Zobacz pełną wersję : D7100 gradientowe przejscia
Nie wiem czy tak to się nazywa ale na zdjęciach zauważyłem takie nierówne przejścia jasności:
efekt pogłębia podnoszenie kontrastu itp..
poniżej jpg
tu zmniejszona ekspozycja w LR i podbity kontrast
1
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.com/a/img22/7339/eh39.jpg)
2
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.com/a/img819/6015/og5z.jpg)
A te dwa wywołane na surowo:
3
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.com/a/img838/6969/tiqj.jpg)
4
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.com/a/img21/6442/zuku.jpg)
Czy ktoś wie co powoduje taki stan rzeczy?
EDIT: do usunięcia, nie zrozumiałem pytania ;)
To efekt 8 bitów w JPEG oraz 8 bitowego wyświetlania obrazu w większości monitorów.
Jak zapiszesz obraz w formacie obsługującym 16b na kolor i wyświetlisz go na 10b monitorze, to tego nie będzie.
Podsyłam nefy
http://www28.zippyshare.com/v/2424735/file.html
To efekt 8 bitów w JPEG oraz 8 bitowego wyświetlania obrazu w większości monitorów.
Jak zapiszesz obraz w formacie obsługującym 16b na kolor i wyświetlisz go na 10b monitorze, to tego nie będzie.
Robiłem nefy 14 bitowe w LR wywołałem do jpg. Idąc za Twoją radą wywołałem je jako 16 bitowe TIFFy jednak nie pomogło. W LR też są te przejścia widoczne ale słabiej.
Koledzy pomocy bo osiwieję.
Pzdr
Jak masz drukarkę, to to wydrukuj po wywołaniu w LR.
Jak masz drukarkę, to to wydrukuj po wywołaniu w LR.
No właśnie tuszu brak. Jutro spróbuję wydrukować w pracy.
Czy na swoim monitorze też widzisz te paski oglądając te zdjęcia?
Strzelę też w nef 12b i jpg i zobaczę co i jak.
hartman, jaką głębię kolorków masz ustawioną na karcie graficznej? Podbij na maxa co się da i sprawdź efekt.
hartman, jaką głębię kolorków masz ustawioną na karcie graficznej? Podbij na maxa co się da i sprawdź efekt.
Wiesz przesiadłem się na W8 i powoli się w nim odnajduję.
Panel sterowania\Wygląd i personalizacja\Ekran\Rozdzielczość ekranu
klikam Ustawienia Zaawansowane
zakładka zarządzanie kolorami - klikam
i mam przypisane przez system
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.com/a/img196/4791/fjne.jpg)
a głębia na 32 bity
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.com/a/img812/3768/dkqj.jpg)
Teraz tak się mocniej przyjrzałem i przy 32b u mnie też wyłazi (standardowo mam 16b). Jeśli publikacja w necie nie jest docelową dla tych zdjęć, to ja bym się tym zbytnio nie przejmował. Przypuszczam, że na papierze śladu po tym nie będzie.
Teraz tak się mocniej przyjrzałem i przy 32b u mnie też wyłazi (standardowo mam 16b).
A wiesz co jest przyczyną?
Jeśli publikacja w necie nie jest docelową dla tych zdjęć, to ja bym się tym zbytnio nie przejmował. Przypuszczam, że na papierze śladu po tym nie będzie.
Na razie nie. Składam jednak filmiki i to na nich widać.
Lena&TheShadow
09-03-2014, 23:29
Moim skromnym zdaniem nie chodzi o głębię bitową tylko o nieprawidłowy profil kolorów monitora, który jest używany
przy interpretowaniu kolorów zdjęcia. Profil ogólny przestrzeni kolorów sRGB nie może moim zdaniem dobrze działać jako profil monitora.
Moim skromnym zdaniem nie chodzi o głębię bitową tylko o nieprawidłowy profil kolorów monitora, który jest używany
przy interpretowaniu kolorów zdjęcia. Profil ogólny przestrzeni kolorów sRGB nie może moim zdaniem dobrze działać jako profil monitora.
A jaki profil jest prawidłowy?
Nie zdążyłem dziś wydrukować tych zdjęć jutro to zrobię rano. Jednak niewiele mi to da bo chciałem pozbyć się tego efektu w wersji elektronicznej. Widać to na składanych z tych zdjęć filmikach.
Ponadto zrobiłem nef 14b i 12b oba z kompresją stratną i bezstratną nic nie pomogło. Zrobiłem też jpg - to samo.
Dziś zauważyłem to na wyświetlaczu lcd w body robiąc w nef 14b.
Co ja mam z tym zrobić?
Niech wypowie się ktoś kto spotkał się z takim problemem.
Long Exposure noise reduction: ON -- jest u ciebie.
Mysle, ze tu jest "pies pogrzebany"
Sprobuj bez tego gadzetu :-)
Long Exposure noise reduction: ON -- jest u ciebie.
Mysle, ze tu jest "pies pogrzebany"
Sprobuj bez tego gadzetu :-)
Niestety przy Long Exposure noise reduction na Off też to występuje :(
Ten efekt nie ma nic wspólnego ani z ustawieniami aparatu, ani z profilami, ani z ustawieniem głębi kolorów w windowsie.
Monitory standardowy wyświetlają tylko 24b, więc co wam da ustawienie 32 ??
Ten efekt może być powodowany tylko przez 2 rzeczy -
1. brak kolorów pośrednich przy danej przestrzeni barwnej i głębi kolorów.
2. intensywną obróbkę w wyniku czego mogą wychodzić różne artefakty.
Chcesz to zlikwidować - mniej jednolite niebo i mniej obróbki, a przy filmach dodatkowo znacznie wyższy bitrate i lepszy kodek.
Ten efekt nie ma nic wspólnego ani z ustawieniami aparatu,
???(...)
Ten efekt może być powodowany tylko przez 2 rzeczy -
1. brak kolorów pośrednich przy danej przestrzeni barwnej i głębi kolorów.
Z tym sie zgodze2. intensywną obróbkę w wyniku czego mogą wychodzić różne artefakty.
Przeciez to juz napisalem w poscie #14Chcesz to zlikwidować - mniej jednolite niebo
heee? :-) i mniej obróbki, a przy filmach dodatkowo znacznie wyższy bitrate i lepszy kodek.
Mysle, ze na 88,8% to NR
1. brak kolorów pośrednich przy danej przestrzeni barwnej i głębi kolorów.
Z tym się zgadzam. Najprawdopodobniej kolory (przynajmniej granat) są na skraju gamutu sRGB. Spróbowałbym tego samego NEF otworzyć w aRGB. Winne może być też kodowanie JPEG, które w pierwszej kolejności odrzuca bity koloru. Spróbuj zapisac to w formacie bezstratnym.
Raz mi się zdarzyło, że musiałem zapisać JPG z maksymalnymi parametrami, bo własnie na niebie wychodziły schody.
Przy samej obróbce wybierz profil neutral (byle nie landscape).
Z tym się zgadzam. Najprawdopodobniej kolory (przynajmniej granat) są na skraju gamutu sRGB.
Top ale ja robię w nefach i na lcd korpusu też to widziałem.
Jaką głębię ma lcd w body?
Dziś zrobiłem odbitkę 15x10 i na niej jest to widoczne proporcjonalnie do pomniejszenia - trzeba się dobrze wpatrzyć.
Spróbowałbym tego samego NEF otworzyć w aRGB. Winne może być też kodowanie JPEG, które w pierwszej kolejności odrzuca bity koloru. Spróbuj zapisać to w formacie bezstratnym.
Raz mi się zdarzyło, że musiałem zapisać JPG z maksymalnymi parametrami, bo własnie na niebie wychodziły schody.
Przy samej obróbce wybierz profil neutral (byle nie landscape).
Zmieniałem w LR przestrzenie barw na pro i aRGB i nic to nie dało.
Na starym monitorze kineskopowym też widzę te schodki jednak mniej intensywnie.
Podgląd w aparacie nie jest z NEF, tylko JPG Basic.
Top konwertowałem 14b nefa w LR na 16b tiffa w aRGB i sRGB - schodki były. Posiedzę jeszcze nad tym i zrobię konwersję w puszcze na neutral jak radziłeś. To nie tylko granat ale też pomarańcz i szarość - księżyc na tle czarnego nieba i latarnie na tle czarnego nieba.
Wywołałem jedno z nich ---LINK ok.6MB-- (https://copy.com/3oe3tqXXVgSP) i jakoś szczególnie żadnych gradientów na niebie nie widać. To co zaznaczone na czerwono ta mz. sa chmury.
Podgląd na serwerze jest dość kiepski, najlepiej ściągnąć używając przycisku SAVE.
Borat1979
11-03-2014, 18:53
Wywołałem jedno z nich ---LINK ok.6MB-- (https://copy.com/3oe3tqXXVgSP) i jakoś szczególnie żadnych gradientów na niebie nie widać. To co zaznaczone na czerwono ta mz. sa chmury.
Podgląd na serwerze jest dość kiepski, najlepiej ściągnąć używając przycisku SAVE.
Widać, im bliżej środka kadru tym bardziej jest to widoczne.
Top konwertowałem 14b nefa w LR na 16b tiffa w aRGB i sRGB - schodki były. Posiedzę jeszcze nad tym i zrobię konwersję w puszcze na neutral jak radziłeś. To nie tylko granat ale też pomarańcz i szarość - księżyc na tle czarnego nieba i latarnie na tle czarnego nieba.
A masz 10b monitor podłączony przez DisplayPort ?? Jak nie, to zawsze będą schody, jeśli trafisz na takie kolory.
1. 8-bitowe wyświetlanie obrazy nie pozwala na wyświetlenie wszystkich kolorów jakie widzi oko.
2. dochodzi jeszcze kalibracja czy profil monitora - wpływa na poprawność i zakres kolorów
3. na niebie bardzo często wychodzą pasy jak robisz zdjęcia przy bardzo ciepłym świetle - jest za mało niebieskiego, jak skorygujesz WB, to się okazuje, że to co było zapisane np. 3-4 bitach rozciągasz do 6 i masz właśnie pasy.
Z g**** bata nie ukręcisz...
Chcesz gładkie niebo - przepuść zdjęcia przez program, który interpoluje kolory.
Dzięki wszystkim za uwagi i pomoc!
Zainstalowałem profil monitora z sieci. PS przy odpalaniu krzyczy że profil monitora ma defekt.
Wywołałem znowu to zdjęcie w LR EV na -1,43 a kontrast na +100%.
I co się okazuje na podglądzie w LR nie widzę tych schodków ale na wywołanym jpg już są.
WTF???
@Gonzo Mam DVI-D, nie zmieniałem WB rozumiem że taki monitor.... i w mniejsze nie przeleję z większego..... ale jest to dokuczliwe na filmikach gorsze jest tylko migotanie......
Wywołałem jedno z nich ---LINK ok.6MB-- (https://copy.com/3oe3tqXXVgSP) i jakoś szczególnie żadnych gradientów na niebie nie widać. To co zaznaczone na czerwono ta mz. sa chmury.
Podgląd na serwerze jest dość kiepski, najlepiej ściągnąć używając przycisku SAVE.
Widać, im bliżej środka kadru tym bardziej jest to widoczne.
Tak, zgadza sie, w pospiechu zapomnialem dodac:
(....) szczegolnie zadnych bardziej widocznych (...) ;-)
W dalszym stopniu upieram sie jednak, ze to wina automatu NR w aparacie.
Moze jakies zdjecie podobnego typu, jednak z wyłączona funkcja NR?
Lena&TheShadow
11-03-2014, 22:07
Nie wiem jak wy preparujecie te pliki, u mnie żadnego gradientu po wywołaniu, bez względu na przestrzeń kolorów nie ma.
Nie wiem jak wy preparujecie te pliki, u mnie żadnego gradientu po wywołaniu, bez względu na przestrzeń kolorów nie ma.
Pochwalisz sie ? ;-)
Teraz w LR kolory pożółkły jednak nie ma tego pożółcenia po wywołaniu.
Skąd te przekłamania? Zły profil?
Nie wiem jak wy preparujecie te pliki, u mnie żadnego gradientu po wywołaniu, bez względu na przestrzeń kolorów nie ma.
Jak mistrzu???
Lena&TheShadow
11-03-2014, 22:20
Jak mistrzu???
Nie wiem, defekt mózgu ot co...
http://www.edisk.cz/pl/download/37869/nefy_gradient.rar_13.15MB.html
xx-1 = sRGB xx-2=aRGB
Nie wiem, defekt mózgu ot co...
http://www.edisk.cz/pl/download/37869/nefy_gradient.rar_13.15MB.html
xx-1 = sRGB xx-2=aRGB
Wywołałem podobnie i rzeczywiście nie ma tych pasów.
Jednak gdy ciągnę suwaki kontrast na +100% i EV na -1,4 to wychodzą.
kontrast na 100%? I dziwisz się?
Weź kroplomierz i sprawdź, jakie są wartości na niebie. Kanał G przez połowę kadru zmienia się o 2-3%, jak to skontrastujesz, to normalne, że wyjdą schody.
kontrast na 100%? I dziwisz się?
Weź kroplomierz i sprawdź, jakie są wartości na niebie. Kanał G przez połowę kadru zmienia się o 2-3%, jak to skontrastujesz, to normalne, że wyjdą schody.
Wiem że to agresywna obróbka ale lubię eksperymentować :)
Wiem że to agresywna obróbka ale lubię eksperymentować :)
To masz to czego sobie życzysz.
A przy filmach wyjdą jeszcze większe - znaczna kompresja kolorów.
To masz to czego sobie życzysz.
A przy filmach wyjdą jeszcze większe - znaczna kompresja kolorów.
Nie zmienia to faktu, że na kineskopie prawie nie było tego widać. Trzeba było wiedzieć, że to tam jest żeby to widzieć :)
Borat1979
13-03-2014, 16:37
Wiem że to agresywna obróbka ale lubię eksperymentować :)
Zmiana o 100% to nie obróbka tylko tuszowanie błędów ;)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.