Zobacz pełną wersję : Pomoc w wykonywaniu zdjęć
Witam, w marcu wybieram się na Intel Extreme Masters (impreza związana z grami). Planuje porobić trochę zdjęć, jednak nie wiem czy mój aparat (NIKON D50 z AF-S NIKKOR 18-55 mm) "podoła". Przeważnie będzie słabe światło np.
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t31/775156_420504901353578_662966633_o.jpg
https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/t31/775167_420504991353569_1590180659_o.jpg
https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-frc3/t31/737942_420504614686940_1648520223_o.jpg
Na jakich ustawieniach powinienem robić zdjęcia? Jestem w stanie kupić lampę/obiektyw - jednak bez przesady z ceną.
Bardzo proszę o pomoc
Na takie warunki, bez robienia z lampą i jakimś wymyślnym dyfuzorem (bo sufit daleeeko), to obawiam się, że D800 może być za słaby. Zależy jeszcze czego zdjęcia będziesz robił - jak ludzi, to słabo to widzę, jak stoisk, to jeszcze ale pamiętaj, że żeby zamrozić dynamiczny ruch reklam na monitorze/ekranie LCD musi być krótki czas otwarcia migawki, bo inaczej będziesz miał abstarkcję podobną do tych z załączonych przez Ciebie fotek, a nie repo.
Ok, a co myślisz o dokupieniu jakiegoś "jasnego" obiektywu?
Dużo nie zyskasz kupując jasne szkło do D50 przy takich warunkach. Koledzy od ślubów w ciemnych kościołach pewnie mnie poprą i może coś doradzą - ja w ciemnicy tylko zdjęcia wywoływałem :) Ale obawiam się, że bez porządnego błysku się nie obejdzie. Inna sprawa, to to, czy na takich imprezach mocne błyskanie lampą jest dozwolone (bo nie zawsze jest).
Z tego co widzę, nie ma zakazu używania lampy (http://www.esl.eu/pl/iemkatowice/regulamin). Ile by mniej więcej wyniósł koszt takiego urządzenia?
[QUOTEIle by mniej więcej wyniósł koszt takiego urządzenia?[/QUOTE]
Poczytaj wątki o błyskaniu http://forum.nikoniarze.pl/forumdisplay.php?f=70
Jest tam sporo informacji na temat jaką lampę i za ile kupić.
Ja bym nie pchał się w ogóle w lampę. Najlepiej IMO zakupić 35 1.8 lub 50 1.8 Tylko przy tych warunkach i tak musiałbyś mieć aparat z używalnym ISO 1600 wzwyż.
Uzywane Yongnuo YN-460II poniżej 200zł, N35 1.8 uzywany ok 500zł. Z takim zestawem może już się coś uda zrobić...
Hmm... Każdy ma inne zdanie: Sama lampa, sam obiektyw albo to i to.
Również wchodzą w grę zdjęcia tego typu: http://www.purepc.pl/files/Image/artykul_zdjecia/2013/IEM_2013/Hostessy/DSC_4160.JPG. Sama scena wyglada tak: http://bi.gazeta.pl/im/08/82/ca/z13271560Q,Wielka-scena-widziana-od-strony-poswieconej-StarCr.jpg
W sumie to chciałbym ograniczyć wydatek do minimum. Myślicie, że ten aparat poradzi sobie z kitowym obiektywem i lampą? Czy inny obiektyw jest konieczny?
nikoniarz
08-02-2014, 12:37
Ja bym na początek celował w lampę. Miałem podobny dylemat co kupić do ciemnego 18-105mm by radził sobie w pomieszczeniach słabo oświetlonych. Na początek zdecydowałem się na jasne szkło (35/1.8 ). Pomogło, jednak to nie było to, czego oczekiwałem. Jak jest bardzo ciemno, to bez lampy ani rusz. Dokupiłem lampę (YN-468 II) i to było to czego oczekiwałem. Aczkolwiek zakupu jasnej stałki nie żałuję bo przydaje się bardzo często- w bardzo ciemnych pomieszczeniach używam kita z lampą, a na zewnątrz w bardzo pochmurne dni stałka jest zbawieniem.
Pierwsze zdjęcie zrobione dzięki lampie. Drugie to jasny obiektyw (albo pucha z dobrym wysokim iso, która na pewno będzie dużo droższa niż jasne szkło). Więc no...
Narqosh podstawowe pytanie, jak duże powiększenia będziesz wykonywał z tych zdjęć ? Jak foto ma iść tylko np. na strony internetowe, to bym się specjalnie nie pchał w wydatki. Weź ten sprzęt co masz, wykonaj próby na wysokich czułościach. Powiększ zdjęcia do oczekiwanego formatu i sprawdź czy jakość Ci odpowiada.
@nikoniarzd3100 Ok, a jaką lampę jesteś w stanie mi polecić? S4INT podał wcześniej Yongnuo YN-460II
@motyl Raczej nie zamierzam wielce powiększać zdjęć. Na tym sprzęcie, który mam raczej będzie słabo - słabe oświetlenie i jest porażka. Za 2 tygodnie wybieram się na urodziny rocznego dziecka, zostałem poproszony o zrobienie kilku zdjęć, więc może lampa/obiektyw się przydać.
nikoniarz
08-02-2014, 16:00
Na rodzinne imprezy w domu polecam lampę. Na targi jasny obiektyw i wysokie ISO. Niestety spodziewaj się szumów. Czy je zaakceptujesz to zależy od Ciebie. Co do wyboru lampy- zależy od funduszy. YN-460II może być.
YN-460II to był przykład najtańszego sensownego rozwiązania.
W twoim przypadku raczej kup lampę z TTL, bo YN-460II to lampa manualna i moc trzeba ustawiać samemu, a przy szkle ze zmiennym światłem to jest dużo pamiętania.
Wg. mnie najtańszy sensowny wybór to YN-468II - nowa ok 380zł.
Co prawda są tańsze lampy - Metz 24 AF-1, Metz 36 AF-5, ale dają znacznie mniej niż YN-468II.
Co do wyboru lampa czy obiektyw - na pewno lampa, bo D50 ze swoim ISO (max 1600, a używalne to max 800) i nawet szkłem f/1.4 nie da rady w takich warunkach.
nikoniarz
08-02-2014, 16:17
Co do wyboru lampa czy obiektyw - na pewno lampa, bo D50 ze swoim ISO (max 1600, a używalne to max 800) i nawet szkłem f/1.4 nie da rady w takich warunkach.
A myślisz, że lampa doświetli mu daleki plan? Coś na wzór tego co podał https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t31/775156_420504901353578_662966633_o.jpg
Tutaj macie więcej: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.3930803843408.126527.1679114391&type=1&l=cc38d86d1d
Coś takiego zamierzam "cykać".
nikoniarz
08-02-2014, 16:44
A to są Twoje fotki robione D50 + 18-55?
A myślisz, że lampa doświetli mu daleki plan? Coś na wzór tego co podał https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t31/775156_420504901353578_662966633_o.jpg
Umiejętnie użyta takie zdjęcie doświetli.
Tutaj macie więcej: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.3930803843408.126527.1679114391&type=1&l=cc38d86d1d
Coś takiego zamierzam "cykać".
No to z D50 będzie ciężko. Mi to wygląda na warunki pod ISO 1600-6400 i w miarę jasne szkło.
nikoniarzd3100 - znalezione w internecie, nie moje.
nikoniarz
08-02-2014, 16:52
Spoko. Myślałem, że może Twoje i chcesz mieć lepsze.
Gdyby mój Nikon robił takie zdjęcia z kitem, to byłbym w pełni szczęścia :)
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t31/775156_420504901353578_662966633_o.jpg
nikoniarzd3100 "A myślisz, że lampa doświetli mu daleki plan?"
GonzoG "Umiejętnie użyta takie zdjęcie doświetli"
Jesteś w stanie mi powiedzieć jak ją ustawić, żeby takie zdjęcie doświetliła?
wg mnie bedzie mial ciezko z takimi zdj jak zapodal zeby chcial robic, iso niestety ale nienajlepsze do tego ciemne szklo, widac ze jest tam wysoko wiec z odbiciem bedzie ciezko lampy, sadze ze iso 1000 max w jego wypadku i skrocenie czasu ale wtedy reklamy wyswietlane itd moga miec papke, jak juz wspomiano raczej aparat co ma min uzywalne iso 3200 by sie tu zdal czyli cos pokroju d5100 -d7k
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t31/775156_420504901353578_662966633_o.jpg
nikoniarzd3100 "A myślisz, że lampa doświetli mu daleki plan?"
GonzoG "Umiejętnie użyta takie zdjęcie doświetli"
Jesteś w stanie mi powiedzieć jak ją ustawić, żeby takie zdjęcie doświetliła?
Odpowiednie ustawienie kierunku palnika i ręczne dobranie mocy błysku, bo TTL się nie sprawdzi.
Taka YN-468II ma LP ok 20m przy ISO 100 i najszerszym kącie. Przy ISO 800 jest to ok 55m, więc przy przysłonie f/4 starczy aby oświetlić plan oddalony o 13-14m
Jak się odpowiednio odchyli palnik, aby nie przepalić tego co jest bliżej, to śmiało można doświetlić nią na ok 10m.
A używając mocniejszej lampy, jak YN-565EX można jeszcze więcej.
Jutro powinna mi przyjść YN-468II :) Moglibyście mi powiedzieć jak ustawić lampę/jaki dyfuzor zastosować, by zrobić dobre zdjęcie tego typu: http://www.purepc.pl/files/Image/artykul_zdjecia/2013/IEM_2013/Hostessy/DSC_4160.JPG ? Od sufitu nie da się odbić światła, ponieważ jest to stadion.
Jutro powinna mi przyjść YN-468II :) Moglibyście mi powiedzieć jak ustawić lampę/jaki dyfuzor zastosować, by zrobić dobre zdjęcie tego typu: http://www.purepc.pl/files/Image/artykul_zdjecia/2013/IEM_2013/Hostessy/DSC_4160.JPG ? Od sufitu nie da się odbić światła, ponieważ jest to stadion.
Ale przy tym zdjęciu nic nie trzeba robić - zakładasz lampę na aparat, włączasz i robisz zdjęcia. Akurat przy tym zdjęciu nie ma nic niż proste użycie lampy.
Ba... takie to zrobisz nawet z wbudowaną.
Gdy skieruję lampę na 90 stopni to nie będzie zdjęcie prześwietlone?
Gdy skieruję lampę na 90 stopni to nie będzie zdjęcie prześwietlone?
A niby czemu ??
Wydaje mi się że światło będzie za mocne, przez co zdjęcie może wyglądać "nie naturalnie", ale co ja tam wiem.
Wydaje mi się że światło będzie za mocne, przez co zdjęcie może wyglądać "nie naturalnie", ale co ja tam wiem.
A wiesz co to jest TTL i korekta ekspozycji ??
Tak, jednak korekta ekspozycji jest w stanie zniwelować wszystkie wady? Dzisiaj trochę się pobawię lampą, bo wcześniej z czasem był kłopot.
Mam jeszcze taki problem: gdy włączam lampę pojawia się najpierw zielona dioda (tryb ładowania błysku), potem czerwona (lampa w pełni naładowana i gotowa do wyzwolenia) po ok 30s zaczyna migać zielona (lampa jest zblokowana z powodu zbyt słabych baterii), po czym się wyłącza. Z czego to wynika? Baterie są nowe.
A jakie to baterie? Jak zwykłe, to nie dziwi nic :) Przynajmniej alkaliczne, a najlepiej jakieś akumulatory (eneloopy). Przy niskich temepraturach czasem bywa i tak, że lampa nawet nie będzie się włączała, jeśli zapakujesz do niej najtańsze baterie.
a jakich baterii używasz??
Tak, jednak korekta ekspozycji jest w stanie zniwelować wszystkie wady? Dzisiaj trochę się pobawię lampą, bo wcześniej z czasem był kłopot.
Nie ma wad, jest tylko nienależyte użytkowanie. A jest z czego wybierać - 3 tryby pomiaru światła, korekta ekspozycji, umiejętność wybrania punktu pomiaru światła, itp.
Mam jeszcze taki problem: gdy włączam lampę pojawia się najpierw zielona dioda (tryb ładowania błysku), potem czerwona (lampa w pełni naładowana i gotowa do wyzwolenia) po ok 30s zaczyna migać zielona (lampa jest zblokowana z powodu zbyt słabych baterii), po czym się wyłącza. Z czego to wynika? Baterie są nowe.
Użyj porządnych nowych baterii (nie polecam, bo kosztują podobnie do aku), albo dobry akumulatorów - np. wspomnianych wcześniej Sanyo Eneloop. Ja mam też te nowe "eco" z Lidla - również mają długo trzymać (75% po roku) i mają przynajmniej deklarowaną pojemność, a kosztują 1/2 tego co Sanyo... ale zawsze w zapasie mam 2 komplety Eneloopów.
Kupuje baterie Panasonica R6 alkaiczne (1,80zł/szt). Wystarcza mi to na 300-400 błysków (jedna sesja).
AndBed - mam również baterie Panasonica AA R6
Dobre aku NiMH to i krótszy czas ładowania i więcej błysków. Nie wspominając, że Eneloopy będą działały jeszcze za 6-7 lat intensywnego używania (teoretycznie 1500 cykli ładowania).
Ja miałem dość użerania się z bateriami i długim czasem ładowania się lampy. Na aku czas ładowania zaczyna się wyraźnie wydłużać jak już padają całkiem. Na bateriach już w ich połowie jest 2-3x dłuższy niż na pełnych, a na pełnych jest dłuższy niż na aku.
Ja mam 2 komplety Eneloop-ów i dobrze się sprawują. No i koszt znacznie mniejszy...
Czy ladowarka ma znaczenie? Lepsza ladowarka to lepiej naladowane aku?
przem426
23-02-2014, 20:49
byłem na iem w zeszłym roku:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://wardrive.pl/iem-1.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://wardrive.pl/iem-2.jpg)
iso 1000, f2.8, 1/50 sek - ekspozycja wcale nie jest jakaś kosmiczna... wbrew pozorom tam nie jest jakoś super ciemno...
imho lampa w powyższych sytuacjach nic nie da.
No właśnie zastanawiam się, czy jest w ogóle sens brać aparat. U mnie przy iso 1000 strasznie szumi a o przysłonie 2.8 mogę jedynie pomarzyć :D Wczoraj byłem na imprezie u rodziny i lampa jak najbardziej się sprawdziła. Mam wiele dobrych zdjęć, jednak problem mi sprawia to (poniżej) i nie wiem co powinienem zrobić by było "lepsze". Jeśli macie jakiś pomysł, to proszę o rady.
Oryginał: http://scr.hu/1n8o/xu0lo (rav: http://speedy.sh/uTNhp/DSC-0269.NEF)
Moja obróbka: http://scr.hu/1n8o/kr04r (nie wiem dlaczego po wrzuceniu do Photoshopa kolory uległy lekkiej zmianie)
przem426
24-02-2014, 11:10
No właśnie zastanawiam się, czy jest w ogóle sens brać aparat. U mnie przy iso 1000 strasznie szumi a o przysłonie 2.8 mogę jedynie pomarzyć :D Wczoraj byłem na imprezie u rodziny i lampa jak najbardziej się sprawdziła. [...]
spodek jest deczko większy od rodzinnego salonu. z 35 f1.8 i na trochę dłuższych czasach można powalczyć. odszumianie w takim LR też całkiem dobrze sobie radzi...
aparat weź, nawet jeśli fotki nie wyjdą doświadczenie jakieś zdobędziesz...
Na takie warunki, bez robienia z lampą i jakimś wymyślnym dyfuzorem (bo sufit daleeeko), to obawiam się, że D800 może być za słaby
dobrze ze przez lata ludzie o tym nie wiedzieli i robili zdjecia. inaczej nie powstalby zaden reportaz z takiej imprezy czy koncertu. stare d70 dawalo rade przy iso1250 i odbitkach 30x40 w gorszych warunkach to czemu kazdy nowszy aparat ma byc gorszy?
35/1.8 lub 50/1.8 rozwiaze sprawe. jesli jest dodatkowa lampa - to juz w ogole bajka
Problem w tym, iż nie mam innego obiektywu, jedynie kit.
przem426
24-02-2014, 12:46
Problem w tym, iż nie mam innego obiektywu, jedynie kit.
to już wiesz na co zbierać. tym bardziej że te szkła nie kosztują majątku...
Właśnie zbieram :D A co do obróbki powyższego zdjęcia - macie jakieś pomysły?
MasterM16
24-02-2014, 21:00
Ja tam w prawdzie się nie znam, dopiero się uczę, ale moja obróbka wygląda raczej standardowo:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/02/DSC_0269x-1.jpg
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/-O8AmCr_kE9s/UwuV18TBs5I/AAAAAAAAAtU/PetBfvi871k/w509-h765-no/DSC_0269x.jpg)
No i jak na moje to zdjęcie jest dobre 2EV niedoświetlone. Tyle właśnie podciągnąłem w LR.
przem426
31-03-2014, 21:10
Witam, w marcu wybieram się na Intel Extreme Masters (impreza związana z grami). Planuje porobić trochę zdjęć, jednak nie wiem czy mój aparat (NIKON D50 z AF-S NIKKOR 18-55 mm) "podoła". Przeważnie będzie słabe światło np.
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t31/775156_420504901353578_662966633_o.jpg
https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/t31/775167_420504991353569_1590180659_o.jpg
https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-frc3/t31/737942_420504614686940_1648520223_o.jpg
Na jakich ustawieniach powinienem robić zdjęcia? Jestem w stanie kupić lampę/obiektyw - jednak bez przesady z ceną.
Bardzo proszę o pomoc
i jak ? byłeś ?
lampa: tania byle by miała wspomaganie af- automatyczny pomiar ekspozycji niekoniecznie- więc będzie tanio, a obiektyw- długo miałem de 100 i 35 Ci się przyda. Nie wiem tylko co z tym "nieużywalnym" iso 1600. Myślę że lepiej będzie jak będziesz miał szum na zdjęciu niż czarne tło z przepalonym pierwszym planem...
poza tym... nie taki szum straszny jak go malują
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.