PDA

Zobacz pełną wersję : Pomoc w wykonywaniu zdjęć



Narqosh
08-02-2014, 01:08
Witam, w marcu wybieram się na Intel Extreme Masters (impreza związana z grami). Planuje porobić trochę zdjęć, jednak nie wiem czy mój aparat (NIKON D50 z AF-S NIKKOR 18-55 mm) "podoła". Przeważnie będzie słabe światło np.

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t31/775156_420504901353578_662966633_o.jpg
https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/t31/775167_420504991353569_1590180659_o.jpg
https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-frc3/t31/737942_420504614686940_1648520223_o.jpg

Na jakich ustawieniach powinienem robić zdjęcia? Jestem w stanie kupić lampę/obiektyw - jednak bez przesady z ceną.

Bardzo proszę o pomoc

SerU
08-02-2014, 01:13
Na takie warunki, bez robienia z lampą i jakimś wymyślnym dyfuzorem (bo sufit daleeeko), to obawiam się, że D800 może być za słaby. Zależy jeszcze czego zdjęcia będziesz robił - jak ludzi, to słabo to widzę, jak stoisk, to jeszcze ale pamiętaj, że żeby zamrozić dynamiczny ruch reklam na monitorze/ekranie LCD musi być krótki czas otwarcia migawki, bo inaczej będziesz miał abstarkcję podobną do tych z załączonych przez Ciebie fotek, a nie repo.

Narqosh
08-02-2014, 01:17
Ok, a co myślisz o dokupieniu jakiegoś "jasnego" obiektywu?

SerU
08-02-2014, 02:30
Dużo nie zyskasz kupując jasne szkło do D50 przy takich warunkach. Koledzy od ślubów w ciemnych kościołach pewnie mnie poprą i może coś doradzą - ja w ciemnicy tylko zdjęcia wywoływałem :) Ale obawiam się, że bez porządnego błysku się nie obejdzie. Inna sprawa, to to, czy na takich imprezach mocne błyskanie lampą jest dozwolone (bo nie zawsze jest).

Narqosh
08-02-2014, 10:38
Z tego co widzę, nie ma zakazu używania lampy (http://www.esl.eu/pl/iemkatowice/regulamin). Ile by mniej więcej wyniósł koszt takiego urządzenia?

Johny42
08-02-2014, 10:47
[QUOTEIle by mniej więcej wyniósł koszt takiego urządzenia?[/QUOTE]

Poczytaj wątki o błyskaniu http://forum.nikoniarze.pl/forumdisplay.php?f=70
Jest tam sporo informacji na temat jaką lampę i za ile kupić.

Jura10
08-02-2014, 10:52
Ja bym nie pchał się w ogóle w lampę. Najlepiej IMO zakupić 35 1.8 lub 50 1.8 Tylko przy tych warunkach i tak musiałbyś mieć aparat z używalnym ISO 1600 wzwyż.

morzon
08-02-2014, 11:07
Uzywane Yongnuo YN-460II poniżej 200zł, N35 1.8 uzywany ok 500zł. Z takim zestawem może już się coś uda zrobić...

Narqosh
08-02-2014, 12:29
Hmm... Każdy ma inne zdanie: Sama lampa, sam obiektyw albo to i to.

Również wchodzą w grę zdjęcia tego typu: http://www.purepc.pl/files/Image/artykul_zdjecia/2013/IEM_2013/Hostessy/DSC_4160.JPG. Sama scena wyglada tak: http://bi.gazeta.pl/im/08/82/ca/z13271560Q,Wielka-scena-widziana-od-strony-poswieconej-StarCr.jpg
W sumie to chciałbym ograniczyć wydatek do minimum. Myślicie, że ten aparat poradzi sobie z kitowym obiektywem i lampą? Czy inny obiektyw jest konieczny?

nikoniarz
08-02-2014, 12:37
Ja bym na początek celował w lampę. Miałem podobny dylemat co kupić do ciemnego 18-105mm by radził sobie w pomieszczeniach słabo oświetlonych. Na początek zdecydowałem się na jasne szkło (35/1.8 ). Pomogło, jednak to nie było to, czego oczekiwałem. Jak jest bardzo ciemno, to bez lampy ani rusz. Dokupiłem lampę (YN-468 II) i to było to czego oczekiwałem. Aczkolwiek zakupu jasnej stałki nie żałuję bo przydaje się bardzo często- w bardzo ciemnych pomieszczeniach używam kita z lampą, a na zewnątrz w bardzo pochmurne dni stałka jest zbawieniem.

morzon
08-02-2014, 12:37
Pierwsze zdjęcie zrobione dzięki lampie. Drugie to jasny obiektyw (albo pucha z dobrym wysokim iso, która na pewno będzie dużo droższa niż jasne szkło). Więc no...

motyl
08-02-2014, 12:38
Narqosh podstawowe pytanie, jak duże powiększenia będziesz wykonywał z tych zdjęć ? Jak foto ma iść tylko np. na strony internetowe, to bym się specjalnie nie pchał w wydatki. Weź ten sprzęt co masz, wykonaj próby na wysokich czułościach. Powiększ zdjęcia do oczekiwanego formatu i sprawdź czy jakość Ci odpowiada.

Narqosh
08-02-2014, 13:17
@nikoniarzd3100 Ok, a jaką lampę jesteś w stanie mi polecić? S4INT podał wcześniej Yongnuo YN-460II

@motyl Raczej nie zamierzam wielce powiększać zdjęć. Na tym sprzęcie, który mam raczej będzie słabo - słabe oświetlenie i jest porażka. Za 2 tygodnie wybieram się na urodziny rocznego dziecka, zostałem poproszony o zrobienie kilku zdjęć, więc może lampa/obiektyw się przydać.

nikoniarz
08-02-2014, 16:00
Na rodzinne imprezy w domu polecam lampę. Na targi jasny obiektyw i wysokie ISO. Niestety spodziewaj się szumów. Czy je zaakceptujesz to zależy od Ciebie. Co do wyboru lampy- zależy od funduszy. YN-460II może być.

GonzoG
08-02-2014, 16:13
YN-460II to był przykład najtańszego sensownego rozwiązania.
W twoim przypadku raczej kup lampę z TTL, bo YN-460II to lampa manualna i moc trzeba ustawiać samemu, a przy szkle ze zmiennym światłem to jest dużo pamiętania.
Wg. mnie najtańszy sensowny wybór to YN-468II - nowa ok 380zł.
Co prawda są tańsze lampy - Metz 24 AF-1, Metz 36 AF-5, ale dają znacznie mniej niż YN-468II.

Co do wyboru lampa czy obiektyw - na pewno lampa, bo D50 ze swoim ISO (max 1600, a używalne to max 800) i nawet szkłem f/1.4 nie da rady w takich warunkach.

nikoniarz
08-02-2014, 16:17
Co do wyboru lampa czy obiektyw - na pewno lampa, bo D50 ze swoim ISO (max 1600, a używalne to max 800) i nawet szkłem f/1.4 nie da rady w takich warunkach.

A myślisz, że lampa doświetli mu daleki plan? Coś na wzór tego co podał https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t31/775156_420504901353578_662966633_o.jpg

Narqosh
08-02-2014, 16:37
Tutaj macie więcej: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.3930803843408.126527.1679114391&type=1&l=cc38d86d1d

Coś takiego zamierzam "cykać".

nikoniarz
08-02-2014, 16:44
A to są Twoje fotki robione D50 + 18-55?

GonzoG
08-02-2014, 16:48
A myślisz, że lampa doświetli mu daleki plan? Coś na wzór tego co podał https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t31/775156_420504901353578_662966633_o.jpg

Umiejętnie użyta takie zdjęcie doświetli.



Tutaj macie więcej: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.3930803843408.126527.1679114391&type=1&l=cc38d86d1d

Coś takiego zamierzam "cykać".

No to z D50 będzie ciężko. Mi to wygląda na warunki pod ISO 1600-6400 i w miarę jasne szkło.

Narqosh
08-02-2014, 16:51
nikoniarzd3100 - znalezione w internecie, nie moje.

nikoniarz
08-02-2014, 16:52
Spoko. Myślałem, że może Twoje i chcesz mieć lepsze.

Narqosh
08-02-2014, 16:55
Gdyby mój Nikon robił takie zdjęcia z kitem, to byłbym w pełni szczęścia :)

Narqosh
08-02-2014, 17:33
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t31/775156_420504901353578_662966633_o.jpg
nikoniarzd3100 "A myślisz, że lampa doświetli mu daleki plan?"
GonzoG "Umiejętnie użyta takie zdjęcie doświetli"

Jesteś w stanie mi powiedzieć jak ją ustawić, żeby takie zdjęcie doświetliła?

witboy
08-02-2014, 18:54
wg mnie bedzie mial ciezko z takimi zdj jak zapodal zeby chcial robic, iso niestety ale nienajlepsze do tego ciemne szklo, widac ze jest tam wysoko wiec z odbiciem bedzie ciezko lampy, sadze ze iso 1000 max w jego wypadku i skrocenie czasu ale wtedy reklamy wyswietlane itd moga miec papke, jak juz wspomiano raczej aparat co ma min uzywalne iso 3200 by sie tu zdal czyli cos pokroju d5100 -d7k

GonzoG
08-02-2014, 19:40
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t31/775156_420504901353578_662966633_o.jpg
nikoniarzd3100 "A myślisz, że lampa doświetli mu daleki plan?"
GonzoG "Umiejętnie użyta takie zdjęcie doświetli"

Jesteś w stanie mi powiedzieć jak ją ustawić, żeby takie zdjęcie doświetliła?

Odpowiednie ustawienie kierunku palnika i ręczne dobranie mocy błysku, bo TTL się nie sprawdzi.

Taka YN-468II ma LP ok 20m przy ISO 100 i najszerszym kącie. Przy ISO 800 jest to ok 55m, więc przy przysłonie f/4 starczy aby oświetlić plan oddalony o 13-14m
Jak się odpowiednio odchyli palnik, aby nie przepalić tego co jest bliżej, to śmiało można doświetlić nią na ok 10m.
A używając mocniejszej lampy, jak YN-565EX można jeszcze więcej.

Narqosh
10-02-2014, 18:47
Jutro powinna mi przyjść YN-468II :) Moglibyście mi powiedzieć jak ustawić lampę/jaki dyfuzor zastosować, by zrobić dobre zdjęcie tego typu: http://www.purepc.pl/files/Image/artykul_zdjecia/2013/IEM_2013/Hostessy/DSC_4160.JPG ? Od sufitu nie da się odbić światła, ponieważ jest to stadion.

GonzoG
10-02-2014, 19:10
Jutro powinna mi przyjść YN-468II :) Moglibyście mi powiedzieć jak ustawić lampę/jaki dyfuzor zastosować, by zrobić dobre zdjęcie tego typu: http://www.purepc.pl/files/Image/artykul_zdjecia/2013/IEM_2013/Hostessy/DSC_4160.JPG ? Od sufitu nie da się odbić światła, ponieważ jest to stadion.

Ale przy tym zdjęciu nic nie trzeba robić - zakładasz lampę na aparat, włączasz i robisz zdjęcia. Akurat przy tym zdjęciu nie ma nic niż proste użycie lampy.
Ba... takie to zrobisz nawet z wbudowaną.

Narqosh
13-02-2014, 20:54
Gdy skieruję lampę na 90 stopni to nie będzie zdjęcie prześwietlone?

GonzoG
13-02-2014, 20:59
Gdy skieruję lampę na 90 stopni to nie będzie zdjęcie prześwietlone?

A niby czemu ??

Narqosh
13-02-2014, 21:26
Wydaje mi się że światło będzie za mocne, przez co zdjęcie może wyglądać "nie naturalnie", ale co ja tam wiem.

GonzoG
13-02-2014, 21:51
Wydaje mi się że światło będzie za mocne, przez co zdjęcie może wyglądać "nie naturalnie", ale co ja tam wiem.

A wiesz co to jest TTL i korekta ekspozycji ??

Narqosh
14-02-2014, 13:44
Tak, jednak korekta ekspozycji jest w stanie zniwelować wszystkie wady? Dzisiaj trochę się pobawię lampą, bo wcześniej z czasem był kłopot.

Mam jeszcze taki problem: gdy włączam lampę pojawia się najpierw zielona dioda (tryb ładowania błysku), potem czerwona (lampa w pełni naładowana i gotowa do wyzwolenia) po ok 30s zaczyna migać zielona (lampa jest zblokowana z powodu zbyt słabych baterii), po czym się wyłącza. Z czego to wynika? Baterie są nowe.

SerU
14-02-2014, 20:10
A jakie to baterie? Jak zwykłe, to nie dziwi nic :) Przynajmniej alkaliczne, a najlepiej jakieś akumulatory (eneloopy). Przy niskich temepraturach czasem bywa i tak, że lampa nawet nie będzie się włączała, jeśli zapakujesz do niej najtańsze baterie.

AndBed
14-02-2014, 20:10
a jakich baterii używasz??

GonzoG
14-02-2014, 20:24
Tak, jednak korekta ekspozycji jest w stanie zniwelować wszystkie wady? Dzisiaj trochę się pobawię lampą, bo wcześniej z czasem był kłopot.

Nie ma wad, jest tylko nienależyte użytkowanie. A jest z czego wybierać - 3 tryby pomiaru światła, korekta ekspozycji, umiejętność wybrania punktu pomiaru światła, itp.



Mam jeszcze taki problem: gdy włączam lampę pojawia się najpierw zielona dioda (tryb ładowania błysku), potem czerwona (lampa w pełni naładowana i gotowa do wyzwolenia) po ok 30s zaczyna migać zielona (lampa jest zblokowana z powodu zbyt słabych baterii), po czym się wyłącza. Z czego to wynika? Baterie są nowe.

Użyj porządnych nowych baterii (nie polecam, bo kosztują podobnie do aku), albo dobry akumulatorów - np. wspomnianych wcześniej Sanyo Eneloop. Ja mam też te nowe "eco" z Lidla - również mają długo trzymać (75% po roku) i mają przynajmniej deklarowaną pojemność, a kosztują 1/2 tego co Sanyo... ale zawsze w zapasie mam 2 komplety Eneloopów.

AndBed
14-02-2014, 21:39
Kupuje baterie Panasonica R6 alkaiczne (1,80zł/szt). Wystarcza mi to na 300-400 błysków (jedna sesja).

Narqosh
15-02-2014, 00:18
AndBed - mam również baterie Panasonica AA R6

GonzoG
15-02-2014, 03:36
Dobre aku NiMH to i krótszy czas ładowania i więcej błysków. Nie wspominając, że Eneloopy będą działały jeszcze za 6-7 lat intensywnego używania (teoretycznie 1500 cykli ładowania).
Ja miałem dość użerania się z bateriami i długim czasem ładowania się lampy. Na aku czas ładowania zaczyna się wyraźnie wydłużać jak już padają całkiem. Na bateriach już w ich połowie jest 2-3x dłuższy niż na pełnych, a na pełnych jest dłuższy niż na aku.

Paul01
15-02-2014, 08:16
Ja mam 2 komplety Eneloop-ów i dobrze się sprawują. No i koszt znacznie mniejszy...

sufenta
23-02-2014, 12:59
Czy ladowarka ma znaczenie? Lepsza ladowarka to lepiej naladowane aku?

przem426
23-02-2014, 20:49
byłem na iem w zeszłym roku:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://wardrive.pl/iem-1.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://wardrive.pl/iem-2.jpg)

iso 1000, f2.8, 1/50 sek - ekspozycja wcale nie jest jakaś kosmiczna... wbrew pozorom tam nie jest jakoś super ciemno...
imho lampa w powyższych sytuacjach nic nie da.

Narqosh
23-02-2014, 23:56
No właśnie zastanawiam się, czy jest w ogóle sens brać aparat. U mnie przy iso 1000 strasznie szumi a o przysłonie 2.8 mogę jedynie pomarzyć :D Wczoraj byłem na imprezie u rodziny i lampa jak najbardziej się sprawdziła. Mam wiele dobrych zdjęć, jednak problem mi sprawia to (poniżej) i nie wiem co powinienem zrobić by było "lepsze". Jeśli macie jakiś pomysł, to proszę o rady.

Oryginał: http://scr.hu/1n8o/xu0lo (rav: http://speedy.sh/uTNhp/DSC-0269.NEF)
Moja obróbka: http://scr.hu/1n8o/kr04r (nie wiem dlaczego po wrzuceniu do Photoshopa kolory uległy lekkiej zmianie)

przem426
24-02-2014, 11:10
No właśnie zastanawiam się, czy jest w ogóle sens brać aparat. U mnie przy iso 1000 strasznie szumi a o przysłonie 2.8 mogę jedynie pomarzyć :D Wczoraj byłem na imprezie u rodziny i lampa jak najbardziej się sprawdziła. [...]

spodek jest deczko większy od rodzinnego salonu. z 35 f1.8 i na trochę dłuższych czasach można powalczyć. odszumianie w takim LR też całkiem dobrze sobie radzi...

aparat weź, nawet jeśli fotki nie wyjdą doświadczenie jakieś zdobędziesz...

sailor
24-02-2014, 11:59
Na takie warunki, bez robienia z lampą i jakimś wymyślnym dyfuzorem (bo sufit daleeeko), to obawiam się, że D800 może być za słaby

dobrze ze przez lata ludzie o tym nie wiedzieli i robili zdjecia. inaczej nie powstalby zaden reportaz z takiej imprezy czy koncertu. stare d70 dawalo rade przy iso1250 i odbitkach 30x40 w gorszych warunkach to czemu kazdy nowszy aparat ma byc gorszy?
35/1.8 lub 50/1.8 rozwiaze sprawe. jesli jest dodatkowa lampa - to juz w ogole bajka

Narqosh
24-02-2014, 12:34
Problem w tym, iż nie mam innego obiektywu, jedynie kit.

przem426
24-02-2014, 12:46
Problem w tym, iż nie mam innego obiektywu, jedynie kit.

to już wiesz na co zbierać. tym bardziej że te szkła nie kosztują majątku...

Narqosh
24-02-2014, 18:39
Właśnie zbieram :D A co do obróbki powyższego zdjęcia - macie jakieś pomysły?

MasterM16
24-02-2014, 21:00
Ja tam w prawdzie się nie znam, dopiero się uczę, ale moja obróbka wygląda raczej standardowo:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/02/DSC_0269x-1.jpg
źródło (https://lh3.googleusercontent.com/-O8AmCr_kE9s/UwuV18TBs5I/AAAAAAAAAtU/PetBfvi871k/w509-h765-no/DSC_0269x.jpg)

No i jak na moje to zdjęcie jest dobre 2EV niedoświetlone. Tyle właśnie podciągnąłem w LR.

przem426
31-03-2014, 21:10
Witam, w marcu wybieram się na Intel Extreme Masters (impreza związana z grami). Planuje porobić trochę zdjęć, jednak nie wiem czy mój aparat (NIKON D50 z AF-S NIKKOR 18-55 mm) "podoła". Przeważnie będzie słabe światło np.

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t31/775156_420504901353578_662966633_o.jpg
https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/t31/775167_420504991353569_1590180659_o.jpg
https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-frc3/t31/737942_420504614686940_1648520223_o.jpg

Na jakich ustawieniach powinienem robić zdjęcia? Jestem w stanie kupić lampę/obiektyw - jednak bez przesady z ceną.

Bardzo proszę o pomoc

i jak ? byłeś ?

kazak
07-04-2014, 20:19
lampa: tania byle by miała wspomaganie af- automatyczny pomiar ekspozycji niekoniecznie- więc będzie tanio, a obiektyw- długo miałem de 100 i 35 Ci się przyda. Nie wiem tylko co z tym "nieużywalnym" iso 1600. Myślę że lepiej będzie jak będziesz miał szum na zdjęciu niż czarne tło z przepalonym pierwszym planem...

kazak
07-04-2014, 20:20
poza tym... nie taki szum straszny jak go malują