PDA

Zobacz pełną wersję : Ładowarka BC-1000 + akumulatory Eneloop - pytanie.



_Anakin
26-01-2014, 13:08
Cześć,

mam ładowarkę BC-1000 + akumulatory Eneloop. Kiedy baterie się rozładują i włożę je do ładowarki to rozpoczyna się ładowanie od 0 mAh. Przyjmując, że baterie są nowe i zakupione w dobrym sklepie to powinny się ładować do około 2000 mAh. Jednakże bardzo często dużo szybciej się kończy ładowanie i pojawia się napis FULL. Kiedy taką baterię wyciągnę i włożę ponownie to wtedy ładuje znowu od 0 mAh i zazwyczaj wtedy kończy się na 2000 mAh. Jednak gdy wszystkie baterie skończą się ładować, a więc przyjmijmy, że mają po około 2000 mAh to dlaczego po wyciągnięciu ich i włożeniu z powrotem ładują się od początku? Przecież powinny być pełne.

Gdy ładuje baterię z Nikona to po wyjęciu z ładowarki i po ponownym podłączeniu ładuje się przez parę sekund i pokazuje, że jest pełna - co jest prawda. W akumulatorkach powinno być tak samo.

Dlaczego więc ładowarka ładuje baterie od początku i jak uniknąć problemu z przedwczesnym pojawianiem się pełnego ładowania? Jeżeli baterie są prawie tak samo rozładowane to powinny się ładować podobną ilość czasu.

Nic w ustawieniach swojej ładowarki nie zmieniałem. Od dnia zakupu po prostu wkładam baterię i ładuję.

Jakieś sugestie?

Pozdrawiam.

zgera
26-01-2014, 13:40
Mam BC700 i jeśli wyciągnę z niej w pełni naładowane akumulatory i włożę ponownie to ładowarka zaczyna ponownie je ładować od zera, ale po chwili wyskakuje napis full.
Tylko przy pełnym cyklu ładowania jest pokazywana rzeczywista pojemność, ja zawsze przed ładowaniem rozładowuję akumulatorki w ładowarce funkcją discharge, a następnie ładuję, wtedy ładowarka pokazuje rzeczywistą pojemność akumulatorków, około 2200 mAh.

docxxx
26-01-2014, 13:42
Ale czekaj, chodzi Ci tylko o napisy, czy masz realny problem z pojemnością aku? Jeśli to pierwsze to... daj sobie spokój i idz rób zdjecia. Mam BC-900 i BC-1000 i nawet nie patrzylem nigdy co tam jest napisane. Aku działają dziś. A jak którys padł, to wyrzucam.

zgera
26-01-2014, 16:14
Przed chwilą zrobiłem test swojej ładowarki BC700.
Włożyłem prawie w pełni naładowane eneloopy, rozpoczął się proces ładowania od zera, parametr pojemności,
akumulatory ładowały się około 30 minut i wyskoczył komunikat FULL, ponowna próba włożenia tych akumulatorów do ładowarki kończyła się komunikatem FULL, ładowarka nie podjęła próby ładowania.
Twoja ładowarka jest w porządku, tak jak wcześniej pisałem, jeśli chcesz wiedzieć do jakiej rzeczywistej pojemności akumulatory się ładują użyj opcji ładowarki discharge, po rozładowaniu akumulatorów do bezpiecznego poziomu ładowarka podejmie proces ładowania od zera do maksymalnej pojemności akumulatorów.

_Anakin
26-01-2014, 17:22
zgera - dzięki, przetestuje.

GonzoG
26-01-2014, 17:41
Twoja ładowarka jest w porządku, tak jak wcześniej pisałem, jeśli chcesz wiedzieć do jakiej rzeczywistej pojemności akumulatory się ładują użyj opcji ładowarki discharge, po rozładowaniu akumulatorów do bezpiecznego poziomu ładowarka podejmie proces ładowania od zera do maksymalnej pojemności akumulatorów.

Bzdura - wtedy ładowarka pokaże tylko ile energii zostało dostarczone do aku (w skrócie czas ładowania * prąd ładowania), a nie jego pojemność.
Przy kiepskich aku te wartości nie mają ze sobą nic wspólnego i pojemność możne być kilka razy mniejsze niż ilość prądu jaki został dostarczony do aku. Duża część energii może iść w straty cieplne.
Przykład - mam stare aku - czas ładowania ok 3h przy 1000mA (BC-1000 po ładowaniu podaje ok 3Ah), pojemność ok 1000mAh.


Pojemność wskaże tylko jeśli dasz "Refresh" - po naładowaniu do pełna przeprowadzi rozładowanie - tylko tak można zmierzyć pojemność.

zgera
26-01-2014, 20:53
Pojemność wskaże tylko jeśli dasz "Refresh" - po naładowaniu do pełna przeprowadzi rozładowanie - tylko tak można zmierzyć pojemność.

Refresh to odświeżanie starych akumulatorków polegające na cyklicznym rozładowaniu i ładowaniu.
Funkcja TEST pozwala określić pojemność akumulatora.

adolfik9501
27-01-2014, 12:21
Test i Refresh - obie opcję pokazują realną pojemność. Test na szybko (ładuj, zmierz (rozładuj), ładuj), a Refresh robi tak długo test, aż pomiar nie wykryje dalszego "zwiększania" pojemności.

Charge: pokazuje ile "prundu" zapodała ładowarka do akusa, wartości są różne, bo zależne od wstępnego naładowania ładowanego ogniwa, jak i strat.
Discharge: pokaże ile "prundu" wlazło do rozładowanego akusa, wszak najpierw go rozładuje, z tym że wynik obarczony jest błędem o straty, stąd głupie podniecanie się "moje enelopy mają 2200mAh pojemności" :)

avatarr
27-01-2014, 15:35
która lepiej wybrac bc700 czy bc-1000?

zgera
27-01-2014, 15:52
która lepiej wybrac bc700 czy bc-1000?

BC 700 maksymalny prąd ładowania 700 mAh. BC1000 1000 mAh.
Do eneloopów wystarczy BC700, szybkie ładowanie ma również swoje minusy.

puciek
27-01-2014, 15:57
BC1000 1000 mAh.

Nie jest to prawdą, albo jest prawdą niekompletną ponieważ BC-1000 podobnie jak BC-900 umożliwia ładowanie dwóch aku prądem 1800mA.



Dla każdego kanału można ustawić różny prąd ładowania:

- dla AA i AAA 200 mA
- dla AA i AAA 500 mA
- dla AA i AAA 700 mA
- dla AA 1000 mA
- dla AA 1500 mA (dla dwóch skrajnych portów)
- dla AA 1800 mA (dla dwóch skrajnych portów)


ps. i nie mAh, a mA - te pierwsze określa pojemność, a nie prąd ładowania.

avatarr
27-01-2014, 16:01
Czy wazny jest fakt , że ładowarka ma na każda baterię osobne sterowanie?

puciek
27-01-2014, 16:06
Tak, bo w każdej komorze możesz robić dowolną czynność, w jednej ładować AA, w drugiej rozładowywać AAA, w trzeciej odświeżać AAA, a w czwartej nie robić nic - taki przykład. Poza tym każde ogniwo jest ładowane oddzielnie i testowane oddzielnie. W przypadku ładowarek procesorowych, w których trzeba ładować ogniwa parami optymalny prąd ładowanie jest uśredniany dla dwóch ogniw - jednego lepszego i drugiego słabszego.

dawid11
22-03-2015, 13:31
Czy wazny jest fakt , że ładowarka ma na każda baterię osobne sterowanie?

adolfik9501
22-03-2015, 13:34
To jest najważniejszy fakt. Nie ma takich samych akumulatorów, więc każdego z nich trzeba traktować osobno by wyciągnąć z niego co najlepsze, nie upośledzając przy okazji pozostałych, jak ma to miejsce w ładowarkach ładujących parami.

josephebeloki
22-03-2015, 23:43
Odnośnie akumulatorków Eneloop i różnych pojemności, jedni piszą i płaczą, że nowe i tylko 1100 mAh pojemności, drudzy, że na luzie po 3 latach wyciągają 2400 mAh, trzeci nie zwracają uwagi tylko używają 'od lat'.

Różnica może być ponieważ są Enelopy i Enelopy . Można je kupić w wersji OEM (luźne w pudełku plastikowym) i w wersji blister (gdzie nie ma możliwości wyciągnięcia baterii od momentu wyprodukowania).

Czasem zdarza się, że ludzie chcą zaoszczędzić te 50 groszy i kupują OEM. Baterie te są kupowane przez sprzedającego w pudełku zazwyczaj w ilości 1000. Czeto są przesypywane z miejsca na miejsce, no i oczywiście używane. No bo jak jest pod ręką pudełko z bateriami, to czego mam sobie nie wziąć 'na chwilę' później oddam. W wersji blister jest to nie możliwe i mamy pewność, że nikt ich nie używał.

W wersji OEM (BOX) sprzedający gwarantują, że baterie nigdy nie były używane... w realu możemy trafić, na sztukę nawet 3 letnią :)


Pozdrawiam.

zgera
23-03-2015, 08:04
Odnośnie akumulatorków Eneloop i różnych pojemności, jedni piszą i płaczą, że nowe i tylko 1100 mAh pojemności, drudzy, że na luzie po 3 latach wyciągają 2400 mAh, trzeci nie zwracają uwagi tylko używają 'od lat'.

Różnica może być ponieważ są Enelopy i Enelopy . Można je kupić w wersji OEM (luźne w pudełku plastikowym) i w wersji blister (gdzie nie ma możliwości wyciągnięcia baterii od momentu wyprodukowania).

Czasem zdarza się, że ludzie chcą zaoszczędzić te 50 groszy i kupują OEM. Baterie te są kupowane przez sprzedającego w pudełku zazwyczaj w ilości 1000. Czeto są przesypywane z miejsca na miejsce, no i oczywiście używane. No bo jak jest pod ręką pudełko z bateriami, to czego mam sobie nie wziąć 'na chwilę' później oddam. W wersji blister jest to nie możliwe i mamy pewność, że nikt ich nie używał.

W wersji OEM (BOX) sprzedający gwarantują, że baterie nigdy nie były używane... w realu możemy trafić, na sztukę nawet 3 letnią :)


Pozdrawiam.

Kupowałem te w blisterze i te luzem używam je 3 lata i różnicy nie widzę, ale wszystko może się zdarzyć że któraś sztuka może być wadliwa.

Kyle
16-06-2015, 12:28
Czy wazny jest fakt , że ładowarka ma na każda baterię osobne sterowanie?Jak nie chcesz niszczyć akumulatorów to tak. Kiedy ładowarka ma kontrolę jedynie pary akumulatorów, to w praktyce często doprowadza do uszkodzenia jednego z akku na skutek przeładowania (bo zwykle dwa akku z pary nie są rozładowane zawsze w identycznym stopniu). Przeładowanie skutkuje spadkiem pojemności i wzrostem rezystancji wewn. (akku jest w stanie oddać niższy max prąd, więc np. nie uruchomisz po pewnym czasie aparatu, choć zegarek ścienny na takim zdewastowanym akku będzie dobrze chodził)


BC 700 maksymalny prąd ładowania 700 mAh. BC1000 1000 mAh.
Do eneloopów wystarczy BC700, szybkie ładowanie ma również swoje minusy.Zgodnie z instrukcją do jednej z ładowarek Technoline, nie powinno się ładować prądem niższym od 0,33C jeśli chcemy wykrycia -dV, natomiast wg. Powerex nie niższym od 0,3C by wykryć -dV. Natomiast max prąd to 1C (z powodów termicznych choćby). Im bliżej dolnego marginesu, tym większe ryzyko niewykrycia -dV, a im bliżej górnego, tym większy problem termiczny. Tak że przy Eneloop Pro AA będziesz już miał problem w BC700, bo prąd 700mA jest poniżej C/3 takiego akku. Poza tym i tak wybrałbym inną ładowarkę, bo Technoline BC700 - BC1000 ma tylko jeden czujnik na parę akumulatorów - czyli 1 czujnik na dwa akku (dla porównania Powerex MH-C9000 ma jeden czujnik na każdy akku, czyli w sumie 4 czujniki, podobnie jak BC2000).

Wracając do prądów ładowania, to żeby uniknąć niewykrycia -dV i przeładowania akku, stosuję prąd większy od C/3, ale nie wiem czy dla większego bezpieczeństwa nie ustalę granicy na minimum 0,4C.