PDA

Zobacz pełną wersję : Witam - polarnik, programista z Mińska Maz.



MorgothV8
24-01-2014, 21:55
Witam, mam na imię Łukasz i mam 32 lata
Z zawodu jestem programistą i pracuję kodując nudne algorytmy - aktualnie w banku.
Przez 13 miesięcy byłem sejsmologiem na Polskiej Stacji Polarnej "Hornsund" na Spitsbergenie gdzie załapałem trochę bakcyla fotografii... galeria (robiona wtedy kompaktem) jest tutaj:

https://picasaweb.google.com/106096029885802307405/Hornsund20112012PolishPolar34thExpedition?noredire ct=1

Nie jest to nic szczególnego - miałem wtedy Panasonica Lumixa P&S, a po tym jak upadł na skały był Canon A2200 HD też P&S. Ale bakcyla złapałem, były też eksperymenty z podczerwienią, uszkodzony Panasonic został pozbawiony hot mirrora własnoręcznie i miałem full spectrum aparat.

Po powrocie kupiłem Samsunga "Superzoom", po tym jak zepsuł się Canon A2200 (kontakt z glebą w opuszczonym pustostanie po ciemku).
Potem zaczęła się przygoda z Nikonem. Kupiłem D3200 z Nikkorem 18-55 3.5-4.5 DX.
Potem Nikkor 70-300 4.5-5.6 VR.
W międzyczasie Samsunga przerobiłem na stałe na IR zamieniając hot mirror na IR pass powyżej 830nm (zrobiła to firma z Wrocławia - bo własnoręczne przeróbki miały problemy z ostrością)
Potem kupiłem Nikkora 50 f/1.4.

Postanowiłem przerobić D3200 na Full spectrum - czyli zamiast hot mirror dałem szkło full-pass ~350-~1100 nm (IR, VIS, UV).
Potem filtry na obiektywy IR720, IR850, IR760 a także filtr działający jak hot mirror (umożliwiający normalne zdjęcia na body Full Spectrum)

Mam własną działalności, chcę dodać sobie Fotografię do działalności i kupić Nikona D700 i jeszcze jedno szkło tym razem na FVAT.

Chcę kupić Nikona D700 na FVAT - co jest trudniejsze niż myślałem- szukam już trochę i albo trupy, albo nie da się FVAT, nowych już nie ma bo bym kupił.
D600 owszem można nowy, ale moim zdaniem: droższy, gorszy (np brakuje 1/8000 shutter i kilku drobiazgów, poza tym ja CHCĘ pełną klatkę i 12 Mpix, nie chcę 24 ani 36 Mpix), podobno są problemy z czyszczeniem matrycy.... D610 niby już ok ale strasznie drogi i za nowy dla mnie (nie lubię nowych trendów), D800 niby całkiem OK, ale duuuuużo za drogi.

Do tego chcę kupić szkło: Nikkor 16-35 f/4 VR - używane i na FVAT (bo nowe za drogie dla mnie), ewentualnie mikro szansa na 14-24 f/2.8 (ale strasznie drogie), lub 17-35 f/2.8 (też drogie i podobno w/g Ken'a Rockwella gorsz e niż oba poprzednie)

docxxx
24-01-2014, 22:18
Cieszymy się, że złapałeś bakcyla fotografii. A co dalej? Jakieś pytania? Wątpliwości? W czym możemy Ci pomóc?

MorgothV8
24-01-2014, 22:49
Zasadniczo na razie skoro mam parę gratów to po prostu czytam.

Mój największy problem to to że chcę kupić body FX.
Ma być na FVAT i chciałbym D700 (po wielu tygodniach kombinowania wychodiz mi że jest the best dla moich potrzeb)
problem to kupić D700 na FVAT - nowych nie ma, używki są ale nikt nie daje FVAT
A D6[01]0 nie bardzo chcę bo już zupełnie inna (nie moja) filozofia ...

No i chcę szkiełko 16-35 f/4 VR też jak najtaniej na FVAT.
Mając 16-35, stałkę 1.4 50 i 70-300 VR mam podstawowe graty do zabawy ...

Pozdry

Boryszuk
25-01-2014, 20:16
Jeszcze raz, jaki chcesz aparat?

MorgothV8
25-01-2014, 20:29
D700, ale myślę też o D3 - jakby się udało wyrwać nie trupa za około 5,5K.
Rozważam (dużo mniej) D610 i ostatecznie D600.

Onsajt
26-01-2014, 00:30
Kibicuję, aby Twe marzenie się ziściło.
Witam, fan pettingu z Polski Północnej.

MorgothV8
26-01-2014, 01:28
Dzięki 14-24 is my shought

Greg77
26-01-2014, 03:06
Z tego co widze, fotografia to twoje hobby, fotografujesz dla przyjemnosci i naczytales sie slow malkontentow ktorzy aparatu D600/610 w dloni nie mieli i naczytali sie jak Ty...
Matryca D700 a matryca D600 to kilka lat roznicy co widac golym okiem i nawet przez 10sek nie zastanawial bym sie ktory kupic, oczywiscie jezeli D800 finansowo odpada.
W twoim zakresie finansowym oraz na fakture to bral bym D600/610 i robil zdjecia, bo ja jakos robie i okazuje sie, ze to co pisali to nie problem a powazniejsze awarie bywaly w kazdym body przed D600 i sa raczej problemem jednostkowym

.:Gerard:.
26-01-2014, 04:33
Z tego co widze, fotografia to twoje hobby, fotografujesz dla przyjemnosci i naczytales sie slow malkontentow ktorzy aparatu D600/610 w dloni nie mieli i naczytali sie jak Ty...
Matryca D700 a matryca D600 to kilka lat roznicy co widac golym okiem i nawet przez 10sek nie zastanawial bym sie ktory kupic, oczywiscie jezeli D800 finansowo odpada.
W twoim zakresie finansowym oraz na fakture to bral bym D600/610 i robil zdjecia, bo ja jakos robie i okazuje sie, ze to co pisali to nie problem a powazniejsze awarie bywaly w kazdym body przed D600 i sa raczej problemem jednostkowym

Mimo tej przepaści w technologi ja posiadam d700, bawiłem się d800, d4, przeglądałem zdjęcia, cacy, ale ja nie mogę się przekonać do tej super cyfrowej technologi, może gdybym dzień popracował z modelka a niestety zdarza mi się to bardzo rzadko to bym się przekonał a tak twierdze ze d700 potrafi zaskoczyć, wypluć czasami takiego jpeg-a ze obróbka rawa psuje efekt. :wink:
Analog będzie cale życie analogiem a ze D700 czy D3s przejdą do historii jako "zasłużone", jestem pewny.

@MorgothV8 Jako ze nie masz jeszcze zakupionego sprzętu to zgadzam się z Gregiem ze lepszym wyborem w Twoim przypadku byłby D600/610.
Przewaga jest ilość pikseli, dla tego typu fotografii tylko mogą Ci pomoc do uzyskania lepszego efektu, z czego i jak jest zrobiony aparat to mnie nie interesuje, jak robi ładne zdjęcia to warto.

MorgothV8
26-01-2014, 10:30
Hmmm ale ja nie chcę pikseli.
Myślałem nawet o filmie.
Albo nawet Df itp.
Chciałbym jednak D700 - wszelkie opinie mówią że bardziej mi podpasuje...
Inaczej - samochody - od 8 lat mam Audi A8 4.2 z 1994 roku - stare ale premium - utrzymanie kosztuje sporo - ale ma u mnie dożywocie.

moshica
27-01-2014, 09:07
Chyba teraz zaczynam rozumieć Twoje podejście MorgothV8, lubisz otaczać się pewnymi, najlepszymi sprzętami w swojej klasie i "klasykami" których żadne nowości nie zakrzyczą ;-) Ja też tak postępuję, ale bądź realistą D700 na FVAT chyba już niestety nie do dostania. Odżałuj i kup normalnie to D700 z pewnego źródła, przynajmniej będziesz miał to czego chcesz, nawet jak nie odliczysz VAT. Ja bym tak zrobił !

MorgothV8
27-01-2014, 10:57
Powoli skłaniam się do D700 bez FVAT, wrzucę w koszty i będzie -18% - też trochę.
No to ile realnie powinno nie zajechane D700 kosztować, ale ile D3 (cicho o nim jednak też myślę)?

MorgothV8
09-03-2015, 15:34
Heh, a teraz D3 już daaaawno mam, ale więcej ostatnio analogiem F100 robię.... albo na średnim formacie.
Chociaż D3 jest po prostu idealne jako szybki snajper, wieczorem, w domu, przy słabym świetle.

moshica
09-03-2015, 17:39
Morgoth Twoja ścieżka ewolucji w sprzęcie foto jest pouczająca ;-) cieszymy się że po roku się z nami tym dzielisz ;-)

MorgothV8
09-03-2015, 17:57
Ja wiem czy pouczająca, chyba mam po prostu hopla na punkcie staroci.
Ale slajdy już mi całkiem fajnie wychodzą....
Ostatnio tylko slajdy robię. Zarówno na 135 jak i 120 filmie.

A ta uszkodzona klapka zamykająca film w F100 jest w naprawie, ale ciężko jest.... gość jest skłonny mi to zamienić na F4, więc chyba tak zrobię (z niewielką naprawdę dopłatą), F4 ma wszystkie pokrętła i z wyglądu mi się bardziej podoba, gość to naprawia od lat, i to by był już drugi od Niego aparat (Po Fuji GSW), więc raczej mu ufam - tym bardziej, że naprawdę za psie pieniądze.....
A F4 też lepiej pogada z moim Nikkorem 135/Ai (rzekomo jako jedyne body AF zrobi na tym matrix metering, co może być prawdę, bo D3 nie robi....)