PDA

Zobacz pełną wersję : Zdalne wyzwalanie SB-800 raz jeszcze



Jacek
15-09-2004, 23:07
Juz Admin na tym zęby łamał. Przejrzałem wszystko co do tej pory na ten temat napisaliśmy. Chodzi o zdalne wyzwolenie lampy z lampki aparatu. Ustawienia: aparat - tryb P, commander mode - TTL (ale innych tez próbowałem), lampa - TTL, remote, kanał 3, grupa A. I nic! Nie błyska i juz (tzn. SB-800). Co źle robie? Próbowałem przez dwie godziny i spasowałem. Ma ktoś jakąs koncepcję...?

admin
15-09-2004, 23:54
Napisalem wczesniej cos tak paradoksalnie glupiego ze skasowalem ;) Potwierdzam ze w tym trybie moja lampa, a raczej obie lampy, blyskaja Jacku....

Wojtek J.K.
16-09-2004, 00:23
Tylko raz zdarzyło mi się coś takiego, że zgłupiałem - okazało się, że jak kończą się aku, to lampa nie błyska, mimo że wyświetlacz jeszcze pracuje przez kilka minut... ale nie przez dwie godziny :lol: , więc to oczywiście nie to.

Kurcze, jakby Ci pomóc ? A takie podstawowe sprawy:

- na aparacie błyska ?

- nie włączyłeś trybu "canceling flash firing" ?

- jesteś pewien, że sensor CLS'a (ten z boku lampy, nie z przodu) "widzi" błysk Commandera (lampy wbudowanej w aparat) ?

- a tak BTW (wiem, że to nie ten sensor, ale czasem "macanie na boku" coś podsunie) w SU-4 np. pracuje ?

ddMON
16-09-2004, 00:55
- a tak BTW (wiem, że to nie ten sensor, ale czasem "macanie na boku" coś podsunie) w SU-4 np. pracuje ?
Co to jest?
Bo ja znam SU-2 ale to z tego co pamiętam Suchary Specjalne (wg PN-V-74013)
POzdro! :wink:

Wojtek J.K.
16-09-2004, 01:27
Poważnie pytasz :? :?:

W dużym skrócie - Nikon produkuje taką "sprytną fotocelę", która potrafi nie tylko po prostu wyzwolić lampę - ale i zgasić ją pod dyktando lampy sterującej (to jest SU-4 "tryb A"). Niektóre nowsze lampy N. mają ten fjuczer wbudowany - np. SB-800 właśnie; oczywiście możesz również preprogramować żądaną siłę błysku i po prostu wyzwolić lampę (bez "zdalnego" gaszenia) - to jest SU-4 "tryb M"

http://www.nikonians.org/html/resources/nikon_articles/other/su-4/the_su-4.html

http://homepages.ihug.com.au/~parsog/Guy/niksu4.html

Ewusia
16-09-2004, 08:47
Wlasnie. Mam stara sb-28 i zal mi ja sprzedac bo jej cena spadla na leb na szyje a to porzadny sprzet. Chcialam wiec dokupic su-4 zeby sie na cos przydala, ale... cena taka ze chyba kupie zwykla fotocele bez ttla za 15 zł.
Czy ktos wie gdzie mozna nabyc tego brzdaca w przysteonej cenie?

Anonymous
16-09-2004, 11:00
Lampa wbudowana błyska na pewno i fotocela SB-800 ją widzi. Jesli ten angielski termin oznacza wyłączenie błysku lampy (np. po to tylko by ustawiał ostrość w ciemnych warunkach) to nie jest to aktywne (normalnie lampa błyska). SU-4 nie mam i nie próbowałem. Też o tym pomyślałem, ale ustrojstwo najtaniej kosztuje powyżej 400 PLN wiec nie wiem czy warto...
No i dalej nie wiem co jest?

Anonymous
16-09-2004, 11:03
Wyżej to Jacek, jeno z innego kompa. Sorry.

Anonymous
16-09-2004, 11:07
Tu raz jeszcze Jacek. Ewusiu. Nie wiem czy jest duża różnica między moją SB 26 a Twoją 28, ale ta pierwsza swietnie blyska jako dopalajaca bez zadnych dodatkowych cel. Ustawiam ja jedynie na "M" i 1/32 lub nawet 1/64 blysku (mozna ile sie chce oczywiscie) ustawiam palnik jak trzeba, z przodu lampy przesuwam przelacznik na zdalne wyzwalanie (w lewo do konca) i blyska. Oczywiscie takze wtedy jak ktos inny blysnie. Ale to przecie drobiazg. Czy próbowałaś?

Ewusia
16-09-2004, 11:18
Widzisz... Problem w tym że niestety sb-28 nie ma mozliwosci zdalnego wyzwalania. Wlasnie po to potrzebuje fotocele (co zapewne masz w swojej lampie, choc nie wiem bo nie mialam w lapkach nigdy). Do tej pory uzywalam ja na kablu (np. do zdjec makro). Teraz jak bedzie sb-800, zintegrowana z d70 to podpinanie sb-28 jako master nie ma najmniejszego sensu. A jako slave sie nie da, bo nie ma jej jak wyzwolic. Stad moj pomysl zakupu kostki su-4. Tyle tylko ze malo oplacalny pomysl, niestety. Nie wiem czy wykorzystalabym to choc raz...

Ale przy okazji mam jedno pytanko... Moze ktos sie orientuje czy canonowska lampa zadziala w systemie z nikonem, bo ta moja fotocele posiada?

dido
16-09-2004, 13:33
Jacku z tego co piszesz robisz wszystko OK. Na pewno jakieś głupstwo po drodze. Gdy naciskasz spust lampa wbudowana robi przedbłysk?

Wojtek J.K.
16-09-2004, 14:37
Jacku: SB-800 ma WBUDOWANE SU-4, nie musisz używać zewnętrznego - wystarczy lampę przestawić w ten tryb.

Ewusiu: SU-4 widywałem na Allegro, po komisach też bywają, ale w obu wypadkach raczej drogo. Ale jeśli KONIECZNIE nie potrzebujesz TTL'a bezprzewodowego - kup zwykłą fotocelę. Pomyśl też o rozwiązaniach kabelkologicznych - jak już będziesz miała SB-800 to możesz podłączyć do niej inne lampy - albo przez SC-19 (z TTL) albo - i może to Cię zainteresuje - przez PC (bez TTL'a, ale można wyzwolić KAŻDĄ lampę).

Co do lampy canonowskiej - a niby dlaczego nie miała by się wyzwolić ? Oczywiście czasem trzeba pokombinować, jak się chce iTTL'a przy tym wszystkim wykorzystać (żeby lampa nie była wyzwalana przedbłyskiem) - FV lock się przydaje. No i w końcu pozostaje też nasz ukochany tryb M, z którym działa wszystko, a mózg fotografa najlepiej :lol:

Jacek
16-09-2004, 16:31
No własnie - przedbłyski. Tez mi to chodzi po głowie. Ale nigdzie nie doczytałem jak wyłączyć przedbłyski we wbudowanej lampie? Może ktoś mnie oświeci to spróbuję. Ale Admin ma ustawiony program P (jak ja), commander mode na TTL (jak ja) i mu błyskają obie. Nic nie rozumiem.

Wojtek J.K.
16-09-2004, 19:20
Jacku,

o co Ci chodzi z tym wyłączeniem przedbłysków ? Nie wiem, czy się do końca rozumiemy: dSLR'y Nikona nie mają "prawdziwego" TTL'a, więc przedbłysk pomiarowy jest konieczny (oczywiście, zawsze możesz użyć FV locka, jeśli potrzeba). Jeśli chcesz używać SB-800 w bezprzewodowym iTTL'u, to wbudowana lampa nie generuje przedbłysku pomiarowego, tylko "przedbłyski komunikacyjne", informując remota, jak ma świecić - jeśli wybierzesz tryby TTL lub AA (w Commanderze), to właściwy przedbłysk pomiarowy wysyła remotna SB-800; jeśli wybierzesz tryb M (w Commanderze) to pomiarowego nie ma (komunikacyjne są zawsze).

Ale to bez związku z Twoim głównym problemem, jak sądzę ?

Jacek
16-09-2004, 20:03
Zaraz, zaraz. Ale przecież w comanderze tryb TTL jest ustawiony jako domyslny i przy normalnej pracy przedbłyski są wysyłene przez wbudowaną lampe. A skąd ona głupia ma wiedzieć, ze gdzies tam jest jakas SB-800 ustawiona na remote. Intuicja jej podpowiada, zeby ta druga wysylala przedblyski a nie ona? Komunikują sie ze soba w obie strony? Naprawdę? Albo przekombinowali, albo ja nadal nic nie rozumiem.
Jesli masz 800 to sprawdz jakie masz ustawienia w aparacie i na lampie i napisz mi prosze. Poczawszy od ustawien menu commndera, poprzez tryb (P,A,S czy M) na lampie skonczywszy.

Jacek
16-09-2004, 20:15
Koledzy!!! Koniec tematu. Błyska!!!! Nie wiem co za złosliwosc rzeczy martwych, ale dzis dziala!!! Trzy ruchy. Commander mode na TTL, lampa na remote (tez TTL) kanal 3, grupa A i - BŁYSKA!!!! Co za cholerstwo :D

Wojtek J.K.
16-09-2004, 20:46
No to może zagramy w ce-durku :wink: :?:

Po pierwsze primo: tej głupiej lampie wbudowanej sam mówisz, że ma być TYLKO Commanderem. I ona się stara. I jest. Niezależnie od tego, czy w zasięgu jest jakaś aktywna SB-800, czy nie.

Po drugie primo: qmunikancja pomiędzy qmandrem a remotką wygląda pi razy drzwi tak: (wyobraź sobie, że to tak jak na okrętach podczas II WW - Morsem do siebie nadają :wink: ):

[Zakładamy iTTL'a, jedną remutkę i "podtryb" TTL - tzn. nie AA, nie M]

:idea: Commander do Remote:

1. "Pobudka, panienki (bo lampa może być przyśnięta, znaczy w standby). Będzie robótka !!!" Remotka powstaje z martwych.

2. Po chwili: "Na: JUŻ - proszę mi tu błysnąć z 1/16 mocy, bo światło potrzebuję zmierzyć: uwaga, JUŻ". Remotna lampa zapodaje błysk pomiarowy. Korpus mierzy światło, trawi, miesza, liczy i jak wyliczy, to:

3. "No dobra, z tego co zmierzyłem wychodzi, że należy dać po oczach taką a taką mocą. Prosze na: JUŻ błysnąć z taką właśnie; uwaga JUŻ !

4. Remotka błyska, korpus pokazuje światu matrycę, kolejny knot zagnieżdża się nam na karcie.

Całość w/w procesu zajmuje ok 0.2 sekundy.

Mam nadzieję, że zrobiło się jaśniej od tego błyskania :?:

Teraz nastawy, o które prosisz:

D-70: tryb A; pomiar matrycowy, lampa podniesiona; podczepione szkło z CPU; tryb flasha: front curtain; CS-19: Commander Mode - TTL.

SB-800: TTL, remote, channel 3, group A. Ustaw ją tak, by była 2-3 metry od aparatu, by jej błysk nie padał bezpośrednio na obiektyw i by czujnik iTTL'a (ten z boku) był w bezpośrednim zasięgu światła lampy wbudowanej w aparat.

[niektóre nastawy uproszczone i przyjęte specjalnie dla celów testowo-uruchomieniowych :wink: ]

Aha: napisz koniecznie, co się dzieje: czy np. błyska lampa tylko na aparacie ? Czy aparat wykonuje zdjęcie ? Czy SB-800 piszczy ?

admin
16-09-2004, 20:49
Wojtku, jestem po prostu pozytywnie oslabiony, wprost proporcjonalnie do Twojego pozytywnego zakrecenia ;)

Jacku, ciesze sie :)

Wojtek J.K.
16-09-2004, 20:50
Tia, a ja tu stukam i stukam i stukam :lol: :lol: :lol:

Dobrze, że już działa :D

[dla niezorientowanych: w czasie, jak pisałem to powyżej, Jackowi samo zaczęło błyskać 8) ]

Pozdrawiam -
- Wojtek J.K.

dido
16-09-2004, 21:53
Cieszę że działa, tak jak pisałem jakieś głupstwo. Pytałem czy są przedbłyski, bo chciałem wiedzieć czy się lampy komunikują? Chodziło oczywiście o przedbłski komunikacyjne :)

Anonymous
17-09-2004, 09:21
Wojtku. Dzieki za wyczerpujace wyjesnienie tematu. Teraz juz zalapalem.
Powiedz mi jeszcze jedno. Z moich prob wynika, ze w ustawieniu o jakim mowimy JEDYNĄ lampa oswietlajaca jest ta REMOTE. Wbudowana jest tylko jej KIEROWNIKIEM. A wiec nie moze wplywac na oswietlenie motywu? Nie ma takiej mozliwości by dopalala np. przod modela, a REMOTE podswietlał tyly?
Innym dziekuje, ze ciesza sie razem ze mna i trzymali kciuki :lol:
Ja bede trzymal w weekend za Wasze mocne glowy na plenerku, a na weselu (na ktorym bede) strzele kielicha za moich "towarzyszy pancernych" koło Tomaszowa :mrgreen:

Anonymous
17-09-2004, 09:22
Oczywiscie wyzej Jacek. Znowu z pracy.

Wojtek J.K.
17-09-2004, 14:07
Jacku,

Dziękuję za podziękowania, miło mi że mogłem pomóc :D

Odpowiedź będzie znów troszkę skomplikowana :wink: . Otóż w trybie o jakim mówimy (iTTL) przy wykorzystaniu lampy wbudowanej w D70 jest tak jak piszesz: wbudowana nie bierze udziału w oświetleniu planu, a tylko instruuje lampę zdalną (SB800 lub SB600), jak ta ma błyskać.
BTW. tych zdalnych lamp może być kilka, ale ich nastawy (tryb pracy, korekcja - będą takie same dla wszystkich - wbudowany Commander obsługuje tylko jeden kanał.).

Natomiast jeśli masz do aparatu podłączoną SB-800 (wprost w stopce, albo kablem: SC-17, 28, 29 etc.), która przejmuje funkcję Commandera (czyli jest ustawiona jako MASTER) to prócz bezprzewodowego sterowania trzech grup lamp (w każdej grupie niezależnie możesz ustawiać tryb pracy i korekcję mocy błysku) sam MASTER TEŻ może brać udział w oświetlaniu planu.

:idea: I ostatnia rzecz, która najbardziej może Cię zainteresować: otóż korzystając z jednej tylko SB-800 MOŻESZ JEDNOCZEŚNIE oświetlać plan lampą wbudowaną w aparat 8) - ale nie w trybie Commander - Remote.
Możliwości takiego wykorzystania obu lamp jest więcej, niż na pierwszy rzut oka może się wydawać: najprostszą jest full manual oczywiście (w aparcie "zwykły", a w lampie via SU-4); ale i z iTTL'a po stronie aparatu da się skorzystać pod warunkiem skorzystania z FV-locka: ustaw lampę w SU-4 & manual, aparat w TTL, odpal FV-locka i... już: aparat zmierzy światło wysyłając przedbłysk pomiarowy, co odpali zdalną lampę - więc jej błysk zostanie uwzględniony w pomiarze światła.

Miłego błyskania -

-Wojtek J.K.

Jacek
17-09-2004, 16:15
No i znów Wojtku okazales sie ekspertem od blyskania. Dzieki. Widze jednak, ze bez SU-4 sie nie da. A jak wiesz kosztuje to powyzej 400 zl. W moim przypadku (mam SB 26 jeszcze) zrobie wiec tak, ze 800-setka bedzie na stopce, a 26-tka ustawiona np. na statywie w trybie "M" i czastkowym blysku doswietli mi to co chce. Wczoraj probowalem i dziala. Choc niestety nie przy kazdym blysku. Musze nad tym popracowac, bo co kilka blyskow (zaleznie od mojej i tej drugiej lampy pozycji) blyski sa gdzies obok (kompletne niedoswietlenie, wrecz czarny displej). Na razie nie wiem od czego to zalezy. Lampy drugiej staram sie nie wcinac w kadr bo wtedy wiadomo o co chodzi. Ale juz przy pewnych katach zdaje sie ze swiatlo kontrowe wpada w obiektyw i wszystko przycina. Dobrze mysle?

Wojtek J.K.
17-09-2004, 19:55
Jacku,

pisząc o SU-4 miałem na myśli funkcję emulacji tegoż gadgetu wbudowaną w SB-800, nie zaś zewnętrzne, rzeczywiste urządzenie o tej samej nazwie. W dodatku - ponieważ chodziło o zastosowanie SU-4 w trybie Manual - działa ono (albo jego emulacja) dokładnie tak samo, jak jakakolwiek zwykła fotocela.

Innymi słowy - bez dodatkowych zakupów możesz użyć wszystkich trzech swoich lamp równocześnie (o ile rozumiem z poprzednich wypowiedzi SB-26 ma wbudowaną fotocelę - ja nie znam tej lampy i wybacz, nie bardzo mam czas jej manuala po sieci szukać :wink: )

Co do Twojego ostatniego pytania - nie potrafię dać jednoznacznej odpowiedzi - za mało danych.

ddMON
17-09-2004, 22:38
Poważnie pytasz :? :?:
Noo... zielony jestem :oops:
Dzięki i POzdro! :wink:

JacekKa2
23-09-2004, 15:25
SB-26 ma z przodu przełącznik synchroflesza,który ma trzy pozycje.Jedna z nich wyzwala błysk opóżniony (w tej chwili nie pamiętam która z tych pozycji).Wówczas lampa uruchamia się z minimalną zwłoką i w pewnych wypadkach można zastosować ją (jako stowarzyszoną ) w trybie A.

deadcop
02-12-2004, 04:23
1. "Pobudka, panienki (bo lampa może być przyśnięta, znaczy w standby). Będzie robótka !!!" Remotka powstaje z martwych.

2. Po chwili: "Na: JUŻ - proszę mi tu błysnąć z 1/16 mocy, bo światło potrzebuję zmierzyć: uwaga, JUŻ". Remotna lampa zapodaje błysk pomiarowy. Korpus mierzy światło, trawi, miesza, liczy i jak wyliczy, to:

3. "No dobra, z tego co zmierzyłem wychodzi, że należy dać po oczach taką a taką mocą. Prosze na: JUŻ błysnąć z taką właśnie; uwaga JUŻ !

Mysle ze to jeden z bardziej zabawnych tekstow jakie ostatnio przeczytalem (nie ujmujac nic profesjonalizmowi).

Myszkin
02-12-2004, 22:45
Koledzy!!! Koniec tematu. Błyska!!!! Nie wiem co za złosliwosc rzeczy martwych, ale dzis dziala!!! Trzy ruchy. Commander mode na TTL, lampa na remote (tez TTL) kanal 3, grupa A i - BŁYSKA!!!! Co za cholerstwo :D
Dobrze,wszystko ustawiłem jak piszesz ale nie wiem jak zlikwidowac przedbłysk (chyba).i remotek nie dziaLA.

[ Dodano: Czw Gru 02, 2004 9:51 pm ]
dziala.

JaW
03-12-2004, 00:32
LOL - ustawilem SB-800 jako remote i pięknie działa, blyska sama lub w tandemie z wbudowaną... jestem zachwycony i juz wiem czym się bede bawic przez weekend :D

mario
03-12-2004, 00:40
Witam.
MOże obok tematu ale zapytam
Czy gdzieś na sieci leży angielska wersja instrukcji do SB-800. Mam wersję niemiecką , a ten język jest mi całkiem obcy.

Wojtek J.K.
03-12-2004, 01:02
Tak, bez problemu powinieneś ją znaleść Googlem. Gdybyś nie mógł - niedawno podawałem linka (bodaj do Nikon H.K., bo stamtąd bez ceregieli) - poszukaj w archiwum. Gdybyś nie mógł znaleść - skontaktuj się.

mario
03-12-2004, 12:14
Witam.
Może słaby ze mnie detektyw, przeszukałem archiwum grupy na różne sposoby ale linka o którym piszesz nie znalazłem :cry: . Jeżeli możesz to proszę zamieść go jeszcze raz.

[ Dodano: Pią Gru 03, 2004 5:43 pm ]
Już mam.

[ Dodano: Pią Gru 03, 2004 5:43 pm ]
Już mam.

Myjk
14-08-2008, 09:21
Ja mam chyba to samo co autor wątku. Na początku (jak tylko zakupiłem zestaw) udało się zmusić moją SB-600 do zdalnego wyzwolenia (D80),
a teraz katuję ją ponownie od samego rana i nie chce chodzić. :/ Cos tam niby łapie, bo wydaje z siebie cztery dźwięki - jak komputer
z przegrzanym procesorem - ale nie błyska. Baterie wymieniłem na nowe, ustawienia sprawdziłem chyba wszystkie. Dziwna sprawa. :|