PDA

Zobacz pełną wersję : [ Hasselblad ] Hasselblad 500C/M - problem z czasem migawki



Cysiu
05-02-2014, 21:26
Witam,

od wczoraj, mimo wszystko, jestem szczęśliwym posiadaczem Hasselblada 500C/W. Mam jednak problem z migawką. Nieważne, czy czas jest ustawiony na 1 sekundę czy na 1/500 sekundy (czy też każdy inny czas), dzieje się tak:
- przysłona na każdym ustawieniu (wartości) zamyka się od razu po naciśnięciu spustu migawki,
- jeżeli spust przytrzymam dłużej, blokuje się on na chwilę we wciśniętej pozycji, po czym sam odskakuje i zamyka migawkę,
- zdarza się, że lustro "zamuli" i zamknie się chwilę po zamknięciu migawki (około 1-2 sekundy).
Zwątpiłem więc na chwilę w siebie, ale z instrukcji i na filmach na YouTube ustawiają tak jak ja.
Nie chcę zakładać, że coś je popsute. Czekam więc na Wasze propozycje, gdzie może leżeć pies pogrzebany.

Dziękuję za wszelkie odpowiedzi :)

Marcel

axer
05-02-2014, 23:05
Nie jest to (zamulanie lustra i blokowanie się spustu) naturalne zachowanie Hasselblada. Dopóki trzymasz wciśnięty spust aparat powinien mieć otwarte tylne wrota (ważne na długich czasach, jeśli puścisz spust szybciej - jest spora szansa, że migawka będzie nadal otwarta, a wrota już się zamkną), nie powinno być żadnego opóźnienia w opuszczaniu lustra.

Cysiu
05-02-2014, 23:47
Wrzucam filmik:
http://www.speedyshare.com/T9MtR/DSC0103.avi

Mam nadzieję, że to ja coś źle robię :-(

Keek
06-02-2014, 17:03
Tak jak napisal Axer wrota sa otwarte tyle ile trzymasz wcisniety spust, poza wyjatkiem kiedy wstepnie podniesiesz lustro, Taka dzwignia pod naciagiem (zakladam, ze wszystkie 500ki maja podobnie), wtedy podnosi sie lustro, zamyka migawka i otwieraja wrota. Ale i w tym przypadku, kiedy puscisz spust wrota sie zamykaja. Obawiam sie, ze masz cos nie tak z aparatem. Sprawdz jeszcze jak pracuje bez obiektywu i bez kasety. To konstrukcja mechaniczna i zdarza sie, ze ktores blokuje dzialanie calego aparatu. Oczywiscie nie zakladaj nienaciagnietego obiektywu - ale to pewnie wiesz.
Ogolnie praca tego aparatu wygada tak: Po nacisnieciu spustu zamyka sie migawka i przymyka przyslona. Potem owieraja sie wrota i migawka robi zdjecie. Na koniec korbka naciaga sie migawke i lustro. Mialem kiedys taki przypadek, ze aparat zamykal migawke, ale nie otwieral jej do robienia zdjecia. Nie dalo sie tego zauwazyc podczas fotografowania i skonczylo czystym filmem. Nastaw wiec 1 sekunde i zobacz czy sie otwiera.

Cysiu
06-02-2014, 19:45
Zacznijmy od tego, że dzięki Wam dowiedziałem się o czymś takim jak migawka centralna :lol:
Migawka po naciśnięciu spustu się zamyka i otwiera dopiero przy nakręceniu korbki. Tyle wrota zamykają się wraz z zabraniem mojego palca ze spustu migawki.

PS Nienaciagnięty obiektyw da się w ogóle założyć?

Keek
06-02-2014, 20:57
Nienaciagnietego sie nie da. Nie mozna na sile bo rozwalisz sprzeglo. Musisz nakrecic moneta ta srena "srubke" z tylu obiektywu. W prawo.
Migawka po nacisnieciu sputu powinna sie zamknac, potem otworzyc na chwile do zdjecia i zamknac na stale do czasu naciagniecia korbki. Przy krotkich czasach to sie zlewa i trudno zauwazyc te migawkowe otwarcie. Dlatego najlepiej zobaczyc to przy 1 sekundzie. Jeli po nacisnieciu spustu migawka nie bedzie bzyczec i nie bedzie otwarta przez sekunde, to jest popsuta.

PS. Na tym filmiku, przy drugim naciagnieciu zdejmujesz palec ze spustu a wrota zamykaja sie po chwili. Tak nie powinno byc.

Cysiu
06-02-2014, 22:45
Nienaciagnietego sie nie da. Nie mozna na sile bo rozwalisz sprzeglo. Musisz nakrecic moneta ta srena "srubke" z tylu obiektywu. W prawo.

To już wiem. Zdarzyło mi się nie móc założyć i musiałem szukać pomocy w Internecie. (Nic nie robiłem na siłę, poczułem lekki opór, więc wpisałem w Google co i jak. Nie mogłem więc wtedy nic popsuć. Poza tym przed faktem problem chyba nadal występował.)




Migawka po nacisnieciu sputu powinna sie zamknac, potem otworzyc na chwile do zdjecia i zamknac na stale do czasu naciagniecia korbki. Przy krotkich czasach to sie zlewa i trudno zauwazyc te migawkowe otwarcie. Dlatego najlepiej zobaczyc to przy 1 sekundzie. Jeli po nacisnieciu spustu migawka nie bedzie bzyczec i nie bedzie otwarta przez sekunde, to jest popsuta.
Czyli jest popsuta. Jestem ją w stanie sam naprawić?



PS. Na tym filmiku, przy drugim naciagnieciu zdejmujesz palec ze spustu a wrota zamykaja sie po chwili. Tak nie powinno byc.
Wydawało mi się, że napisałem. Jednak tylko się wydawało. Tak się zdarza raz na dwa "filmy". Dzieje się tak chyba wtedy, kiedy zbyt mocno i na dłużej wcisnę spust migawki. Ale zgadzam się, że jest to niepokojące.

Czyli mam jeszcze tylko jedno pytanie: jestem w stanie sam to naprawić?

Keek
06-02-2014, 23:09
Czyli mam jeszcze tylko jedno pytanie: jestem w stanie sam to naprawić?

Tego nie wiem. Niekiedy trzeba specjalistycznych narzedzi. Jesli wrota raz na jakis czas zamykaja sie z opoznieniem a nie ma problemu z ich pozniejszym czy wczesniejszym otwarciem i nie winietuja to da sie z tym zyc. Wez tez pod uwage, ze jesli nie otwiera sie migawka, to niekiedy kupno nowego obiektywu moze byc bardziej oplacalne niz naprawa. Za naprawe swojej, w 2003 roku zaplacilem 400zl.

Cysiu
06-02-2014, 23:32
A propos wrót, nie pokoi mnie jeszcze to:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.com/a/img849/4792/n4ic.jpg)

Górne skrzydło nie podnosi się do końca.

Keek
07-02-2014, 00:49
Z Hasselbladami byl taki problem, ze byly to aparaty produkowane od lat 50. Te pierwsze, najtansze byly najbardziej wyekspolatowane. Niewiele Ci moge wiecej poradzic. Jesli masz mozliwosc zwrotu - zwroc. Doloz do 501ki i obiektywowo CF a bedziesz zadowolony.
I jeszcze - nie wiem czy to normalne w pierwszych modelach, ale moj aparat byl czarny w srodku.

Cysiu
07-02-2014, 02:01
Mój też, to tylko lampa błyskowa. A ten aparat jest z 1978. Będę próbował sam naprawić w przyszłym tygodniu. Obiektyw szeroki, solidny, bez elektryki. Dużo więcej nie powinienem być w stanie popsuć :) Dam znać po wszystkim. Dzięki za pomoc.

Sent from my HTC One using Tapatalk