PDA

Zobacz pełną wersję : Kompakt dla żony



artur0372
20-03-2014, 19:12
Jaki byście polecili kompakt z jasnym obiektywem i jakim zoomem? Tak żeby mniej więcej z 10m zrobić zdjęcie postaci. Mojego D7100 żona się boi :-) a potrzebuje czasami coś pstryknąć w pracy (szkoła).

ShoRtie
20-03-2014, 19:18
Podaj kwotę bo można polecić coś za 800zł i za 3 tysiaki :)

artur0372
20-03-2014, 19:20
Podaj kwotę bo można polecić coś za 800zł i za 3 tysiaki :)

Może być do 3000 zł. ale tańsze mile widziane :-)

ShoRtie
20-03-2014, 19:50
X100 (bez zooma), RX100, RX100 mkII, Coolpix A, X20, XQ1, XZ2,

artur0372
20-03-2014, 20:13
X100 (bez zooma), RX100, RX100 mkII, Coolpix A, X20, XQ1, XZ2,

Dzięki za szybką odpowiedź. Jest z czego wybrać. Przeglądnąłem na szybko i waham się między X20 a XZ2. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

ShoRtie
20-03-2014, 20:18
X20 większa matryca, magia kolorów Fuji oraz wizjer optyczny. Jedyny minus jak dla mnie to włączanie aparatu przez kręcenie obiektywem.

artur0372
20-03-2014, 20:21
X20 większa matryca, magia kolorów Fuji oraz wizjer optyczny. Jedyny minus jak dla mnie to włączanie aparatu przez kręcenie obiektywem.

O kurcze tego nie doczytałem. Trochę to dziwne :-)

Panerai
20-03-2014, 20:27
Posiadam Olka XZ-2. Polecam.

artur0372
20-03-2014, 21:13
Wybór padł na Olympus XZ-10

pastwisko
20-03-2014, 21:17
tak bez oglądania w sklepie?

artur0372
20-03-2014, 21:21
tak bez oglądania w sklepie?

Zawsze i prawie wszystko (rtv,agd, foto) kupuję przez internet. Jeszcze się nie zawiodłem :-)

pastwisko
20-03-2014, 21:30
:)

JacekB
20-03-2014, 22:03
Z żonami i aparatami dla nich to nie jest taka prosta sprawa. Mogą być koszty. Mojej bardzo się spodobał mój X100s. Robiła wrażenie, że ma ochotę mi go skonfiskować, więc zapobiegawczo pokazałem jej w sklepie X20. Również bardzo jej się spodobał, wobec czego złożyłem mglistą obietnicę, że takiego jej kupię na urodziny. Przezorrnie nie sprecyzowałem, na które urodziny.:mrgreen:
Wiosna idzie, więc trzeba zakładać, że niedługo przypomni sobie o obietnicy. :)

ropusz
20-03-2014, 22:11
Jak do 3 tys. to i na NEXa z PZ by starczyło.

artur0372
20-03-2014, 22:11
Z żonami i aparatami dla nich to nie jest taka prosta sprawa. Mogą być koszty. Mojej bardzo się spodobał mój X100s. Robiła wrażenie, że ma ochotę mi go skonfiskować, więc zapobiegawczo pokazałem jej w sklepie X20. Również bardzo jej się spodobał, wobec czego złożyłem mglistą obietnicę, że takiego jej kupię na urodziny. Przezorrnie nie sprecyzowałem, na które urodziny.:mrgreen:
Wiosna idzie, więc trzeba zakładać, że niedługo przypomni sobie o obietnicy. :)

U mnie problem jest odwrotny. Ona by chciała jak najtańszy, byleby pstrykał. Niestety kompaktem za 200-300 zł. w pomieszczeniu nie zrobi satysfakcjonującej fotki ale Jej ciężko to wytłumaczyć. Dlatego jako dobry mąż biorę to w swoje ręce :-)


Jak do 3 tys. to i na NEXa z PZ by starczyło.

To musi być mały i prosty w obsłudze aparacik.

Franek_
20-03-2014, 22:39
W moim przypadku (w sumie w przypadku mojej zony) sprawe zalatwilo kupno iphone'a.

ropusz
20-03-2014, 23:21
To musi być mały i prosty w obsłudze aparacik.
No to jest mały, ustawisz na "zielony" to też w obsłudze będzie łatwy. Natomiast z takich z w auto robią dobre zdjęcia to chyba Canony najlepsze np. S110.

artur0372
20-03-2014, 23:29
NEXy z podpiętym szkłem chyba takie małe nie są. Auto raczej odpada bo nie zawsze błyskanie jest wskazane. Nauczy się na "A" i będzie ok. Ten Canon ma dużo ciemniejszy obiektyw od olka i jest droższy.

JacekB
20-03-2014, 23:39
Ona by chciała jak najtańszy, byleby pstrykał.


W moim przypadku (w sumie w przypadku mojej zony) sprawe zalatwilo kupno iphone'a.

Mojej na takie plewy nie da się nabrać. Najbardziej jej podchodził mój stary F801s z AF 28-85. Zachowała nawyki z niego, tzn. wie, że aparat trzeba przyłożyć do oka, pokręcić zumem, podostrzyć i wtedy można cykać. Sprzęt, który nie spełnia tych parametrów, jest dla niej z definicji skreślony. X20 jest jak znalazł. :)

z punktu widzenia mojej kieszeni spokojnie mógłby też być X10, który jest tańszy. Niestety nie ma srebrnych X10, a jej bardziej podoba się wersja srebrna niż czarna.:-P

ropusz
20-03-2014, 23:40
Nex-5R vs XZ-10 http://j.mp/1erkn1f

A jak rozważasz XZ-2 to tu masz porównanie NEX-5R z PZ http://j.mp/1ernbLJ

Panerai
21-03-2014, 00:07
Naprawdę xz-2 trzeba wziąć do łapki ... taki Nikon D 600 to przy nim pluszowy misiak ... Doskonale wykonany. Najpierw go zobaczyłem, pomacałem (pośród wielu kompaktów), a później dopiero akurat o nim zacząłem czytać na necie. Stosunek cena / jakość - porażająca. To na tyle bo wyjdzie, że reklamuję albo co innego :)

tomek s
21-03-2014, 09:18
Moja ma Canona S95 i jej się podoba, teraz chętnie zmienił bym jej (albo sobie :mrgreen: ) na Sony RX100.
Pozdr

ropusz
21-03-2014, 09:33
Ja mam poprzednika.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.com/a/img42/4037/0gwv.jpg)
Tu z wizjerem

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.com/a/img41/9535/jsve.jpg)

Franek_
21-03-2014, 12:37
Jak tak wszyscy swoje chwalą, to ja może zaproponuję Contaxa i4R. Dla kobity jak znalazł. A już czerwony, to w ogóle.

Mcarto
21-03-2014, 14:43
Mam Canona s100 i mogę polecić. B.przyjemny w obsłudze aparat w który można sobie świetnie ustawić najpotrzebniejsze funkcje - np. mam przysłonę na tylnym kółku, EV w pierścieniu z przodu a blokadę AF/AEL pod kciukiem... prawie jak w lustrzance;)
Zielony program też jest niczego sobie - nie raz go pożyczałem znajomym i widziałem, że na auto w jpg porobili całkiem sensowne zdjęcia.

JacekB
23-03-2014, 01:13
A ja chyba znalazłem to, co się spodoba mojej żonie i już nie będzie chciała X100s:
http://www.minox.de/index.php?id=8516&L=0
Obiektyw z jasnością 2,4 odpowiadający 43 mm na małym obrazku, 14 megapixeli za połowę ceny X20 i o połowę mniejsze od X20. Na wystawie widziałem, ale jakoś nie przyszło mi od razu do głowy, a teraz mnie nagle olśniło. W poniedziałek dymam do sklepu pomacać.:) :) :)

stachmuszel
23-03-2014, 12:34
W jakim sklepie to widziales?

JacekB
23-03-2014, 12:38
W niemieckim, gdzie chwilowo przebywam. :)

stachmuszel
23-03-2014, 12:46
Jacku! How much w Germanii to kosztuje? :-)

piotereks
23-03-2014, 12:55
ale fajny.............. jak dla żonkii jak znalazl.dzieki. pisza ze cos kolo 230 E. Moze by mi kolego przytargal takiego z BRD? chyba zeby gdzies w Rp gdzies dostal. ale mi sie spodobal .

JacekB
23-03-2014, 13:01
Marne dwie stówki w europejskiej walucie i to jest bardzo poważny argument przy zakupie prezentu dla żony. :)
Widziałem te zabawki już dawniej, ale myślałem, że to są stare wersje 5 MP. Dopiero teraz doczytałem, że od roku istnieje nowy model, który ma 14 MP.
Obsługa prosta jak drut, malutki, więc kobieta zawsze może go nosić w torebce razem ze szminką, megapikseli do wycieczkowych pstryków wystarczy aż nadto, a na rodzinnych imprezach taki aparacik będzie centralnym punktem zainteresowania. :)
Zdecydowanie w srebrnym kolorze musi być. :)
EDIT:
Jeszcze warto dodać, że sprzedają go w takich fajnych drewnianych pudełko-szkatułkach. W domu można wystawić jak ołtarzyk ku czci. No i ma wizjer, przez który moja żona może sobie patrzeć do woli, skoro tak lubi. :) :) :)

piotereks
23-03-2014, 13:32
Marne dwie stówki w europejskiej walucie i to jest bardzo poważny argument przy zakupie prezentu dla żony. :)
Widziałem te zabawki już dawniej, ale myślałem, że to są stare wersje 5 MP. Dopiero teraz doczytałem, że od roku istnieje nowy model, który ma 14 MP.
Obsługa prosta jak drut, malutki, więc kobieta zawsze może go nosić w torebce razem ze szminką, megapikseli do wycieczkowych pstryków wystarczy aż nadto, a na rodzinnych imprezach taki aparacik będzie centralnym punktem zainteresowania. :)
Zdecydowanie w srebrnym kolorze musi być. :)
EDIT:
Jeszcze warto dodać, że sprzedają go w takich fajnych drewnianych pudełko-szkatułkach. W domu można wystawić jak ołtarzyk ku czci. No i ma wizjer, przez który moja żona może sobie patrzeć do woli, skoro tak lubi. :) :) :)

Extra, szkoda ze nie mam nikogo w BRD.ale moze przywedruje kiedys do Polski.

JacekB
23-03-2014, 13:40
Jesteśmy Europejczykami, więc nie ma biedy. Można zamówić online i przyślą do Polski za niewielką dopłatą lub wręcz bez dopłaty. :)
http://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/3867109_-dcc-14-0-minox.html

ropusz
23-03-2014, 13:44
Bez jaj, bo jeszcze ktoś to kupi ;)

deep
23-03-2014, 13:46
właśnie się zastanawiam czy oni tak na serio? :)

JacekB
23-03-2014, 13:51
Jeżeli da się tym w miarę normalnie robić zdjęcia, a raczej powinno się dać, to ja obowiązkowo kupię i będę mieć żonę z głowy na dobrych kilka lat. :)
Decyzję podejmę po badaniu organoleptycznym.

piotereks
23-03-2014, 13:52
a niby jak. Mysdlaem tylko ze Jacek mi przywjezie i sprzeda za 230E+ przesylka i duza flacha.

deep
23-03-2014, 14:01
A widzieliście jakieś fotki z tego? :)

JacekB
23-03-2014, 14:03
Jak dobrze się sprężyć, to przesyłka plus flacha zmieszczą się w tych 230 euro i jeszcze reszta zostanie na drugą flachę. Z tej radości jedna butelka może nie wystarczyć na dwóch. :)


A widzieliście jakieś fotki z tego? :)
Nie widzieliśmy, ale jutro zamierzamy zobaczyć. :)
Widzieliśmy ze starych modeli 5-megapikselowych. Nie są gorsze od przeciętnych zwykłych małpek o analogicznych parametrach, a już na pewno nie są gorsze od fotek z telefonu. Dla kobiety z wycieczki w plener lub imprezy rodzinnej do oglądania na ekranie laptoka czego chcieć więcej? ;)
Tutaj:
http://www.fotomagazin.de/index_dyn.php?we_objectID=4592&pid=0

JacekB
26-03-2014, 00:35
Jak mówiłem, tak też uczyniłem. Minox od wczoraj cieszy moje oczy, a od dzisiaj podlega testowaniu, zanim trafi do mojej żony w charakterze prezentu.
Bezapelacyjna nominacja do Oskara w kategorii "ogólna za.j.e.b.i.s.t.o.ść aparatu". :mrgreen:
Zdjęcia też robi. W porywach lepsze niż ajfon, więc swoje zadanie spełni znakomicie. :)
Tak się prezentuje w towarzystwie starszych braci:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/03/xakc-1.jpg
źródło (http://imageshack.com/a/img62/8491/xakc.jpg)

borge
26-03-2014, 11:09
Tak się prezentuje w towarzystwie starszych braci:
chyba braci przyrodnich ; ) z powodu czerwonej kropy chyba blizej mu do Leici ; )
jakbys naprawde kochal zone to podarowalbys jej edycje 'gold' pokryta 24-ro karatowym zlotem : )
w wolnej chwili moglbys wrzucic jakies fotki

pozdrawiam

stachmuszel
26-03-2014, 14:19
Tak, fotki. Prosimy o nie. I krotką recenzję.

JacekB
26-03-2014, 21:38
Ogólnie biorąc jest jak powiedziałem wyżej, a gdybym miał lampę (http://www.minox.de/index.php?id=6100&L=0 ), to byłoby dwa razy bardziej. :mrgreen:

Tego Minoxa nie da się traktować w kategoriach normalnego aparatu fotograficznego. To jest zabawka, która przy okazji robi zdjęcia. Jako zabawka jest po prostu cudny. Pcia odmienna na niego leci bezwarunkowo, co wypróbowałem na koleżankach z pracy, którym pokazałem nowy nabytek. :)

Cudny jest w całym swoim jestestwie, że tak się wyrażę. Kształt, wielkość (a raczej małość :) ), drewniane wyściełane pudełko, w którym go sprzedają, pokrętło przewijania filmu, którym można kręcić, można też migawkę naciągać. Oczywiście atrapy, ale bardzo fajne atrapy. Nie jest atrapą wizjer, przez który naprawdę można patrzeć. Prawdziwy metal, nie żaden szajsplastik. :)

A zdjęcia? Hm, zdjęcia też robi i o to właśnie chodzi. :)
Oczywiście cudów nie należy oczekiwać. Kadrując przez wizjer trzeba bardzo uważać na paralaksę, żeby głów nie obcinać. Wydaje się mieć tendencję do niedoświetlania, ale w menu można ustawić korektę naświetlania, którą jutro lub pojutrze przetestuję. Tak samo trzeba praktycznie przetestować wszystkie ustawienia (nie ma ich dużo) w celu poprawienia kolorystyki, która w standardzie jest bardzo nierówna, tzn. raz przyzwoita, wręcz dobra, a kiedy indziej bez żadnego powodu fatalna. Mocno trzeba uważać, aby go prosto trzymać, gdyż bardzo łatwo o zniekształcenie obrazu. Po wciśnięciu migawki zanim zdjęcie się zapamięta na karcie, to już może być poruszone, tak długo to trwa. I tak dalej. Bateria na pierwszym ładowaniu wytrzymała ponad 200 klików.

Ze świadomością tych ograniczeń spokojnie może służyć jako podręczny aparacik dla żony. Im żona ma więcej pojęcia o fotografowaniu i więcej ambicji, tym bardziej po pierwszych słabych wynikach będzie się starać, żeby następne były lepsze i ma wszelkie szanse, żeby były lepsze.

Dla męża-ambitnego fotoamatora również może być. Jak się dokręci wspomnianą lampę i powiesi na szyi na skórzanym pasku (obiecują dać w prezencie po zarejestrowaniu na stronie producenta), to normalnie każdą laskę powali na kolana. :grin: A poważnie, świadomy fotograf może z takiej zabawki wyciągnąć całkiem przyzwoite wyniki. Pod warunkiem, że najpierw sobie wypróbuje wszystkie możliwe ustawienia, dobierze optymalne i nie będzie się śpieszył.

Na wycieczce w plener przy dobrej pogodzie, mając ustawiony na nieskończoność można trzaskać widoczki jeden za drugim jak leci i na pewno jakieś dobrze wyjdą. Lepiej niż z ajfona, gdyż towarzyszy temu uczucie fotografowania prawdziwym aparatem, a nie zwykłym banalnym telefonem. Po niewielkim dopieszczeniu na komputerze spokojnie da się te widoczki oglądać na ekranie, a nawet można uzyskać ładne wydruki 13x18 cm i A4, co przed chwilą osobiście wypróbowałem.

W pomieszczeniach u cioci na imieninach będzie słabo ze względu na brak wbudowanej lampy, ale jakby mieć tę zarombistą lampę jak wyżej, to będzie tak samo jak na zewnątrz. Opcja LOMO jest w gratisie w każdych warunkach.:)

Kilka przykładów. Nie ukrywam, że po lekkim dopieszczeniu. Ale naprawdę lekkim, bo ja analogowy jestem i nie wyznaję się na fotoszopach. :)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/03/n48m-1.jpg
źródło (http://imageshack.com/a/img46/1103/n48m.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/03/wq19-1.jpg
źródło (http://imageshack.com/a/img59/1258/wq19.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/03/6hzq-1.jpg
źródło (http://imageshack.com/a/img46/991/6hzq.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/03/0zh9-1.jpg
źródło (http://imageshack.com/a/img34/3578/0zh9.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/03/871u-1.jpg
źródło (http://imageshack.com/a/img31/7696/871u.jpg)

Antonioo
26-03-2014, 23:51
no generalnie rzecz biorąc du...y nie urywa. . . :D , ale urody to rzeczywiście nie można mu odmówić :)

JacekB
27-03-2014, 00:11
Nie urywa, gdyż nie ma takiej możliwości, żeby urywał. Toć on nawet normalnego ostrzenia nie ma. Są tylko trzy stałe ustawienia odległości: 0,5 m, 1 m i nieskończoność. Dla wielu żon nawet to jest zbyt skomplikowane, że o jakiejś korekcie naświetlenia i balansie bieli nie wspomnę. Ale za to jest przecudnej urody i każdej żonie się spodoba. :)

piotereks
27-03-2014, 10:43
Mi tam d.... urywa. jako drugi aparat jak znalazl zawsze pod reka jak znlaz,l a...........nie tachanie zawsze szklarni w mega plecakach torbach itd.
Mozna gdzies kupic w Polsce?

matys
27-03-2014, 11:42
No jako aparat może i super, ale zarówno ja jak i moja żona mieć zamiast tego lepszy telefon. No chyba, że chodzi o lans, to już może być różnie ;-)

JacekB
27-03-2014, 13:23
Rzecz podejścia do życia. Ja wolę, jak telefon jest do telefonowania, aparat fotograficzny do robienia zdjęć, zegarek do pokazywania godziny, odkurzacz do odkurzania, a pralka do prania. Gdy jest jedno urządzenie do wszystkiego, to z reguły nic nie robi dobrze. Ale można być innego zdania i również daje się z tym żyć.

piotereks
27-03-2014, 17:00
Rzecz podejścia do życia. Ja wolę, jak telefon jest do telefonowania, aparat fotograficzny do robienia zdjęć, zegarek do pokazywania godziny, odkurzacz do odkurzania, a pralka do prania. Gdy jest jedno urządzenie do wszystkiego, to z reguły nic nie robi dobrze. Ale można być innego zdania i również daje się z tym żyć.

Właśnie - powinien byc zakaz filmowania aparatem!kamery sie obrażają.

JacekB
27-03-2014, 18:38
powinien byc zakaz filmowania aparatem!kamery sie obrażają.
Mnie proszę do tego nie mieszać. Wolność mamy. Ja używam aparatów fotograficznych zgodnie z ich podstawowym przeznaczeniem. Zdecydowana większość moich aparatów nawet nie ma opcji filmowania i jest mi z tym bardzo dobrze. Jeżeli ktoś chce kręcić filmy aparatem fotograficznym, to jest to jego sprawa. :)

zdyboo
27-03-2014, 19:38
Ja używam aparatów fotograficznych zgodnie z ich podstawowym przeznaczeniem. Zdecydowana większość moich aparatów nawet nie ma opcji filmowania i jest mi z tym bardzo dobrze.

Dobra, dobra. Bajerować to my, ale nie nas.
Jacku, do większości swoich aparatów wkładasz film. Już bliżej opcji filmowania być nie można. Sorry, ale taką mamy terminologię.

JacekB
27-03-2014, 20:00
Jak się przez chwilę zastanowić, to w zasadzie masz rację. :)
Ale osobiście kręcić można tylko niektórymi. F801s i F100 kręcą same. :)
Hm, też nie do końca, gdyż najpierw im trzeba zapodać, żeby kręciły. :)