PDA

Zobacz pełną wersję : Długi czas ekspozycji w słoneczny dzień?



Konrad_wawa
10-03-2014, 14:41
Witam, jak zrobić zdjęcie z czasem migawki 30 sekund w słoneczny dzień? Ustawiam ISO na najniższe możliwe, zamykam maksymalnie przesłonę, a zdjęcie i tak wychodzi prześwietlone już przy czasie migawki 0,5 sekundy.

Sprzęt: Nikon D90 + nikkor 18-55

TOP67
10-03-2014, 14:50
Założyć filtr szary i zaślepkę wizjera. ND3.0 lub podobne.

puszosław
10-03-2014, 14:51
Uda się to tylko i wyłącznie przy pomocy pełnego filtra neutralnego szarego z odpowiednim poziomem "przyciemniania".

edit:
za TOP67 zaślepka też ważna sprawa

RobertMiernik
10-03-2014, 14:52
W słoneczny dzień w zależności od czasu, który chcesz uzyskać to i ND10 może się okazać, że 2-3 będziesz musiał założyć - najprościej unikać słonecznych dni jeśli chce się robić zdjęcia z ekstremalnie długimi czasami...

Konrad_wawa
10-03-2014, 15:29
Dzięki za informacje, przy okazji podpytam o podobny temat żeby nie zakładać nowego wątku:

Kiedy używam długich czasów w nocy, to wychodzą fajne gwieździste panoramy nieba, ale co zrobić żeby naświetlać dłużej niż 30 sekund? Jest jakaś funkcja w aparacie żeby wydłużyć czas do 5 lub 10 minut? :)
Niedawno odkryłem funkcję BULB, ale nie do końca o to chodzi bo trudno jest stać nieruchomo przez 5 minut i trzymać spust migawki :)

Nemeth
10-03-2014, 15:36
(...)
Niedawno odkryłem funkcję BULB, ale nie do końca o to chodzi bo trudno jest stać nieruchomo przez 5 minut i trzymać spust migawki :)

Odpowiedź na Twój problem to "wężyk spustowy".

puszosław
10-03-2014, 16:11
Odpowiedź na Twój problem to "wężyk spustowy".

Autor ma D90 czyli sprawę długiego czasu naświetlania załatwi też pilot zdalnego sterowania. Klikasz raz lustro idzie w górę, klikasz drugi opada. możesz naświetlać(prawie) jak długo zechcesz.

Zamiennik około 10 zł, ewentualnie smartfon z ir i oprogramowanie do tego.

Stuku
09-04-2014, 01:15
Dzięki za informacje, przy okazji podpytam o podobny temat żeby nie zakładać nowego wątku:

Kiedy używam długich czasów w nocy, to wychodzą fajne gwieździste panoramy nieba, ale co zrobić żeby naświetlać dłużej niż 30 sekund? Jest jakaś funkcja w aparacie żeby wydłużyć czas do 5 lub 10 minut? :)
Niedawno odkryłem funkcję BULB, ale nie do końca o to chodzi bo trudno jest stać nieruchomo przez 5 minut i trzymać spust migawki :)

No i tutaj pojawi się mały problem.

http://fotoblogia.pl/2011/06/03/zasada-600-czyli-jak-fotografowac-nocne-niebo-wideo

Chyba że posiadasz na prawdę szeroki kąt to inna sprawa ;)

kaliszfornijczyk
17-04-2014, 22:52
No i tutaj pojawi się mały problem.

http://fotoblogia.pl/2011/06/03/zasada-600-czyli-jak-fotografowac-nocne-niebo-wideo

Chyba że posiadasz na prawdę szeroki kąt to inna sprawa ;)

Albo chcesz zarejestrować ruch obrotowy ziemi... :)

Funkcja Bulb lub tryb B to otwarcie migawki tak długo jak trzymasz wciśnięty spust (najlepiej pilotem, drugie kiknięcie zamyka migawkę), czyli np 99 minut lub 2 godziny :wink: Maksymalny czas na manualu to zazwyczaj 30 sek w porywach do 60 sekund. Tryb bulb też czasami jest ograniczony do określonej długości czasu np 10 minut w zależności od modelu aparatu.

Stuku
17-04-2014, 23:55
Albo chcesz zarejestrować ruch obrotowy ziemi... :)

Funkcja Bulb lub tryb B to otwarcie migawki tak długo jak trzymasz wciśnięty spust (najlepiej pilotem, drugie kiknięcie zamyka migawkę), czyli np 99 minut lub 2 godziny :wink: Maksymalny czas na manualu to zazwyczaj 30 sek w porywach do 60 sekund. Tryb bulb też czasami jest ograniczony do określonej długości czasu np 10 minut w zależności od modelu aparatu.

Owszem, idziesz dość dobrą koncepcją ale zgubną. W pierwszym zetknięciu z tematem.
1. Żeby zarejestrować gwiazdy na niebie potrzebujesz dość wysokiego ISO (mając nawet obiektyw o jasności 2.8).
Co za tym idzie. Miałem okazję być już na takich zdjęciach i zapewniam Cię że będąc nawet 10, 20 km od dużego miasta przy dość dobrej czułości aparatu zarejestrujesz łunę jaka się nad nim unosi. Wygląda to średnio urokliwie.
2. Próbując robić to przy bardzooooo długim czasie już widzę śliczny przepał wszystkiego. Jeśli chcesz zarejestrować ruch obrotowy na zdjęciach na forum jest poradnik ;) I robi to się zupełnie inaczej