PDA

Zobacz pełną wersję : Zmiana systemu, z Pentaxa na Nikona.



Konrad G.
31-07-2005, 21:40
Witam serdecznie wszystkich.

Jest to mój pierwszy post na tym forum więc chciałbym na początek gorąco przywitać wszystkich i poprosić o małą pomoc.

W zasadzie temat mówi sam za siebie. Planuję zmienić system. Od ponad roku fotografuję Pentaxem MX i MZ-M, ale niestety dostępność akcesoriów i sprzętu oraz polityka firmy zaczyna mnie powoli odpychać i zacząłem się zastanawiać nad zmianą systemu, co więcej, posiadam Nikona F80 i szczerze mówiąc zabawa w dwa systemy jednocześnie jest chyba bez sensu. Problem w tym że chcę zakupić Nikona FM3a i tutaj pojawiają się 4 problemy:
-cena, czy warto zmienić system z tańszego na droższy, ale chyba znacznie lepszy jakościowo?
-gdzieś tutaj na forumczytałęm że z FM3a współpracują również obiektywy serii D, czy to prawda ?
-czy warto sprzedać sprzęt Pentaxa który posiadam, dołożyć trochę kasy i przejść całkowicie na Nikona? (tutaj mała obawa że sprzęt do F80 nie będzie kompatybilny z FM3a).

Wiem że raczej trudno w takiej sytuacji doradzić, ale myślę że wśród Was jest ktoś kto miał podobny dylemat i zechce podzielić się ze mną swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami, za co z góry dziękuję.

Spinner
31-07-2005, 22:52
-cena, czy warto zmienić system z tańszego na droższy, ale chyba znacznie lepszy jakościowo?
-gdzieś tutaj na forumczytałęm że z FM3a współpracują również obiektywy serii D, czy to prawda ?
-czy warto sprzedać sprzęt Pentaxa który posiadam, dołożyć trochę kasy i przejść całkowicie na Nikona? (tutaj mała obawa że sprzęt do F80 nie będzie kompatybilny z FM3a).

Witaj!

To zalezy - kwestia co lepsze a co gorsze to kwestia upodoban, potrzeb itd...

Ja przeszedlem z Pentaxa (zrazony ostatnimi ruchami w korpusach plastik-faktastik a mialem mase r5zeczy - kilkanascie stalek a korpusow nie zlicze - od MX po MZ-S LTD)...

jesli bawia Cie stalki i male korpusiki manualne w bardzo dobrych pieniadzach to Pentax jest swietnym wyborem - cudne szkla ze swietnymi powlokami, bardzo dobra kompatybilnosc... No i uzytkownicy tego systemu - jedyni w swoim rodzaju... :P

Jezleki szukasz "zawodowych zoomow z f2,8" :D i duzych, solidnych korpusow - to Nikon jest cool...:-)

To oczywiscie wielkie uproszczenie :mrgreen: Moze wiecej Ci ludziska powiedza jak powiesz co chcesz miec ze sprzetu i co chcesz focic...

Decyzja jest trudna i niestety bedziesz ja musial podjac sam:-)

Pzdr
Spinner

Konrad G.
01-08-2005, 00:05
Shhhh Spinner (tylko mnie nie wydaj) to ja Jelitek z forum Pentaxa :-P

Wiem że decyzja jest trudna ale mnie tez zaczyna denerwować to że Pentax schodzi na psy :-( z resztą pewnie czytałeś mojego posta na forum Pentaxa... chyba jednak skusze się na tego Nikona FM3a...sprzęt jest wart ceny i pewnie nie będę żałował...tym bardziej żę chcę uzbierać na nówkę a nie na używany sprzęt...

Spinner
01-08-2005, 00:13
Shhhh Spinner (tylko mnie nie wydaj) to ja Jelitek z forum Pentaxa

Hej :D Milcze jak grob :mrgreen:

Pzdr
Spinner

jmj
01-08-2005, 16:38
......posiadam Nikona F80 i szczerze mówiąc zabawa w dwa systemy jednocześnie jest chyba bez sensu. Problem w tym że chcę zakupić Nikona FM3a i tutaj pojawiają się 4 problemy:
-cena, czy warto zmienić system z tańszego na droższy, ale chyba znacznie lepszy jakościowo?
-gdzieś tutaj na forumczytałęm że z FM3a współpracują również obiektywy serii D, czy to prawda ?
-czy warto sprzedać sprzęt Pentaxa który posiadam, dołożyć trochę kasy i przejść całkowicie na Nikona? (tutaj mała obawa że sprzęt do F80 nie będzie kompatybilny z FM3a).


O Pentaksie sie nie bedę wypowiadał.
Zarówno F80 jak i FM3A sa doskonałe i jesli nie bedziesz kupować obiektywów G w zasadzie działać Ci sprzet będzie.
F80 nie jest najlepszym wyborem z puktu widzenia posiadacza szkieł manualnych AI i AIS które bedą cudnie działac na FM3A (szkła D sa to tez szkla AIS wiec działac bedą), do których lepiej nabyc F90, F90x, F4, F5, F100 natomiast jesli juz masz ten korpus (F80) unikaj szkieł "G" ktore nie maja pierscienia przysłon i nie bedą uzyteczne z FM3A tylko na pełnej dziurze.

Konrad G.
01-08-2005, 17:05
dziękuję jmj, z obiektywów G mam tylko standardowy zoom jaki był przy F80, poza tym mam jeszcze Sigmę 70-300 APO Super MacroII więc powinno być ok :-)

gALL
02-08-2005, 10:21
A dlaczego koniecznie FM3a? Drogo a nic speclajnego nie ma ... poszukaj tanszej puszki manualnej, np. FE2 lub FM2n, a dla tych co chca miec baaardzo trwale body to F3.

Spinner
02-08-2005, 12:41
Tiaaa... FE-2 takze mi po glowie lazil... ino ladne na jebaju drogie :( Zawsze jeszcze mozesz wejsc w FG czy F-301 - zupelnie, zupelnie... tylko - hmmm... mniej kultowe :lol: Sam mam F-301 i jestem mile zaskoczony - sympatyczny korpusik.

Pzdr
Spinner

Konrad G.
02-08-2005, 13:03
Właśnie chyba rozglądnę się za FM2n, w komisie nieopodal mnie jest FM2n w idealnym stanie za 1300 zł, ale jeszcze nie byłem i nie pytałem. Mają też wersję FM2n tytan za 2300 zł, ale nie wiem czy warto płacić wiecej za taki bajer jak już FM3a nówka kosztuje 2500 zł...boję się trochę kupować używany sprzęt bo może mieć duży przebieg i będzie mi się psuł...

szymony
02-08-2005, 13:09
boję się trochę kupować używany sprzęt bo może mieć duży przebieg i będzie mi się psuł...
To naprawdę by musiał być zaj.....e Duuuuuuuży przebieg. :wink:
Ale cuda się zdażają niestety.

Maciej G
02-08-2005, 13:44
w www.interfoto.com.pl FM3-ka za 2300 (srebrna o 100-kę taniej) ... Jestem szczęśliwym posiadaczem FM3-ki i szczerze polecam... :lol:

ALF
02-08-2005, 14:13
zastanawiam się do czego będzie ta puszka służyć...może wystarczy tańsza puszka, proponowany F301 czy FG za 400zł? FM2N widziałem za 1200 - to 3x więcej...można za to sympatyczną lampę kupić :P

Konrad G.
02-08-2005, 15:06
W zasadzie to potrzebuję korpusu trwałego, co więcej podoba mi się FM2n. Głównie to fotografuję przyrodę i krajobraz...

Czornyj
02-08-2005, 15:20
Miałem FM2ke i moge z czystym sumieniem powiedzieć, że jest to aparat niezniszczalny, konstrukcji prostej jak budowa cepa, a co za tym idzie niezawodnej. Pier....nął kilka razy o gleb, zamoczył sie, utytłał w błocku i piachu I NIC - po odczyszczeniu wyglądał jak funkiel-nówka. Z F80 to tylko wyszedłem na plaże i już cały piachem zasyfił i już styki nie stykają i obiektywu nie widzi, już czyszczonko sie kłania, a nawet qrva nie SCIĄGAŁEM OBJEKTYWU!!! Inną sprawą jest czy ten prymitywizm FMki tak do końca komu odpowiada, bo do mnie osobiście troszke bardziej przemawia system, że jak dobiore przesłone, to aparat sam ustawia czas, bo to pokretło czasu w FM-ce jest niezbyt ustawne i sporo czasu sie na to traci...

Konrad G.
02-08-2005, 16:28
Narazie musze sprzedać cały sprzęt Pentaxa jaki mam, a jak narazie zapowiada się że to będzie bardzo trudne zadanie... :-P

szymony
03-08-2005, 08:26
zastanawiam się do czego będzie ta puszka służyć...może wystarczy tańsza puszka, proponowany F301 czy FG za 400zł? FM2N widziałem za 1200 - to 3x więcej...można za to sympatyczną lampę kupić :P
Przy najszczerszej sympatii i zadowolenia z FG, to ten korpusik ma taką małą wadę, na którą zwraca się uwagę kupując manuala. A mianowicie bez baterii migawka działa tylko na jednym czasie M90. Co prawda baterie kosztują grosze i starczają na dłuuuuuuuuuuuuugo, ale zawsze mogą trafić się siakieś zonki.

Czornyj
03-08-2005, 08:34
Przy najszczerszej sympatii i zadowolenia z FG, to ten korpusik ma taką małą wadę, na którą zwraca się uwagę kupując manuala. A mianowicie bez baterii migawka działa tylko na jednym czasie M90. Co prawda baterie kosztują grosze i starczają na dłuuuuuuuuuuuuugo, ale zawsze mogą trafić się siakieś zonki.
Pod tym kątem parząc niezastąpiony jest FM2, który ma całkowicie mechaniczną migawke (1/4000!) i bateryjka zasila tylko pomiar światła

Spinner
03-08-2005, 10:23
Zalezy jak sie foci - "pastylki" zapasowe mozna miec w torbie... Przy "szybszych" fotkach brak Av mnie dobija... Wolalbym FE-2. Ale jesli pancernosc i niezaleznosc od baterii jest "uber alles" to... :lol:

Pzdr
Spinner

Konrad G.
03-08-2005, 13:57
Całkowicie manualny korpus to faktycznie ogromna zaleta, choć fakt faktem nigdy mi się nie przytrafiło żeby baterie padły....używałem Pentaxa MX, całkowity manual, i sama świadomość że aparat potrzebuje tylko energii do światłomierza powoduje że się kocha ten aparat bardziej niż cokolwiek innego.

ALF
03-08-2005, 14:24
bakterie zawsze mam w zapasie...dla mnie to nie wada :P

jmj
03-08-2005, 14:30
baterie w F5 padly mi w najgorszym momencie
Syn leciał na spadochoronie chcaiłem mu zdjęc napstrykać z lotu i lądowania.
Baterie padły bez uprzedzenia. Po 18 klatce - na szczęście. :-)
ale bez uprzedzenia

Spinner
03-08-2005, 14:36
....używałem Pentaxa MX, całkowity manual, i sama świadomość że aparat potrzebuje tylko energii do światłomierza powoduje że się kocha ten aparat bardziej niż cokolwiek innego.

Mialem kilka MXow - faktycznie cacuszka z pieknym wizjerem... tyle, ze kultura pracy lusterka i naciagu filmu znacznie bardziej odpowiadala mi w MESuper - no i mial on Av i migawke 4-2000 (w praktyce mierzy po kilkanascie sekund nawet w automatyce)... niestety nie pokazywal przyslony w wizjerze i nie mial DOF - ale cos za cos - i tak je uwielbiam:-)

BTW - skoro robiles MXem to Nikon FM to jego odpowiednik i znacznie tanszy od FM2n...

Pzdr
Spinner

Konrad G.
03-08-2005, 14:59
W tym wszystkim chodzi też o system...znaleźć jakiekolwiek akcesoria do Pentaxów i jakieś dobre obiektywy jest trudno, trzeba czekać zanim trafi się na coś dobrego i w dobrym stanie. Tym bardziej zabawa w dwa systemy nie jest zbyt fajna jak na sprzęt trzeba odkładać z kieszonkowego :-( Wolę kupić (możę się mylę co do kompatybilności) Nikkora AF 50mm f1,4D i używać go z FMką niż wydać, 300 zł na 50 1,4 Pentaxa i do tego coś do Nikona, bo jak stare prawidło mówi dobre szkło to podstawa. Chyba też się zraziłem trochę do Pentaxa przez fakt że nikt nie dba o klientów w Polsce, ale to już chyba moje wewnętrzne przemyślenia :-P

gALL
03-08-2005, 19:01
Nie mylisz sie, sam uzywam szkiel AF (poza seria G) z FE2, tak samo jak nowej SB-600.

Konrad G.
03-08-2005, 20:58
Tym lepiej! Nie będę musiał się martwić na co przeznaczyć oszczędności :-) A jak wygląda sprawa obiektyw manualny w korpusie AF ? z tego co wiem z autopsji to jak wyłączam automatykę przesłony w obiektywie to światłomierz przestaje działać?

szymony
04-08-2005, 09:16
A jak wygląda sprawa obiektyw manualny w korpusie AF ? z tego co wiem z autopsji to jak wyłączam automatykę przesłony w obiektywie to światłomierz przestaje działać?

Jest jeszcze gorzej niestety. Niektóre korpusy wcale nie mierzą światła zastanego z obiektywem bez CPU. :cry:

gALL
04-08-2005, 10:02
A jak wygląda sprawa obiektyw manualny w korpusie AF ?

Zalezy jakim ;-)

W F80, F65, F75, F55, D50, D70, D70s, D100 zapomnij po pomiarze swiatla ciaglego (nie dziala swiatlomierz w zadnym trybie pracy apratu - P, S, A, M). Bo to body wykastrowane z symulatora przyslon przy bagnecie i Nikon nie zrobil programowo pomiaru swiatla przy przyslonie roboczej.

W pozostalych puszkach dziala, ale z pewnymi ograniczeniami (np. zamiast pomiaru matrycowego jest CW - ale to zadna wada).

Konrad G.
04-08-2005, 11:46
Trochę badziewnie...ale trzeba jakoś to przeżyć.... :P

szymony
04-08-2005, 12:12
Trza dobre body kupić :wink: