PDA

Zobacz pełną wersję : Maksymalny bezpieczny czas naświetlania - D90.



jacol17
20-01-2014, 21:22
Chciałbym dowiedzieć się jaki jest największy bezpieczny czas naświetlania w D90.

kjeld
20-01-2014, 21:24
W jakim sensie bezpieczny?

Archibald6803
20-01-2014, 21:30
Chciałbym dowiedzieć się jaki jest największy bezpieczny czas naświetlania w D90.

zależy
1/ od obiektywu , a konkretnie od ogniskowej na której wykonujesz fotę ,
2/ od typu fotografowanej sceny ( statyczna czy dynamiczna )
oraz (ewentualnie)
3/ od stopnia zaawansowania (u operatora sprzętu) choroby zwanej delirium tremens

zgera
20-01-2014, 21:41
A może chodzi o długie czasy naświetlania.

brzezior
20-01-2014, 21:42
Dla ogniskowej 10 mm nawet 1/8 sekundy - bez stabilizacji. Dla ogniskowej 200mm i 1/320 czasami nie da rady. Dużo zależy od indywidualnych zdolności w zakresie. Generalna zasada była taka, że odwrotność ogniskowej daje czas bezpieczny - czyli 1/50 sekundy dla 50mm, 1/200 s dla 200mm....
Ale to teoria. Każdy musi sam ocenić.

TOP67
20-01-2014, 21:46
Pobieżnie masz to wytłumaczone tu (http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=3250461&postcount=3)
Ale w skrajnej sytuacji, poruszysz nawet piechura ze statywu przy czasie 1/250s i ogniskowej 50 mm.

tbogdanowicz
20-01-2014, 21:47
Panowie, nie róbcie sobie żartów z "nowego"

Najprościej jest przyjąć wzór:
t=1/(ogniskowa*1,5) [s].
Czyli dla np. ogniskowej 50mm, mamy t=1/(50*1,5)=1/75. Lepiej zaokrąglać w dół, czyli 1/90 [s].
Oczywiście trzeba pamiętać o uwagach 2 i 3, kolegi Archibald6803, oraz o cechach osobniczych dotyczących stabilności rąk :-).

MstrG
20-01-2014, 21:49
Chciałbym dowiedzieć się jaki jest największy bezpieczny czas naświetlania w D90.

Czy chodzi Ci o poruszenia czy o "grzanie się" matrycy podczas długich naświetleń?

amirez
21-01-2014, 14:09
Chciałbym dowiedzieć się jaki jest największy bezpieczny czas naświetlania w D90.
W zasadzie pomiędzy setką a jedną czwartą litra jest stabilnie i bezpiecznie. Powyżej stabilizacja zacina się, a później przestaje działać ;)

Archibald6803
21-01-2014, 14:55
W zasadzie pomiędzy setką a jedną czwartą litra jest stabilnie i bezpiecznie. Powyżej stabilizacja zacina się, a później przestaje działać ;)

i film się urywa ..... ;-)

GonzoG
21-01-2014, 15:08
Chciałbym dowiedzieć się jaki jest największy bezpieczny czas naświetlania w D90.

30 minut. Dłużej się nie da.

Jacek_Z
21-01-2014, 15:20
Da się, jest tam chyba wielokrotna ekspozycja ;) (głowy za to nie dam)

jacol17
22-01-2014, 12:07
Dziękuję za odpowiedzi, ale chodziło mi o najdłuższy czas naświetlania. :)

Jacek_Z
22-01-2014, 13:14
To zalezy bardziej od ogniskowej, body mniej istotne. Czy obiektyw z VR czy bez - jaki konkretnie, jaka ogniskowa w zoomie.

sabrewulf
23-01-2014, 11:08
mój rekord to 45 minut. Miałem grip z programatorem do długich czasów, dobre na gwieździste noce :)

GonzoG
23-01-2014, 12:15
mój rekord to 45 minut. Miałem grip z programatorem do długich czasów, dobre na gwieździste noce :)

To trochę dziwne, bo aparat pozwala na max 30 min.

Za instrukcją:


Wymagany opcjonalny pilot ML-L3 (str. 241). Wybierz tryb M, ustaw czas otwarcia
migawki na „bulb”, i wybierz tryb zdalnego opóźnienia lub szybkiej reakcji pilota
(str. 68 ). Migawka otwiera się po naciśnięciu spustu migawki na pilocie i pozostaje
otwarta przez trzydzieści minut lub do momentu ponownego wciśnięcia spustu
migawki.

sabrewulf
23-01-2014, 14:39
2401s daje 40m i 1s. Nie z pilota tylko sterowany z gripa. Mój błąd że 40, nie 45 jak pisałem wcześniej. Grip Jenis ;)
https://plus.google.com/photos/102605298301602684181/albums/5972068665682364289

wĄs
23-01-2014, 14:55
Nawet jeżeli d90 wytrzyma 30 min., to wydaje mi się, że wyjdą szumy , że ho ho! Na d200 już po 9 min wychodzą mi megakropy. Mogę się mylić.....

Jacek_Z
23-01-2014, 14:57
D200 to CCD, D90 to już CMOS.
Jakość zdjęcia (szum na długich czasach) zależy też od temp na zewnątrz. Nocą i zimą jest chłodniej i lepiej.

wĄs
24-01-2014, 14:11
Jacku, ja właśnie w takich warunkach robię zdjęcia na długich czasach. Jedyne co mi przychodzi do głowy to ,jak kolega wcześniej wspomniał, wielokrotna ekspozycja. Stosując odpowiednio długie przerwy pomiędzy naświetleniami matryca miałaby czas na schłodzenie...

Jacek_Z
24-01-2014, 15:51
Napisz PW do loki_p on robi nocne zdjęcia nieba na baaaaardzo długich czasach. Zakupy body robił własnie pod kątem pracy na długich czasach. Nie chce cie wprowadzać w błąd jak tam u niego wyglądała kolejność wymian body na coraz nowsze modele. Zdaje się, że szybko uciekł z CCD. Robił wielokrotne ekspozycje, ale z krótkimi przerwami, bo inaczej kreska robiona przez gwiazdę (w związku z ruchem ziemi) miała przerwę.

GonzoG
24-01-2014, 16:41
Nawet jeżeli d90 wytrzyma 30 min., to wydaje mi się, że wyjdą szumy , że ho ho! Na d200 już po 9 min wychodzą mi megakropy. Mogę się mylić.....

Przy ISO 100 czy 200 (jak to jest minimum w D90), do 20-30 minut nie powinno być strasznego szumu. Mogą się natomiast pojawić hot-pixele.
Ale zarówno szum, jak i hot-pixele rozwiązuje odszumianie dla długich czasów - minusem jest tylko 2x dłuższe robienie zdjęcia.

SerU
24-01-2014, 23:10
Mnie właśnie szumy po ciemnicy najbardziej denerwują w D300s (a matryca taka sama, jak w D90).

Crop 100%:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/01/szum-1.jpg
źródło (http://rydosz.com/pic/szum.jpg)

I po przeskalowaniu "do internetu":

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/01/szum2-1.jpg
źródło (http://rydosz.com/pic/szum2.jpg)

Żeby było śmieszniej: ekspozycja 2.5 sekundy, f/4, ISO200.