PDA

Zobacz pełną wersję : D7000 - nie widzę tej rzekomo dobrej pracy przy wysokim ISO



Evanduril
23-02-2014, 17:12
Okej, decydując się na zakup D7000, kierowałem się między innymi opiniami dot. pracy matrycy na wysokich czułościach, które były więcej niż pozytywne. Mając nieciekawe doświadczenia w tej materii z Sony A55, spodziewałem się naprawdę czegoś porządnego...

Tymczasem... na iso 800 mam coś takiego (bezpośrednio z RAWa).

To jest ta dobra praca matrycy ?


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.studioaurora.pl/foto/_EVA6527.jpg)

andre06210
23-02-2014, 17:44
To jest pełna wielkość zdjęcia czy crop?

Fatman
23-02-2014, 17:53
Crop, przecież to widać.

Evanduril, udostępnij tego RAWa jak możesz.

matt91
23-02-2014, 17:57
ile razy zbliżyłeś tego RAWa ?

GonzoG
23-02-2014, 18:22
Okej, decydując się na zakup D7000, kierowałem się między innymi opiniami dot. pracy matrycy na wysokich czułościach, które były więcej niż pozytywne. Mając nieciekawe doświadczenia w tej materii z Sony A55, spodziewałem się naprawdę czegoś porządnego...
To teraz porównaj sobie zdjęcia na takich samych parametrach z C60D czy A65... Tylko najpierw poprawnie naświetl zdjęcia i poprawnie wywołaj.

docxxx
23-02-2014, 18:32
Masz po prostu za dużo w tyłku, albo brak innych problemów. No bo jeśli oglądasz cropy pod lupą i zajmujesz się duperelami, to ja innej diagnozy nie widzę. Zalecenia: rób zdjęcia.

sufenta
23-02-2014, 18:51
siedzial kolega na kanapie i wykonal zdjecie obiektow po przeciwnej stronie pokoju? od pewnego powiekszenia szum bedzie widoczny niezaleznie od tego jaka kamera zdjecie wykonano. n7000 to bardzo dobra kamera.

AndBed
23-02-2014, 19:03
Okej, decydując się na zakup D7000, kierowałem się między innymi opiniami dot. pracy matrycy na wysokich czułościach, które były więcej niż pozytywne. Mając nieciekawe doświadczenia w tej materii z Sony A55, spodziewałem się naprawdę czegoś porządnego...

Tymczasem... na iso 800 mam coś takiego (bezpośrednio z RAWa).

To jest ta dobra praca matrycy ?


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.studioaurora.pl/foto/_EVA6527.jpg)

Tobie się rawy z S pomyliły i podpiąłeś je pod N. Bo S szumi na ISO 800. A w dodatku cropujesz!!

Borat1979
23-02-2014, 19:14
Zanim zaczniesz psioczyć na sprzęt naucz się go używać i poprawnie wywoływać rawy.

Dla porównani ISO800 z D80, który miał max iso1600.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://public.dm2301.livefilestore.com/y2pyxrnNSFCAJxq53TkMh611yGEhRhVh7moKGpVEsrV9gqmhwR 0x10pzCTPabciC6C8M4F5nK7rmTlH7ZdxSZ_pVRXtUf1arYWPm yb4JfjrKEs/DSC_0154.jpg?psid=1)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://public.dm2301.livefilestore.com/y2pRcu4xg-DUsPBem-YxXPGdKogTFeEMAv8N5nwLKwUv7mTxF8aM55SrKIJtEC6meARQ BIjgSjWHJRgO9mzsMujDZUO3urf1CDbEn1do7oY0uM/DSC_0147.jpg?psid=1)

karolznin
23-02-2014, 19:57
Posłuchaj Fatmana i daj linka do Rawa.

Evanduril
23-02-2014, 19:58
Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym "S" i "N"... Zdjęcie było robione przedmiotom stojącym na półce, w odległości poniżej metra. Jeżeli dla was to jest normalny szum matrycy na ISO 800, to ja nie mam więcej pytań...

Plik RAW: http://www.studioaurora.pl/download/_EVA6527.NEF

Oczywiście, tamten jpg był z RAWa bez obróbki szumu, tak jak wyszedł bezpośrednio z aparatu. Niemniej jednak, jeżeli czytam o bardzo dobrej matrycy z niskim poziomem szumów, to nie wyobrażam sobie, aby to miało tak wyglądać... Bo na Soniaku to wyglądało (oidp) LEPIEJ.

Fatman
23-02-2014, 20:02
Evanduril, to zdjęcie jest totalnie niedoświetlone -nie spodziewaj się gładkiego obrazu nawet na ISO 100 jak musisz je tak mocno wyciągać. Zrobiłeś tzw. Push-ISO.

AndBed
23-02-2014, 20:15
S - Sony, N - Nikon.

Evanduril
23-02-2014, 20:28
Evanduril, to zdjęcie jest totalnie niedoświetlone -nie spodziewaj się gładkiego obrazu nawet na ISO 100 jak musisz je tak mocno wyciągać. Zrobiłeś tzw. Push-ISO.

Akurat tak wyszło, ale w takim razie jaki jest sens używania wysokiego ISO w jasnym pomieszczeniu? Przecież podkręcam ISO gdy tego światła nie ma... Rozumiem, że w body tej klasy nie ma co liczyć na cuda?

Seś@
23-02-2014, 20:31
Akurat tak wyszło, ale w takim razie jaki jest sens używania wysokiego ISO w jasnym pomieszczeniu? Przecież podkręcam ISO gdy tego światła nie ma... Rozumiem, że w body tej klasy nie ma co liczyć na cuda?

Jak w takich warunkach chcesz focić, to kup sobie lampę :-)

GonzoG
23-02-2014, 20:35
Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym "S" i "N"... Zdjęcie było robione przedmiotom stojącym na półce, w odległości poniżej metra. Jeżeli dla was to jest normalny szum matrycy na ISO 800, to ja nie mam więcej pytań...

Plik RAW: http://www.studioaurora.pl/download/_EVA6527.NEF

Oczywiście, tamten jpg był z RAWa bez obróbki szumu, tak jak wyszedł bezpośrednio z aparatu. Niemniej jednak, jeżeli czytam o bardzo dobrej matrycy z niskim poziomem szumów, to nie wyobrażam sobie, aby to miało tak wyglądać... Bo na Soniaku to wyglądało (oidp) LEPIEJ.

No wybacz, ale jak ciągniesz zdjęcie o 2-3 EV i do tego mocno wyostrzasz, to nie dziw się że masz szum. Nawet pełna klatka nie da Ci gładkiego obrazka po takim zabiegu.

A poza tym, to jeszcze trzeba się nauczyć wywoływać RAWy.

Fatman
23-02-2014, 20:36
No nie ma sensu używania wysokiego ISO w jasnym pomieszczeniu. Jak wystarcza niskie ISO to używasz niskiego ISO i tyle. Piszesz "akurat tak wyszło" -i nie bardzo wiem, czy nie doświetliłeś przez niedbałość czy tam było po prostu tak ciemno ? Bo jeśli było tak ciemno, to biorąc pod uwagę jak mocno trzeba było to zdjęcie wyciągać, powinieneś był użyć wartości ISO 12800.

Musisz zrozumieć, że to co pokazałeś na swoim cropie w 1 poście, to nie jest ISO 800, tylko właśnie to co byś otrzymał poprawnie naświetlając to zdjęcie, przy wartości 12800 (no mniej więcej to samo byś otrzymał).

Evanduril
23-02-2014, 20:45
No wybacz, ale jak ciągniesz zdjęcie o 2-3 EV i do tego mocno wyostrzasz, to nie dziw się że masz szum. Nawet pełna klatka nie da Ci gładkiego obrazka po takim zabiegu.

A poza tym, to jeszcze trzeba się nauczyć wywoływać RAWy.

Człowieku... ile razy trzeba napisać, że RAW poszedł bezpośrednio z matrycy, bez wywoływania? Gdzie napisałem, że cokolwiek zostało wyostrzone?

GonzoG
23-02-2014, 20:45
Tu jak to zdjęcie wygląda - +3 EV i do tego lekko podostrzone. Bez odszumiania.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/02/_EVA6527-2.jpg
źródło (http://dl.dropboxusercontent.com/s/sdwvqr2px5l12q0/_EVA6527.jpg)

Evanduril
23-02-2014, 20:56
To nie jest wywołane zdjęcie jako takie, wywołane byłoby odszumione. Ostrość podciąga mi Camera Raw automatycznie, nawet do tego nie zaglądałem. Wrzuciłem NEFa do CR, podciągnąłem ekspozycję, zrobiłem cropa i zapisałem. Nic więcej nie robiłem. Skala szumu jak na ISO 800, które powinno być w pełni używalne, jest dla mnie absurdalna. Taki sam szum miałem w okolicach ISO 1600 na Soniaku.

Jeszcze raz - o co mi chodzi. Kupując body, które było zachwalane, że ma używalne ISO nawet 3200, spodziewałem się, że przy ISO 800 szum będzie praktycznie niezauważalny - tym bardziej, że w testach właśnie tak go określano przy tym ISO. Po czym robię zdjęcia w miejscach, gdzie tego światła mi brakuje, podciągam ISO do 800-1600 i przy wywoływaniu RAWów widzę mega ziarno, które można zniwelować w zasadzie tylko wraz z dużą utratą detali. Zresztą już przy ISO 400 i wywoływaniu RAWów muszę pliki odszumiać. Okej, przyjmuję do wiadomości, że mogę się nie znać, ale w takim razie po co w testach wskazują, że aparat ma używalne iso 800 czy 1600 czy nawet 3200, skoro w praktyce zdjęcia przy takich ustawieniach muszą być silnie odszumiane?

Fatman
23-02-2014, 20:58
To nie jest ISO 800 !!!! :) To jest ISO w granicach 10000-12800.

Nie wiem jak Ci to prościej wytłumaczyć............

[dopisane] albo może tak: to jest ISO 800 (czyli Twoje zdjęcie):


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img833.imageshack.us/img833/4167/3kod.jpg)

Jura10
23-02-2014, 21:07
I wszystko wiadomo. Fatman dobrze prawi.

Evanduril
23-02-2014, 21:07
Fatman, jesteś jednym z tych użytkowników forum, których opinie łykam bez sprzeciwu, więc jeżeli wskazujesz, że to z moim rozumowaniem jest coś nie tak, to to przyjmuję ;) Ale to nie zmienia faktu, że nie rozumiem jak zdjęcie które robiłem z ISO 800 jest dla ciebie zdjęciem ISO 10000. Tzn, podejrzewam, ze rozumiem - przez podwyższenie ekspozycji w CR dokonałem niejako sztucznego podwyższenia ISO... ale w mojej małej główce to się po prostu nie klei ;)

Edit: zrobiłem sobie to samo zdjęcie, tylko podciągnąłem ISO do 1600 i wydłużyłem czas naświetlania, dzięki czemu nie musiałem podwyższać ekspozycji w CR. Po otworzeniu w CR okazało się, że szum jest mniejszy niż na tamtym zdjęciu. Okej. To ja jestem głupi i nie rozumiem zasady działania matrycy i polecenia "Exposure" w CR :/

Jura10
23-02-2014, 21:12
Fota jest niedoświetlona. Gdyby była poprawnie naświetlona na tym ISO szumu by nie było. A jak wywołuje ci program i podciąga o ponad 3 działki to co się dziwisz.

Fatman
23-02-2014, 21:13
Bo to co pokazałem w ostatnim poście to właśnie twoje ISO 800. Niedoświetlone zdjęcie, zrobione przy ISO 800. Jeśli zaczniemy je wyciągać w górę, tak aby uzyskać poprawne naświetlenie, wykonujemy tzw. Push-ISO (czyli to co nazywasz sztucznym podniesieniem ISO). I teraz zależnie od ilości kroków wyciągania EV w górę uzyskujemy poprawną wartość. Na moje oko to 3-4EV, czyli coś pomiędzy ISO 6400 a 12800.

Zaraz Ci podeślę zdjęcie zrobione przy ISO 100 za pomocą Canona 6D, który jeśli chodzi o poziom szumów jest całkiem niezły. Tylko będzie to właśnie zdjęcie bardzo mocno niedoświetlone.

[dopisane]

C6D, ISO 100 -wyciągane o 4EV i cienie na +100 w LR 5.3


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img138.imageshack.us/img138/1760/w2lt.jpg)

Bez wyciągania:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img822.imageshack.us/img822/6869/kjtc.jpg)

karolznin
23-02-2014, 21:38
Każde podnoszenie EV w górę - "to tak jakbyś ciągnął w górę iso".
Mam D300s i chciałbym mieć taki obrazek przy niedoświetlonym iso 800 :)

GonzoG
23-02-2014, 21:43
Fatman, jesteś jednym z tych użytkowników forum, których opinie łykam bez sprzeciwu, więc jeżeli wskazujesz, że to z moim rozumowaniem jest coś nie tak, to to przyjmuję ;) Ale to nie zmienia faktu, że nie rozumiem jak zdjęcie które robiłem z ISO 800 jest dla ciebie zdjęciem ISO 10000. Tzn, podejrzewam, ze rozumiem - przez podwyższenie ekspozycji w CR dokonałem niejako sztucznego podwyższenia ISO... ale w mojej małej główce to się po prostu nie klei ;)

Edit: zrobiłem sobie to samo zdjęcie, tylko podciągnąłem ISO do 1600 i wydłużyłem czas naświetlania, dzięki czemu nie musiałem podwyższać ekspozycji w CR. Po otworzeniu w CR okazało się, że szum jest mniejszy niż na tamtym zdjęciu. Okej. To ja jestem głupi i nie rozumiem zasady działania matrycy i polecenia "Exposure" w CR :/

Jak wytłumaczyć szumy itp i jak działa rozjaśnianie w ACR/LR i innych wałarkach RAW:

W uproszczeniu - ustawienie wyższego ISO niż natywne (w większości DSLR DX/FX jest to 100) to prawie to samo, co podnoszenie ekspozycji w ACR.
Aparat nie robi nic innego jak wzmacnia sygnał o określoną wartość - jest to dokładnie to samo co podniesienie ekspozycji w ACR, różnice w działaniu pojawiają się dopiero po tym kroku, bo aparat może oczyścić częściowo zdjęciu z szumu (odejmowania biasu, prądu ciemnego, czy jak to jeszcze inaczej zwał).
No i później może to ten sygnał przetworzyć z określoną głębią bitową, gdzie podnosząc ekspozycję w ACR, nie będziemy mieli już tego zakresu informacji o jasności.

Evanduril
23-02-2014, 21:53
Bardzo dziękuję wam za wyjaśnienie mi co spier...liłem :) Zwyczajnie nie wiedziałem, że podnoszenie ekspozycji w CR działa jak podnoszenie ISO. Inna sprawa, że swoje negatywne odczucia co do szumu okreslałem wcześniej na podstawie tego, co widziałem w powiększeniu na LCD aparatu, a tam utrata jakości w takiej sytuacji i plamistość jest bardzo duża. Jak przyszło do zrobienia testu, to spierniczyłem go na maksa ;)

W takim razie został mi tylko jeszcze jeden ból w dupie odnośnie tego aparatu, a mianowicie łapanie ostrości z 18-105 i Tamronem 60 f/2, które jest wyjątkowo losowe. Po kolejnym testowaniu BF/FF musiałem ustawić w przypadku 18-105 na -10, a u Tamrona +20.... Pomagałem dzisiaj w sesji narzeczeńskiej, robiłem backstage i niestety mimo, że Nikonik sygnalizował poprawnie ostrość, spora liczba zdjęć jest taka jak poniżej (na LCD mam pokazane, że punkty ostrości poszły na postacie, a nie drzewa...):


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/02/_EVA6430-1.jpg
źródło (http://www.studioaurora.pl/download/_EVA6430.jpg)

Borat1979
23-02-2014, 21:53
Edit: zrobiłem sobie to samo zdjęcie, tylko podciągnąłem ISO do 1600 i wydłużyłem czas naświetlania, dzięki czemu nie musiałem podwyższać ekspozycji w CR. Po otworzeniu w CR okazało się, że szum jest mniejszy niż na tamtym zdjęciu. Okej. To ja jestem głupi i nie rozumiem zasady działania matrycy i polecenia "Exposure" w CR :/

Postaw aparat na statywie ustaw iso800 i priorytet przysłony. Aparat sam prawidłowo dobierze czas i wtedy zobaczysz jak wygląda zdjęcie na iso800

Jak to mówią: nie pomoże sprzętu kupa jak fotograf d... ;)

sufenta
23-02-2014, 22:01
zdjecie jest zle zrobione- piszesz, ze "wrzucasz zdjecie do cr"- jesli "cr" to camera raw to okienko po prawej stronie na gorze to histogram (wiem, ze to wiesz, ale chcialem byc dowcipny)- wszystko masz po lewej stronie- zdjecie jest praktycznie czarne- jesli chcesz je zrobic jasnym to przesuwasz suwaczek oswietlenia w prawo- prawidlowo, ale czy zastanawiales sie co suwaczek robi? dlaczego zdjecie robi sie jasniejsze? to jest wlasnie to, co inni koledzy probuja ci przekazac. ustaw iso 800 a nastepnie wykonaj dobrze naswietlone zdjecie- czyli w twoim przypadku dluzszy czas lub mniejsza przyslona (np.4). pozdrawiam i duzo swiatla zycze

Evanduril
23-02-2014, 22:20
zdjecie jest zle zrobione-

Już wszystko wyjaśnione zostało wcześniej ;)

TOP67
23-02-2014, 22:37
Bardzo dziękuję wam za wyjaśnienie mi co spier...liłem :) Zwyczajnie nie wiedziałem, że podnoszenie ekspozycji w CR działa jak podnoszenie ISO.

Tak dla jasności. Podnoszenie ekspozycji daje gorsze efekty niż podbicie ISO. Zmiana ISO to nic innego, jak wzmocnienie sygnału analogowego i potem jego zamiana na cyfrowy. Na wyjściu otrzymujemy sygnał 14 bit.

Podniesienie ekspozycji o 1EV, to po prostu pomnożenie sygnału przez 2, czyli w zapisie dwójkowym przesunięcie w lewo. Dopisujemy 0 z prawej i obcinamy cyfrę z lewej. Przy wyciąganiu o 4 Ev, obcinamy 4 cyfry. Jeśłi NEF był 14 bitowy, to zostaje tylko 10 bitów.

Oczywiście na najmniej znaczących pozycjach i tak są szumy, ale jednak to też informacja.

Seś@
24-02-2014, 06:31
Bardzo dziękuję wam za wyjaśnienie mi co spier...liłem :) Zwyczajnie nie wiedziałem, że podnoszenie ekspozycji w CR działa jak podnoszenie ISO. Inna sprawa, że swoje negatywne odczucia co do szumu okreslałem wcześniej na podstawie tego, co widziałem w powiększeniu na LCD aparatu, a tam utrata jakości w takiej sytuacji i plamistość jest bardzo duża. Jak przyszło do zrobienia testu, to spierniczyłem go na maksa ;)

W takim razie został mi tylko jeszcze jeden ból w dupie odnośnie tego aparatu, a mianowicie łapanie ostrości z 18-105 i Tamronem 60 f/2, które jest wyjątkowo losowe. Po kolejnym testowaniu BF/FF musiałem ustawić w przypadku 18-105 na -10, a u Tamrona +20.... Pomagałem dzisiaj w sesji narzeczeńskiej, robiłem backstage i niestety mimo, że Nikonik sygnalizował poprawnie ostrość, spora liczba zdjęć jest taka jak poniżej (na LCD mam pokazane, że punkty ostrości poszły na postacie, a nie drzewa...):


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/02/_EVA6430-1.jpg
źródło (http://www.studioaurora.pl/download/_EVA6430.jpg)

W tym konkretnie przypadku, to trzeba było ostrzyć na szalik (woalkę ?) tej dziewczyny.

nebulus
24-02-2014, 12:11
Bardzo dziękuję wam za wyjaśnienie mi co spier...liłem :) Zwyczajnie nie wiedziałem, że podnoszenie ekspozycji w CR działa jak podnoszenie ISO. Inna sprawa, że swoje negatywne odczucia co do szumu okreslałem wcześniej na podstawie tego, co widziałem w powiększeniu na LCD aparatu, a tam utrata jakości w takiej sytuacji i plamistość jest bardzo duża. Jak przyszło do zrobienia testu, to spierniczyłem go na maksa ;)

W takim razie został mi tylko jeszcze jeden ból w dupie odnośnie tego aparatu, a mianowicie łapanie ostrości z 18-105 i Tamronem 60 f/2, które jest wyjątkowo losowe. Po kolejnym testowaniu BF/FF musiałem ustawić w przypadku 18-105 na -10, a u Tamrona +20.... Pomagałem dzisiaj w sesji narzeczeńskiej, robiłem backstage i niestety mimo, że Nikonik sygnalizował poprawnie ostrość, spora liczba zdjęć jest taka jak poniżej (na LCD mam pokazane, że punkty ostrości poszły na postacie, a nie drzewa...):


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/02/_EVA6430-1.jpg
źródło (http://www.studioaurora.pl/download/_EVA6430.jpg)

Tak to się dzieje gdy pozwalamy aparatowi (puszce choćby najlepszej) losować sobie punkty ostrości automatycznie.
Spróbuj sam decydować co ma być ostre

Misher
24-02-2014, 12:23
Bardzo dziękuję wam za wyjaśnienie mi co spier...liłem :) Zwyczajnie nie wiedziałem, że podnoszenie ekspozycji w CR działa jak podnoszenie ISO. Inna sprawa, że swoje negatywne odczucia co do szumu okreslałem wcześniej na podstawie tego, co widziałem w powiększeniu na LCD aparatu, a tam utrata jakości w takiej sytuacji i plamistość jest bardzo duża. Jak przyszło do zrobienia testu, to spierniczyłem go na maksa ;)

W takim razie został mi tylko jeszcze jeden ból w dupie odnośnie tego aparatu, a mianowicie łapanie ostrości z 18-105 i Tamronem 60 f/2, które jest wyjątkowo losowe. Po kolejnym testowaniu BF/FF musiałem ustawić w przypadku 18-105 na -10, a u Tamrona +20.... Pomagałem dzisiaj w sesji narzeczeńskiej, robiłem backstage i niestety mimo, że Nikonik sygnalizował poprawnie ostrość, spora liczba zdjęć jest taka jak poniżej (na LCD mam pokazane, że punkty ostrości poszły na postacie, a nie drzewa...):


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/02/_EVA6430-1.jpg
źródło (http://www.studioaurora.pl/download/_EVA6430.jpg)

Podobnie jak poprzednio, daj RAWA do tego zdjęcia.

holek331
27-02-2014, 23:46
co do ostrości to dodam od siebie, że punkt na ekranie z ostrością nie zawsze odzwierciedla rzeczywistość :) tzn:
widzisz czerwony znaczek w miejscu, gdzie nacisnąłeś do końca spust migawki, więc jeśli wyostrzyłeś na drzewach, ale nawet odrobinę przekadrowałeś to już nie widzisz realnego punktu ostrzenia.

brutu
02-03-2014, 13:11
Tak dla jasności. Podnoszenie ekspozycji daje gorsze efekty niż podbicie ISO. Zmiana ISO to nic innego, jak wzmocnienie sygnału analogowego i potem jego zamiana na cyfrowy. Na wyjściu otrzymujemy sygnał 14 bit.



Podniesienie ekspozycji o 1EV, to po prostu pomnożenie sygnału przez 2, czyli w zapisie dwójkowym przesunięcie w lewo. Dopisujemy 0 z prawej i obcinamy cyfrę z lewej. Przy wyciąganiu o 4 Ev, obcinamy 4 cyfry. Jeśłi NEF był 14 bitowy, to zostaje tylko 10 bitów.



Oczywiście na najmniej znaczących pozycjach i tak są szumy, ale jednak to też informacja.


TOP67, dzięki za tę informację i potwierdzenie, bo już zacząłem się bać, że wystarczy oprogramowanie i wyciąganie zdjęcia, a nie zmiana czułości w aparacie.

Co do ostrości to podepnę się pod temat - w jaki sposób macie ustawiony wybór pół/pola AF?
W starusieńkim Canonie 350D zawsze korzystałem z centralnego i przekadrowywałem, w D7100 mam ich mnóstwo, plus funkcje 3D itp. I trochę trudno mi się przestawić i poprawnie ostrzyć, spora część zdjęć ma źle trafiony AF - korzystacie z tych feature'ów czy lecicie na centralnym?


Wysłane z mojego iPad przez Tapatalk

SerU
02-03-2014, 13:41
Nie centralny, tylko ręczny wybór pola i AF-S albo AF-C w zależności od potrzeb.

brutu
03-03-2014, 21:39
SerU - czyli przekadrowywanie straciło sens? Imho trochę długo trwałoby za każdym razem wybieranie innego pola AF, robiąc foty np. podczas jakiejś imprezy, posiadówki itp. Chyba że źle to rozumiem?


Wysłane z mojego iPad przez Tapatalk