MilekS
17-02-2014, 12:48
Dla ustalenia uwagi: Nikon D600, ViewNX2, Adobe Photoshop CC
Zapisuję na karcie NEF (14 bit) i JPG w najwyższej rozdzielczości.
Przeglądam oba pliki w ViewNX2 - obrazki wyglądają identycznie. Jak to działa?
1. Czy View.. pokazuje RAW wykorzystując ustawienia aparatu podczas zdjęcia, czyli przetworzone (przy wyświetlaniu) analogicznie jak zapisany na karcie JPG?
2. Jeśli zapisuję na karcie wyłącznie NEF to przy wyświetlaniu ViewNX2 przetwarza obraz korzystając z ustawień zapisanych w exif-ie i pokazuje go identycznie, jakby wyglądał w JPG (gdybym takowy rejestrował)?
3. Otwieram plik w Adobe ACR - czy przy pierwszym otwarciu (albo po przyciśnięciu "Default") plik jest wyświetlony tak samo jak przez ViewNX2?
4. Przyciśnięcie "Auto" w ACR zmienia prezentację, czy korzysta z jakiegoś wewnętrznego algorytmu Adobe czy danych w exif? Czy może jakiegoś edytowalnego ustawienia, pamiętanego przez ACR?
Z góry dziękuję za objaśnienia.
Zapisuję na karcie NEF (14 bit) i JPG w najwyższej rozdzielczości.
Przeglądam oba pliki w ViewNX2 - obrazki wyglądają identycznie. Jak to działa?
1. Czy View.. pokazuje RAW wykorzystując ustawienia aparatu podczas zdjęcia, czyli przetworzone (przy wyświetlaniu) analogicznie jak zapisany na karcie JPG?
2. Jeśli zapisuję na karcie wyłącznie NEF to przy wyświetlaniu ViewNX2 przetwarza obraz korzystając z ustawień zapisanych w exif-ie i pokazuje go identycznie, jakby wyglądał w JPG (gdybym takowy rejestrował)?
3. Otwieram plik w Adobe ACR - czy przy pierwszym otwarciu (albo po przyciśnięciu "Default") plik jest wyświetlony tak samo jak przez ViewNX2?
4. Przyciśnięcie "Auto" w ACR zmienia prezentację, czy korzysta z jakiegoś wewnętrznego algorytmu Adobe czy danych w exif? Czy może jakiegoś edytowalnego ustawienia, pamiętanego przez ACR?
Z góry dziękuję za objaśnienia.