Zobacz pełną wersję : Dwa ostre obiekty na jednym zdjęciu - jak wykonać?
Witam
Kiedyś widziałem gdzieś w sieci, że na jednym zdjęciu były ostre dwa obiekty w różnych miejscach. Nie wiem czy było to jedno zdjęcie czy dwa sklejone do siebie? Jeżeli jedno to jak wykonać coś takiego?
Salve
Witam
Kiedyś widziałem gdzieś w sieci, że na jednym zdjęciu były ostre dwa obiekty w różnych miejscach. Nie wiem czy było to jedno zdjęcie czy dwa sklejone do siebie? Jeżeli jedno to jak wykonać coś takiego?
Salve
Jeśli potrafisz zrobić tak aby soczewki w obiektywie się podzieliły i ostrzyły w różne miejsca, to da się to zrobić na jednym zdjęciu.
Inaczej jest to wykonalne tylko poprzez złożenie 2 zdjęć.
Aha...to dzięki wielkie za rozwianie moich niejasności :D
Z początku myślałem, że aparatem "najeżdża" się na jeden przedmiot - jakoś zapisuje ostrość, później na drugi i ostrość sięsutawia spustem migawki. Stwierdziłem, że to bez sensu.
Salve
W pewnym zakresie można coś takiego uzyskać stosując obiektyw z funkcją tilt.
Cieżko na poczekaniu znaleźć odpowiednie przykłady, same "efekty makiety" wyskakują, ale np. tu co jest:
http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/tilt-shift-lenses2.htm
albo np. tu, zdjęcie, w którym ostra jest dłoń i twarz, ale też przy okazji trochę krzaków z tyłu, bo tak to niestety działa :)
http://www.bhphotovideo.com/indepth/photography/hands-reviews/hands-review-new-rokinon-24mm-f35-tilt-shift-lens
Dzięki ajt. O to chodziło ;)
Salve
Jeśli potrafisz zrobić tak aby soczewki w obiektywie się podzieliły i ostrzyły w różne miejsca, to da się to zrobić na jednym zdjęciu.
Inaczej jest to wykonalne tylko poprzez złożenie 2 zdjęć.
bzdura
da radę - kwestia zaplanowania ustawienia elementów które mają być w kadrze ostre i użycia obiektywu który możesz sobie "dowolnie" ustawić" w stosunku do matrycy. Tym samym regulujesz gdzie przebiega obszar ostrości na zdjęciu.
Są także (ale chyba tylko analogowe) gdzie możesz to także regulować przy pomocy ustawienia materiału światłoczułego
Wersjach cyfrowych dostępnych dla maluczkich - potrzebujesz szkła od średniego formatu, manżety (ta guma do pólosi samochodowej) i bagnetu do swojego aparatu
potrzebujesz szkła od średniego formatu, manżety (ta guma do pólosi samochodowej) i bagnetu do swojego aparatu
Hmm...to będzie bez sensu. Nie mam kasy na kupowanie dodatkowego obiektywu na 20 min zabawy :D
Z tego co czytałem w sieci to potrzebny by był coś ok 100/2.8? Bagnet chyba mój D70 ma.
Witam
Kiedyś widziałem gdzieś w sieci, że na jednym zdjęciu były ostre dwa obiekty w różnych miejscach. Nie wiem czy było to jedno zdjęcie czy dwa sklejone do siebie? Jeżeli jedno to jak wykonać coś takiego?
Salve
Chodzi Ci o np coś takiego:
https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-ash2/t1/s720x720/540873_457999024212121_145964276_n.jpg
http://www.artlimited.net/user/0/0/2/2/6/7/0/artlimited_img395742.jpg
?:)
Chodzi Ci o np coś takiego:
https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-ash2/t1/s720x720/540873_457999024212121_145964276_n.jpg
http://www.artlimited.net/user/0/0/2/2/6/7/0/artlimited_img395742.jpg
?:)
Dokładnie tak ;)
Trochę ostrego z przodu i ostre z tyłu (w tym przypadku twarz).
Salve
To w tym przypadku zdjęcia były robione takim czymś:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.com/a/img706/1434/25pc.jpg)
;)
Czyli analogowy wielki format, gdzie możesz sobie prawie dowolnie ruszać obiektywem i/lub materiałem światłoczułym. Dzięki temu płaszczyzna ostrości nie musi przebiegać równolegle do płaszczyzny matrycy (tak jak to jest z normalnymi aparatami), tylko właśnie może być w poprzek kadru, wchodzić w głąb, być pochylona etc. Fajna sprawa, polecam :)
I fajnie taka "fajna sprawa" kosztuje pewnie :D
I fajnie taka "fajna sprawa" kosztuje pewnie :D
Kilka razy mniej niż współczesne obiektywy tilt/shift pod cyfre :)
Hmm...to będzie bez sensu. Nie mam kasy na kupowanie dodatkowego obiektywu na 20 min zabawy :D
Z tego co czytałem w sieci to potrzebny by był coś ok 100/2.8? Bagnet chyba mój D70 ma.
Lepiej jednak szerszy kąt - łatwiej opanujesz
Kostz zamyka sie w cenie szkła (od 200zł do 1000zł) + do 150 zł na duperele
No jak nie chcesz wydawać kasy - to sorki ale zapomnij - tyle że na PSa też musisz wydać kasę
No jak nie chcesz wydawać kasy - to sorki ale zapomnij - tyle że na PSa też musisz wydać kasę
Wolę sobie zrezygnować lekko z tego i nazbierać właśnie na tele lub jak wspomniałeś na szeroki :)
A nie lepiej zrobić to po prostu w PS?
A nie lepiej ustawić ostrość tak by w głębi ostrości znalazły się oba przedmioty.
Edit: doczytałem o co autowi chodziło - to tak prosto nie da rady.
A nie lepiej zrobić to po prostu w PS?
Łatwiej, nie lepiej. Wychodzi podobnie, pod warunkiem, że umiesz dobrze oszukiwać i wiesz jak powinno wyglądać. PS nie powie ci jak powinna przebiegać płaszczyzna ostrości. Poza tym to ćwiczenie, więc chodzi o to by zrobić takie zdjęcie.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.