PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka lustrzanka do 500zł ?? Canon/Nikon/Pentax ? Co ?



mirko1600
26-07-2005, 17:23
Zainteresowałem się ostatnio fotografią analogową z powodu ponoć większych możliwości i lepszej jakości w stosunku do ich cyfrowych braci.
Myślałem nad EOSem 300, lub czymś w tym stylu, niestety jeśli chodzi o analogi niezbyt wiem co jest obecnie lubiane i dobre (przede wszystkim czas B i chyba wężyk spustowy lub coś w tym stylu, duża rozpiętość tonalna i ISO (widziałem że są od ISO6-ISO6400), oczywiście pomiar światła dobry i ogólnie dobra automatyka ;) i równie dobry manual).
Aparatem chciałbym robić jakieś dobre makro, księżyc, niebo w nocy i fotki nocne (czyli jakieś pole oświetlone księżycem + księżyc i gwiazdy widoczne jest to możliwe w analogu ?). Oczywiście musi współpracowac dobrze z obiektywami M42.


Aparat ma wspierać mnie w zabawie z foto cyfr. (narazie używam D70 + 28-80mm G i jestem bardzo niezadowolony z jakości i zawiedziony, prawdopodbnie z powodu braku 5-6tys. na dobre obiektywy wróce do jakiejś małpki typu Z10 i dlatego chciałbym kupić fajny do bardziej artystycznych zdjęć lustrzanke analogową)

Jeśli ktoś zna forum stricte dla fotografii analogowej byłbym wdzięczny za wskazanie adresu.

Proszę o jakieś propozycje na co zwrócić uwage itp. itd.

Druga sprawa, do zabawy w analogi wystarczy zestaw do ciemni + jakieś proszki za 20-30zł 1KG (?), rolki filmu, papier i skaner (do negatywów wystarczy zwykły skaner ?).

Gamling
26-07-2005, 17:37
Zainteresuj sie manualnymi lustrzankami na bagnet pentaxa. Ja moge Ci polecic Revueflexa AC2. Ma wszystko co potrzeba i jest tani. Zapinasz do niego bardzo dobre i rowniez niedrogie obiektywy manualne na bagnet PK i jest super.

mirko1600
26-07-2005, 17:53
A nie ma czegoś z wyświetlaczem i wskaźnikem ostrośći, światłomierzem co byłoby jakościowo podobne do tego aparatu ?
Nie wiem czy w przypadku Revueflexa bym sobie poradził z obsługą :\

Narazie szukałbym czegoś co posiadałoby wyświetlacz wskazujące co i jak ustawione jest i wskaźnikiem ostrości i pomiarem światła.

Gamling
26-07-2005, 17:56
Popatrz na allegro za jakims uzywanym nikonem w rodzaju 801 czy F70. Ale zapomnij o wspolpracy z M42. Ile chcesz wydac na to pieniedzy?

mirko1600
26-07-2005, 18:02
dlatego zależy mi na Canonie ;)
A miałem nadzieje że stare Nikony współpracują z M42 ;) (nawet przelotka ze szkiełkiem korygującym na nieskończońość jak w D70 nic nie pomoże ?)

Chciałbym nie za dużo wydać, musze pierwsze zobaczyć efekty, jak te fotki wychodzą itp. itd.
Na początek ze wszystkim (jakieś 2-3 tanie obiektywy (makro, szeroki i jakiś tele) M42), body, i całe śmieci do wywoływania i robienia zdjęć) do ok. 1000zł.

BTW to prawda że klisze cz-b mają większą rozpietość tonalną i można już ciekawe fotki uzyskać ?
Lepsze fotki będą wychodziły niż z D70 ? Np. nocny, są szumy tak duże jak na D70 ?

Gamling
26-07-2005, 18:03
nawet przelotka ze szkiełkiem korygującym na nieskończońość jak w D70 nic nie pomoże ?)

Pomoze ale ma sredni sens bo psuje troche jakosc optyczna zestawu.

mirko1600
26-07-2005, 18:07
W takim razie tak jak myślałem Nikon odpada, a co z tymi Canonami, 1000zł wystarczy (tak jak wyżej pisalem i do tego ze skanerem) ?

[ Dodano: Wto 26 Lip, 2005 ]
BTW prosiłbym o opinie nt. Canon 300, tzn. czy M42 pasi przez zwykłą przelotke (300D potrzebuje) i jak foci ?

Anonymous
26-07-2005, 21:01
O czym wy piszecie znakomity sprzęt za 1000 zł. Jezeli masz D70 to nie masz co liczyć na lepsze rezultaty za te pieniądze. Obiektyw Nikkora 28-80 poza marną konstrukcja optycznie jest ok. Jak chcesz lepszy kup Nikkora 18-70/3,5-4,5 i do tego Nikkora 70-300 G i możesz robić co chcesz.
Żadnym sprzetem z drugiej reki, ani tym bardziej nowym analogowym za te pieniądze nic lepszego nie zrobisz.

Pozdrawiam:
Andrzej

ps. widziałem te okazyjnie sprzedawane Nikony F70 i F801 za 400 zł.

mirko1600
26-07-2005, 21:36
Hmmm tylko szumy przy np. 1min. zabiajają :\\\

Gamling
26-07-2005, 21:40
Żadnym sprzetem z drugiej reki, ani tym bardziej nowym analogowym za te pieniądze nic lepszego nie zrobisz.


Kolega raczy zartowac? Aparaty cyfrowe sa ciegle jeszcze daleko za fotografia tradycyjnaa jesli chodzi o jakosc. Nie wspominajac o serdnim czy wielkim formacie.

A w temcie nikkora 28-80 tez cos Ci sie pomylilo bo on wlasnie mechanicznie jest kiepski a calkniem znosny optycznie.

ALF
27-07-2005, 04:41
polecam F70...a co do M42...to dobre szkła też kosztują po kilkaset złotych, a bardzo dobre 2-3 razy więcej, więc bez przesady...za niewiele większe pieniądze kupisz też niezłe szkła do nikona również firm niezależnych (cosina, tokina, tamron, sigma itp)...
a jeśli już chcesz inwestować w dobre szkła M42, to kup dobrą puszkę M42 :P

hajdar
27-07-2005, 07:48
ktos se chyba jaja robi tymi pytaniami, a Wy staracie sie doradzic jak umiecie, a jesli powaznie pyta to ja chyba nie umiem odpowiedziec na takie wymagania, najbardziej to mi sie ta duza rozpietosc tonalna i ISO podoba

"widzialem ze sa od ISO6 do ISO6400"

tylko tu nie wystarczy przestawic pokretla- trza film jeszcze załozyc ;)

irekka
27-07-2005, 08:48
Gamling - Andrzej napisał dobrze o obiektywie 28-80 - przeczytaj jeszcze raz.
Zdjęcia nocne to trudny temat - dobre efekty szybciej otrzymasz korzytając z D70, bo wszelkie poprawki możesz dokonać oglądając efekt końcowy. Przy analogu nie ma tak dobrze, a pomiar np punktowy księżyca wymaga odjęcia 0,5-1 EV. A autor postu faktycznie chyba sobie jaja robi. I faktem jest że szkoda, ze D70 nie ma węzyka i czasu B :-):

Anonymous
27-07-2005, 17:18
Żadnym sprzetem z drugiej reki, ani tym bardziej nowym analogowym za te pieniądze nic lepszego nie zrobisz.


Kolega raczy zartowac? Aparaty cyfrowe sa ciegle jeszcze daleko za fotografia tradycyjnaa jesli chodzi o jakosc. Nie wspominajac o serdnim czy wielkim formacie.

A w temcie nikkora 28-80 tez cos Ci sie pomylilo bo on wlasnie mechanicznie jest kiepski a calkniem znosny optycznie.

Tak sie składa że nie mam aparatu cyfrowego, a dwa korpusy analogowe F90X i F70 i obiektywy Tokiny ATX 270 proII, ATX 820 proII i ATX 840, ale nie jestem zaslepiony fotografia analogową i dostrzegam zalety fotografii cyfrowej.
Miałem okazje potestować nieco dłuzej Nikona D70, Pentaxa istDs i Minolte 7D i niestety nie widać tej ogromnej przewagi fotografii tradycyjnej jeżeli chodzi o jakość. Według mnie analogowa fotografia sprawia przyjemniejsze wrazenie jeżeli chodzi o rozpiętość tonalną i nieco lepsze odwzorowanie barw, ale ziarno jest w cyfrowce nieporównywalnie mniejsze.
Już dziś można pokusić sie o stwierdzenie że lustrzanka cyfrowa daje podobne efekty co lustrzanka analogowa, trzeba tylko pamietac o stosowaniu podobnej klasy optyki. Osobna kwestią jest różnica cen - tutaj przewaga analoga jest nadal bardzo duża.

Nie mozna lustrzanek cyfrowych formatu APS porownywać do średniego czy dużego formatu - trzeba by wziąć aparat cyfrowy z matrycą (przystawką cyfrową ) odpowiedniej wielkości - są takowe.

W temacie Nikkora 28-80 nic mi sie nie pomyliło - prosze uważniej czytać.
Pozdrawiam:
Andrzej

Spinner
27-07-2005, 17:30
Duzo racji jest w tym co mowi Andrzej... A co do mirko... jesli sobie nie robisz jaj to zerknij na Pentaxa MZ-5N - ma wsio co Ci potrzeba i kosztuje 500-600zl. Szkielka w systemie Pentaxa slynace ze swietnych powlok SMC mozna czasami smiesznie tanio kupic...

Pzdr
Spinner

arra
27-07-2005, 17:33
Hmmm tylko szumy przy np. 1min. zabiajają :\\\

O czym konkretnie wasc prawisz? Kogo zabijaja, w czym, i o jakich szumach mowimy?

Radek
01-08-2005, 09:28
ja bym poszukał jakiejś puszeczki coś ala F601 badź F801s + nikkor 50/1.8; no ale ten zestawik bedzie pewnie kosztował troszke więcej niż 500zł, myślę, że ok 750-800zł