PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon D300 / Szumy / Kompromis / Ciemno



Nikoniczek
01-02-2014, 19:01
Dobry Wieczór !

;)

Uczniowie spacerują w ciemnym pomieszczeniu z wieloma przeszkodami (15m x 40m x 9m H),
D300 z zoomiastym 18-50mm i świetle 2.8 pokazał 1/4s przy 800 ASA. Posiadam SB-910.

Celowo zmierzyłem przy "tylko" takiej czułości po tamtym cimoku,
dla mnie i tak o przynajmniej 600 zbyt wiele, nie cierpię szumów i już !

Teoretyczne wymagania odbiorcy zdjęć:
- ostrość wgłąb od pierwszego do ostatniego ucznia (jak przy ef 22 kurna)
- jasność wokół, także tam w tyle na czterdziestym metrze

Szukam kompromisu w takiej właśnie niekorzystnej sytuacji, dostaję mdłości przy monitorze
podczas oglądania wypustowych nefów szumiastych, moje kubki smakowo-mózgowe podpowiadają,
amatorskie walnięcie Sabiną na wprost czynią mnie jakby szczęśliwszym przy takowej "soczystości",
pal licho te ciemności wokół- nawet mojej babci się same twarze raz zapodobały !

Tak zapragnąłbym choć raz zawodowcem zostać, jak temu zadaniu najlepiej jest sprostać ?

Interesują mnie każde szczerze radzące KONKRETY we wspomnianych warunkach oświetleniowych:
czasy, przysłony, czułości (jednak też), lampy pozycja palnika i ekranika, takie tam duperele...

Dla ułatwienia dodam, ta moja Sigma z 2.8 stabilizacji nie ma, odszumiacz programowy mam, Dfine 2.

Jak wyżyć w analogicznej sytuacji ?

TOP67
01-02-2014, 19:37
Nie da się bez lampy lub szumów. Jeśli uczniowie spacerują spokojnie, to czas 1/60s powinien wystarczyć. Jak biegają, to nie.

Ustaw kilka lamp. Jeśli są tam zwykłe oprawy, to wkręć żarówki błyskowe. Kombinuj.

Pożycz D600, to zyskasz 3EV na czułości.

Nikoniczek
02-02-2014, 10:27
...no a gdybyś ty miał zakombinować w takich warunkach,
próbowałbyś jednak palnikiem na wprost po gałach,
czy też jednak- pomimo wielkiej kubatury pomieszczenia-
podwyżką na 1600-3200 ASA i bez kubka od sufitu refleksem się ratował ?

Dla utrudnienia dodam, pożyczka sprzętowa nie wchadza w rachubę,
dostawka świetlno-oboczna również; mam tylko D300 i SB-910.

__________________________________________________ ________
Raz miałem przyjemność nacisnąć na spust Fujifilmu X-E1 w tej hali,
napomknięte 3 EV różnicy uwidziałem nie tylko subiektywnie.

TOP67
02-02-2014, 11:38
Lampa na wprost nigdy, chyba że sufit jest bardzo nisko. A tak to podwyższenie ISO i lampa odbita.
Możesz spróbować CLS. SB-910 gdzieś z boku, a na lampę wbudowaną jakiś dyfuzor lub odbłyśnik z folii po czekoladzie.

Jeśli to ma być jedno zdjęcie, i możesz reżyserować dziećmi, to składka z wielu ujęć.

Statyw i zdjęcie samej hali na długim czasie. Potem dzieci doświetlane lampą w kilku ujęciach. Trzeba pamiętać o kierunku oświetlenia i cieniach oraz nakładaniu się dzieci.