Zobacz pełną wersję : [ D7000 ] problem z szumem i ostrością
Gandalf230
04-02-2014, 14:27
Od dawna zabieram się za ten temat i szczerze mówiąc moja irytacja osiągnęła wczoraj punkt kulminacyjny :)
Jestem posiadaczem d7000 do tego stałka 50 mm f 1,8
jak w przypadku d60, d80 i d5000 nie miałem takich problemów tak tutaj po prostu coś mnie zaczyna roznosić :)
otóż są dwa problemy z którymi staram sobie poradzić, pierwszy to ziarno.
Robiąc zdjęcia na ISO 200 czy 250 wychodzą szumy na twarzy modelki . Kombinowałem z różnymi sposobami pomiaru, ISO i ustawieniami aparatu i zawsze to samo, przy większym przybliżeniu wychodzi niewielkie bo niewielkie ale ziarno.
Ma to duży wpływ na dalsze kadrowanie i obróbkę zdjęć.
Zaznaczam , że zdjęcie nie posiada wyostrzenia ani jakiejkolwiek obróbki
przykład poniżej:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://mimphotography.pl/ScreenShot001.jpg)
NEF: http://mimphotography.pl/nef.NEF
Drugi problem to brak ostrzenia w punkcie. Przykładowo, wybieram ostrzenie w pojedynczym punkcie, jak np oko i wychodzi mydło, zero ostrości. Wielokrotnie próbowałem to rozgryźć i jedyne co przychodzi mi do głowy to regulacja body.
Wczoraj zrobiłem test - aparat na statywie, modelka bez ruchu i ustawienie punktu ostrości w tym samym miejscu. Żeby nie dodawać opcji fotograf poruszył aparatem w trakcie robienia zdjęcia, zastosowałem pilot zdalnego sterowania, na 10 zdjęć zrobionych tak samo tylko 1 wyszło ostre.
Zabrzmi to przynajmniej na tym forum kiepsko ale w obu przypadkach , przy tych samych ustawieniach aparatu , ten sam obiektyw to samo zdjęcie ( statywy koło siebie ) Cannon D70 powalił mnie na kolana ostrością i kolorem.
Pytanie więc czy to ja nawalam ( wysokie prawdopodobieństwo odpowiedzi na tak :) ) czy jednak aparat.
Wybór pól AF - Auto - zmień na pojedynczy punkt. W ViewNX2 nie ma szumów. Zdjęcie robione na pełnym otworze. N50mm na pełnym otworze nie jest za ostry. Przymknij obiektyw do przynajmniej f2.2 - 2.5
1. Ostrości w punkcie nie ma, bo punkt nie tam. Co Ci o ustawieniu ostrości przy f/1.8 na 3 punkty AF w różnych odległościach ??
2. D7000 ma coś takiego jak korektę AF - jak nie trafia, to jaki problem przestawić, aby trafiał ??
3. Ja tam szumów żadnych nie widzę... najmniejszych. A ten screen co zarzuciłeś, to nie szum, a straszne wyostrzenie nie ostrego zdjęcia.
W ViewNX2 nie ma szumów.
W Photoshopie też się otwiera bez szumu. Fotka musiała być gdzieś po drodze ostrzona.
Gandalf230
04-02-2014, 15:31
ad 1) może gdzieś coś uciekło faktycznie, test powtórzę
ad 2) więc jeśli dobrze rozumiem mam się zabrać za wycinanie i drukowanie FocCal oraz zabawę w kalibrację AF ?
ad 3) jeśli już coś to lightroom zaszalał
ad 1) może gdzieś coś uciekło faktycznie, test powtórzę
ad 2) więc jeśli dobrze rozumiem mam się zabrać za wycinanie i drukowanie FocCal oraz zabawę w kalibrację AF ?
ad 3) jeśli już coś to lightroom zaszalał
Nie trzeba nic drukować i wycinać. Wystarczy znaleźć sobie coś co może służyć jako wyznacznik. Ja w tym celu zazwyczaj używam koca i paczki papierosów.
Paczka służy jako punkt do ostrzenia, a faktura koca jako skala. Elegancko widać gdzie jest ostro i czy GO się rozkłada jak powinna.
Gandalf230
04-02-2014, 17:18
Zrobiłem test wykałaczek :d na logikę chciałem zobaczyć co gdzie i jak.
Gąbka, 5 wykałaczek i jazda ....
wyglądało to mniej więcej tak
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://mimphotography.pl/test.jpg)
zdziwiło mnie to że mimo ustawienia punktu na środkową wykałaczkę ostrość była na tej za nią :)
delikatna zabawa w regulację i 5 do wartości af i wynik wyszedł w miarę zadowalający choć jak na moje oko nie wiem czy do końca jest tak jak powinno, to już wita się delikatna wada wzroku ale myślę że jest teraz ok
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://mimphotography.pl/dsc_5129.jpg)
frank996
04-02-2014, 17:27
O nieee !!!!! Zaś wątek o AF w D7000 ile jeszcze???
O nieee !!!!! Zaś wątek o AF w D7000 ile jeszcze???
Tu tylko o tym, że 50/1.8G ma BF.
Zrobiłem test wykałaczek :d na logikę chciałem zobaczyć co gdzie i jak.
Gąbka, 5 wykałaczek i jazda ....
Zwiększ kąt, aby widzieć na zdjęciu fakturę gąbki, a na wykałaczce zrób czarne, najlepiej cieńkie kreski - AF lepiej będzie łapał i mniej podatny na ewentualne błędy ustawienia ostrości.
A no i punkt w którym ustawiasz ostrość musi być przy samej powierzchni gąbki.
Bo po tym zdjęciu ciężko stwierdzić. Ani wykałaczki nie są prosto, ani nie jest to równolegle do powierzchni gąbki. Nie sposób cokolwiek powiedzieć, poza tym, że nie jest za dobrze.
A... i przymknij obiektyw do f/2.0 - f/2.2 - przy f/1.8 jest dość mydlany.
Gandalf230
04-02-2014, 18:25
Tu tylko o tym, że 50/1.8G ma BF.
Zwiększ kąt, aby widzieć na zdjęciu fakturę gąbki, a na wykałaczce zrób czarne, najlepiej cieńkie kreski - AF lepiej będzie łapał i mniej podatny na ewentualne błędy ustawienia ostrości.
A no i punkt w którym ustawiasz ostrość musi być przy samej powierzchni gąbki.
.
Poniżej zdjęcie i NEF
ostrość łapałem na kresce w miare zaznaczonej na fotografii - mam jednak wrażenie a nawet jestem tego pewien na 100%, że poszła na kreskę niżej.
odległość między kreskami to : 10 mm
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://mimphotography.pl/dsc_5136.jpg)
NEF: http://mimphotography.pl/dsc_5136.nef
Zdjęcie przy ISO 250 i 1/10 s? Przecież to wygląda na poruszone - postaraj się o lepsze oświetlenie, podnieś czułość i ustaw tak, żeby czas naświetlania wynosił co najwyżej 1/100 s.
Edit: kolejne widzę 1/8 s...
Poniżej zdjęcie i NEF
ostrość łapałem na kresce w miare zaznaczonej na fotografii - mam jednak wrażenie a nawet jestem tego pewien na 100%, że poszła na kreskę niżej.
Nie czytasz, co się pisze - punkt ustawiania ostrości musi być przy powierzchni gąbki, inaczej bawisz się w interpolację płaszczyzny ostrości.
A zdjęcie jest albo poruszone, albo ten obiektyw jest tragiczny optycznie.
Gandalf230
04-02-2014, 18:58
fakt pominąłem punkt ostrości przy powierzchni, ale tu już się poprawiam, trudno tez poruszyć zdjęciem na statywie i przy wyzwalaczu czasowym. dodatkowo wcześniej było f 2.5
tutaj zdjęcie z punktem przy samej powierzchni i z f 3.2 i czasem 1/100. Niestety jestem w domu a tu sprzętu oświetleniowego jako takiego nie posiadam :)
http://www.mimphotography.pl/dsc_5149.nef
fakt pominąłem punkt ostrości przy powierzchni, ale tu już się poprawiam, trudno tez poruszyć zdjęciem na statywie i przy wyzwalaczu czasowym. dodatkowo wcześniej było f 2.5
tutaj zdjęcie z punktem przy samej powierzchni i z f 3.2 i czasem 1/100. Niestety jestem w domu a tu sprzętu oświetleniowego jako takiego nie posiadam :)
http://www.mimphotography.pl/dsc_5149.nef
Nie trzeba żadnego sprzętu oświetleniowego. Wystarczy lampa wbudowana.
Gandalf230
04-02-2014, 19:35
myslę , że ten nef wystarczy
nikoniarz
04-02-2014, 22:13
A ja myślę, że powinieneś przyłożyć się bardziej do tego testu. Poczekaj na dobre światło, wydrukuj sobie tablicę testową albo chociaż użyj niebłyszczącej gazety z drobną, gęstą czcionką. Oczywiście tablica/gazeta pod kątem 45 stopni do płaszczyzny obiektywu i obowiązkowo statyw.
W ostatniego testu (5149) bardziej wynika spudłowanie AF niż problem z BF. Właśnie ze względu na kiepskie światło oraz identycznie kontrastowe wszystkie wykałaczki AF mógł się pomylić.
W przypadku naf'a 5136 mogło być podobnie- AF poszedł na dolną kreskę. Poza tym powinieneś "strzelać" pod kątem prostym do wykałaczki w związku z tym co pisał Gonzo- interpolacja płaszczyzny ostrości.
Podsumowując- zrób to dokładnie. Im dokładniej tym mniej wątpliwości będziesz miał. Też tak kiedyś robiłem- pomysł przyszedł wtedy kiedy nie miałem warunkó by to dokładnie (brak tablicy, słabe światło...) zrobić więc nie chciało mi się czekać i robiłem. Na kilkanaście fotek był straszny rozrzut. Jak zabrałem się dotego tak jak trzeba wyniki były zupełnie inne- kilkadziesiąt fotek testowych z różnymi ogniskowymi oraz z różnych odległości wykazało, że problemy AF/BF nie występują (n18-105). Teraz czekam na chwilę spokoju by móc przetestować N35. Na pewno nie zrobię już tego tak jak na początku testowałem zoom'a.
Oczywiście tablica/gazeta pod kątem 45 stopni do płaszczyzny obiektywu
Absolutna bzdura. Kąt ma znaczenie tylko i wyłącznie gdy używasz skalowanej podziałki.
A celowanie w gazetę z drobnym drukiem daje ci rozrzut celność w zakresie +/- 5-6mm, więc możesz jedno wielkie "G" stwierdzić.
W przypadku naf'a 5136 mogło być podobnie- AF poszedł na dolną kreskę. Poza tym powinieneś "strzelać" pod kątem prostym do wykałaczki w związku z tym co pisał Gonzo- interpolacja płaszczyzny ostrości.
Nie ma znaczenia kąt w stosunku do wykałaczki, a kąt i odległość punktu od płaszczyzny (tu gąbki).
Na pierwszym NEF płaszczyzna ostrości idzie od brody, bokiem policzka, po czubek głowy. Żadnych szumów nie ma.
Gandalf230
04-02-2014, 23:22
Wszystko zapowiada się na to, że wpakuje to wszystko w porządne pudełko i wyślę do nikona za pośrednictwem FJ :)
ShutterStill
02-05-2014, 23:29
Ja lubie test na butelce :)
Zdjecie etykiety.
Korekta tak aby ostrzylo na krzywiznie butelki a nie na przodzie (FF) a pozniej powrot po jednym punkcie az przod etykiety ostry a boki rozmyte
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.