Zobacz pełną wersję : Statyw 300zł 2014r
MasterM16
02-03-2014, 14:07
Cześć ;)
Polećcie mi jakiś statyw. Nie chciałbym wydać więcej niż 300zł ale mogę nieznacznie przekroczyć budżet.
Skłaniałbym się ku głowicy kulowej, ale 3D też może być.
Statyw raczej terenowy, więc niezbyt ciężki. Na razie będzie trzymał D300 (niedługo + MB-D10) + 18-105, z czasem jakieś 70-200/300.
Solidny, jak najwyższy, przydałaby się żabia perspektywa. Może być używka, jeśli tylko będzie "lepsza", niż nówka w tej cenie.
Do 300 zł nie dostaniesz nic sensownego z 3d i zabią perspektywą. Wiem, co piszę, bo niedawno sam szukałem (wejdź w mój watek)
Wysłane z aparatu Samsung 36 Mpix
MasterM16
02-03-2014, 14:26
Więcej nie dam, bo nie mam, a zbieram jeszcze na stałkę. Żabia perspektywa być nie musi. Za 150zł coś by się pewnie znalazło w stosunku jakość/cena, a za 300 nie ma nic? ;)
Bez zabiej będzie dużo łatwiej.
Wysłane z aparatu Samsung 36 Mpix
Borat1979
02-03-2014, 14:56
Więcej nie dam, bo nie mam, a zbieram jeszcze na stałkę. Żabia perspektywa być nie musi. Za 150zł coś by się pewnie znalazło w stosunku jakość/cena, a za 300 nie ma nic? ;)
Za 150zł to kupisz jakiś chłam z marketu, na którym można co najwyżej kompakcik postawić. Zresztą za 300 zł to też szału nie będzie bo więcej sam przyzwoity statyw kosztuje i to bez głowicy.
ok 100zł kosztują najtańsze sensowne głowice kulowe - przy czy nie są one przeznaczone do większych obciążeń.
Jak chcesz coś pod zestaw ważący ok 3-4kg to licz 250-300zł za samą głowicę kulową.
Do tego 200-300zł trzeba przeznaczyć na jakieś w miarę sensowne nogi.
MasterM16
02-03-2014, 15:43
No to nie tak.
Do 300zł, obciążenie D300 + 18-105 i ewentualnie grip. Tele i tak kupię pewnie nie wcześniej jak za kilka lat. Statyw będzie służył do HDRów, panoram, astrofotografii.
Jak na razie mi nie pomagacie. Zrozumiałem tylko że za tą cenę "nie ma" statywów, albo są produkty statywopodobne.
Jakbyście Wy mieli kupić statyw w tej cenie, to co byście wybrali? Odpowiedzi typu "dozbierałbym jeszcze raz tyle" mnie nie interesują, bo nie wydam 600zł na statyw.
Jestem, uczniem, więc uzbierać jakąkolwiek większą sumę jest bardziej niż trudne. ;)
E tam :) Velbon Sherpa 4370D da radę, a i żabę od biedy da się zrobić :) W prawdzie środkowej kolumny się nie ruszy, ale ładnie się rozkracza. Wiem, bo mam też takiego cudaka i bardzo go lubię. Solidnie zrobiony.
Jak się poszuka, to w budżecie się zmieści, ja swojego kupiłem za 70 funtów z głowicą PH-157Q, a widziałem później gdzieś oferty za 60.
EDIT: D300s+Sigma 70-200 2.8 spokojnie się na tym utrzyma.
Szukałem statywu do górskich wycieczek, kupiłem taki :
Sirui T-1005X - bez głowicy (300 zł)
Jestem nim zachwycony - wielkość, ciężar, wykonanie za taką cenę
Wcześniej kupiłem:
GoldPhoto YH324C - bez głowicy (300 zł)
Używam go właściwie tylko w domu. KOBYŁA!!!! Wielki tak jak wspomniany Velbon Sherpa 4370D.
Polecam Ci Sirui T-1005X i jakąś tanią głowicę, którą wymienisz potem jak dozbierasz kasę.
GoldPhoto YH324C - bez głowicy (300 zł)
Poprawka kupiłem go za 185 zł w 2009 roku. Sorry za pomyłkę.
Tu jest opis:
http://www.canon-board.info/testy-sprzetu-25/statyw-goldphoto-yh324c-glowica-manfrotto-488rc2-40309/index5.html
Borat1979
02-03-2014, 22:26
GoldPhoto YH324C
Mam ten statyw i drugi raz bym, go nie kupił. Jakość wykonania jest przeciętna zaciski, słabo trzymają. To tania podróba starego modelu Manfrotto.
Mam ten statyw i drugi raz bym, go nie kupił. Jakość wykonania jest przeciętna zaciski, słabo trzymają. To tania podróba starego modelu Manfrotto.
Zauważ, że polecam Sirui T-1005X.
MasterM16
02-03-2014, 23:10
Ten Sherpa 600R, to jakiś taki normalniejszy jest? ;) Bo jak na razie najrozsądniejszy w tej cenie jest.
Borat1979
02-03-2014, 23:11
Zauważ, że polecam Sirui T-1005X.
Wypowiedziałem się na temat modelu, którego używałem. O Sirui nic nie wiem więc się nie wypowiadam ;)
Mam zarówno Sherpe hak i Sirui.
Sirui jest świetnym statywem na wyjazd - mały lekki i wygodny, ale udźwig ma podany bodaj na 3kg i przy szkle 300/2,8 bym się nie odważył go używać :-)
Sherpa to typowy wół roboczy - długi, ciężki, wysoki i mega stabilny.
Marcin Borkowski
03-03-2014, 00:12
slik 330dx :)
siwyozzman
03-03-2014, 00:14
Sirui jest świetnym statywem na wyjazd - mały lekki i wygodny, ale udźwig ma podany bodaj na 3kg i przy szkle 300/2,8 bym się nie odważył go używać :-)
SIRUI T-1005X ma wg specyfikacji udźwig 10kg - podając konkretne dane warto je wcześniej zweryfikować...
Sirui jest świetnym statywem na wyjazd - mały lekki i wygodny, ale udźwig ma podany bodaj na 3kg i przy szkle
Podają 10 kg
np tu:
http://foto-tip.pl/pl/sirui-statyw-t-1005x.html
siwyozzman
03-03-2014, 12:51
W takim razie ja się podłączę - potrzebuję statywu jak najbardziej kompaktowego - będzie używany sporadycznie kilka razy w roku - zależy mi na jak najmniejszym rozmiarze przy zachowaniu jak najlepszej stabilności i solidności. Wiadomo ze to trudne do spełnienia - proszę o rozsądne głosy osób które ten sprzęt najlepiej użytkowały albo przynajmniej miały w rękach: zastanawiam się nad BENRO A-350 EX + głowica BH-0 za około 350PLN lub SIRUI T-1005X + głowica G-10 za około 550 PLN. Będę używał szkło + body max 2,5 kg
Też polecę w tej cenie Velbon Sherpa 600R - sam mam i jak za te pieniądze to sobie chwalę, a po wymianie głowicy na Manfrotto 496RC2 jest w ogóle super :)
zastanawiam się nad BENRO A-350 EX + głowica BH-0 za około 350PLN
Jak już to bierz co najmniej z BH-1 lub HD-18
Pozdr
Borat1979
03-03-2014, 23:25
W takim razie ja się podłączę - potrzebuję statywu jak najbardziej kompaktowego - będzie używany sporadycznie kilka razy w roku - zależy mi na jak najmniejszym rozmiarze przy zachowaniu jak najlepszej stabilności i solidności.
Może Manfrotto BeFree
http://www.youtube.com/watch?v=eA5EO8vDXJY
Radzilla
04-03-2014, 11:52
Popatrz na VELBON SHERPA 435 :)
Cena ok 300zł, Głowica 3D, żabia perspektywa jest.
kolego master m16, szczerze bym ci radzil poczekac, zaoszczedzic jeszcze troche i kupic cos porzadnego. z wlasnego doswiadczenia ze statywami i glowicami powiem cie, ze jesli "nosnosc" statywu lub glowicy wynosi np. 4 kg to mozesz na nim (statyw) postawic telefon komorkowy. pozdrawiam i zycze duzo swiatla. p.s. 1.zycie jest zbyt krotkie aby zadowalac sie klasa economy ;-) 2. przyjrzyj (przyjzyj?) sie produktom firmy sirui.
Może taki?
http://fotopro.pl/produkt/statyw_pga-584_z_glowica_kulowa_fph-52q_59.html
jan pawlak
05-03-2014, 10:15
Też polecę w tej cenie Velbon Sherpa 600R - sam mam i jak za te pieniądze to sobie chwalę, a po wymianie głowicy na Manfrotto 496RC2 jest w ogóle super :)
To się okaże czy będziesz chwalił dalej. Wszystko zależy czy masz dobry zestaw i czy targasz statyw by mieć czyste sumienie czy też by mieć nieporuszone zdjęcia
Nośność statywu do dopiero połowa problemu, ważna jest odporność na drgania, tłumienie.
Na zamocowany na statywie aparat z obiektywem nawet słaby wiatr wywołuje drgania i wywołuje siły skrętne.
Dwa testy/sprawdzenia :
1.
Postaw na statywie aparat z najdłuższym obiektywem, uruchom LV z największym powiększeniem
i obserwuj na ekranie co się dzieje w różnych warunkach (wiatru, dotykania, ...)
2.
na statywie z najdłuższym obiektywem przymocuj do obiektywu dowolny wskaźnik laserowy i skieruj go na jakąś
odległą ścianę (np. 7m). I teraz rób zdjęcia z czasami jakie stosujesz na statywie i obserwuj plamkę na ścianie.
Nadal zadowolony ?
Jeśli tak to gratuluję !
jp
MasterM16
05-03-2014, 22:26
Dzięki za odpowiedzi. ;) Poczekam jeszcze, może ktoś doda od siebie jeszcze jakiś model. Postaram się pomacać przed zakupem, sprawdzić czy mi odpowiada.
kolego master m16, szczerze bym ci radzil poczekac, zaoszczedzic jeszcze troche i kupic cos porzadnego. z wlasnego doswiadczenia ze statywami i glowicami powiem cie, ze jesli "nosnosc" statywu lub glowicy wynosi np. 4 kg to mozesz na nim (statyw) postawic telefon komorkowy. pozdrawiam i zycze duzo swiatla. p.s. 1.zycie jest zbyt krotkie aby zadowalac sie klasa economy ;-) 2. przyjrzyj (przyjzyj?) sie produktom firmy sirui.
Uwierz że jakbym mógł, to bym tak zrobił. :) Ale zanim bym dozbierał do lepszego sprzętu, zaczęłyby się wakacje, a statyw przydałby mi się już.
No i idąc w tę stronę, zamiast D300 powinienem kupić D800 czy D4. :P
jan pawlak
05-03-2014, 22:46
Dzięki za odpowiedzi. ;) Poczekam jeszcze, może ktoś doda od siebie jeszcze jakiś model. Postaram się pomacać przed zakupem, sprawdzić czy mi odpowiada.
Uwierz że jakbym mógł, to bym tak zrobił. :) Ale zanim bym dozbierał do lepszego sprzętu, zaczęłyby się wakacje, a statyw przydałby mi się już.
No i idąc w tę stronę, zamiast D300 powinienem kupić D800 czy D4. :P
Czyli chcesz mieć po prostu czyste sumienie że coś zrobiłeś (kupiłeś statyw) i go targasz a nieporuszone zdjęcia to dla Ciebie po prostu drugorzędna sprawa, czy tak ?
Idź do sklepu, ustaw sprzęt na statywie, zamocuj wskaźnik laserowy na aparacie/obiektywie i rzuć światło na odległą ścianę.
Nastaw na samowyzwalacz 10 sekund i obserwuj plamkę na ścianie gdy aparat zrobi zdjecie.
I następnie podziękuj i przeproś za kłopot.
jp
MasterM16
05-03-2014, 22:56
Czyli chcesz mieć po prostu czyste sumienie że coś zrobiłeś (kupiłeś statyw) i go targasz a nieporuszone zdjęcia to dla Ciebie po prostu drugorzędna sprawa, czy tak ?
Idź do sklepu, zamocuj wskaźnik laserowy na aparacie/obiektywie i rzuć światło na odległą ścianę.
Nastaw na samowyzwalacz 10 sekund i obserwuj plamkę na ścianie gdy aparat zrobi zdjecie.
I następnie podziękuj i przeproś za kłopot.
jp
Nie całkiem o to chodzi. Niektórzy chyba nie mogą zrozumieć że ludzie mają budżet i muszą się go trzymać. To tak jakby ktoś chciał kupić korpus za 2500zł, a wciskaliby mu 2 razy droższy.
Ja rozumiem że ten statyw się do wszystkiego nie nada, że przy dłuższych czasach sobie nie poradzi, ale przy panoramach, czemu nie? A żeby statyw był stabilny, musi też swoje ważyć, wyżej pisałem, ma to być sprzęt do noszenia na plecach.
Kilka razy korzystałem z kolegi statywu (dość starego) Velbon VEB-3cc. Orientuje się ktoś czy, np sherpa 600r jest bardziej czy mniej stabilny od wymienionego wcześniej? Bo chyba mógłbym napisać że nawet mi on wystarcza.
Kartofelinder
05-03-2014, 22:57
A ja polecam Hama Traveler Compact Pro.
Kupiłem go sobie na podróże i od tego czasu duży Manfrotto nie opuścił domu.
Minusem jest, że nie ma co rozkładać ostatniej sekcji.
jan pawlak
05-03-2014, 23:14
Nie całkiem o to chodzi. Niektórzy chyba nie mogą zrozumieć że ludzie mają budżet i muszą się go trzymać. To tak jakby ktoś chciał kupić korpus za 2500zł, a wciskaliby mu 2 razy droższy.
Ja rozumiem że ten statyw się do wszystkiego nie nada, że przy dłuższych czasach sobie nie poradzi, ale przy panoramach, czemu nie? A żeby statyw był stabilny, musi też swoje ważyć, wyżej pisałem, ma to być sprzęt do noszenia na plecach.
Kilka razy korzystałem z kolegi statywu (dość starego) Velbon VEB-3cc. Orientuje się ktoś czy, np sherpa 600r jest bardziej czy mniej stabilny od wymienionego wcześniej? Bo chyba mógłbym napisać że nawet mi on wystarcza.
Wskaźnik laserowy kosztuje około 4 zł, można też pożyczyć
Drgania spowodowane lustrem/migawką zaczynają się jeszcze przed rozpoczęciem ekspozycji, wielkość drgań i czas ich trwania to na ogół od 1 do 3 sekund(a więc nieostrość na zdjęciu) zależą od statywu i głowicy.
Gdy aparat leży na stabilnym stole to nie obserwuje sią żadnych drań plamki na ścianie ze wskaźnika umocowanego na aparacie/obiektywie.
O tym zjawisku mówimy.
Jak zobaczysz drgania kilkumilimetrowe to po prostu podziękujesz i zaoszczędzisz kasą. Budżetu nie trzeba na siłę realizować.
Co innego jest stabilność i odporność na drgania spowodowane czynnikami zewnętrznymi. Też istotna
jp
W tej cenie Velbon Sherpa, są różne modele więc możesz sobie wybrać najbardziej Tobie odpowiadający, to są bardzo solidne statywy.
jan pawlak
06-03-2014, 12:24
Sorry, będzie długie !
Znalazłem w necie sposób oszacowywania wpływu jakości statywu+głowicy na przenoszenie
drgań spowodowanych ruchem lustra i migawki na matryce a więc rozmycie/nieostrość otrzymanego zdjęcia.
Postanowiłem sprawdzić jak to jest dla moich zestawów oraz ustalić jak należy fotografować w moim przypadku aby ten wpływ zminimalizować.
Mam nadzieję, ze przedstawiona metoda pozwoli na optymalny dobór statywów tym którzy przed tym wyborem stoją a wnioski na uzyskiwanie lepszych wyników.
Tym bardziej że metoda jest bardzo prosta, każdy może wykonać test przydatności w dowolnym miejscu na swoim czy kupowanym sprzęcie.
Nośność statywu/głowicy to dopiero połowa, warunek konieczny, statyw kupujemy/targamy nie poto aby mieć poczucie że robimy "jak trzeba" lecz po to aby zdjęcia były nierozmyte/ostre, aby mieć na tych zdjęciach to co daje obiektyw a nie narzekać na jakość obiektywu/matrycy. A nie da się wprost ocenić odporności na drgania i ich tłumienie z solidności wyglądu lub łatwości manipulowania/ustawiania statywu/głowicy
Drgania które wpływają na jakość zdjęcia wywoływane są przez podniesienie lustra oraz otwarcie/ruch migawki, zaczynają się zanim migawka się uruchomi.
Wielkość drgań i czas ich trwania świadczy o jakości aparatu i statywu/głowicy. Paradoksalnie przy długich czasach naświetlań ten wpływ na ostrość/szczegółowość zdjęć jest mniejszy niż dla czasów krótkich, mniejszy jest bowiem udział czasu gdy poruszenia występowały w całym czasie trwania naświetlania.
Oczywiście istnieje także wpływ warunków zewnętrznych na nieostrość zdjęcia (niestabilność podłoża, ruchy, wiatr itd. ) który to wpływ może być zdecydowanie większy i jeszcze większe wyzwania stawia przed konstrukcją statyw/głowica.
1. Zakres
Testowałem :
- statywy : 190XPROB, 190CXPRO4
- głowice : (kulowe) MH054M0-Q2, 496RC2, GH1781QR, (3 kierunkowa) 410
tak więc sprzęt "z grubsza" z tej samej półki.
2. Metoda
a. Body 5D3 z obiektywem 70-200/4 z IS OFF z "przyklejonym" wskaźnikiem laserowym z którego plamka padała na papier milimetrowy wiszący na ścianie, 9 metrów od statywu (statywów).
b. Czas ustawiony na 5 sek tak aby odseparować to co ma wpływ na ostrość zdjęcia od efektu z opadnięcia lustra.
c. Tryby wykonywania zdjęć :
-c1- normalne wyzwalanie
-c2- wstępne uniesienie lustra przed zdjęciem
-c3- LV z ostrością ustawianą przez matrycę (nie AF)
-c4- jak c3 ale z 2 sekundowym opóźnieniem na pilocie RC-6
d. Różne kombinacje statyw-głowica oraz różne ustawienia pejzaż-portret
3. Pomiary
Pomieszczenie zamknięte, żadnych ruchów, wiatru itd.
Zdalne wyzwalanie i obserwacja czasu drgania i wielkości drgań plamki na papierze milimetrowym na ścianie.
4. Omówienie wyników
W warunkach domowych nie dało się zebrać obiektywnych pomiarów (X milimetrów, Y tłumienia Z czasu) choć się do tego przymierzałem.
Obserwowane maksymalne wychylenia plamki były od 2mm do około 0,5mm, obserwowane czasy trwania (od startu do uspokojenia) rzędu 0,5 do 1,5 sekundy.
Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że :
a. w każdej kombinacji, wszystkich głowicach, w pozycji portretowej były większe/dłuższe drgania niż w pozycji pejzażowej
b. największe drgania występowały dla głowicy 3 kierunkowej typ 410
c. dla pozostałego testowanego sprzęty były różnice ale nie da się jednoznacznie stwierdzić przy którym zestawie głowica-statyw były drgania mniejsze/większe
d. zdecydowany wpływ na wielkość drgań ma tryb wykonywania zdjęć, najmniejsze drgania występowały w trybie c2 (wstępnie lustro) oraz c4 (LV z opóźnieniem)
e. bardzo duży wpływ na drgania ma niestaranne zaciśnięcie któregoś z możliwych "pokręteł" (jasne, wiedziałem wcześniej, ale.... straciłem jakieś 0,5h)
5. Totalne zaskoczenie.
Dla trybu LV stosowałem "od zawsze" tryb ustawiania ostrości przez matrycę tak aby lustro nie "klapało". W tym trybie obiektyw zawsze, przed każdym zdjęciem szuka ostrości.
Prawie największe drgania w całych testach występowały właśnie podczas tego wyostrzania przez ten obiektyw !!
Konieczna jest owa 2 sekundowa zwłoka od "złapania" ostrości do zrobienia zdjęcia. No albo ręczne ustawianie ostrości.
6. Wniosek
Fotografując ze statywu należy korzystać :
- albo z funkcji wstępnego podniesienia lustra
- albo trybu LV z ostrzeniem przez matrycę z 2 sekundowym opóźnieniem na pilocie
- albo trybu LV z ręcznym ustawianiem ostrości
jp
Odnośnie statywu, ja mam i polecam ten : http://mitoya.pl/statywy-profesjonalne/1550-profesjonalny-statyw-139cm-warszawa.html.
Bardzo dobrze wykonany dodatkowo możliwość szerokiego rozstawu nóg.
Nikkifor
10-03-2014, 18:20
Ja do plątania się w terenie (las, krzaki, górki) mam Slik-a PRO340DX. Jak miałbym drugi raz coś uniwersalnego kupić to właśnie ten model.
jan pawlak
11-03-2014, 03:43
Odnośnie statywu, ja mam i polecam ten : http://mitoya.pl/statywy-profesjonalne/1550-profesjonalny-statyw-139cm-warszawa.html.
Bardzo dobrze wykonany dodatkowo możliwość szerokiego rozstawu nóg.
ok, a robiłeś test z "przylepionym" do obiektywu wskaźnikiem laserowym i obserwacją drgań ruchu plamki ze wskaźnika na ścianie w odległości 7m - 10m od statywu przy wykonywaniu zdjęć ?
jp
MasterM16
11-03-2014, 12:20
ok, a robiłeś test z "przylepionym" do obiektywu wskaźnikiem laserowym i obserwacją drgań ruchu plamki ze wskaźnika na ścianie w odległości 7m - 10m od statywu przy wykonywaniu zdjęć ?
jp
Coś Ty się tak uczepił tego wskaźnika? ;) Chyba wszyscy wiedzą że duża część statywów za >300zł nie będzie idealna i że coś tam się będzie ruszać. Poza tym to są lekkie statywy do noszenia na plecach, więc tym bardziej nie można od nich wymagać mega stabilności. Czy się mylę?
nikoniarz
11-03-2014, 12:55
Ja mysle ze kazdy mierzy swoja miara. I dla jednego statyw w cenie ponizej 1000 zl bedzie badziewiem niewartym uwagi a dla drugi bedzie chwalil swoj za 150 zl. Dla mnie sprawa jest oczywista- lepszy taki za 150 niz wogole i robienie z reki na czasach/ogniskowych gwarantujacych poruszenie.
Oczywiscie wazne by kupic na miare wlasnych potrzeb. Jesli ktos uzywa w domu ub niedaleko domu, dodatkowo raz w miesiacu to chyba nie ma sensu pakowac sie w cos drogiego. No chyba ze cena nie gra roli. Co innego jak ktos czesto meczy statyw- wtedy lepiej dolozyc do czegos solidniejszego.
Sam uzywam Velbon DF-60 i nie narzekam. Uzylem go w ciagu 4 mies moze 5 razy. W moim przypadku inwestycja w drozszy nie miala sensu. Swoje zadanie spelnia. Jak przestanie to kupie inny.
jan pawlak
11-03-2014, 13:36
Myślę że na problem statywu należy spojrzeć trochę inaczej, szerzej. Nie jest to problem drugorzędny.
Gdy robi się zdjęcia ze statywu to jakość statywu jest równie ważna jak jakość obiektywu czy matrycy.
Obiektyw z rewelacyjną rozdzielczością w body o wspaniałej matrycy na statywie o słabej sztywności i słabej odporności na drgania i słabym ich tłumieniu nie da zdjęcia o dużej ostrości/szczegółowości.
Jeśli jakość zdjęć ze statywu jest istotna to nie należy traktować statywu "per noga" , np. polecać szukającym radą typu.. mam za 150zł i polecam bo jest .......
Jasne, cena jest istotna.
Ale chyba nie jest ważne ile razy używasz statyw tylko jaka jakość zdjęć chcesz z tego statywu mieć.
jp
nikoniarz
11-03-2014, 14:28
Zeby nie bylo nieporozumien- nie polecam statywu za 150 zl. Ale tez nie odradzam. W moim przypadku z moim sprzetem statyw za 150 zl nie wplynal negatywnie na zdjecia. Nie wygladaja na poruszone o czym nie dalo sie powiedziec robiac fotki z reki na dluzszych czasach.
A odnosnie czestotliowosci uzytku mialem na mysli to, ze uzywajac tanszego statywu "od swieta" zdecydowanie pozniej sie rozleci niz uzywany codziennie.
Wazne by nie popasc w skrajny onanizm sprzetowy :)
jan pawlak
11-03-2014, 16:42
Jeśli uważasz, że dla Ciebie i Twojego sprzętu Twój statyw nie wpłynął negatywnie na zdjęcia ... to wszystko jest ok.
Robimy zdjęcia po to byśmy byli zadowoleni, sprawiało nam to frajdę.
Ja (jak pewno wielu z nas) staram się mieć obiektywy o dobrej rozdzielczości i staram się by statyw nie powodował utraty ostrości/rozdzielczości mojego zestawu body+statyw szczególnie że dużo z nich wieszam na ścianie
http://public.fotki.com/janusz-pawlak/sopot1/album-domu/dpp-0001int.html
http://public.fotki.com/janusz-pawlak/sopot1/album-domu/5n5c8830int.html
Stąd przetestowałem swoje zestawy i szukałem najlepszego sposobu wykonywania zdjęć ze statywu aby zminimalizować wpływ drgań
jp
piotrx25
15-03-2014, 18:53
szczególnie że dużo z nich wieszam na ścianie
http://public.fotki.com/janusz-pawlak/sopot1/album-domu/dpp-0001int.html
jp
ciekawy żyrandol
Sam myślę o statywie i zastanawiam się nad czymś lekkim z możliwością dodatkowego obciążenia np. woreczek z piaskiem. Czy sprawdzi się to w terenie?
nikoniarz
15-03-2014, 19:19
W terenie można dociążyć też plecakiem bądź torbą jeśli ma odpowiednią masę.
jan pawlak
16-03-2014, 02:47
ciekawy żyrandol
Sam myślę o statywie i zastanawiam się nad czymś lekkim z możliwością dodatkowego obciążenia np. woreczek z piaskiem. Czy sprawdzi się to w terenie?
Wszystko zależy czego się spodziewasz, zauważ jednak że :
a. zwykle statyw kupuje się na lata i jest szansa że przez te lata waga Twojego sprzętu wzrośnie
b. Z doświadczeń wielu użytkowników wynika że dopuszczalne obciążenie statywu i głowicy powinno być co najmniej być 2 razy większe od ciężaru tego co na nim się stawia.
Nośność statywu to dopiero warunek konieczny, (mniejsza połowa problemu :shock:). Statywy konstruuje się tak, aby były odporne na drgania i dobrze je tłumiły, drgania spowodowane przez warunki zewnętrzne (chodzenie, wiatr (nawet słaby)) oraz przez ruch lustra/migawki. Im lepsza rozdzielczość obiektywu lub dłuższe ogniskowe tym bardziej krytyczny to problem.
A im większa nośność statywu tym lepiej sobie z tym problemem radzi.
Powinieneś wybrać statyw+głowicę o większym dopuszczalnym obciążeniu, nie będzie to już tak lekkie
Nie mam dobrych doświadczeń z dociążaniem statywu choć wielu producentów montuje uchwyty
Gdy jest idealna pogoda to jest ok, ale wtedy dociążanie ma sens tylko wtedy gdy podłoże miękkie (ściółka, prawdziwy trawnik itd.) w mieście niespotykane.
Gdy lekko wieje i plecak się nawet lekko kołysze/waha to pogarsza sprawę.
Po prostu sprawdź, dociąż statyw plecakiem, uruchom LV w max powiększeniu, dotknij plecak i obserwuj na ekraniku.
jp
PS
Ponieważ "przez Wizz Air" pozostałem bez statywu podróżnego to też szukam statyw.
jan pawlak
16-03-2014, 13:45
GITZO produkuje statywy dla różnych celów, ale wszystkie podzielone są na serie, od 0 do 5
Wraz ze wzrostem numeru serii wzrasta też dopuszczalne obciążenie.
Ale w swoim poradniku dla użytkowników kryterium doboru statywu NIE JEST dopuszczalne obciążenie ale maksymalna długość ogniskowej którą na tym statywie będzie stawiana, dla której zapewnione jest nierozmyte zdjęcie.
I tak kolejno :
- seria 0 to maksymalna długość ogniskowej 75mm (a statywy te mają dopuszczalne obciążenie 5kg-8kg)
- seria 1 to 135mm (mają 8kg-10kg)
- seria 2 to 200mm (mają 12kg-18kg)
- seria 3 to 300mm (mają 21kg-25kg)
jp
W terenie można dociążyć też plecakiem bądź torbą jeśli ma odpowiednią masę.
chyba, że wieje wiatr, wtedy mamy żagiel pod statywem.
nikoniarz
16-03-2014, 14:55
Racja. Nie wyraziłem się odpowiednio precyzyjnie ale dobrze, że wyjaśniłeś. Chociaż w przypadku torebki z piaskiem żagiel też będziemy mieć, z tym, że ciut mniejszy.
piotrx25
16-03-2014, 21:58
Tak naprawdę zamiast wieszania czegoś to myślałem o np. gumie którą może być doczepiona do śledzia lub przyciśnięta butem.
nikoniarz
16-03-2014, 22:34
Też nie głupie. Nie praktykowałem ale wydaje się być całkiem niezłe. Może nawet wypróbuje jak będzie okazja...
Borat1979
17-03-2014, 01:30
GITZO produkuje statywy dla różnych celów, ale wszystkie podzielone są na serie, od 0 do 5
Wraz ze wzrostem numeru serii wzrasta też dopuszczalne obciążenie.
Tylko ceny statywów Gitzo zabijają ceną na miejscu. Kiedyś szukając lekkiego statywu podróżnego trafiłem na jeden z modeli Gitzo Ocean Travel Carbon. Bardzo mi się spodobał ale zobaczyłem cenę, jedyne 1500$ ;)
jan pawlak
17-03-2014, 08:46
Stoję (po raz kolejny) przed wyborem statywu podróżnego, przejrzałem wątki na ten temat.
Ciągle powtarzają się dwa podejścia, te same słowa i argumenty, ale ciągle "obok"
1. Zgniły kompromis przy wyborze
Jako Ci co targają te statywy na plecach chcemy aby były :
- lekkie,
- małe po złożeniu i wygodne po rozłożeniu,
- trwałe,
- zapewniały jakość uzyskiwanych zdjęć,
no i oczywiście tanie
A statywy które mają być trwałe i mają zapewnić jak najmniejszą utratę jakości zdjęć,
przy dowolnym obiektywie/puszce i warunkach drgań zewnętrznych (podłoże, nawet słaby wiatr) czy też ruchu lustra/migawki, to przy dzisiejszej technologii ich konstruowania muszą być ciężkawe i stosunkowo drogie.
2. Najłatwiej
Najłatwiej jest zbliżyć się do naszych oczekiwań gdy :
1. umieszczamy na statywie obiektyw
- o krótszych ogniskowych (np. do 70mm) bo wpływ drgań jest mniej widoczny na zdjęciu
- o gorszej rozdzielczości (utrata szczegółów z powodu rozmycia jest mniej widoczna bo i tak obiektyw je słabo przenosi)
2. prezentujemy prace w internecie/na ekranie
3. zadawala nas jakość typu : nie poruszone
W tym obszarze oczekiwanie np. szukam statywu do 300 zł ma jakiś sens
3. Najtrudniej
Najtrudniej jest osiągnąć kompromis gdy robimy zdjęcia ze statywu w sytuacjach kiedy np. :
- chcemy je drukować w powiększeniu,
- obiektywami o dłuższych ogniskowych i dobrej rozdzielczości,
i nie godzimy się z utratą szczegółów które zapewnia obiektyw.
I tutaj rozważania typu : obiektyw do 300zł, musi być lekki bo w góry, polecam statyw bo jest/wygląda solidnie itp. są albo nieporozumieniem albo niezrozumieniem
jp
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.