PDA

Zobacz pełną wersję : TOKINA 28-70 AT-X 2,6-2,8 PRO - a współpraca z SB 600 ?



Damianus
28-07-2005, 10:37
Mam d70 i lampkę sb 600 i chciałbym kupić jasny obiektyw Tokina 28-70 do zdjęć w kościołach , nie wiem tylko czy obiektyw ten współpracuje w pełni z sabinami (głównie chodzi o TTL ) .Wiem że sa lepsze obiektywy typu Nikor czy Tamron ale mam okazję nabyć Tokinę .Proszę o info i z góry dzieki :)

gmoszkow
28-07-2005, 10:46
Bedzie dzialal bez problemowo.

Tokina to dobry obiektyw, choc rozne jego wersje sa roznie oceniane.

Pozdrawiam

Grzegorz[/fade]

Damianus
28-07-2005, 11:07
dzięki właśnie o to mi chodziło

powerfactorx
30-07-2005, 20:26
Znowu słowo "lepsze niż..." nie sądzę żeby Tamron był lepszy. Ta Tokina jest pancerna jak T72 i wg. mnie jest lepsza niż Tamron.

Anonymous
30-07-2005, 20:34
Znowu słowo "lepsze niż..." nie sądzę żeby Tamron był lepszy. Ta Tokina jest pancerna jak T72 i wg. mnie jest lepsza niż Tamron.

Nie tylko według Ciebie. O Tokinie tworzą opinie najczęściej Ci, którzy nigdy jej nie mieli w rękach.

Pozdrawiam:
Andrzej

darzur
02-08-2005, 00:02
Nie tylko według Ciebie. O Tokinie tworzą opinie najczęściej Ci, którzy nigdy jej nie mieli w rękach.

A jak ma się w stosunku do Nikkora 35-70?? Lepsza, gorsza czy porównywalna?? Pytam oczywiście o optykę i oczywiście o pracę przy dużych dziurach (2.8). Bo tak sobie czasami myslę, że jednak zoom się przydaje, no ale nie chciałbym żeby był gorszy niż 50/1.8 czy 24/2.8.

Anonymous
02-08-2005, 00:20
Nie tylko według Ciebie. O Tokinie tworzą opinie najczęściej Ci, którzy nigdy jej nie mieli w rękach.

A jak ma się w stosunku do Nikkora 35-70?? Lepsza, gorsza czy porównywalna?? Pytam oczywiście o optykę i oczywiście o pracę przy dużych dziurach (2.8). Bo tak sobie czasami myslę, że jednak zoom się przydaje, no ale nie chciałbym żeby był gorszy niż 50/1.8 czy 24/2.8.

Nikkor 35-70/2,8 to jeden z najlepszych optycznie standardowych zoomów jakie kiedykolwiek wyprodukowano. Jeżeli komuś nie przeszkadza brak mniejszych ogniskowych niz 35 mm to nie znajdzie lepszego obiektywu. Ostrość i kontrast w nim są zblizone do obiektywów stałoogniskowych.
Tokina ATX 270 proII jest bardzo dobrym obiektywem, ale optycznie nie dorównuje Nikkorowi 35-70/2,8 i 28-70/2,8 (kosztuje również inne pieniądze), tak samo zreszta jak podobne zoomy Sigmy czy Tamrona. Pomimo istnienia wielu "testów" majacych pokazać np wyższość Tamrona nad Nikkorem 28-70/ 2,8 czy Canonem 24-70/2,8L sa to wierutne bzdury.


Pozdrawiam:
Andrzej

admin
02-08-2005, 00:42
Tamron ma jedna przewage dosyc zasadniczej natury. Otoz za cene trzykrotnie nizsza mamy dostep do szkla nad ktorego nizszoscia lub wyzszoscia z ogromnym zacieciem dyskutuje sie na lamach internetu i wielu magazynow branzowych. Oceniony zostal rowniez w roku ubieglym (bodaj) przez ekspertow EISA jako najlepszy obiektyw w swojej klasie. Jesli widac roznice miedzy 35-70/2.8 to na 100% na rzecz Tamrona (mialem oba szkla, rowniez Tokine w wersji 28-70/2.8 PRO). Rzeczona Tokina byla wrecz fatalna pod swiatlo. Znakomita skad inad ostrosc potrafila z cyfra dac nienaturalne odciecie konturow. Po dwoch miesiacach prob i zastanawiania sie ktore z tych szkiel, postawilem na Tamrona i jestem bardzo zadowolony.

Anonymous
02-08-2005, 01:02
Tamron ma jedna przewage dosyc zasadniczej natury. Otoz za cene trzykrotnie nizsza mamy dostep do szkla nad ktorego nizszoscia lub wyzszoscia z ogromnym zacieciem dyskutuje sie na lamach internetu i wielu magazynow branzowych. Oceniony zostal rowniez w roku ubieglym (bodaj) przez ekspertow EISA jako najlepszy obiektyw w swojej klasie. Jesli widac roznice miedzy 35-70/2.8 to na 100% na rzecz Tamrona (mialem oba szkla, rowniez Tokine w wersji 28-70/2.8 PRO). Rzeczona Tokina byla wrecz fatalna pod swiatlo. Znakomita skad inad ostrosc potrafila z cyfra dac nienaturalne odciecie konturow. Po dwoch miesiacach prob i zastanawiania sie ktore z tych szkiel, postawilem na Tamrona i jestem bardzo zadowolony.

Zwwróć uwagę, że piszesz o zupełnie innym obiektywie - Tokina 28-70/2,8 proSV (ATX 287 pro SV) to nie jest Tokina ATX 28-70/2,6-2,8 proII (ATX 270 proII). To zupelnie inne swiaty.
Nawiasem mówiąc nawet oficjalny dystrybutor Tokiny - firma Migomex wycofawała się ze sprzedazy obiektywu ATX 287 pro SV.
Tokina 28-70/2,6-2,8 pro II przy zdjeciach pod swiatlo jest jednym z najlepszych zoomów jakie sie pojawiły. Znacznie lepiej przenosi kontrast i barwy niż Tamron 28-75/2,8 czy Sigma 24-70/2,8
Pojecie najlepszy w swojej klasie jest malo znaczące - wśród fachowców Tokina ATX 270 pro II i "nowa" Tokina ATX 280 pro są to obiektywy innej klasy (profesionalnej) niż Tamron 28-75/2,8 (amatorska zaawansowana).
Tamron w sowje klasie jest tak samo najlepszy jak Nikkor 70-300G w swojej.
Tamrona nie da sie porownać do Nikkora 35-70/2,8. Jest to zupelnie inna klasa pod kazdym wzgledem.

Pozdrawiam:
Andrzej

admin
02-08-2005, 01:26
Andrzeju, opinie fachowcow sa podzielone. Pisalem akurat o 280 ktora starsza wersje 2.6-2.8 (270) bila na glowe wedlug tych samych fachowcow. Ja nie opieram sie na ich opiniach a swojej wlasnej ocenie. Tokina polegla u mnie po dwoch tygodniach fotografowania na rzecz Tamrona. Ostrosc tego szkla byla rewelacyjna, za to pod slonce mialem mydlo i wyrazny spadek kontrastu. Rowniez kolory nadmiernie wysycone nie pasowaly moim preferencjom. Nie mam tego w Tamronie i to mnie przekonalo. Moja opinia o spadku kontrastu znalazla potwierdzenie w kilku opiniach jakie dawno temu znalazlem w necie. Kiedy ja potwierdzilem innym egzemplarzem, Tokina poszla na rynek wtorny.

Anonymous
02-08-2005, 14:30
Andrzeju, opinie fachowcow sa podzielone. Pisalem akurat o 280 ktora starsza wersje 2.6-2.8 (270) bila na glowe wedlug tych samych fachowcow. Ja nie opieram sie na ich opiniach a swojej wlasnej ocenie. Tokina polegla u mnie po dwoch tygodniach fotografowania na rzecz Tamrona. Ostrosc tego szkla byla rewelacyjna, za to pod slonce mialem mydlo i wyrazny spadek kontrastu. Rowniez kolory nadmiernie wysycone nie pasowaly moim preferencjom. Nie mam tego w Tamronie i to mnie przekonalo. Moja opinia o spadku kontrastu znalazla potwierdzenie w kilku opiniach jakie dawno temu znalazlem w necie. Kiedy ja potwierdzilem innym egzemplarzem, Tokina poszla na rynek wtorny.

Witam
Pisałeś o Tokinie 28-70/2,8pro czyli ATX 287 pro SV. Tokina ATX 280 pro ma zakres 28-80/2,8 , która według wszelkich testow i opinii jest odrobine ostrzejsza od ATX 270 pro II, a wlaściwie ma bardziej wyrównaną ostrość na brzegach ( w cyfrze ma to małe znaczenie) , lecz jest znacznie słabsza przy zachowaniu pod światlo ( dlatego np na rynku niemieckim "stara" wersja jest bardziej ceniona).
Jeszcze raz powtorze nie należy mylić poszczególnych wersji standardowego zooma Tokiny, bo bylo ich co najmniej 5, nie wszystkie udane.
Ja rownież nie opieram sie na opiniach zasłyszanych, czy przeczytanych, ale na wlasnych spostrzeżeniach. Pokusze sie o stwierdzenie, że malo kto miał i używal tyle modeli obiektywów Tokiny co ja.

Pozdrawiam:
Andrzej

Damianus
02-08-2005, 14:53
Własnie kupiłem Tokine 28-70 atx-pro 2,6-2,8 używaną i pierwszą rzecz jaka zauważyłem po jej załozeniu do d70 to to że jak dam pełen zakres tj. 28 to d70 głupieje i nie widzi przesłony .Wystarczy jednak zeby minimalnie przesunął powyzej 28 wszystko wraca do normy .Czy jest to normalne czy wada obiektywu ?

Czornyj
02-08-2005, 14:57
Własnie kupiłem Tokine 28-70 atx-pro 2,6-2,8 używaną i pierwszą rzecz jaka zauważyłem po jej załozeniu do d70 to to że jak dam pełen zakres tj. 28 to d70 głupieje i nie widzi przesłony .Wystarczy jednak zeby minimalnie przesunął powyzej 28 wszystko wraca do normy .Czy jest to normalne czy wada obiektywu ?
Bawiłem sie identyczną Tokiną - i nie zauważyłem tego efektu - ale sprawdze i dam Ci znać. Moge natomiast potwierdzić to, co napisał Admin - pod światło robi straszne mydło i kontrast spada na pysk...

Damianus
02-08-2005, 14:59
Mam takze pytanie o te oznaczenia tzn. Widziałem że czasami napisane jest AT-X PRO a czasami AT-X PRO II .Mój obiektyw ma 28-70 at-x pro . Czy to są dwa rózne obiektywy czy nie :)

Czornyj
02-08-2005, 14:59
II jest nowszy - Tokina miała bodaj z 6 generacji...

powerfactorx
02-08-2005, 15:01
//Damianus napisał:
Własnie kupiłem Tokine 28-70 atx-pro 2,6-2,8 używaną i pierwszą rzecz jaka zauważyłem po jej załozeniu do d70 to to że jak dam pełen zakres tj. 28 to d70 głupieje i nie widzi przesłony .Wystarczy jednak zeby minimalnie przesunął powyzej 28 wszystko wraca do normy .Czy jest to normalne czy wada obiektywu ?//
W starej tokinie 28-70 proII występuje problem z blokadą (pomarańczową w nikonie) zieloną, jest ona co tu dużo mówić kiepska, Trzeba na to zwrócić uwagę i najlepiej w tym nie grzebać. Bo tak właśnie się dzieje że potem widać na ekranie N80 -Fee- (trxeba poruszać pierścieniem przysłon powinno się uspokić), pozatym jest to naprawdę kawał porządnego klocka :), a co do oznaczeń, to nikt, chyba nawet sami producenci nie wiedzą jak oznaczali swoje obiektywy - ważne żeby nie kupić SV :). Efekt mydła jest spowodowany tym że nie zastosowano w tym obiektywie żadnych specjalnych soczewek, ni powłok a tylko wysokiej jakości szkło.

Damianus
02-08-2005, 15:17
Cytat powerfactorx:
W starej tokinie 28-70 proII występuje problem z blokadą (pomarańczową w nikonie) zieloną, jest ona co tu dużo mówić kiepska, Trzeba na to zwrócić uwagę i najlepiej w tym nie grzebać. Bo tak właśnie się dzieje że potem widać na ekranie N80 -Fee- (trxeba poruszać pierścieniem przysłon powinno się uspokić), pozatym jest to naprawdę kawał porządnego klocka :),

Czylu mówiac krótko mam starszą wersje .To czy ta wersja czymś szczególnym sie różni od następcy PRO II ?
Nie bardzo wiem gdzie nie mam grzebać i co to za blokada o której piszesz . :roll: Faktycznie zauważyłem jednak że wystarczy lekko przesunąć ogniskową i jest OK .

Anonymous
02-08-2005, 16:07
Cytat powerfactorx:
W starej tokinie 28-70 proII występuje problem z blokadą (pomarańczową w nikonie) zieloną, jest ona co tu dużo mówić kiepska, Trzeba na to zwrócić uwagę i najlepiej w tym nie grzebać. Bo tak właśnie się dzieje że potem widać na ekranie N80 -Fee- (trxeba poruszać pierścieniem przysłon powinno się uspokić), pozatym jest to naprawdę kawał porządnego klocka :),

Czylu mówiac krótko mam starszą wersje .To czy ta wersja czymś szczególnym sie różni od następcy PRO II ?
Nie bardzo wiem gdzie nie mam grzebać i co to za blokada o której piszesz . :roll: Faktycznie zauważyłem jednak że wystarczy lekko przesunąć ogniskową i jest OK .

Tokina nie oznacza obiektywu jako ATX pro II - na korpusie widnieje napis ATX pro.
ATX pro II można rozpoznać po lakierowaniu "mlotkowym" i bagnetowym mocowaniu oslony przeciwsłonecznej.
Pierwsza wersja tego obiektywu polakierowana byla na "gładko" i nie miała bagnetowego mocowania oslony p/słonecznej.
Obiektyw o ktorym piszemy (konstrukcji fracuskiej firmy Angenieux - konkurent Zeissa) miał tylko dwie wersje - ATX 270 pro i ATX 270 pro II - nie mialy one nic wspólnego z wczesniejszymi Tokinami ATX 28-70/2,8 - jest to zupełnie inna konstrukcja tak samo jak "amatorska wersja ATX 287 pro SV produkowana dzisiaj.

Pozdrawiam:
Andrzej

ps Tokina pod światlo jest znakomita - mogę wyslać zdjęcia każdemu kto nie wierzy.

powerfactorx
02-08-2005, 16:19
mogę wysłać zdjęcie mojej tokiny ;)

Damianus
02-08-2005, 16:45
Bardzo wam dziękuję Panowie za tą ożywioną dyskusję i wszystkie wyjaśnienia idę zaraz po pracy zrobić kilka fotek i postaram się jutro nasmarować coś o efektach .Pozdawiam

Ps. Andrzeju100 jakbym miał jakieś inne dziwne pytania dotyczące tego obiektywu to pozwole sobie do ciebie uderzyć :wink: