Zobacz pełną wersję : D7000 - nie widzę tej rzekomo dobrej pracy przy wysokim ISO
Evanduril
23-02-2014, 17:12
Okej, decydując się na zakup D7000, kierowałem się między innymi opiniami dot. pracy matrycy na wysokich czułościach, które były więcej niż pozytywne. Mając nieciekawe doświadczenia w tej materii z Sony A55, spodziewałem się naprawdę czegoś porządnego...
Tymczasem... na iso 800 mam coś takiego (bezpośrednio z RAWa).
To jest ta dobra praca matrycy ?
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.studioaurora.pl/foto/_EVA6527.jpg)
andre06210
23-02-2014, 17:44
To jest pełna wielkość zdjęcia czy crop?
Crop, przecież to widać.
Evanduril, udostępnij tego RAWa jak możesz.
ile razy zbliżyłeś tego RAWa ?
Okej, decydując się na zakup D7000, kierowałem się między innymi opiniami dot. pracy matrycy na wysokich czułościach, które były więcej niż pozytywne. Mając nieciekawe doświadczenia w tej materii z Sony A55, spodziewałem się naprawdę czegoś porządnego...
To teraz porównaj sobie zdjęcia na takich samych parametrach z C60D czy A65... Tylko najpierw poprawnie naświetl zdjęcia i poprawnie wywołaj.
Masz po prostu za dużo w tyłku, albo brak innych problemów. No bo jeśli oglądasz cropy pod lupą i zajmujesz się duperelami, to ja innej diagnozy nie widzę. Zalecenia: rób zdjęcia.
siedzial kolega na kanapie i wykonal zdjecie obiektow po przeciwnej stronie pokoju? od pewnego powiekszenia szum bedzie widoczny niezaleznie od tego jaka kamera zdjecie wykonano. n7000 to bardzo dobra kamera.
Okej, decydując się na zakup D7000, kierowałem się między innymi opiniami dot. pracy matrycy na wysokich czułościach, które były więcej niż pozytywne. Mając nieciekawe doświadczenia w tej materii z Sony A55, spodziewałem się naprawdę czegoś porządnego...
Tymczasem... na iso 800 mam coś takiego (bezpośrednio z RAWa).
To jest ta dobra praca matrycy ?
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.studioaurora.pl/foto/_EVA6527.jpg)
Tobie się rawy z S pomyliły i podpiąłeś je pod N. Bo S szumi na ISO 800. A w dodatku cropujesz!!
Borat1979
23-02-2014, 19:14
Zanim zaczniesz psioczyć na sprzęt naucz się go używać i poprawnie wywoływać rawy.
Dla porównani ISO800 z D80, który miał max iso1600.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://public.dm2301.livefilestore.com/y2pyxrnNSFCAJxq53TkMh611yGEhRhVh7moKGpVEsrV9gqmhwR 0x10pzCTPabciC6C8M4F5nK7rmTlH7ZdxSZ_pVRXtUf1arYWPm yb4JfjrKEs/DSC_0154.jpg?psid=1)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://public.dm2301.livefilestore.com/y2pRcu4xg-DUsPBem-YxXPGdKogTFeEMAv8N5nwLKwUv7mTxF8aM55SrKIJtEC6meARQ BIjgSjWHJRgO9mzsMujDZUO3urf1CDbEn1do7oY0uM/DSC_0147.jpg?psid=1)
karolznin
23-02-2014, 19:57
Posłuchaj Fatmana i daj linka do Rawa.
Evanduril
23-02-2014, 19:58
Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym "S" i "N"... Zdjęcie było robione przedmiotom stojącym na półce, w odległości poniżej metra. Jeżeli dla was to jest normalny szum matrycy na ISO 800, to ja nie mam więcej pytań...
Plik RAW: http://www.studioaurora.pl/download/_EVA6527.NEF
Oczywiście, tamten jpg był z RAWa bez obróbki szumu, tak jak wyszedł bezpośrednio z aparatu. Niemniej jednak, jeżeli czytam o bardzo dobrej matrycy z niskim poziomem szumów, to nie wyobrażam sobie, aby to miało tak wyglądać... Bo na Soniaku to wyglądało (oidp) LEPIEJ.
Evanduril, to zdjęcie jest totalnie niedoświetlone -nie spodziewaj się gładkiego obrazu nawet na ISO 100 jak musisz je tak mocno wyciągać. Zrobiłeś tzw. Push-ISO.
Evanduril
23-02-2014, 20:28
Evanduril, to zdjęcie jest totalnie niedoświetlone -nie spodziewaj się gładkiego obrazu nawet na ISO 100 jak musisz je tak mocno wyciągać. Zrobiłeś tzw. Push-ISO.
Akurat tak wyszło, ale w takim razie jaki jest sens używania wysokiego ISO w jasnym pomieszczeniu? Przecież podkręcam ISO gdy tego światła nie ma... Rozumiem, że w body tej klasy nie ma co liczyć na cuda?
Akurat tak wyszło, ale w takim razie jaki jest sens używania wysokiego ISO w jasnym pomieszczeniu? Przecież podkręcam ISO gdy tego światła nie ma... Rozumiem, że w body tej klasy nie ma co liczyć na cuda?
Jak w takich warunkach chcesz focić, to kup sobie lampę :-)
Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym "S" i "N"... Zdjęcie było robione przedmiotom stojącym na półce, w odległości poniżej metra. Jeżeli dla was to jest normalny szum matrycy na ISO 800, to ja nie mam więcej pytań...
Plik RAW: http://www.studioaurora.pl/download/_EVA6527.NEF
Oczywiście, tamten jpg był z RAWa bez obróbki szumu, tak jak wyszedł bezpośrednio z aparatu. Niemniej jednak, jeżeli czytam o bardzo dobrej matrycy z niskim poziomem szumów, to nie wyobrażam sobie, aby to miało tak wyglądać... Bo na Soniaku to wyglądało (oidp) LEPIEJ.
No wybacz, ale jak ciągniesz zdjęcie o 2-3 EV i do tego mocno wyostrzasz, to nie dziw się że masz szum. Nawet pełna klatka nie da Ci gładkiego obrazka po takim zabiegu.
A poza tym, to jeszcze trzeba się nauczyć wywoływać RAWy.
No nie ma sensu używania wysokiego ISO w jasnym pomieszczeniu. Jak wystarcza niskie ISO to używasz niskiego ISO i tyle. Piszesz "akurat tak wyszło" -i nie bardzo wiem, czy nie doświetliłeś przez niedbałość czy tam było po prostu tak ciemno ? Bo jeśli było tak ciemno, to biorąc pod uwagę jak mocno trzeba było to zdjęcie wyciągać, powinieneś był użyć wartości ISO 12800.
Musisz zrozumieć, że to co pokazałeś na swoim cropie w 1 poście, to nie jest ISO 800, tylko właśnie to co byś otrzymał poprawnie naświetlając to zdjęcie, przy wartości 12800 (no mniej więcej to samo byś otrzymał).
Evanduril
23-02-2014, 20:45
No wybacz, ale jak ciągniesz zdjęcie o 2-3 EV i do tego mocno wyostrzasz, to nie dziw się że masz szum. Nawet pełna klatka nie da Ci gładkiego obrazka po takim zabiegu.
A poza tym, to jeszcze trzeba się nauczyć wywoływać RAWy.
Człowieku... ile razy trzeba napisać, że RAW poszedł bezpośrednio z matrycy, bez wywoływania? Gdzie napisałem, że cokolwiek zostało wyostrzone?
Tu jak to zdjęcie wygląda - +3 EV i do tego lekko podostrzone. Bez odszumiania.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/02/_EVA6527-2.jpg
źródło (http://dl.dropboxusercontent.com/s/sdwvqr2px5l12q0/_EVA6527.jpg)
Evanduril
23-02-2014, 20:56
To nie jest wywołane zdjęcie jako takie, wywołane byłoby odszumione. Ostrość podciąga mi Camera Raw automatycznie, nawet do tego nie zaglądałem. Wrzuciłem NEFa do CR, podciągnąłem ekspozycję, zrobiłem cropa i zapisałem. Nic więcej nie robiłem. Skala szumu jak na ISO 800, które powinno być w pełni używalne, jest dla mnie absurdalna. Taki sam szum miałem w okolicach ISO 1600 na Soniaku.
Jeszcze raz - o co mi chodzi. Kupując body, które było zachwalane, że ma używalne ISO nawet 3200, spodziewałem się, że przy ISO 800 szum będzie praktycznie niezauważalny - tym bardziej, że w testach właśnie tak go określano przy tym ISO. Po czym robię zdjęcia w miejscach, gdzie tego światła mi brakuje, podciągam ISO do 800-1600 i przy wywoływaniu RAWów widzę mega ziarno, które można zniwelować w zasadzie tylko wraz z dużą utratą detali. Zresztą już przy ISO 400 i wywoływaniu RAWów muszę pliki odszumiać. Okej, przyjmuję do wiadomości, że mogę się nie znać, ale w takim razie po co w testach wskazują, że aparat ma używalne iso 800 czy 1600 czy nawet 3200, skoro w praktyce zdjęcia przy takich ustawieniach muszą być silnie odszumiane?
To nie jest ISO 800 !!!! :) To jest ISO w granicach 10000-12800.
Nie wiem jak Ci to prościej wytłumaczyć............
[dopisane] albo może tak: to jest ISO 800 (czyli Twoje zdjęcie):
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img833.imageshack.us/img833/4167/3kod.jpg)
I wszystko wiadomo. Fatman dobrze prawi.
Evanduril
23-02-2014, 21:07
Fatman, jesteś jednym z tych użytkowników forum, których opinie łykam bez sprzeciwu, więc jeżeli wskazujesz, że to z moim rozumowaniem jest coś nie tak, to to przyjmuję ;) Ale to nie zmienia faktu, że nie rozumiem jak zdjęcie które robiłem z ISO 800 jest dla ciebie zdjęciem ISO 10000. Tzn, podejrzewam, ze rozumiem - przez podwyższenie ekspozycji w CR dokonałem niejako sztucznego podwyższenia ISO... ale w mojej małej główce to się po prostu nie klei ;)
Edit: zrobiłem sobie to samo zdjęcie, tylko podciągnąłem ISO do 1600 i wydłużyłem czas naświetlania, dzięki czemu nie musiałem podwyższać ekspozycji w CR. Po otworzeniu w CR okazało się, że szum jest mniejszy niż na tamtym zdjęciu. Okej. To ja jestem głupi i nie rozumiem zasady działania matrycy i polecenia "Exposure" w CR :/
Fota jest niedoświetlona. Gdyby była poprawnie naświetlona na tym ISO szumu by nie było. A jak wywołuje ci program i podciąga o ponad 3 działki to co się dziwisz.
Bo to co pokazałem w ostatnim poście to właśnie twoje ISO 800. Niedoświetlone zdjęcie, zrobione przy ISO 800. Jeśli zaczniemy je wyciągać w górę, tak aby uzyskać poprawne naświetlenie, wykonujemy tzw. Push-ISO (czyli to co nazywasz sztucznym podniesieniem ISO). I teraz zależnie od ilości kroków wyciągania EV w górę uzyskujemy poprawną wartość. Na moje oko to 3-4EV, czyli coś pomiędzy ISO 6400 a 12800.
Zaraz Ci podeślę zdjęcie zrobione przy ISO 100 za pomocą Canona 6D, który jeśli chodzi o poziom szumów jest całkiem niezły. Tylko będzie to właśnie zdjęcie bardzo mocno niedoświetlone.
[dopisane]
C6D, ISO 100 -wyciągane o 4EV i cienie na +100 w LR 5.3
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img138.imageshack.us/img138/1760/w2lt.jpg)
Bez wyciągania:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img822.imageshack.us/img822/6869/kjtc.jpg)
karolznin
23-02-2014, 21:38
Każde podnoszenie EV w górę - "to tak jakbyś ciągnął w górę iso".
Mam D300s i chciałbym mieć taki obrazek przy niedoświetlonym iso 800 :)
Fatman, jesteś jednym z tych użytkowników forum, których opinie łykam bez sprzeciwu, więc jeżeli wskazujesz, że to z moim rozumowaniem jest coś nie tak, to to przyjmuję ;) Ale to nie zmienia faktu, że nie rozumiem jak zdjęcie które robiłem z ISO 800 jest dla ciebie zdjęciem ISO 10000. Tzn, podejrzewam, ze rozumiem - przez podwyższenie ekspozycji w CR dokonałem niejako sztucznego podwyższenia ISO... ale w mojej małej główce to się po prostu nie klei ;)
Edit: zrobiłem sobie to samo zdjęcie, tylko podciągnąłem ISO do 1600 i wydłużyłem czas naświetlania, dzięki czemu nie musiałem podwyższać ekspozycji w CR. Po otworzeniu w CR okazało się, że szum jest mniejszy niż na tamtym zdjęciu. Okej. To ja jestem głupi i nie rozumiem zasady działania matrycy i polecenia "Exposure" w CR :/
Jak wytłumaczyć szumy itp i jak działa rozjaśnianie w ACR/LR i innych wałarkach RAW:
W uproszczeniu - ustawienie wyższego ISO niż natywne (w większości DSLR DX/FX jest to 100) to prawie to samo, co podnoszenie ekspozycji w ACR.
Aparat nie robi nic innego jak wzmacnia sygnał o określoną wartość - jest to dokładnie to samo co podniesienie ekspozycji w ACR, różnice w działaniu pojawiają się dopiero po tym kroku, bo aparat może oczyścić częściowo zdjęciu z szumu (odejmowania biasu, prądu ciemnego, czy jak to jeszcze inaczej zwał).
No i później może to ten sygnał przetworzyć z określoną głębią bitową, gdzie podnosząc ekspozycję w ACR, nie będziemy mieli już tego zakresu informacji o jasności.
Evanduril
23-02-2014, 21:53
Bardzo dziękuję wam za wyjaśnienie mi co spier...liłem :) Zwyczajnie nie wiedziałem, że podnoszenie ekspozycji w CR działa jak podnoszenie ISO. Inna sprawa, że swoje negatywne odczucia co do szumu okreslałem wcześniej na podstawie tego, co widziałem w powiększeniu na LCD aparatu, a tam utrata jakości w takiej sytuacji i plamistość jest bardzo duża. Jak przyszło do zrobienia testu, to spierniczyłem go na maksa ;)
W takim razie został mi tylko jeszcze jeden ból w dupie odnośnie tego aparatu, a mianowicie łapanie ostrości z 18-105 i Tamronem 60 f/2, które jest wyjątkowo losowe. Po kolejnym testowaniu BF/FF musiałem ustawić w przypadku 18-105 na -10, a u Tamrona +20.... Pomagałem dzisiaj w sesji narzeczeńskiej, robiłem backstage i niestety mimo, że Nikonik sygnalizował poprawnie ostrość, spora liczba zdjęć jest taka jak poniżej (na LCD mam pokazane, że punkty ostrości poszły na postacie, a nie drzewa...):
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/02/_EVA6430-1.jpg
źródło (http://www.studioaurora.pl/download/_EVA6430.jpg)
Borat1979
23-02-2014, 21:53
Edit: zrobiłem sobie to samo zdjęcie, tylko podciągnąłem ISO do 1600 i wydłużyłem czas naświetlania, dzięki czemu nie musiałem podwyższać ekspozycji w CR. Po otworzeniu w CR okazało się, że szum jest mniejszy niż na tamtym zdjęciu. Okej. To ja jestem głupi i nie rozumiem zasady działania matrycy i polecenia "Exposure" w CR :/
Postaw aparat na statywie ustaw iso800 i priorytet przysłony. Aparat sam prawidłowo dobierze czas i wtedy zobaczysz jak wygląda zdjęcie na iso800
Jak to mówią: nie pomoże sprzętu kupa jak fotograf d... ;)
zdjecie jest zle zrobione- piszesz, ze "wrzucasz zdjecie do cr"- jesli "cr" to camera raw to okienko po prawej stronie na gorze to histogram (wiem, ze to wiesz, ale chcialem byc dowcipny)- wszystko masz po lewej stronie- zdjecie jest praktycznie czarne- jesli chcesz je zrobic jasnym to przesuwasz suwaczek oswietlenia w prawo- prawidlowo, ale czy zastanawiales sie co suwaczek robi? dlaczego zdjecie robi sie jasniejsze? to jest wlasnie to, co inni koledzy probuja ci przekazac. ustaw iso 800 a nastepnie wykonaj dobrze naswietlone zdjecie- czyli w twoim przypadku dluzszy czas lub mniejsza przyslona (np.4). pozdrawiam i duzo swiatla zycze
Evanduril
23-02-2014, 22:20
zdjecie jest zle zrobione-
Już wszystko wyjaśnione zostało wcześniej ;)
Bardzo dziękuję wam za wyjaśnienie mi co spier...liłem :) Zwyczajnie nie wiedziałem, że podnoszenie ekspozycji w CR działa jak podnoszenie ISO.
Tak dla jasności. Podnoszenie ekspozycji daje gorsze efekty niż podbicie ISO. Zmiana ISO to nic innego, jak wzmocnienie sygnału analogowego i potem jego zamiana na cyfrowy. Na wyjściu otrzymujemy sygnał 14 bit.
Podniesienie ekspozycji o 1EV, to po prostu pomnożenie sygnału przez 2, czyli w zapisie dwójkowym przesunięcie w lewo. Dopisujemy 0 z prawej i obcinamy cyfrę z lewej. Przy wyciąganiu o 4 Ev, obcinamy 4 cyfry. Jeśłi NEF był 14 bitowy, to zostaje tylko 10 bitów.
Oczywiście na najmniej znaczących pozycjach i tak są szumy, ale jednak to też informacja.
Bardzo dziękuję wam za wyjaśnienie mi co spier...liłem :) Zwyczajnie nie wiedziałem, że podnoszenie ekspozycji w CR działa jak podnoszenie ISO. Inna sprawa, że swoje negatywne odczucia co do szumu okreslałem wcześniej na podstawie tego, co widziałem w powiększeniu na LCD aparatu, a tam utrata jakości w takiej sytuacji i plamistość jest bardzo duża. Jak przyszło do zrobienia testu, to spierniczyłem go na maksa ;)
W takim razie został mi tylko jeszcze jeden ból w dupie odnośnie tego aparatu, a mianowicie łapanie ostrości z 18-105 i Tamronem 60 f/2, które jest wyjątkowo losowe. Po kolejnym testowaniu BF/FF musiałem ustawić w przypadku 18-105 na -10, a u Tamrona +20.... Pomagałem dzisiaj w sesji narzeczeńskiej, robiłem backstage i niestety mimo, że Nikonik sygnalizował poprawnie ostrość, spora liczba zdjęć jest taka jak poniżej (na LCD mam pokazane, że punkty ostrości poszły na postacie, a nie drzewa...):
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/02/_EVA6430-1.jpg
źródło (http://www.studioaurora.pl/download/_EVA6430.jpg)
W tym konkretnie przypadku, to trzeba było ostrzyć na szalik (woalkę ?) tej dziewczyny.
Bardzo dziękuję wam za wyjaśnienie mi co spier...liłem :) Zwyczajnie nie wiedziałem, że podnoszenie ekspozycji w CR działa jak podnoszenie ISO. Inna sprawa, że swoje negatywne odczucia co do szumu okreslałem wcześniej na podstawie tego, co widziałem w powiększeniu na LCD aparatu, a tam utrata jakości w takiej sytuacji i plamistość jest bardzo duża. Jak przyszło do zrobienia testu, to spierniczyłem go na maksa ;)
W takim razie został mi tylko jeszcze jeden ból w dupie odnośnie tego aparatu, a mianowicie łapanie ostrości z 18-105 i Tamronem 60 f/2, które jest wyjątkowo losowe. Po kolejnym testowaniu BF/FF musiałem ustawić w przypadku 18-105 na -10, a u Tamrona +20.... Pomagałem dzisiaj w sesji narzeczeńskiej, robiłem backstage i niestety mimo, że Nikonik sygnalizował poprawnie ostrość, spora liczba zdjęć jest taka jak poniżej (na LCD mam pokazane, że punkty ostrości poszły na postacie, a nie drzewa...):
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/02/_EVA6430-1.jpg
źródło (http://www.studioaurora.pl/download/_EVA6430.jpg)
Tak to się dzieje gdy pozwalamy aparatowi (puszce choćby najlepszej) losować sobie punkty ostrości automatycznie.
Spróbuj sam decydować co ma być ostre
Bardzo dziękuję wam za wyjaśnienie mi co spier...liłem :) Zwyczajnie nie wiedziałem, że podnoszenie ekspozycji w CR działa jak podnoszenie ISO. Inna sprawa, że swoje negatywne odczucia co do szumu okreslałem wcześniej na podstawie tego, co widziałem w powiększeniu na LCD aparatu, a tam utrata jakości w takiej sytuacji i plamistość jest bardzo duża. Jak przyszło do zrobienia testu, to spierniczyłem go na maksa ;)
W takim razie został mi tylko jeszcze jeden ból w dupie odnośnie tego aparatu, a mianowicie łapanie ostrości z 18-105 i Tamronem 60 f/2, które jest wyjątkowo losowe. Po kolejnym testowaniu BF/FF musiałem ustawić w przypadku 18-105 na -10, a u Tamrona +20.... Pomagałem dzisiaj w sesji narzeczeńskiej, robiłem backstage i niestety mimo, że Nikonik sygnalizował poprawnie ostrość, spora liczba zdjęć jest taka jak poniżej (na LCD mam pokazane, że punkty ostrości poszły na postacie, a nie drzewa...):
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/02/_EVA6430-1.jpg
źródło (http://www.studioaurora.pl/download/_EVA6430.jpg)
Podobnie jak poprzednio, daj RAWA do tego zdjęcia.
holek331
27-02-2014, 23:46
co do ostrości to dodam od siebie, że punkt na ekranie z ostrością nie zawsze odzwierciedla rzeczywistość :) tzn:
widzisz czerwony znaczek w miejscu, gdzie nacisnąłeś do końca spust migawki, więc jeśli wyostrzyłeś na drzewach, ale nawet odrobinę przekadrowałeś to już nie widzisz realnego punktu ostrzenia.
Tak dla jasności. Podnoszenie ekspozycji daje gorsze efekty niż podbicie ISO. Zmiana ISO to nic innego, jak wzmocnienie sygnału analogowego i potem jego zamiana na cyfrowy. Na wyjściu otrzymujemy sygnał 14 bit.
Podniesienie ekspozycji o 1EV, to po prostu pomnożenie sygnału przez 2, czyli w zapisie dwójkowym przesunięcie w lewo. Dopisujemy 0 z prawej i obcinamy cyfrę z lewej. Przy wyciąganiu o 4 Ev, obcinamy 4 cyfry. Jeśłi NEF był 14 bitowy, to zostaje tylko 10 bitów.
Oczywiście na najmniej znaczących pozycjach i tak są szumy, ale jednak to też informacja.
TOP67, dzięki za tę informację i potwierdzenie, bo już zacząłem się bać, że wystarczy oprogramowanie i wyciąganie zdjęcia, a nie zmiana czułości w aparacie.
Co do ostrości to podepnę się pod temat - w jaki sposób macie ustawiony wybór pół/pola AF?
W starusieńkim Canonie 350D zawsze korzystałem z centralnego i przekadrowywałem, w D7100 mam ich mnóstwo, plus funkcje 3D itp. I trochę trudno mi się przestawić i poprawnie ostrzyć, spora część zdjęć ma źle trafiony AF - korzystacie z tych feature'ów czy lecicie na centralnym?
Wysłane z mojego iPad przez Tapatalk
Nie centralny, tylko ręczny wybór pola i AF-S albo AF-C w zależności od potrzeb.
SerU - czyli przekadrowywanie straciło sens? Imho trochę długo trwałoby za każdym razem wybieranie innego pola AF, robiąc foty np. podczas jakiejś imprezy, posiadówki itp. Chyba że źle to rozumiem?
Wysłane z mojego iPad przez Tapatalk
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.