PDA

Zobacz pełną wersję : Włączanie się do ruchu autobusów



manfred
20-01-2014, 11:52
Art. 17. 1. Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu
się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:
1) na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego obiektu, z drogi niebędącej
drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania;
2) na drogę z pola lub na drogę twardą z drogi gruntowej;
3) na jezdnię z pobocza, z chodnika lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych;
3a) na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla rowerzystów;
4) pojazdem szynowym - na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli.
2. Kierujący pojazdem, włączając się do ruchu, jest obowiązany zachować szczególną ostroŜność
oraz ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu.
Art. 18. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do oznaczonego przystanku autobusowego
(trolejbusowego) na obszarze zabudowanym, jest obowiązany zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby
zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu autobusem (trolejbusem) włączenie się do ruchu, jeŜeli
kierujący takim pojazdem sygnalizuje kierunkowskazem zamiar zmiany pasa ruchu lub wjechania z zatoki
na jezdnię.
2. Kierujący autobusem (trolejbusem), o którym mowa w ust. 1, może wjechać na sąsiedni pas ruchu
lub na jezdnię dopiero po upewnieniu się, Ŝe nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ruchu
drogowego.
Art. 18a. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do miejsca postoju autobusu szkolnego, jest
obowiązany:
1) zatrzymać się, o ile kierujący tym autobusem podał sygnał zatrzymania;
2) zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu tym autobusem
wjazd na jezdnię lub sąsiedni pas ruchu, o ile sygnalizuje on zamiar wykonania takiego manewru.
2. Kierujący autobusem szkolnym w sytuacji, o której mowa w ust. 1, może wjechać na sąsiedni pas
ruchu lub jezdnię dopiero po upewnieniu się, Ŝe nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ruchu
drogowego.

Witam serdecznie mam pytanie a jak to jest z busami i autobusami prywatnymi poza terenem zabudowanym. Kilkakrotnie kierowcy prywatnych busów wymuszają włączanie się do ruchu tłumacząc się że mają takie prawo.

miron19j
20-01-2014, 12:07
nie ma rozróżnienia na autobusy prywatne i nieprywatne. Zresztą większość przedsiębiorstw komunikacyjnych jest prywatna. Poza terenem zabudowanym autobus włącza się do ruchu, ze wszystkimi tego konsekwencjami i obostrzeniami.

TOP67
20-01-2014, 12:11
Wg powyższego zapisu, poza terenem zabudowanym tylko autobusy szkolne mają pierwszeństwo.
A w terenie zabudowanym, każdy autobus, ale na oznaczonym przystanku. Oznaczonym odpowiednim znakiem (D15, D16), a nie swoją tabliczką.

manfred
20-01-2014, 12:22
Czyli poza terenem gdy bus ma włączony kierunkowskaz to i tak ja mam pierwszeństwo. Natomiast w zabudowanym musze się zatrzymać i go przepuścić?

TOP67
20-01-2014, 12:23
Tak, o ile stoi na przystanku oznaczonym znakiem D15.

Jacek Q
20-01-2014, 12:32
Tak, o ile stoi na przystanku oznaczonym znakiem B15.

D15
bo B15 zakaz wjazdu pojazdów o szerokości ponad ... m :)

freefly
20-01-2014, 15:41
Czyli poza terenem gdy bus ma włączony kierunkowskaz to i tak ja mam pierwszeństwo. Natomiast w zabudowanym musze się zatrzymać i go przepuścić?

Manferd? Będziesz zdawał na prawo jazdy?


Art. 18.
1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do oznaczonego przystanku autobusowego (trolejbusowego) na obszarze zabudowanym, jest obowiązany zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu autobusem (trolejbusem) włączenie się do ruchu, jeżeli kierujący takim pojazdem sygnalizuje kierunkowskazem zamiar zmiany pasa ruchu lub wjechania z zatoki na jezdnię.

mikemek
20-01-2014, 15:41
Nikt nie ma prawa wymusić, nawet policjant na sygnale ma psi obowiązek upewnić się, że inni go puszczają.

manfred
20-01-2014, 15:49
Manferd? Będziesz zdawał na prawo jazdy?


Art. 18.
1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do oznaczonego przystanku autobusowego (trolejbusowego) na obszarze zabudowanym, jest obowiązany zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu autobusem (trolejbusem) włączenie się do ruchu, jeżeli kierujący takim pojazdem sygnalizuje kierunkowskazem zamiar zmiany pasa ruchu lub wjechania z zatoki na jezdnię.
Zacytowales kodeks który ją zacytowalem w pierwszym poście. Pytanie dotyczy obszaru poza terenem zabudowanym to nie bardzo rozumiem po co ten cytat.

freefly
20-01-2014, 15:50
Nikt nie ma prawa wymusić, nawet policjant na sygnale ma psi obowiązek upewnić się, że inni go puszczają.

Prawda.

freefly
20-01-2014, 15:56
Zacytowales kodeks który ją zacytowalem w pierwszym poście. Pytanie dotyczy obszaru poza terenem zabudowanym to nie bardzo rozumiem po co ten cytat.

Żebym nie musiał opisywać własnymi słowami tego co stanowią przepisy.

A twój wpis, cytuję?

"Czyli poza terenem gdy bus ma włączony kierunkowskaz to i tak ja mam pierwszeństwo." - stwierdzenie

"Natomiast w zabudowanym muszę się zatrzymać i go przepuścić?" - pytanie