PDA

Zobacz pełną wersję : FUN100 - zestaw oświetleniowy - opinie



NiseriN
22-04-2007, 12:58
Co sądzicie o zestawie oświetleniowym "FUN 100 FOTOGRAFIA IDENTYFIKACYJNA,
REKLAMOWA ŚREDNICH I MAŁYCH OBIEKTÓW" z funsports.pl ?
Potrzebuje takiego zestawu własnie do fotografii małych i średnich obiektów we wnętrzach, jak równiez do zdjęć ludzi we wnętrzach. Czy będzie to wystarczające, Czy efekty będą dobre, a może lepiej skusić się na FUN 200?
Jak wygląda sprawa zasilania takiego zestawu?.

Pozdr.
Michał

NiseriN
23-04-2007, 17:43
błagam doradźcie ! :D

FUN100, FUN200 a może coś zupełnie innej firmy??

Wiem były posty na ten temat ale jakoś nie pomogły mi się zdecydować. Nie potrafie sobie wyobrazić jaka to jest moc 100Ws albo 200Ws. Porównywalna jest z siłą błysku Sb600 ?

Al Bundy
24-04-2007, 09:55
Ile masz do wydania?

madburn
24-04-2007, 10:22
Nie potrafie sobie wyobrazić jaka to jest moc 100Ws albo 200Ws. Porównywalna jest z siłą błysku Sb600 ?

100Ws to 100 Watosekund - inaczej J (dzuli) - czyli praca jaka wykunuje urzadzenie o mocy 100W przez 1 sekunde

inaczej mowiac jest to wyemitowana energia - 100Ws to nie to samo co 100W - zeby osiagnac natezenie swiatla np halogenem to musialby on posiadac moc taka jaka lampa blyskowa (zeby wykonac ta sama prace) - a ta w ciagu 1/10 000 sekundy (tyle trwa srednio blysk) emituje 100W energii - czyli halogenik musialby miec w zaokragleniu 100*10000= 1 000 000 W !!
halogen 1 megawat :) hue hue (roznice widac inaczej - zdjecie robisz np z czasem 1/250s z lampa a przy 100W halogenie z 1/25 (przy czym czas przy blysku wynika tylko z synchronizacji migawki z lampa a nie z czasem blysku)


lampy typu sabina nie sa w stanie osiagac takich energii - za mala obudowa zeby zmiescic tak wielki palnik i kondensator - kondzior musi zgromadzic sporo energii, a palnik musi wytrzymac wyladowanie luku elektrycznego podgrzewajace gaz w palniku do kilkutysiecy stopni celsjusza/kelwina/farenheita/whatever

palnik w lampie z goraca stopka przewaznie nie osiaga mocy wiekszej niz 50Ws - tylko te ogromniaste lampy moga wiecej - raczej nie wiecej niz 100-150Ws - tylko ze trzeba do nich targac wielka torbe z generatorem :)

w lampach typu sabinka podaje sie wspolczynnik GN (Guide Number - liczba przewodnia LP) - okresla ze przy danej czulosci blony fotograficznej swiatlo optymalnie doswietla obiekt w odleglosci X - czyli GN30 oznacza 30m
nalezy zwrocic uwage przy jakim iso - bo przy iso200 odleglosc rosnie :)

cala bajka jest w uksztaltowaniu zwierciadla parabolicznego (lub innego) - od niego zalezy zasieg lampy - stad lampy o zmiennym ognisku zwierciadla maja rozne GN dla roznych ustawien - chodzi o dopasowanie do ogniskowej obiektywu - szerokokatny - blysk szeroki ale krotki - teleobiektyw - waski blysk ale daleko

lampy studyjne przewaznie nie maja odblysnika - swieca gdzie popadnie - jak swiatlo bedzie ksztaltowane zalezy od modyfikatorow - plastrow miodu, wrot, misek odblysnikowych, softboxow i innych zabawek - teoretycznie mozna by podawac GN dla kazdego modyfikatora - tylko po co - w studio znasz odleglosc - chodzi tylko o ekspozycje poprawna - w terenie musisz wiedziec czy musisz podejsc blizej grupy - czy sa w zasiegu lampy czy nie




wydaje mi sie ze funsportami mozna zaczac - packshoty wielu wlasnie na funsportach robilo - niejeden je zajechal :) (spokojnie - jakies 10 000 blyskow lampa wytrzymuje)

jesli chwyci - kupisz lepsze w zaleznosci od potrzeb - sam bedzies zjuz wtedy wiedzial czego ci konkretnie brakuje - a male funsporty zawsze sie przydadza - np zeby u klienta trzasnac fote

NiseriN
24-04-2007, 14:26
Dzięki madburn za obszerne wyjaśnienie, do wydanie mam koło 1500 zł. Chyba zdecyduje się na FUN200, jako że nigdy nie miałem do czynienia ze studiem (oprócz białej kartki, halogenków i sabinki) to bedzie to dobre rozwiazanie.
Jeszcze mam pytanie tylko jak zasila się te lampki ?

Al Bundy
24-04-2007, 15:37
Polskim prądem gniazdkowym :D

NiseriN
24-04-2007, 15:56
A jak chciałbym żeby to było studio w pełni mobilne i przenośne ? Nie wszędzie jest gniazdko :D

Al Bundy
24-04-2007, 16:13
Kup sobie SB-800 i po temacie. Masz już 600-tkę więc spokojnie sobie pobłyskasz i w terenie. Do tego 2 statywy i dwie parasolki i zmieścisz się w kwocie. Do 600-tki kostkę z fotocelą i gniazdem + kabelek...

NiseriN
24-04-2007, 17:16
Kup sobie SB-800 i po temacie. Masz już 600-tkę więc spokojnie sobie pobłyskasz i w terenie. Do tego 2 statywy i dwie parasolki i zmieścisz się w kwocie. Do 600-tki kostkę z fotocelą i gniazdem + kabelek...

no tak, tylko czy to nie będzie półśrodek... Jak kiedyś bedę chciał sprawić sobie studio tzn. bedę miał pomieszczenie do tego to po co mi będą 2 lampy błyskowe ? :/

Sprezycuję może do czego będzie mi to potrzebne:
-zdjęcia żarcia, przedmiotów ze światełkiem z kontry
-zdjęcia ludzi w pomieszczeniach (też z charakterystycznym bocznym albo kontrowym światełkiem a la stock)

Pozdr.

madburn
24-04-2007, 18:59
wejdz na strobist.com i zobacz jakie cuda ludzie wyczarowywuja uzywajac np sb28
sabiny maja regulacje - jak najbardzoej sie nadaja - pracuja w terenie


do studyjnej lampy potrzeba w teren generatora - fotoraficzne kosztuja krocie
ja sie zastanawiam nad ups z kompa - tylko ze ciezkie bydle jest

mozna by z spalinowego generatora - ale ponoc komus tak padla lampa - czy to prawda HGW
jesli np puscic prad z generatora przez ups to nie ma bata - taki ups laduje aku - a prad z aku idzie na generator impulsowy ktory daje bardzo ladnie wysycona sinusoide zmiennego :) - skoro komp nie padnie to lampa tyz


no ale 2 sabiny na tanich chinskich statywach sa fe :P

NiseriN
24-04-2007, 19:13
Dobra, z tematu studyjnych lamp się wyleczyłem. Miałem nadzieje ze nie trzeba bedzie podłaczać ich do prądu... ale nieważne.....
Teraz pozostaje kwestia kupna SB-800 i osprzętu do tego. Rozumiem że muszę kupić takie cuś http://www.sklepfotograficzny.pl/akcesoria/inne/Nikon/SC28/ albo http://www.sklepfotograficzny.pl/akcesoria/inne/Nikon/SC29/ (http://www.sklepfotograficzny.pl/akcesoria/inne/Nikon/SC29/)nie wiem czym się różnią....
W ten sposób bedę miał podłączoną SB800 z korpusem a SB600 będzie błyskała z dowolnego miejsca bez kabla. Dobrze rozumuje ? :D

Al Bundy
24-04-2007, 22:58
Kable ograniczają. Błyskałem trzema SB800 w biały dzień i prawie zawsze fotocele je wyzwalały - w nocy czy wieczorem już 100%. W funsporcie kupiłem niedawno uchwyty do statywów które mają mocowanie do zwykłych lamp i parasolek jednocześnie a można je założyć czy to na statywy studyjne czy zwykłe. Do SB-600 kupiłem fotocelę za 20 zł i też daje radę w manualu.

Kupując tanie studyjne lampki nie jesteś mobilny i co ważniejsze tracisz sporą kasę. Sabiny ożenisz bez problemu...

NiseriN
25-04-2007, 18:22
Dobra, na SB800 tak jak wczoraj rozmawialismy jestem zdecydowany. Teraz pozostaje kwestia wyboru:

1. kolejnej lampy, żeby nie przeginać z jeszcze jedną sabinką (mam też Sb600) chyba kupie cos tańszego np.
CY-28AF-N

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://funsports.pl/gif-ikony/CY28-AF-N.gif)
cena 249,- (http://funsports.pl/cennik.htm#cy28afnc) Dedykowana do Nikona

Liczba przewodnia (ISO100): 28
Tryby pracy: TTL
Zoom (mm): 28-85

Do zwykłego błyskania jako 3 lampa z parasolką powinna być chyba dobra co ?

2. Fotocela
W funsports.pl są radiowe, na podczerwień. Oba rodzaje kosztuję koło stówy. Tyle że są różne np. 1 kanałowe, 4 kanałowe. Tu potrzebuje konkretnej rady :)

3. 3 Parasolki
Znowu w funsports.pl jest kilka rodzajów do wyboru. Właściwie to interesują mnie dwa i nie wiem który bedzie bardziej praktyczny i da bardziej miękkie światło. Jeden model za 58zł (model C1) oraz model za 23 zł (model WO2101/36).

4. 3 razy Uniwersalny uchwyt przegubowy do
lamp z możliwością zamocowania
parasolki.

5. 3 statywy 210cm również z funsports.pl


Jak o czymś zapomniałem to please mówić.

Jestem napalony, prosze o szybkie rady bo już nie moge doczekać kiedy to u mnie będzie :mrgreen:

Pozdr.

Al Bundy
25-04-2007, 21:52
Co do fotoceli to nie widziałem radiowych :D Chodzi Ci o wyzwalacz... W studio daje radę - w terenie nie bardzo bo wyzwala tylko jedną lampę a inne musiałyby i tak błyskać z fotoceli lub musiałbyś je spinać kablem. SB800 ma fotocelę całkiem niezłą. Kup 2 sztuki pod zwykłe lampy i spokojnie pobłyskasz gdy nie będzie za jasno. W ostrym słońcu pomogą już tylko kable i mnie również doradzono kostkę z 3 wyjściami synchro za 30 zł na allegro...

NiseriN
26-04-2007, 14:13
a parasolki i ta lampka ? :)

Al Bundy
26-04-2007, 14:14
Parasolki mam te droższe - fajna sprawa. O lampę musisz zapytać kogoś innego ;) Ja kupiłbym coś starszego ale topowego niż shit z funsportu ;)

NiseriN
26-04-2007, 14:28
albo SB-400 hmm....

Medikon
26-04-2007, 16:54
Witam
Zapraszam do zapoznania sie z ofertą Fomei
http://www.fomei.com/fomeinew/PL/sls.php

NiseriN
26-04-2007, 17:20
Wiem, że jestem upierdliwy ale musze być pewien na 100% zanim coś kupie :D

Czy ta fotocela z funsportu z gorącą stopką i mocowaniem do statywu sprawdzi sie, tzn. czy jak bedzie podlaczona do sb600 czy innych lampek bedzie błyskala na fotocele z sb800 podlaczonej do body ? 100 zł to dobra cena?- są jakies alternatywy godne uwagi?

Pozdr.

Al Bundy
27-04-2007, 07:55
100 zł za fotocelę? Ja dałem niecałe 30 zł i SB-600 błyska jak trzeba - oczywiście w manualu. Do CLSa Ci nie potrzebna przecież...

NiseriN
27-04-2007, 18:14
100 zł za fotocelę? Ja dałem niecałe 30 zł i SB-600 błyska jak trzeba - oczywiście w manualu. Do CLSa Ci nie potrzebna przecież...

Dobra, ale planuje zestawik: SB-800 + SB-600 + jakieś 1 czy 2 tanie błyskacze z fotocelami. Czy ten zestaw będzie grał ? Wiem że wtedy rezygnuje z CLSa ale nie kupie tylu sabinek :D

A i możesz podać konkretny przykład fotoceli którą można podłaczyć i do sb-600 jak i do tych tanich błyskaczy żeby razem wspópracowaly i z mozliwoscia zamontowania do statywów (czyli kolejność od dołu: statyw, fotocela, lampa) ?
Dzięki

Al Bundy
27-04-2007, 18:58
funsports.pl

PSS03

Jacek_Z
27-04-2007, 22:00
A i możesz podać konkretny przykład fotoceli którą można podłaczyć i do sb-600 jak i do tych tanich błyskaczy żeby razem wspópracowaly i z mozliwoscia zamontowania do statywów (czyli kolejność od dołu: statyw, fotocela, lampa) ?

ja bym optował za najtańsza fotocelą - ale 1 fotocela - 1 lampa. To może wyjść taniej i będzie lepiej.
z tego co piszesz wynika, że chcesz użyć 1 fotoceli na kilka lamp. To ma 2 minusy. Wymaga kabli między nimi oraz mogą lampy wcale nie odpalać - szczególnie jak użyjesz różnych lamp to masz ten problem w 50%. Odpalać będzie jedna z lamp albo żadna. Jak będą wszystkie - to masz szczęście.

NiseriN
27-04-2007, 22:51
Tak właśnie zamierzam zrobić - jedna lampa - jedna fotocela. 30 zł nawet razy kilka nie jest to straszny wydatek :)

A z tanich lampek, ale nowych co byście polecili, ta z TTL do Nikona z funsportu jest ok ? Byle by błyskała wyzwalana fotocelą i nie zakłocała duetu sb600 + sb800 :D

Al Bundy
28-04-2007, 23:52
Napisałem ci że ten shit lepiej sobie darować. Temperatura światła może być znacznie inna nie wspominając o wykonaniu. Kupiłbym za te pieniądze cos z serii SB marki Nikon nawet gdyby miało kilka lat...

ictus
15-06-2007, 12:39
kup sb26... do wyrwania za 350-400 zl... ma wbudowana fotocele i moc podobna do sb800 na prawde fajna lampka

NiseriN
16-06-2007, 17:08
kup sb26... do wyrwania za 350-400 zl... ma wbudowana fotocele i moc podobna do sb800 na prawde fajna lampka

Tak, tylko gdzie ją wyrwać, bo na alledrogo cieniutko....

ictus
18-06-2007, 17:03
trzeba polowac :)

sailor
27-06-2007, 14:02
wracajac do tematu na chwile .. z fun100 da sie wyciagnac BARDZO duzo...
na przykald pokazywane niedawno przez mnie:
http://psychodelic.org/%7Esailor/forum/akt/c_DSC_9802.jpg

co do mobilnosci - kup zestaw z akku .. choc slyszalem ze te funsportowe sa sredniej jakosci .. ale pare osob na tym focii daja rade..
generator - sa generatory spalinowe, cichutkie z zasilaniem bezpiecznym dla elektroniki - koszt od 2kpln w gore

lampki na fotocele .. imho rozwaizanie tymczasowe i wbrew pozorom malo mobilne a przede wszystkim absolutnie nierozwojowe..

NiseriN
27-06-2007, 19:31
lampki na fotocele .. imho rozwaizanie tymczasowe i wbrew pozorom malo mobilne a przede wszystkim absolutnie nierozwojowe..

Dlaczego absolutnie nierozwojowe, możesz rozwinąć tą tezę ? A co do generatora - uważasz że noszenie tego ciężkiego pudła jest bardziej mobilne niż kilka malutkich fotoceli podpiętych pod lampki ? ;)
Zresztą... nie wszystko można mieć odrazu.

ictus
27-06-2007, 21:15
zamiast fotoceli zawsze zostaje radio i kable wiec nie wiem o co chodzi... a pstyrkalem juz w roznych warunkach oswietleniowych za pomoca fotoceli i wszystko jest kwestia dobrego ulozenia odbiornikow wzgledem lampy wyzwalajacej

sailor
27-06-2007, 21:37
Dlaczego absolutnie nierozwojowe, możesz rozwinąć tą tezę ? A co do generatora - uważasz że noszenie tego ciężkiego pudła jest bardziej mobilne niż kilka malutkich fotoceli podpiętych pod lampki ? ;)
Zresztą... nie wszystko można mieć odrazu.

zalezy co chcesz robic .. penwie ze mozna latac z lampkami i poprzyklejanymi do nich kartonikami imitujacymi np spota lub softa .. ale to meczace imho jest i w bardzo latwy sposob mozesz sie zniechecic do jakiegokolwiek oswietlenia blyskowego w terenie. do tego kiepska kontrola nad swiatlem. owszem zaraz ktos powie ze mozna zainwestowac w 2 lub wiecej sabin .. tyle tylko ze imho lepiej wtedy zainwestowac w porzadna lampe studyjna.

z drugiej strony - zestaw typu funsportowy powermate moze i jakis super nie jest ale spokojnie wystarcza na pofotografowanie w terenie .. a i w studio sie da. a kosztuje mniej niz dwie sabiny .. i podepniesz do niego i filtry i spota i softboxy i garnki ..

ale to tylko moja opinia .. sam kiedys myslalem nas kilkoma lampami .. szybko wybilem sobie ten pomysl z glowy

NiseriN
27-06-2007, 22:10
Kurcze w sumie nie widziałem wcześniej tego zestawu, a nazywa się 'Studio w terenie', czyli dokładnie to o co mi chodzi. Jednak kwestii zasilania nie rozumiem, po prostu jestem w tym zupełnie zielony.

Są takie możliwości zasilania:
Możliwości zasilania lamp
- sieć 230V - ok, to w studio
- Power Pack CY 18ZLX - ??
- z akumulatora samochodowego - ????
poprzez gniazdo zapalniczki
(poprzez CY 18ZLX)


I jeszcze jedno, jak te lampy kontaktują się z aparatem, czy mogą współpracować z SB-800 ?
Jakbyś mógł sailor ciut przybliżyć te kwestie byłoby super.

Dzięki

sailor
28-06-2007, 14:17
Są takie możliwości zasilania:
Możliwości zasilania lamp
- sieć 230V - ok, to w studio
- Power Pack CY 18ZLX - ??
- z akumulatora samochodowego - ????
poprzez gniazdo zapalniczki
(poprzez CY 18ZLX)
I jeszcze jedno, jak te lampy kontaktują się z aparatem, czy mogą współpracować z SB-800 ?
Jakbyś mógł sailor ciut przybliżyć te kwestie byłoby super.


a) podpinasz kablem do gniazdka i dziala :)
b) powerpack to bateria starczajaca na iles tam blyskow wiec zabierasz w teren po naladowaniu za pomoa gniazdka i w terenie przez jakis czas masz swiatelko (ok 200blyskow na 2 lampach powinno dac rade)
c) podpinasz powepacka kabelkiem do aku samochodowego (gniazdo zapalniczki lub krokodylki) i dziala .. tylko pamietaj ze to pradozerne jest i moze sie okazac ze po 3 godzinnej sesji nei odjedziesz z lasu :)

komunikacja - za pomoca kabla synchro, lub za pomoca fotoceli czyli pracuja z sabina w trybie manualnym.

nie wiem jak z bezawaryjnoscia tego zestawu .. ale troche ludzi na tym fotografuje wiec nie powinno byc zle
najwieksza wada dla mnie jest system mocowania ze starych funsportow przed seria K wiec nei mozna podlaczyc akcesoriow bowensa i calej masy chinsczyzny .. mieli to zmienic ale nie wiem czy zmienili