PDA

Zobacz pełną wersję : Kościół



artur0372
19-01-2014, 00:11
Czy szkiełkiem z f/2.8 dam radę w kościele (komunia)?

morzon
19-01-2014, 00:18
A w którym?

artur0372
19-01-2014, 00:21
A w którym?

Kurde a to ma znaczenie? Raczej ciemny.

morzon
19-01-2014, 00:23
Kurde a to ma znaczenie?

Nie, skąd, żadnego.
Raczej dasz radę, ale możesz też nie dać.

kiemlo
19-01-2014, 00:50
Churches are always darker than you think they are.

Prawo Murphy'ego.

artur0372
19-01-2014, 00:57
Churches are always darker than you think they are.

Prawo Murphy'ego.

Dobrze, że jest tłumacz google :-) Więc da radę czy nie?

artuss811
19-01-2014, 01:00
Jeśli uzyskasz czasu rzędu 1/60 bez lampy i iso w body będzie akceptowane to dasz a jak nie dopełnisz lampą

Wysłane z mojego GT-I9070 przy użyciu Tapatalka

tomak1986
19-01-2014, 01:02
Zależy od kościoła. ;) Z D7100 szanse są spore.

artur0372
19-01-2014, 01:08
Z D7100 szanse są spore.

Czyli lepiej się zaopatrzyć w n35 1.8g. Dzięki za odpowiedź.

Przemek80
19-01-2014, 01:20
Komunia prywatna czy komuś robisz usługę? Jak to drugie to za przeproszeniem od d..y strony się za to zabrałeś. Kościołów w Polsce są tysiące. Idź do tego co masz tam robić i sprawdź. Masakra normalnie. Wstyd zadawać takie pytania!

artur0372
19-01-2014, 01:21
Komunia prywatna czy komuś robisz usługę? Jak to drugie to za przeproszeniem od d..y strony się za to zabrałeś. Kościołów w Polsce są tysiące. Idź do tego co masz tam robić i sprawdź. Masakra normalnie. Wstyd zadawać takie pytania!

Nie zarabiam na fotografii. Komunia u siostry. Zwykłe rodzinne fotki. Fachowiec- fotograf tam będzie.

Przemek80
19-01-2014, 01:32
Tak czy inaczej musisz pójść i sprawdzić.

artur0372
19-01-2014, 01:36
Ok. Dzięki za odpowiedź.

popi
19-01-2014, 03:13
A macie "kamerzystę"? Jak nie to Ty nagraj Komunię (fachowca/fotografa już macie); nawet nie wiesz jak - po pewnym czasie - siostra będzie Ci wdzięczna :)

manfred
19-01-2014, 07:48
Jeśli uzyskasz czasu rzędu 1/60 bez lampy i iso w body będzie akceptowane to dasz a jak nie dopełnisz lampą

Wysłane z mojego GT-I9070 przy użyciu Tapatalka
Mam pytanie co to znaczy dopełnić lampą bo sufit jest pewnie na 20 metrach a ściany żółte lub złote. Straszne mnie ciekawi ta technika

wikary
19-01-2014, 08:48
Mam pytanie co to znaczy dopełnić lampą bo sufit jest pewnie na 20 metrach a ściany żółte lub złote. Straszne mnie ciekawi ta technika

poczytaj (http://foto.jasiu.pl/)

Saimon
19-01-2014, 09:06
Najlepiej zacząć od próby generalnej w kościele gdzie ma być ceremonia.

manfred
19-01-2014, 11:00
poczytaj (http://foto.jasiu.pl/)

Chyba sobie żartujesz że tam jest to opisane. Mówimy o konkretnej sytuacji gdzie stoją dzieci w rzędzie i ma nastąpić dopalenie lampą tak aby ta lampa wypełniła cienie ale żeby jej nie było widać. Teoretycznie to ja też to umiem robić.

kazzi
19-01-2014, 12:10
Przede wszystkim zorientuj się czy w trakcie ceremonii będziesz miał w ogóle możliwość podejścia do ołtarza. Zazwyczaj jest jeden fotografujący i filmujący,a osoby dbające o porządek pilnują by
rodzice,chrzestni ,wujkowie i ciotki nie biegali z aparatami po kościele i robili zamieszanie. Raczej zapomnij o możliwości swobodnego fotografowania w trakcie przyjmowania przez dzieci sakramentu.
Zazwyczaj w godzinach popołudniowych jest tzw wręczanie pamiątki przyjęcia pierwszej komunii św. i wtedy jest już dużo swobodniej. Można zrobić pamiątkowe zdjęcia z rodzicami czy księdzem,
a i zza pleców fotografa zrobisz grupowe zdjęcie.

artur0372
19-01-2014, 12:25
Przede wszystkim zorientuj się czy w trakcie ceremonii będziesz miał w ogóle możliwość podejścia do ołtarza. Zazwyczaj jest jeden fotografujący i filmujący,a osoby dbające o porządek pilnują by
rodzice,chrzestni ,wujkowie i ciotki nie biegali z aparatami po kościele i robili zamieszanie. Raczej zapomnij o możliwości swobodnego fotografowania w trakcie przyjmowania przez dzieci sakramentu.
Zazwyczaj w godzinach popołudniowych jest tzw wręczanie pamiątki przyjęcia pierwszej komunii św. i wtedy jest już dużo swobodniej. Można zrobić pamiątkowe zdjęcia z rodzicami czy księdzem,
a i zza pleców fotografa zrobisz grupowe zdjęcie.

Dzięki za informacje ale mnie tylko interesuje czy 2.8 bez lampy da radę. To mała wiocha tutaj takiego czegoś jak pilnowanie ludzi z aparatami nie ma. Tylko żeby lampą nie błyskać podczas ceremonii.

manfred
19-01-2014, 12:28
2.8 to ciemny obiektyw. Najlepiej jak byś miał szkła z 1.8 nie mówiąc o 1.4 Ale komunia jest w maju i będzie dużo światła. Raczej na 80 % ze szkłem 2.8 powinieneś sobie poradzić. Zapodaj link do tego kościoła.

artur0372
19-01-2014, 12:35
Zapodaj link do tego kościoła.

Sorki ale jak?

Saimon
19-01-2014, 12:43
Sorki ale jak?
Czyli link do strony parafii na której będą zdjęcia wnętrza kościoła.

artur0372
19-01-2014, 12:49
Czyli link do strony parafii na której będą zdjęcia wnętrza kościoła.

Wysłałem na pw.

Aeon88
19-01-2014, 12:50
Rozwaliły mnie pierwsze 4 posty ;D

Setki fotografów robią zdjęcia w kościołach na 2.8 i ciemnych i jasnych to dlaczego u Ciebie takie szkło miałoby być za ciemne?

manfred
19-01-2014, 13:00
Napisz nazwę tego kościoła co to wstydzisz sie?

Saimon
19-01-2014, 13:02
Z tego co widać na zdjęciach z poniższego linku to kościół nie należy do największych, więc powinno być łatwiej.
http://parafiamiroslawiec.com.pl/galeria/

manfred
19-01-2014, 13:04
I Komunia Święta – 12.05.2013 jest tam galeria komunijna pięknie widać jak ktoś walił lampą po oczach :-)

artur0372
19-01-2014, 13:06
I Komunia Święta – 12.05.2013 jest tam galeria komunijna pięknie widać jak ktoś walił lampą po oczach :-)

Lampą walą ci co zarabiają na tym i maję zezwolenie.

benedyktaevil70
19-01-2014, 14:11
Ale ci, co zarabiają na tym i mają zezwolenie, nie powinni jakoś lepiej tego robić?

manfred
19-01-2014, 14:14
Może własnie Ci co zarabiają czytali fotojaśka i są profi.

artuss811
19-01-2014, 15:07
Może własnie Ci co zarabiają czytali fotojaśka i są profi.


Wyobraźmy sobie takie takie zlecenie para młoda wybiera sobie romantyczny kościół gdzie nie ma prądu tylko światło świec jest ślicznie romantycznie, a ty rezygnujesz bo nie używasz lampy, bo gdzie tam fotograf ślubny z lampą, a iso w twoim aparacie się skończyło to co masz daje już ogromną kaszę na zdjęciach. Tak byś to załatwił!?

Wysłane z mojego GT-I9070 przy użyciu Tapatalka

manfred
19-01-2014, 19:48
Co do ciemnych kościołów człowieku to trochę mam rozeznanie bo chyba tylko Mariacki może konkurować z naszymi kaplicami np zimową porą. Szkło 1,4 plus wysokie iso i spokojnie można robić bez lampy.

artuss811
19-01-2014, 21:09
Co do ciemnych kościołów człowieku to trochę mam rozeznanie bo chyba tylko Mariacki może konkurować z naszymi kaplicami np zimową porą. Szkło 1,4 plus wysokie iso i spokojnie można robić bez lampy.

W czarnej d....e też tak zrobisz i będzie ok CZŁOWIEKU

Wysłane z mojego GT-I9070 przy użyciu Tapatalka

manfred
19-01-2014, 21:15
W czarnej d....e też tak zrobisz i będzie ok CZŁOWIEKU

Wysłane z mojego GT-I9070 przy użyciu Tapatalka

Szkoda czasu na takiego trola jak ty.
W czarnej d....e też tak zrobisz i będzie ok Niestety nie zrobię bo mieszkam gdzie indziej ale ty pewnie tak bo to twoja rodzinna miejscowość.

wojtek87
19-01-2014, 22:03
Jakie szkło z 2.8? Ja nie ryzykuje i większość szkieł mam 1.4 ale głównie ze względu na plastykę obrazka i naprawdę rzadko się zdarza żeby było tak ciemno żeby używać lampy. Często w kościele domykam nawet do 3.2-4 dla GO, a czasy są bardzo ok :) fakt lampa dla bezpieczeństwa w torbie leży wraz z dyfuzorem.

artur0372
19-01-2014, 22:11
Już wszystko wiem (będzie 1.4), dzięki. Proszę zamknąć wątek bo zaczynają się drapać.

artuss811
19-01-2014, 22:28
Szkoda czasu na takiego trola jak ty. Niestety nie zrobię bo mieszkam gdzie indziej ale ty pewnie tak bo to twoja rodzinna miejscowość.

Sorry wielkie, ale jak słyszę od PROFI fotografów ze używanie lampy jest czymś złym to mi się flaki przewracają, to po co na D4 stopka mogli od razu wmontować ustrojstwo pod studyjne sprawy, bo przecież lampa do reporterki jest nie PROFI.

A tu (http://foto.jasiu.pl/02.htmlhttp://) użycie lampy, a efekt przyzwoity

zbig1972
19-01-2014, 22:59
Po pierwsze nie fotografuj z czasem mniejszym niż 1/120 bo zdjęcia wkościele będą poruszone. Dzieci bardzo sie wiercą.
Po drugie fotografowanie na przysłonie 2.8 dla pełnej klatki z obiektywem np. 85mm z 4 metrów da ci głębię ostrości około 40 cm. To bardzo mało.
Jeśli masz obiektyw 35mm to głebia ostrości z tej samej odległości wzrośnie do 1,6-1,9metra. Dla aparatu DX wartości te beda jeszcze mniejsze.
Nie fotografując z lampą zabierasz sobie możlwości pracy z większymi przesłonami np 5.6-9 i lepszym doświetlenie postaci.
Po trzecie nawet jak trafisz na idealne warunki czyli super oświetlony kościół ale np. za plecami dziecka to wszystkie twoje foty będą z niedoświetloną ciemną twarzą.
Jeśli trafisz na ciemnotę to będzie po fotkach. AMEN.
Radzę Ci nie brać tego zlecenia za kaskę jeśli ksiądz nie pozwala błyskać, bo się ugotujesz ze zdjęciami. Wszystkie będą "żółte" i "pomarańczowe"
Możesz też uprzedzić rodziców i księdza że robisz z błyskiem, ale w sposób dyskretny i wtedy kiedy ewidentnie nie przeszkadzasz w celebracji uroczystości.
Idź do księdza juz teraz i porozmawiaj z nim bo dwa dni przed uroczystością będzie już za późno.

artur0372
19-01-2014, 23:26
Po pierwsze nie fotografuj z czasem mniejszym niż 1/120 bo zdjęcia wkościele będą poruszone. Dzieci bardzo sie wiercą.
Po drugie fotografowanie na przysłonie 2.8 dla pełnej klatki z obiektywem np. 85mm z 4 metrów da ci głębię ostrości około 40 cm. To bardzo mało.
Jeśli masz obiektyw 35mm to głebia ostrości z tej samej odległości wzrośnie do 1,6-1,9metra. Dla aparatu DX wartości te beda jeszcze mniejsze.
Nie fotografując z lampą zabierasz sobie możlwości pracy z większymi przesłonami np 5.6-9 i lepszym doświetlenie postaci.
Po trzecie nawet jak trafisz na idealne warunki czyli super oświetlony kościół ale np. za plecami dziecka to wszystkie twoje foty będą z niedoświetloną ciemną twarzą.
Jeśli trafisz na ciemnotę to będzie po fotkach. AMEN.
Radzę Ci nie brać tego zlecenia za kaskę jeśli ksiądz nie pozwala błyskać, bo się ugotujesz ze zdjęciami. Wszystkie będą "żółte" i "pomarańczowe"
Możesz też uprzedzić rodziców i księdza że robisz z błyskiem, ale w sposób dyskretny i wtedy kiedy ewidentnie nie przeszkadzasz w celebracji uroczystości.
Idź do księdza juz teraz i porozmawiaj z nim bo dwa dni przed uroczystością będzie już za późno.

Dziękuję za zainteresowanie ale TO NIE MA BYĆ ZLECENIE !!! To mają być rodzinne fotki. Pytałem czy 2.8 da radę bez lampy bo "bataman" będzie trzeszczał jak ktoś nieupoważniony będzie błyskał. To na tyle. Temat do zamknięcia.

J51
20-01-2014, 12:22
Pytałem czy 2.8 da radę bez lampy bo "bataman" będzie trzeszczał jak ktoś nieupoważniony będzie błyskał. To na tyle. Temat do zamknięcia.
2.8 da radę bez lampy,masz D7100,wiec nie będzie problemu,tylko podciągnij trochę ISO czas nie mniejszy niż 1/80

jamirq
20-01-2014, 13:04
to za przeproszeniem dupy do kosciola nie chcialo Ci sie ruszyc aby sprawdzic jak to u Ciebie na wiosce?

manfred
20-01-2014, 13:22
Przecie na forum wiedzą lepiej jakie tam są warunki ;-)

artur0372
20-01-2014, 16:26
Po co te durne uwagi? Nikt Was nie przymusza do dawania porad. Po raz trzeci proszę o zamknięcie tematu.

artuss811
20-01-2014, 16:51
Po co te durne uwagi? Nikt Was nie przymusza do dawania porad. Po raz trzeci proszę o zamknięcie tematu.

Musisz wiedzieć jedno że na tym forum jak ktoś pisze że robi ślub, chrzest, komunię nie ważne czy zarobkowo czy dla rodziny, bo nie daj boże ci się to spodoba i będziesz chciał robić to zawodowo, nikt ale to nikt ci nic konkretnego na fortum nie powie tylko ironia, uszczypliwości itp czasem ktoś na PW się odezwie i coś powie ciekawego.

artur0372
20-01-2014, 16:55
Musisz wiedzieć jedno że na tym forum jak ktoś pisze że robi ślub, chrzest, komunię nie ważne czy zarobkowo czy dla rodziny, bo nie daj boże ci się to spodoba i będziesz chciał robić to zawodowo, nikt ale to nikt ci nic konkretnego na fortum nie powie tylko ironia, uszczypliwości itp czasem ktoś na PW się odezwie i coś powie ciekawego.

Bo oni są "PRO" :-)

artuss811
20-01-2014, 17:28
Tak właśnie. Nie używają lamp i wogóle są już tacy co nawet i obiektywu nie zakładają bo podobno jak nie ma obiektywu to masz światło f0

Wysłane z mojego GT-I9070 przy użyciu Tapatalka

artur0372
20-01-2014, 17:34
Tak właśnie. Nie używają lamp i wogóle są już tacy co nawet i obiektywu nie zakładają bo podobno jak nie ma obiektywu to masz światło f0

Wysłane z mojego GT-I9070 przy użyciu Tapatalka

He He Dobre :-)

jamirq
20-01-2014, 18:51
Pada leniwe pytanie a potem autor i część osób ma pretensje.

Jakby było pytanie "mam obiektyw 2.8 byłem w kościele zdjęcia wyszły mi tak. Czy ja robię cis źle czy po prostu 2.8 nie wystarczy w tym przypadku? "

Jak zadam pytanie czy obiektyw 2.8 da radę przy zdjęciach w moim salonie to czy mogę spodziewać się "dobrych" odpowiedzi? Nie sądzę inie powinienem się ich spodziewać po takim pytaniu.

artur0372
20-01-2014, 18:57
Pada leniwe pytanie a potem autor i część osób ma pretensje.

Jakby było pytanie "mam obiektyw 2.8 byłem w kościele zdjęcia wyszły mi tak. Czy ja robię cis źle czy po prostu 2.8 nie wystarczy w tym przypadku? "

Jak zadam pytanie czy obiektyw 2.8 da radę przy zdjęciach w moim salonie to czy mogę spodziewać się "dobrych" odpowiedzi? Nie sądzę inie powinienem się ich spodziewać po takim pytaniu.

A czy w Twoim salonie przy palących się pięciu świeczkach dałbyś radę zrobić dobre zdjęcia obiektywem ze światłem 2.8 podpiętym do D7100?

jamirq
20-01-2014, 19:11
Myślę, że tak.

Sam pytając dałeś więcej szczegółów i na takie pytanie można odp, chociaż nadal nie wiadomo o jakie zdjęcie chodzi. Czy ma to być zdjęcie w pełnej jasnej ekspozycji pomimo świeczek czy ma być tylko własnie lekko doświetlone.

Wszystko sprowadza się do poprawnie zadanego pytania. Do tego jeżeli pytający ma wątpliwości, a kościół ma w pobliżu to powinien jak pisałem. Pójść, zrobić zdjęcie (np w czasie mszy aby teroetycznie warunki były podobne) i dać do oceny jak ew można poprawić i czy jaśniejszy obiektyw jest jedynym zadowalającym wyjściem. Są kościoły gdzie spokojnie można przymknąć nawet do 3.5 a są takie gdzie 1.8 nie styknie jak nie masz wysokiego ISO. Tylko skąd osoby na forum maja to wiedzieć jak bedzie akurat w tym kościele??

artur0372
20-01-2014, 19:26
Są kościoły gdzie spokojnie można przymknąć nawet do 3.5 a są takie gdzie 1.8 nie styknie jak nie masz wysokiego ISO

Taka odpowiedź już by mnie zadowoliła.

jamirq
20-01-2014, 19:30
Taka odpowiedź już by mnie zadowoliła.

Taka odpowiedz padla na poczatku. Moze sie udac albo i sie nie uda.

artur0372
20-01-2014, 19:39
Taka odpowiedz padla na poczatku. Moze sie udac albo i sie nie uda.

"Nie, skąd, żadnego.
Raczej dasz radę, ale możesz też nie dać."

Chyba nie o tą Ci chodzi?

jamirq
20-01-2014, 19:43
Dokładnie, o ta. Może forma dobitnie pokazuje, że pytanie jest źle zadane, ale niesie ze sobą tyle samo merytorycznej wartości co moja odp, która teraz uznałeś za ok.

poza tym wiadomo, ze im jaśniejsze szkło tym lepiej w trudnych warunkach bo przymknąć zawsze możesz lub skrócić czas. Wszystko zależy od miejsca w którym się robi zdjęcia.

artur0372
20-01-2014, 19:50
OK. Dzięki. Nie ma co dalej ciągnąć tego tematu.

jamirq
20-01-2014, 19:58
nastepnym razem sprecyzuj lepiej pytanie, włoż wiecej wysiłku jezeli możesz (np jakies foto z kosciola w tym przypadku) i będzie git.

Jacek_Z
22-01-2014, 18:30
Co wy tak skracacie czasy? Ja bywa, że robię na 1/30 i nawet 1/15 s (gdy używam bardzo szerokiego kata). Krótszego niż 1/60 nie uzywam.


Po raz trzeci proszę o zamknięcie tematu.