedzia/fukcje ma do tego aparat, bo szukam w menu, gapie sie na live view, studiuje podrecznik i internet i nie widze. Czyzby naprawde NIC nie bylo? - Liczylem na to ze jest jakas - byc moze ukryta - funkcja potwierdzania ostrosci - jak w wizjerze, albo ze jakis punkt ostrosci zaswieci sie na zielono jak przy AF, a tu nic.

... D5100 ma cos takiego w live view.... D7000 nie ma nic??? - trzeba ustawiac "na wyswietlacz"???

iaan
02-04-2014, 16:59
To ja przy okazji kolegę zapytam, gdzie znajdę w swoim D5100 to potwierdzenie ostrości w trybie live view?

bolth
02-04-2014, 17:35
jak ostrzysz ręcznie to jak ma aparat potwierdzić ostrość?
skąd wiedzieć ma ze to jest "już" i na czym Ty skupiasz w danej chwili uwagę ustawiając ostrość,pytanie bez sensu

GonzoG
02-04-2014, 17:55
Nie ma takiej technicznej możliwości aby przy LV w Nikonie było potwierdzenie ostrości. Nie chodzi o to czy ma być ostro w tym czy innym miejscu, ale aparat nie ma zielonego pojęcia czy i gdzie jest ostro tylko, że nie ma takiej możliwości.

Poza tym to twoje oko powinno Ci określić czy jest już ostro czy nie, w końcu masz podgląd i możliwość powiększenia obrazu.

kubek
02-04-2014, 21:45
@iian
D5100 -> funkcja a1/Rangefinder
wyglada to tak: http://www.youtube.com/watch?v=p8zXpdGQaaE
Bylbym wdzieczny za weryfikacje czy dziala.

@bolth
Dzieki za uprzejma ocene pytania...
Powiem tak: a jak ostrzysz AF to skad aparat wie gdzie ma mierzyc? - mowisz mu gdzie!
Moje oczekiwanie to potwierdzenie ostrosci w zadanym punkcie - fakt recznego nastawiania nie zmniejsza mozliwosci pomiaru ostrosci w aparacie.

@GonzoG
Skad kategoryczne zdanie ze "nie ma takiej tecznicznej mozliwosci"? - Oczywiscie ze jest - potwierdza to mozliwosc pracy z AF oraz - dla MF - przyklad D5100. Oraz - rangefinder w wizjerze!
Oczywiscie ze jest podglad i zoom - ale na malym ekraniku nie da sie ustawiac ostrosci, a zoom w niczym nie pomaga przy kreceniu video...


BTW: odkrylem identyczna dyskusje na dpreview: http://www.dpreview.com/forums/post/38280747
Kluczowe pytanie-cytat:

According to the online manual the D7000 doesn't seem to have the rangefinder of the D5000 or D5100. Is it possible Nikon left it off in a camera twice the price?Ergo: zdaje sie ze Wasze odpowiedzi tylko potwierdzaja moje przypuszczenia - D7000 w ogole nie potwierdza MF w live view...



.
<img style="display: none; position: absolute; top: 0px; left: 0px; width: 32px; height: 32px; z-index: 2147483647;" id="firefoxsddsinfoimg"><img style="display: none; position: absolute; top: 0px; left: 0px; width: 32px; height: 32px; z-index: 2147483647;" id="firefoxsddsarrowimg">

AndBed
02-04-2014, 22:01
W D7100 zapala się kropka mniej więcej to wygląda tak <*> = ostrość

kubek
03-04-2014, 01:45
no blagam... to tylko D7000 nie ma??? damn!
<img style="display: none; position: absolute; top: 0px; left: 0px; width: 32px; height: 32px; z-index: 2147483647;" id="firefoxsddsinfoimg"><img style="display: none; position: absolute; top: 0px; left: 0px; width: 32px; height: 32px; z-index: 2147483647;" id="firefoxsddsarrowimg">

GonzoG
03-04-2014, 02:26
@iian
D5100 -> funkcja a1/Rangefinder
wyglada to tak: http://www.youtube.com/watch?v=p8zXpdGQaaE
Bylbym wdzieczny za weryfikacje czy dziala.

Ustawianie ostrości przez wizjer i przy LV to dwie zupełnie różne sprawy.
Potwierdzenie ostrości i cyfrowy dalmierz jest w Nikonach od lat.



@GonzoG
Skad kategoryczne zdanie ze "nie ma takiej tecznicznej mozliwosci"? - Oczywiscie ze jest - potwierdza to mozliwosc pracy z AF oraz - dla MF - przyklad D5100. Oraz - rangefinder w wizjerze!
Oczywiscie ze jest podglad i zoom - ale na malym ekraniku nie da sie ustawiac ostrosci, a zoom w niczym nie pomaga przy kreceniu video...

A stąd kategoryczne twierdzenie, że detekcja kontrastu nie pozwala na określenie gdzie będzie ostro, dopóki nie przelecisz zakresu ostrości i nie będziesz w stanie określi w którym miejscu było ostro.



BTW: odkrylem identyczna dyskusje na dpreview: http://www.dpreview.com/forums/post/38280747
Kluczowe pytanie-cytat:
Ergo: zdaje sie ze Wasze odpowiedzi tylko potwierdzaja moje przypuszczenia - D7000 w ogole nie potwierdza MF w live view...

Żadna lustrzanka Nikona nie ma potwierdzenia ostrości przy LV.
Taką funkcję masz np. w Nikonie 1, który ma czujniki fazowe na matrycy, a lustrzanki mają je jedynie przy ostrzeniu przez wizjer.



W D7100 zapala się kropka mniej więcej to wygląda tak <*> = ostrość
Ale nie przy LV. Nie mieszaj ostrzenia przez wizjer i przy LV.
Poza tym nie wygląda to tak:
<*>
a tak:
>*<