PDA

Zobacz pełną wersję : HDR - bracketing vs HDR w body (np D7100)



sebastian_gora
23-03-2014, 12:31
Witam wszystkich,

Ciekawi mnie test jakości hdr, stworzonego w aparacie bez opcji hdr, przy użyciu bracketingu i hdra skomponowanego w body aparatu (jeśli się dobrze orientuję to D7100 i D600 np mają taką opcję).
Jeśli temat jest opisywany w innym wątku to poprosze o linka.

Robię dużo zdjęć krajobrazowych, hdr bardzo mnie interesuje, posiadam aktualnie D700 i D7000.
Zastanawiam się więc nad zmianą D7000 na D7100 także z powodu HDR w body.
Pytanie - czy taki HDR z body jest równie dobry jak ten z bracketingu?
Wiadomo, że jest z nim mniej roboty, mniej pstrykania, nie trzeba sklejać w dodatkowym oprogramowaniu.
Macie na tym polu jakieś doświadczenia?

Pozdrawiam
Sebastian

Maciej_S85
23-03-2014, 12:40
Mam HDR w swoim D5200 i ogólnie jest on przyzwoity. Kiedyś miałem Sonego i tamten HDR był dla mnie lepszy. Jeśli chodzi chodzi o HDR z brecketingu to chyba zawsze będzie lepszej jakości i lepszy efekt można uzyskać. Troche próbowałem tego w Photoshopie jest opcja "merge to HDR". Ale mi nie wychodziło. Wiec ja zostałem przy "aparatowym HDR"

GonzoG
23-03-2014, 13:01
Pytanie - czy taki HDR z body jest równie dobry jak ten z bracketingu?


Absolutnie nie. Ten z body z daleka śmierdzi HDRem. Robiąc samemu można o wiele lepiej wszystko sobie dostosować.
A tak w ogóle to do krajobrazów chyba najlepszą metodą jest DRI, choć o wiele więcej przy tym roboty.

sebastian_gora
23-03-2014, 13:03
DRI? Co to takiego?

Właśnie chodzi mi o fakt czy warto "skracać drogę" do HDR z body... nie miałem okazji wypróbować, chętnie więc poznam zdanie osób, które mają to za sobą ;) Jeden i drugi sposób.

Maciej_S85
23-03-2014, 13:18
Ogólnie w aparatowym tak jak kolega pisze, od razu widać, ze to HDR. Najbardziej w takich miejscach jak np korony drzew, gdzie miedzy liśćmi masz dużo jaśniej, podczas gdy niebo jest ładnie przyciemnione. Jak wrócę do domu po poludniu to mogę Ci wstawić dla porównania pare zdjeć zrobionych HDR. Tak jak pisałem, ja z HDR z bracketingu troch miałem styczności i nie za bardzo mi szło. Bo np lepsze rezultaty otrzymywałem z różnica większa ni 2EV podczas gdy aparat dawał max 1EV. Musiałem to sam ustawiać ale w tym momencie chmury były już gdzie indziej.

TOP67
23-03-2014, 13:20
Z matrycy D7100 można tyle wycisnąć, że HDR nie jest zwykle potrzebny. Osobiście nie lubię tego efektu.

sebastian_gora
23-03-2014, 13:21
Wstaw wstaw, bardzo chętnie pooglądam :)

sebastian_gora
23-03-2014, 13:26
TOP67: A jak wygląda sprawa z wyciąganiem z matrycy D7000 ? Czy między D7000 a D7100 jest spora różnica? Czy warto dopłacać kolejne w sumie 2 tyś do D7100 ?

Maciej_S85
23-03-2014, 14:03
Na razie masz do porównania zdjęcia wykonane w hdr z iphone. Zwróć uwagę na oświetlenie.
http://ifotos.pl/zobacz/zdjcie-1J_erapswx.JPG/
http://ifotos.pl/zobacz/zdjcie-2J_erapsax.JPG/
I dwa, jedno zwykle http://ifotos.pl/zobacz/zdjcie-3J_erapaph.JPG/,
a drugie to juz hdr z dwoch zdjęc http://ifotos.pl/zobacz/zdjcie-4J_erapape.JPG/

Dlaczego daje tez z tela? Zebyś miał porównanie.

Carlos_lo
23-03-2014, 18:59
hm... wole robic hdr w merge w PS, lepsza kontrola, zobacz:
http://www.flickr.com/photos/64560959@N05/13349783103/ i
http://www.flickr.com/photos/64560959@N05/13296606514/in/photostream/
co prawda to nie jest krajobraz... ale drzewa za oknem sa ;)

Borat1979
23-03-2014, 19:42
hm... wole robic hdr w merge w PS, lepsza kontrola, zobacz:
http://www.flickr.com/photos/64560959@N05/13349783103/ i
http://www.flickr.com/photos/64560959@N05/13296606514/in/photostream/
co prawda to nie jest krajobraz... ale drzewa za oknem sa ;)

Osobiście to takich właśnie przerysowanych HDRów nie trawie. HDR jak każdą inną technikę trzeba stosować z umiarem żeby zdjęcia wyglądał naturalnie a nie jak przerysowana grafika.

Carlos_lo
23-03-2014, 19:49
a mnie akurat o to chodzilo i ciesze sie ze tak wyszlo :)

Maciej_S85
23-03-2014, 21:02
Te pierwsze zdjęcie (bardziej kolorowe) jest prawdziwe, to nie jakiś render?

Carlos_lo
23-03-2014, 21:27
tak, uzylem 9 fotek, czesc naturalne oswietlenie, czesc flashe - jedna, dwie lampy

Maciej_S85
23-03-2014, 21:34
Nie wiedziałem ze tak może wyglądać HDR :)