PDA

Zobacz pełną wersję : D7100 gradientowe przejscia



hartman
09-03-2014, 19:01
Nie wiem czy tak to się nazywa ale na zdjęciach zauważyłem takie nierówne przejścia jasności:
efekt pogłębia podnoszenie kontrastu itp..
poniżej jpg
tu zmniejszona ekspozycja w LR i podbity kontrast
1

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.com/a/img22/7339/eh39.jpg)
2

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.com/a/img819/6015/og5z.jpg)

A te dwa wywołane na surowo:
3

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.com/a/img838/6969/tiqj.jpg)
4

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.com/a/img21/6442/zuku.jpg)

Czy ktoś wie co powoduje taki stan rzeczy?

Daimon
09-03-2014, 19:10
EDIT: do usunięcia, nie zrozumiałem pytania ;)

GonzoG
09-03-2014, 19:11
To efekt 8 bitów w JPEG oraz 8 bitowego wyświetlania obrazu w większości monitorów.
Jak zapiszesz obraz w formacie obsługującym 16b na kolor i wyświetlisz go na 10b monitorze, to tego nie będzie.

hartman
09-03-2014, 19:26
Podsyłam nefy
http://www28.zippyshare.com/v/2424735/file.html

hartman
09-03-2014, 19:41
To efekt 8 bitów w JPEG oraz 8 bitowego wyświetlania obrazu w większości monitorów.
Jak zapiszesz obraz w formacie obsługującym 16b na kolor i wyświetlisz go na 10b monitorze, to tego nie będzie.

Robiłem nefy 14 bitowe w LR wywołałem do jpg. Idąc za Twoją radą wywołałem je jako 16 bitowe TIFFy jednak nie pomogło. W LR też są te przejścia widoczne ale słabiej.
Koledzy pomocy bo osiwieję.
Pzdr

SerU
09-03-2014, 21:55
Jak masz drukarkę, to to wydrukuj po wywołaniu w LR.

hartman
09-03-2014, 22:06
Jak masz drukarkę, to to wydrukuj po wywołaniu w LR.
No właśnie tuszu brak. Jutro spróbuję wydrukować w pracy.
Czy na swoim monitorze też widzisz te paski oglądając te zdjęcia?
Strzelę też w nef 12b i jpg i zobaczę co i jak.

ad2122
09-03-2014, 22:21
hartman, jaką głębię kolorków masz ustawioną na karcie graficznej? Podbij na maxa co się da i sprawdź efekt.

hartman
09-03-2014, 22:40
hartman, jaką głębię kolorków masz ustawioną na karcie graficznej? Podbij na maxa co się da i sprawdź efekt.

Wiesz przesiadłem się na W8 i powoli się w nim odnajduję.
Panel sterowania\Wygląd i personalizacja\Ekran\Rozdzielczość ekranu
klikam Ustawienia Zaawansowane
zakładka zarządzanie kolorami - klikam
i mam przypisane przez system

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.com/a/img196/4791/fjne.jpg)

a głębia na 32 bity

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.com/a/img812/3768/dkqj.jpg)

ad2122
09-03-2014, 23:05
Teraz tak się mocniej przyjrzałem i przy 32b u mnie też wyłazi (standardowo mam 16b). Jeśli publikacja w necie nie jest docelową dla tych zdjęć, to ja bym się tym zbytnio nie przejmował. Przypuszczam, że na papierze śladu po tym nie będzie.

hartman
09-03-2014, 23:23
Teraz tak się mocniej przyjrzałem i przy 32b u mnie też wyłazi (standardowo mam 16b).

A wiesz co jest przyczyną?


Jeśli publikacja w necie nie jest docelową dla tych zdjęć, to ja bym się tym zbytnio nie przejmował. Przypuszczam, że na papierze śladu po tym nie będzie.

Na razie nie. Składam jednak filmiki i to na nich widać.

Lena&TheShadow
09-03-2014, 23:29
Moim skromnym zdaniem nie chodzi o głębię bitową tylko o nieprawidłowy profil kolorów monitora, który jest używany
przy interpretowaniu kolorów zdjęcia. Profil ogólny przestrzeni kolorów sRGB nie może moim zdaniem dobrze działać jako profil monitora.

hartman
10-03-2014, 21:34
Moim skromnym zdaniem nie chodzi o głębię bitową tylko o nieprawidłowy profil kolorów monitora, który jest używany
przy interpretowaniu kolorów zdjęcia. Profil ogólny przestrzeni kolorów sRGB nie może moim zdaniem dobrze działać jako profil monitora.

A jaki profil jest prawidłowy?
Nie zdążyłem dziś wydrukować tych zdjęć jutro to zrobię rano. Jednak niewiele mi to da bo chciałem pozbyć się tego efektu w wersji elektronicznej. Widać to na składanych z tych zdjęć filmikach.
Ponadto zrobiłem nef 14b i 12b oba z kompresją stratną i bezstratną nic nie pomogło. Zrobiłem też jpg - to samo.
Dziś zauważyłem to na wyświetlaczu lcd w body robiąc w nef 14b.
Co ja mam z tym zrobić?
Niech wypowie się ktoś kto spotkał się z takim problemem.

6868
10-03-2014, 23:31
Long Exposure noise reduction: ON -- jest u ciebie.
Mysle, ze tu jest "pies pogrzebany"
Sprobuj bez tego gadzetu :-)

hartman
10-03-2014, 23:59
Long Exposure noise reduction: ON -- jest u ciebie.
Mysle, ze tu jest "pies pogrzebany"
Sprobuj bez tego gadzetu :-)

Niestety przy Long Exposure noise reduction na Off też to występuje :(

GonzoG
11-03-2014, 00:32
Ten efekt nie ma nic wspólnego ani z ustawieniami aparatu, ani z profilami, ani z ustawieniem głębi kolorów w windowsie.

Monitory standardowy wyświetlają tylko 24b, więc co wam da ustawienie 32 ??

Ten efekt może być powodowany tylko przez 2 rzeczy -
1. brak kolorów pośrednich przy danej przestrzeni barwnej i głębi kolorów.
2. intensywną obróbkę w wyniku czego mogą wychodzić różne artefakty.

Chcesz to zlikwidować - mniej jednolite niebo i mniej obróbki, a przy filmach dodatkowo znacznie wyższy bitrate i lepszy kodek.

6868
11-03-2014, 09:47
Ten efekt nie ma nic wspólnego ani z ustawieniami aparatu,

???(...)

Ten efekt może być powodowany tylko przez 2 rzeczy -
1. brak kolorów pośrednich przy danej przestrzeni barwnej i głębi kolorów.

Z tym sie zgodze2. intensywną obróbkę w wyniku czego mogą wychodzić różne artefakty.

Przeciez to juz napisalem w poscie #14Chcesz to zlikwidować - mniej jednolite niebo

heee? :-) i mniej obróbki, a przy filmach dodatkowo znacznie wyższy bitrate i lepszy kodek.
Mysle, ze na 88,8% to NR

TOP67
11-03-2014, 10:04
1. brak kolorów pośrednich przy danej przestrzeni barwnej i głębi kolorów.


Z tym się zgadzam. Najprawdopodobniej kolory (przynajmniej granat) są na skraju gamutu sRGB. Spróbowałbym tego samego NEF otworzyć w aRGB. Winne może być też kodowanie JPEG, które w pierwszej kolejności odrzuca bity koloru. Spróbuj zapisac to w formacie bezstratnym.

Raz mi się zdarzyło, że musiałem zapisać JPG z maksymalnymi parametrami, bo własnie na niebie wychodziły schody.



Przy samej obróbce wybierz profil neutral (byle nie landscape).

hartman
11-03-2014, 12:18
Z tym się zgadzam. Najprawdopodobniej kolory (przynajmniej granat) są na skraju gamutu sRGB.


Top ale ja robię w nefach i na lcd korpusu też to widziałem.
Jaką głębię ma lcd w body?
Dziś zrobiłem odbitkę 15x10 i na niej jest to widoczne proporcjonalnie do pomniejszenia - trzeba się dobrze wpatrzyć.


Spróbowałbym tego samego NEF otworzyć w aRGB. Winne może być też kodowanie JPEG, które w pierwszej kolejności odrzuca bity koloru. Spróbuj zapisać to w formacie bezstratnym.
Raz mi się zdarzyło, że musiałem zapisać JPG z maksymalnymi parametrami, bo własnie na niebie wychodziły schody.

Przy samej obróbce wybierz profil neutral (byle nie landscape).

Zmieniałem w LR przestrzenie barw na pro i aRGB i nic to nie dało.

Na starym monitorze kineskopowym też widzę te schodki jednak mniej intensywnie.

TOP67
11-03-2014, 12:22
Podgląd w aparacie nie jest z NEF, tylko JPG Basic.

hartman
11-03-2014, 12:41
Top konwertowałem 14b nefa w LR na 16b tiffa w aRGB i sRGB - schodki były. Posiedzę jeszcze nad tym i zrobię konwersję w puszcze na neutral jak radziłeś. To nie tylko granat ale też pomarańcz i szarość - księżyc na tle czarnego nieba i latarnie na tle czarnego nieba.

6868
11-03-2014, 18:47
Wywołałem jedno z nich ---LINK ok.6MB-- (https://copy.com/3oe3tqXXVgSP) i jakoś szczególnie żadnych gradientów na niebie nie widać. To co zaznaczone na czerwono ta mz. sa chmury.
Podgląd na serwerze jest dość kiepski, najlepiej ściągnąć używając przycisku SAVE.

Borat1979
11-03-2014, 18:53
Wywołałem jedno z nich ---LINK ok.6MB-- (https://copy.com/3oe3tqXXVgSP) i jakoś szczególnie żadnych gradientów na niebie nie widać. To co zaznaczone na czerwono ta mz. sa chmury.
Podgląd na serwerze jest dość kiepski, najlepiej ściągnąć używając przycisku SAVE.

Widać, im bliżej środka kadru tym bardziej jest to widoczne.

GonzoG
11-03-2014, 19:54
Top konwertowałem 14b nefa w LR na 16b tiffa w aRGB i sRGB - schodki były. Posiedzę jeszcze nad tym i zrobię konwersję w puszcze na neutral jak radziłeś. To nie tylko granat ale też pomarańcz i szarość - księżyc na tle czarnego nieba i latarnie na tle czarnego nieba.

A masz 10b monitor podłączony przez DisplayPort ?? Jak nie, to zawsze będą schody, jeśli trafisz na takie kolory.
1. 8-bitowe wyświetlanie obrazy nie pozwala na wyświetlenie wszystkich kolorów jakie widzi oko.
2. dochodzi jeszcze kalibracja czy profil monitora - wpływa na poprawność i zakres kolorów
3. na niebie bardzo często wychodzą pasy jak robisz zdjęcia przy bardzo ciepłym świetle - jest za mało niebieskiego, jak skorygujesz WB, to się okazuje, że to co było zapisane np. 3-4 bitach rozciągasz do 6 i masz właśnie pasy.
Z g**** bata nie ukręcisz...

Chcesz gładkie niebo - przepuść zdjęcia przez program, który interpoluje kolory.

hartman
11-03-2014, 21:38
Dzięki wszystkim za uwagi i pomoc!
Zainstalowałem profil monitora z sieci. PS przy odpalaniu krzyczy że profil monitora ma defekt.
Wywołałem znowu to zdjęcie w LR EV na -1,43 a kontrast na +100%.
I co się okazuje na podglądzie w LR nie widzę tych schodków ale na wywołanym jpg już są.
WTF???

@Gonzo Mam DVI-D, nie zmieniałem WB rozumiem że taki monitor.... i w mniejsze nie przeleję z większego..... ale jest to dokuczliwe na filmikach gorsze jest tylko migotanie......

6868
11-03-2014, 21:52
Wywołałem jedno z nich ---LINK ok.6MB-- (https://copy.com/3oe3tqXXVgSP) i jakoś szczególnie żadnych gradientów na niebie nie widać. To co zaznaczone na czerwono ta mz. sa chmury.
Podgląd na serwerze jest dość kiepski, najlepiej ściągnąć używając przycisku SAVE.

Widać, im bliżej środka kadru tym bardziej jest to widoczne.
Tak, zgadza sie, w pospiechu zapomnialem dodac:
(....) szczegolnie zadnych bardziej widocznych (...) ;-)
W dalszym stopniu upieram sie jednak, ze to wina automatu NR w aparacie.
Moze jakies zdjecie podobnego typu, jednak z wyłączona funkcja NR?

Lena&TheShadow
11-03-2014, 22:07
Nie wiem jak wy preparujecie te pliki, u mnie żadnego gradientu po wywołaniu, bez względu na przestrzeń kolorów nie ma.

6868
11-03-2014, 22:10
Nie wiem jak wy preparujecie te pliki, u mnie żadnego gradientu po wywołaniu, bez względu na przestrzeń kolorów nie ma.
Pochwalisz sie ? ;-)

hartman
11-03-2014, 22:16
Teraz w LR kolory pożółkły jednak nie ma tego pożółcenia po wywołaniu.
Skąd te przekłamania? Zły profil?


Nie wiem jak wy preparujecie te pliki, u mnie żadnego gradientu po wywołaniu, bez względu na przestrzeń kolorów nie ma.

Jak mistrzu???

Lena&TheShadow
11-03-2014, 22:20
Jak mistrzu???




Nie wiem, defekt mózgu ot co...

http://www.edisk.cz/pl/download/37869/nefy_gradient.rar_13.15MB.html

xx-1 = sRGB xx-2=aRGB

hartman
11-03-2014, 22:46
Nie wiem, defekt mózgu ot co...

http://www.edisk.cz/pl/download/37869/nefy_gradient.rar_13.15MB.html

xx-1 = sRGB xx-2=aRGB

Wywołałem podobnie i rzeczywiście nie ma tych pasów.
Jednak gdy ciągnę suwaki kontrast na +100% i EV na -1,4 to wychodzą.

TOP67
11-03-2014, 22:50
kontrast na 100%? I dziwisz się?

Weź kroplomierz i sprawdź, jakie są wartości na niebie. Kanał G przez połowę kadru zmienia się o 2-3%, jak to skontrastujesz, to normalne, że wyjdą schody.

hartman
11-03-2014, 23:13
kontrast na 100%? I dziwisz się?

Weź kroplomierz i sprawdź, jakie są wartości na niebie. Kanał G przez połowę kadru zmienia się o 2-3%, jak to skontrastujesz, to normalne, że wyjdą schody.

Wiem że to agresywna obróbka ale lubię eksperymentować :)

GonzoG
11-03-2014, 23:17
Wiem że to agresywna obróbka ale lubię eksperymentować :)

To masz to czego sobie życzysz.

A przy filmach wyjdą jeszcze większe - znaczna kompresja kolorów.

hartman
11-03-2014, 23:48
To masz to czego sobie życzysz.

A przy filmach wyjdą jeszcze większe - znaczna kompresja kolorów.

Nie zmienia to faktu, że na kineskopie prawie nie było tego widać. Trzeba było wiedzieć, że to tam jest żeby to widzieć :)

Borat1979
13-03-2014, 16:37
Wiem że to agresywna obróbka ale lubię eksperymentować :)

Zmiana o 100% to nie obróbka tylko tuszowanie błędów ;)