PDA

Zobacz pełną wersję : Jak filtr dla 35mm 1.8 ?



Migdzinski
12-03-2014, 11:12
Witam

Szukam porady jaki filtr wybrać do nikkor-a af-s dx 35 mm f/1.8g ?
Co polecacie ? średnica szkła to 52mm

co do ceny rozważam każdą propozycje

Pozdrawiam

J51
12-03-2014, 11:58
Ja polecam UV B+W MRC.

ukasz81
12-03-2014, 12:06
:) ale do czego ten filtr jest Ci potrzebny? proponuje przeczytać: http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=2343

siwyozzman
12-03-2014, 12:18
Jeżeli do "ochrony przedniej soczewki" to polecam: żaden!!! Tanie filtry mogą tylko pogorszyć jakość obrazu a filtr ochronny w cenie 1/3 obiektywu to nieporozumienie...

Migdzinski
12-03-2014, 12:40
no właśnie ochrona szkła i aby jakość była zachowana na tyle ile się da. i to jest najważniejsze dla mnie.

ale jeszcze zauważyłem ze 1/4000 to i tak za jasno więc i coś co ściemni mi obraz bez zmiany przysłony (lubię bokeh).

ukasz81 dziękuję za linka biorę się za czytanie

Andrzej1974
12-03-2014, 14:09
Najlepszą ochroną 35-tki jest... osłona p-słoneczna, z którą ten obiektyw jest sprzedawany.

Migdzinski
12-03-2014, 20:12
Najlepszą ochroną 35-tki jest... osłona p-słoneczna, z którą ten obiektyw jest sprzedawany.

no tak mam taką osłonę ale w przypadku deszczu nic mi to nie da

fafniak
12-03-2014, 20:14
deszcz ci nie zmyje/rozpuści soczewki

Borat1979
12-03-2014, 20:31
no tak mam taką osłonę ale w przypadku deszczu nic mi to nie da
A co da filtr?

Przed deszczem i tak trzeba obiektyw schować bo nie jest uszczelniany. Jak chlapnie kilka kropel wody to wystarczy wytrzeć.

W ogóle zakup filtra, który nie spełnia żadnej pożytecznej funkcji (poza lepszym samopoczuciem właściciela :) )do szkła wartego z 500 zł jest kompletnym absurdem.

Andrzej1974
12-03-2014, 21:08
@Migdzinskida,
zostań przy tej osłonie p-słonecznej i niczym się nie przejmuj.

adriansocho
12-03-2014, 21:39
Ja wziąłem najtańszy. Jak kiepskie zdjęcie/ujęcie, to filtr go już nie pogorszy/nie poprawi. A jeżeli jakaś super-okazja (ślub znajomego), to filtr można odkręcić.

RAF7705
12-03-2014, 22:14
Nie używam.
Psują ostrość.

Wysłane z mojego GT-I9300

burton
12-03-2014, 23:37
no właśnie ochrona szkła i aby jakość była zachowana na tyle ile się da. i to jest najważniejsze dla mnie.

ale jeszcze zauważyłem ze 1/4000 to i tak za jasno więc i coś co ściemni mi obraz bez zmiany przysłony (lubię bokeh).

ukasz81 dziękuję za linka biorę się za czytanie
To potrzebujesz filtru szarego (ND). Tu więcej informacji http://studiofotograficzne.pl/filtry-szare-0012.html

Migdzinski
12-03-2014, 23:45
A co da filtr?

Przed deszczem i tak trzeba obiektyw schować bo nie jest uszczelniany. Jak chlapnie kilka kropel wody to wystarczy wytrzeć.


A właśnie wolę przetrzeć filtr niż gołe szkło, no ale ok dzięki za informacje

Amator777
12-03-2014, 23:53
Marumi DHG? Za 52 mm nie powinno być drogo.

Borat1979
13-03-2014, 00:01
A właśnie wolę przetrzeć filtr niż gołe szkło, no ale ok dzięki za informacje

Soczewkę łatwiej wytrzeć czy wyczyścić niż filtr. Jak już masz kupować filtr to taki, który się w przyszłości do czegoś przyda np. polar, feder ND ale to twoja kasa i jak zamiast czegoś sensownego wolisz kupić kawałek bezużytecznego szkiełka to twoja sprawa :)

Amator777
13-03-2014, 00:39
Nie zgodzę się. Kiedyś wiatr mi zawiał chlorowaną wodą od fontanny. Wtedy bardzo się cieszyłem, że z tego syfu czyszczę filtr, a nie przednią soczewkę nowego szkła.

siwyozzman
13-03-2014, 10:14
Te plamki to są na duszy użytkownika a sam filtr UV bardziej chroni przed nadgorliwością i ciągłym przecieraniem... Nie sprawdzajcie, nie chuchajcie - róbcie zdjęcia....od czasu do czasu dmuchnąć gruszką i to wszystko... Plamka czy zaciek w żaden sposób nie zmieni właściwości optycznych obiektywu a kiepski filtr tak! Nawet te ze średniej półki potrafią niemiło zaskoczyć sam się o tym przekonałem... od kilku lat nie używam żadnych filtrów ochronnych a miałem też dosyć drogie zabawki... Tylko jak radzą inni koledzy tutaj - tulipan i to wszystko. Widziałem nieraz jak na meczu żużlowym goście przecierają wewnętrzną soczewkę o brudny podkoszulek / pochodzących z "nie żużlowych" miejscowości informuję że gość wyszedł z domu w czystym ubraniu ale speedway to speedway - ma się kurzyć!!! :) / Korpus typu D3s "otwarty" przez dłuższy czas, obiektyw za 7 tys. PLN i pełen luzik. Gościa znam - świetny fachowiec, zdjęcia pierwsza klasa... Żadnych UV - to szczególnie w tanich obiektywach kompletnie nieuzasadnione a wręcz szkodliwe...

RAF7705
13-03-2014, 13:03
Dokładnie.
Filtry miałem do wszystkich obiektywów.
Raczej tańsze niż droższe ale jak kiedyś zrobiłem zdjęcia baniek na choice z filtrem i bez i je porównałem. To wszystkie poszły do starej torby na strych.


Wysłane z mojego GT-I9300

tomski
13-03-2014, 13:57
Jako świeży fotograf, kiedyś dawno temu miałem filtr ochronny na każdym obiektywie. Potem jednego dnia, kiedy przyszło olśnienie, wszystkie zostały zdjęte i schowane do szuflady i tak czekają, nie wiem na co... Chociaż, mam pomysł na wykorzystanie ich jako bazy do filtrów efektowych własnej roboty. Osłony p/słoneczne zupełnie wystarczają i przetarcie lub dmuchnięcie od czasu do czasu.