PDA

Zobacz pełną wersję : Fotografia papierowa cyfra- a- analog ???



Jarecki
29-07-2005, 17:20
Czy ktoś pokósił się o porównanie fotek wywołanych na papier powiedzmy formatu większego niż pocztówkowy (10-15) z cyfry i analoga, jak się mają obie do siebie, czy są różnice wizualne a możę któraś fotka lepsza. czystość barw , nasycenie kolorów, głębia itp
pozdrawiam wszystkich kochających NIKUSIE!!!!

szymony
29-07-2005, 17:39
Tu każdy może udowodnić co Chce. :mrgreen:

Pawel Pawlak
29-07-2005, 17:39
Zdjęcia A4 i A3 z D70 i dobrego szkła są na takim poziomie że nie czuję braku jakości i nie zastanawiam się czy z "kliszy byłoby lepiej" ?. Ważne żeby dobrze przygotować materiał.
Wiedziąłem mało prac w formacie A3 z małego obrazka a dobrej jakości. Ale podejrzewam że to raczej niedoskonałość twórców a nie ograniczenia kliszy były tego powodem. Niskoczuła klisza rejestruje większą ilość detali niż 6mpix matryca i ma zasadniczo wiekszą rozpiętość tonalną. Przy wyższych czułościach cyfra chyba jednak wygrywa.

[ Dodano: Pią Lip 29, 2005 5:40 pm ]
no i zachody słońca na analogu wychodzą lepiej :)

c2h5oh
29-07-2005, 17:42
zeby test byl pelny trzebaby zrobic ten sam kadr cyfra i jakims analogiem i to na roznych materialach.. ale jesli chodzi o porownanie jakichkolwiek odbitego robionych w dobrym labie to dla 20x30 zdjecia z D70 sa nie gorsze niz to co dostawalem z analoga.

kwasik
29-07-2005, 18:01
a propos labow to czy jakos specjalnie obrabiacie zdjecia do wywolania?tzn kompresja, skadrowanie do formatu 10x15 czy to mozna juz zlecic laboludkowi i dac mu zdjatka w rozdzielczosci i rozmiarze prosto z aparatu??

Czornyj
29-07-2005, 18:02
Nie wiem jak jest z negatywem i odbitkami - ale jeśli chodzi o porównanie skanu slajdu ze zdjeciem z cyfry, to jest to przewaga analoga jest jeszcze niestety dość znaczna. Tak naprawde to przy 6Mpix nie byłoby pewnie aż takiej tragedii, gdyby nie urok matrycy bayerowskiej, która musi uknuć kolor interpolując go z sąsiednich lokacji, a żeby nie skończyło sie to totalną morą - w kontrastowych partiach jest potraktowana filtrem AA, co summa summarum, zusamen do kupy, w efekcie daje niewąskie mydło, w papilotach efektu halo spowodowanego algorytmem wyostrania i zasmażce niskiego kontrastu. W PSie rzut oka na powiekszenie 100% skanu dobrego slajdu i pliku RAW najwiekszego entuzjaste technologii cyfrowej potrawi nieźle zdołować...

twlodar
29-07-2005, 18:08
Pytanie brzmi, kto z Was robił odbitki z filmu pod powiększalnikiem? Skoro porównujemy techniki,
to porównujmy je uczciwie :)

No i niestety, tonalność odbitki i jej ostrość, dajmy na to 50x75 z analoga wykonanej pod
powiększalnikiem pozostawia wszelkie próby zrobienia tego rozmiaru z cyfry daleko w tyle,
bo ich się po porstu zrobić nie da..

Czornyj
29-07-2005, 18:24
No i niestety, tonalność odbitki i jej ostrość, dajmy na to 50x75 z analoga wykonanej pod
powiększalnikiem pozostawia wszelkie próby zrobienia tego rozmiaru z cyfry daleko w tyle,
bo ich się po porstu zrobić nie da.. Owszem, odbitki nie zrobisz, ale wydruk to już jak najbardziej. Oczywiście jakość półformatowego powiekszenia z cyfry bedzie marna, ale nie czarujmy sie - z małego obrazka też... ziarno już wtedy jest takie, że trzeba uważać na ptaki...

groseb
29-07-2005, 19:33
Ja osobiście widzę różnice i żeby było jasne to też robie cyfrą .
Ale fotki z aparatu analogowego mają to coś w sobie sam nie wiem co żeby nie powiedzieć
że duszę :wink:
Generalnie z cyfry jakość bardzo dobra,ale jednak tego czegoś jej brakuje , te obrazy jak by
płaskie były, albo coś takiego.

Czornyj
29-07-2005, 19:43
Generalnie z cyfry jakość bardzo dobra,ale jednak tego czegoś jej brakuje , te obrazy jak by płaskie były, albo coś takiego. No bo zdjątka z cyfry są mniej kontrastowe, rozmydlone a przez to w odbiorze brakuje im głebi

szymony
29-07-2005, 23:07
Pytanie brzmi, kto z Was robił odbitki z filmu pod powiększalnikiem? Skoro porównujemy techniki,
to porównujmy je uczciwie :)

Ano panie się robi :wink: Niestety coraz mniej i od dawna tylko B&W.

Adams
01-08-2005, 09:36
[quote]twlodar napisał:
Pytanie brzmi, kto z Was robił odbitki z filmu pod powiększalnikiem? Skoro porównujemy techniki,
to porównujmy je uczciwie


Ano panie się robi Niestety coraz mniej i od dawna tylko B&W.

Sie Robi,
Coraz bardziej dorastam do koloru z powiększalnika.