Zobacz pełną wersję : zwiększenie głębi ostrości
Ninanoki
25-02-2014, 17:44
mam nikon d90 z obiektywem makro tamron. próbuję zrobić zdjęcie zębów i wszystko jest dobrze gdy robię zdjęcie jednego zęba, z ostrością nie mam problemów, ale gdy chcę na jednym zdjęciu uzyskać ostry obraz zębów stojących w łuku zębowym (bliższy i dalszy) to na którymś nie łapie ostrości. czy mogę prosić o proste wytłumaczenie dla laika jak zwiększyć głębię ostrości? obecnie robiłem zdjęcia w trybie M, iso 160, f11 lub f8
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.dentopolis.org/pyt.jpg)
Bardzo szybko i prosto... jest spytać google...
1. http://pl.wikipedia.org/wiki/Głębia_ostrości
2. http://www.szerokikadr.pl/poradnik/glebia-ostrosci-fotograficzny-srodek-wyrazu
3. http://www.fotopolis.pl/index.php?n=375
4. http://www.fotografuj.pl/Article/Glebia_ostrosci_w_praktyce/
odpowiedź natychmiast... tylko trzeba chcieć.
RobertMiernik
25-02-2014, 18:53
Niestety głębia ostrości w zdjęciach makro to spory problem, w zasadzie zawsze jest za mała w stosunku do potrzeb.
Rozwiązaniem będzie kupno lampy pierścieniowej, która pozwoli robić zdjęcia przy przesłonie 32 i większej.
Możesz też spróbować robić szersze kadry (cofnąć się 10-20 cm) to też zwiększy głębię ostrości.
Jeszcze innym sposobem, jest zmiana D90 na kompakt. Albo przynajmniej Nikon 1. Im mniejsza matryca, tym większa Go.
A tak swoją drogą, czy to nie temat na inny dział? Np. ten:
http://forum.nikoniarze.pl/forumdisplay.php?f=20
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.