PDA

Zobacz pełną wersję : Jak naprawić przesłonecznione zdjęcia?



zolton
30-03-2014, 19:22
Witam
Dzisiaj w godzinach południwych było zbyt ostre światło. Mam dość dużo takich zdjęć. Jak to w szybki sposób naprawić - wgl się da?

Np:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/03/IMG0794JP_expswpqJPG-1.jpg
źródło (http://s6.ifotos.pl/img/IMG0794JP_expswpq.JPG)

Robiłem zdjęcia canonem kolegi bo ma tele. Aparat zapisywał w jpg - gdyby to rawy były to może LR automatycznie ustawiłby WB.

Wiem...spieprzyłem sprawę :/

Lena&TheShadow
30-03-2014, 19:30
Wykasuj wszystko i powiedz, że nie wiesz jak to się stało ale straciłeś materiał.
A potem kompletnie olej ten temat i zapomnij o nim.
Poprawisz następnym razem.

Greg77
30-03-2014, 19:32
To nie jest problem balansu bieli a przeswietlenia zdjec, ustawien aparatu nie znam, ale jak to byl jpg to lepiej sie nie przyznawac, bo za duzo sie nie zdziala.

zolton
30-03-2014, 19:36
Próbowałem na siłę znaleźć coś w opcjach aby sprawdzić czy sięzapisuje jako RAW ale nic nie znalazłem :/
Czas 1/400 przy 5.6 f - przy krótszych czasach zdjęcia wychodziły ciemne. Na swoim nikonie robiłem portretówki z czasami 1/4000 - 1/5000 i wszystko fajnie wygląda.
F**k canon :P

morzon
30-03-2014, 19:36
Jak to było zbyt ostre światło? Ekranik Ci się zepsuł, że nie miałeś poglądu co robisz?
Aparat w manualu, więc przy tak stabilnych warunkach oświetleniowych (słońce w samo południe) powinieneś raz ustawić wszystko i przefocić całość na prawie że jednych parametrach...

Skoro to jpg to nie - nie da się szybko tego naprawić. Nie da się tego w ogóle naprawić.



F**k canon :P

Litości... Akurat nie do aparatu powinieneś mieć pretensje, skoro był w manualu...

fafniak
30-03-2014, 19:38
F**k canon :P

Raczej operator koparki

zolton
30-03-2014, 19:39
Jak to było zbyt ostre światło? Ekranik Ci się zepsuł, że nie miałeś poglądu co robisz?

Ciężko było dokładnie na ekranie zobaczyc zdjęcie czy za jasne czy za ciemne.


Litości... Akurat nie do aparatu powinieneś mieć pretensje, skoro był w manualu...

Żartuję przecież :) Ja to spieprzyłem nie aparat :/

morzon
30-03-2014, 19:39
Ciężko było dokładnie na ekranie zobaczyc zdjęcie czy za jasne czy za ciemne.

Histogram. Poza tym serio nie widziałeś, że fota jest cała biała, prześwietlona?

zolton
30-03-2014, 19:42
Histogram. Poza tym serio nie widziałeś, że fota jest cała biała, prześwietlona?

Na histogramie się nie znam. Na aparacie wydawało się dobre.

zgera
30-03-2014, 20:06
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/03/IMG0794JP_expswpqJPG-2.jpg
źródło (https://lh5.googleusercontent.com/-yggEsR5QiZM/UzhcPhcaPaI/AAAAAAAADOM/ToEjiZV-IRc/s1024/IMG0794JP_expswpq.JPG)

Takie coś mi wyszło, z takiego przepału cudów nie będzie, dlaczego dałeś iso 400, chyba światłomierz w tym aparacie oszalał.

morzon
30-03-2014, 20:23
Od dawna robisz zdjęcia?

fafniak
30-03-2014, 20:25
Dzieci cyfrowej ery...
Kiedyś jak na slajdach się robiło to w takich przypadkach pomiar ekspozycji na dłoni (zewnętrznej)i ew. mała korekcja ekspozycji i jazda.
W lustrzance cyfrowe ta metoda sprawdzi się w większosci sytuacji

zgera
30-03-2014, 20:25
Teraz widzę że robiłeś w trybie M, stąd takie przepały, nieprawidłowo dobrana ekspozycja, niestety.

zolton
30-03-2014, 20:26
Od dawna robisz zdjęcia?

Od października ale raz na ruski rok bo czasu nie ma. Na tym canonie pierwszy raz.

morzon
30-03-2014, 20:35
Od października ale raz na ruski rok bo czasu nie ma. Na tym canonie pierwszy raz.

To już wiesz, że musisz ogarnąć histogram ;) Niezależnie od aparatu, działa w ten sam sposób.

zgera
30-03-2014, 20:35
Od października ale raz na ruski rok bo czasu nie ma. Na tym canonie pierwszy raz.

Każdy aparat działa podobnie, wystarczyło użyć trybu A lub S, w Canonie AV, TV, w manualu trzeba większego doświadczenia.

zolton
30-03-2014, 20:39
Ogólnie to cały czas robię na M i na moim wychodzi większość. Nie wiedziałem właśnie który tryb to który w canonie (nie miałem jak sprawdzić). W nikonie znam.

Ok do następnego razu obowiązkowo ten histogram muszę ogarnąć aby więcej zdjęć wychodziło niż niewychodziło.

zolton
30-03-2014, 20:48
"Nie wiedziałem właśnie który tryb to który w canonie (nie miałem jak sprawdzić)."

Dobra...nie komentujcie tego. Jestem debilem :/ Przecież to można sprawdzić tylko, że nie pomyślałem. 4h snu w nocy potrafią człowieka wymęczyć.
Idę spać bo głupoty już pieprzę.
Jak coś to jutro odpiszę (jeżeli po przeczytaniu nie spalę się ze wstydu).

fafniak
30-03-2014, 20:58
Bardzo dobrze ze pracujesz w manualu - tylko musisz mieć pewien punkt odniesienia
Tym punktem odniesienia jest właśnie ludzka ręka , twarz itp

zolton
30-03-2014, 21:41
Tym punktem odniesienia jest właśnie ludzka ręka , twarz itp

Jak się dobrze odnieść do czegoś takiego?

shaolin
31-03-2014, 10:40
Witam
Np.:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/03/IMG0794JP_expswpqJPG-1.jpg
źródło (http://s6.ifotos.pl/img/IMG0794JP_expswpq.JPG)

Robiłem zdjęcia canonem kolegi bo ma tele. Aparat zapisywał w jpg - gdyby to rawy były to może LR automatycznie ustawiłby WB.


Moja propozycja naprawy:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/03/81m1-1.jpg
źródło (http://imageshack.com/a/img34/9642/81m1.jpg)

Mozesz po prostu powiedziec, ze dales tylka i nie ma materialu, a na przyszlosc zwrocic uwage na efekty po kilku pierwszych strzalach (w koncu od czegos masz podglad zdjec) i wprowadzic korekty (chyba, ze efekty od razu beda dobre).

zolton
31-03-2014, 10:57
Buahaha :D Nudy w pracy w poniedziałek z rana?
Dobra przeróbka :D Ciekawe czy teraz dużo osób będzie tak przerabiać czyjeś zdjęcia :D

Na ekranie aparatu nie widziałem dobrze czy jest to ok. Teraz ogarnę histogram i będzie git bez tego :D
Tzn dużo zdjęć jest dobrych (wszystko nie jest do wyrzucenia) ale takie perełki się zdarzyły :/

DonMaliniacco
31-03-2014, 11:30
Shao, dałeś do pieca :)

shaolin
31-03-2014, 12:28
zolton, jezeli caly material nie jest stracony to dasz rade, a jak bedziesz potrzebowal, zeby komus dorysowac reke albo noge albo pilke albo cos to wiesz gdzie mnie znalezc ;)

Maliniak, przy Tobie to ja maly pikus jestem :mrgreen:

6868
31-03-2014, 14:31
Shao, ma się ta fantazje :-)

J1
31-03-2014, 15:09
... Ciekawe czy teraz dużo osób będzie tak przerabiać czyjeś zdjęcia :D



To może kolejna wersja. ;-) Zawsze można powiedzieć że to celowe działanie i taka była "wizja artystyczna" ;-)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/03/28rob2e-1.jpg
źródło (http://i57.tinypic.com/28rob2e.jpg)

To może się przydać.

http://www.szerokikadr.pl/poradnik/histogram-gwarancja-prawidlowej-ekspozycji

fafniak
31-03-2014, 15:21
Jak się dobrze odnieść do czegoś takiego?

jak to jak?
Mierzysz ekspozycje na zewnętrznej stronie dłoni i już

ThomasVoland
31-03-2014, 15:28
Dramat, w kolorze się tego nie uratuje, nawet BW kiepsko

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/u/42689972/share/IMG0794JP_expswpq.jpg)

zolton
31-03-2014, 16:29
To może kolejna wersja. ;-) Zawsze można powiedzieć że to celowe działanie i taka była "wizja artystyczna" ;-)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/03/28rob2e-1.jpg
źródło (http://i57.tinypic.com/28rob2e.jpg)


Jakbym zdjęcie w fakcie lub superexpresie widział :D

Dzięki za link - przyda się ;)

sokolnik
31-03-2014, 20:02
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/03/IMG0794JP_expswpqJPG-2.jpg
źródło (https://lh5.googleusercontent.com/-yggEsR5QiZM/UzhcPhcaPaI/AAAAAAAADOM/ToEjiZV-IRc/s1024/IMG0794JP_expswpq.JPG)

Takie coś mi wyszło, z takiego przepału cudów nie będzie, dlaczego dałeś iso 400, chyba światłomierz w tym aparacie oszalał.

wyszedł Ci koszmar - jeszcze gorzej niż oryginał :/

Pebal
31-03-2014, 23:31
Niestety, z takiego przepału wiele się wyciągnąć nie da.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/03/IMG0794JP-1.jpg
źródło (http://www.sns-hdr.home.pl/images/IMG0794JP.jpg)

Andrzej1974
01-04-2014, 09:38
Dzisiaj w godzinach południwych było zbyt ostre światło. Mam dość dużo takich zdjęć. Jak to w szybki sposób naprawić - wgl się da?

Robiłem zdjęcia canonem kolegi bo ma tele. Aparat zapisywał w jpg - gdyby to rawy były to może LR automatycznie ustawiłby WB.

Jeśli masz te zdjęcia w jakimś katalogu to wejdź do niego i użyj magicznych kalwiszy: Ctrl + A a następnie Delete. I zrób to jak najszybciej bo nic z takich jpeg-ów nie zrobisz. Co najwyżej się nawqr... Szkoda zdrowia.

zolton
01-04-2014, 10:20
Jeśli masz te zdjęcia w jakimś katalogu to wejdź do niego i użyj magicznych kalwiszy: Ctrl + A a następnie Delete. I zrób to jak najszybciej bo nic z takich jpeg-ów nie zrobisz. Co najwyżej się nawqr... Szkoda zdrowia.

To nie takie proste :)
Dużo udało się uratować bo nie były aż tak prześwietlone :D

Cichy
01-04-2014, 16:01
Tak to się kończy, jak nikoniarz robi zdjęcia canonem :D

PS. a tak poważnie, z każdego bagna da się wyjść. Też poprawiłem po swojemu:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/04/football-1.jpg
źródło (http://www.kubacichocki.pl/14/football.jpg)

zolton
01-04-2014, 17:34
Tak to się kończy, jak nikoniarz robi zdjęcia canonem :D
....i ręka Boska pokarała :D


PS. a tak poważnie, z każdego bagna da się wyjść. Też poprawiłem po swojemu:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/04/football-1.jpg
źródło (http://www.kubacichocki.pl/14/football.jpg)

Trochę się postać w tekstury wcina :D

bucefal14
02-04-2014, 15:00
Mnie wyszło coś takiego, choć zdaję sobie sprawe że mogłem lepiej...

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/04/b7c8ad443f742d9c-2.jpg
źródło (http://images64.fotosik.pl/834/b7c8ad443f742d9c.jpg)

2marekm
02-04-2014, 15:17
Mnie wyszło coś takiego, choć zdaję sobie sprawe że mogłem lepiej...

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/04/b7c8ad443f742d9c-2.jpg
źródło (http://images64.fotosik.pl/834/b7c8ad443f742d9c.jpg)
I to chyba najlepsze.

zakonnica
09-04-2014, 21:05
Boże, i jak tu nie kochać tego forum.. :lol:

zolton
11-04-2014, 00:26
Boski wątek sie robi... :D

Bo się święta zbliżają :D

this
11-04-2014, 13:42
Daje się filtr cyfrowy, który bardzo mocno ingeruje w zdjęcie, a następnie mówi, że to był celowy, _artystyczny_ zabieg. :-)

p_smok
11-04-2014, 14:41
Mi wyszło coś takiego
http://www.swiatobrazu.pl/picture/i/tzr/06k/ia9/66a0e_s_0_0_0_0_0_0_0_tzr06kia9kua6wh2p7g8k2lig9jr y20gri7msforq9snw0eeylc8dmhjmq1ajsh0.jpeg

zorg76
20-04-2014, 11:54
Jak widać, nie ma sytuacji bez wyjścia. Wszystko zależy od kreatywności. Głownie kolegów z forum:)


Wysłane przez Tapatalk