PDA

Zobacz pełną wersję : Zmiana systemu Nikon na...



MiGo
13-01-2014, 15:55
Cześć,
Mam sprzęt jak w stopce, ale jego dni są już policzone. Planuję zostawić sobie stałkę 35 z D3100, a resztę chyba oddam dziecku do zabawy. W moim D80 denerwują mnie:
1. szumy powyżej ISO 400 i problemy z AF (choć to może wina Sigmy),
2. pomiar światła (tylko z punktowego jestem zadowolony),
3. gigantyzm (wymiar a może bardziej masa korpusu),
a biorąc pod uwagę to, że ostatnie pomysły Nikona na aparat mnie nie zainteresowały oraz "małą stagnację" w segmencie obiektywów dla amatora, mam poważne wątpliwości czy nie zmienić systemu na Sony A lub E.

O ile w przypadku systemu E mam już jakieś zdanie (rozważam A3000/NEX3 + adapter do F + kitowe tele), to system A pozostaje dla mnie niewiadomą.

Czy mogę prosić o opinię (nie "wojnę postu z karnawałem"),
- czy kupując Alfę A58, coś zmienię w temacie 1 i 2?
- jakie tele (zakresy 18-55 , 50-200) jest warte uwagi w systemie A?

Kiedyś przymierzałem się do A58 i w zasadzie w ostatniej chwili wycofałem się z zakupu bo nie byłem przekonany do sposobu pracy AF.

Ergonomia D80 (m.in.2 kółka) nie jest w tym momencie kluczowa. Upgrade do D90 czy D7000 raczej nie wchodzi w grę ze względu na wymiary: fizyczne korpusu (masa) i cenę, opcje z których niezbyt często korzystam a za które trzeba zapłacić. Do Nikon 1 z kolei nie ma zbyt dużego wyboru obiektywów w rozsądnej cenie.

Pozdrawiam

Michał

koniecpolska
13-01-2014, 17:04
Na początek NEX-3 z 16-50mm3.5-5.6 za około niecałe 1500zł.
Można uzupełnić Sigmami 19, 30, 60mm wszystkie ze światłem f=2.8 w cenie około 500-600zł/szt.
Ostre (najostrzejsze) od pełnej dziurki.
W odwodzie są stałki systemowe z f=1.8 ale cena 1000zł i więcej (i czasami dużo więcej).

PS
Za 3000zł można też zacząć od NEX-6 z 16-50 (wbudowany wizjer, lampa, i stopka na lampę zew.)

podwys
13-01-2014, 17:52
Jeżeli przeszkadza Ci rozmiar, to jak pisze koniecpolska - nex jest fajnym rozwiązaniem.
Jeżeli chodzi o bagnet A to zbyt dużo w kwestii rozmiaru nie zyskasz... może trochę lżej będzie.

Zaś szkła do A: 18-55 jest całkiem znośnym szkłem, za śmieszne pieniądze (~150 zł). Jeżeli coś ambitniejszego to 18-135 (nie znam cen), używane 16-105 (1200zł) lub naprawdę fajny karolek 16-80 (1800zł).
Jeżeli chodzi o tele to sprawa wygląda gorzej. Z tanich szkieł jest babuleńka flinta (70-210/4) - szkło przez wszystkich bardzo chwalone, ze względu na "magię" obrazka, ale duże i ciężkie. Potem tamron usd 70- 300. Jest jeszcze sony G70-300 ale on jest drogi jak na swoje parametry (~2000zł).

Zasadniczo, taki system jak nex jest fajny do stałek i szerokich szkieł. Z tele zdecydowanie lepiej sprawdza się lustrzanka.

koniecpolska
14-01-2014, 12:29
Zasadniczo, taki system jak nex jest fajny do stałek i szerokich szkieł. Z tele zdecydowanie lepiej sprawdza się lustrzanka.Nie jestem amatorem teleobiektywów, ale przez jakiś czas miałem na stanie Olkowe E-PM2 i telezoom mZD75-300 (ewk. 150-600mm). Szkiełko niewielkie gabarytami i całkiem fajnie używało się na miniaturowym korpusie Olka. AF całkiem przyzwoity, kilka przykładów:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i1.minus.com/ibe2cJLWR66l3s.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i1.minus.com/ibbY7ptffcQnYV.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i7.minus.com/ibkEaP9agTOQSU.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i2.minus.com/i4NDkyD2mpDgq.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i.minus.com/iDunIXkY6A9M2.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i.minus.com/ibomsbyXwJLtuT.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i.minus.com/i386DNE6ONUHX.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i.minus.com/iOhRtOdWPkCEx.jpg)

wyrwiflak
14-01-2014, 12:44
Tyle że aparatem typu NEX/PEN generalnie ciężko sie używa ogniskowych >100mm. One są optymalizowane pod zombie mode, a telezoomów najwygodniej używa się kadrując przez wizjer. Także rozważ np. OMD E-M5 plus mZD40-150 albo na start A3000 plus E55-210. Na start ponieważ to straszliwie prostacki aparat, jak tylko się pojawi jakiś wyżej plasowany ILCE z ergonomią SLR konieczna może się okazać szybka zamiana ;)

mariand12
14-01-2014, 13:31
Możesz na start zakupić sony A3000 z obiektywami 18-55mm, 55-210mm, 20mm f2.8, 50mm f1.8 cena obecnie takiego zestawu to 2999 zł w pewnym popularnym sklepie internetowym. Warto w tej cenie kupić ten zestaw.

Ja zdecydowałem się na NEX-6 z 16-50mm, 55-210mm fajny zestaw jak dla mnie w góry, nie duży i daje ładny obraz. Wcześniej miałem Canona 50D z sigmą 17-70 + 50mm 1.8, z takiego połączenia byłem bardzo zadowolony lecz przy dwu tygodniowym trekkingu z plecakiem ciężar robił swoje. Teraz do Nexa brakuje mi dobrej i jasnej stałki, ale pewnie z czasem zakupie.

koniecpolska
14-01-2014, 14:22
Tyle że aparatem typu NEX/PEN generalnie ciężko sie używa ogniskowych >100mm. One są optymalizowane pod zombie mode, a telezoomów najwygodniej używa się kadrując przez wizjer. Także rozważ np. OMD E-M5 plus mZD40-150 albo na start A3000 plus E55-210. Na start ponieważ to straszliwie prostacki aparat, jak tylko się pojawi jakiś wyżej plasowany ILCE z ergonomią SLR konieczna może się okazać szybka zamiana ;)Wszystkie moje powyższe fotki zrobiłem w "zombi mode". Te z motylami to nawet łatwiej chyba było robić na zombi niż z wizjerem, bo 600mm to naprawdę bardzo mały wycinek z rzeczywistego planu. Robiąc na zombi jednym okiem szukałem np. motyla a drugim kontrolowałem LCD.

Ale generalnie jak dokupiłem wizjer to plany z architekturą faktycznie łatwiej było ogarnąć.

Do każdego Olka można dokupić jeden z wizjerów EVF, koszt około 500-600zł.

d90
14-01-2014, 19:28
Ja miałem podobne dylematy. Epl-5 i jestem bardzo zadowolony z wyboru. Polecam. Matryca bardzo fajna. Af daje radę. Użyteczne iso zaskakująco wysokie.

mkris
14-01-2014, 21:36
Witam Wszystkich!

Dolacze sie do tematu.

A mianowicie,musze zmienic moj system a raczej sprzet (w podpisie) na cos mniejszego i w tej kwestii pytam Was doswiadczonych użytkowników!
Co wybrac lub na co zamienic moj sprzet zeby byc zadowolony?

myslalem nad nex lub nowym s5000 no chyba ze macie inne propozycje?!

Dzieki

d90
14-01-2014, 22:25
Witam Wszystkich!

Dolacze sie do tematu.

A mianowicie,musze zmienic moj system a raczej sprzet (w podpisie) na cos mniejszego i w tej kwestii pytam Was doswiadczonych użytkowników!
Co wybrac lub na co zamienic moj sprzet zeby byc zadowolony?

myslalem nad nex lub nowym s5000 no chyba ze macie inne propozycje?!

Dzieki

Ja zamieniłem wlasnie d5100.
Zobacz post wyżej.

MiGo
15-01-2014, 11:21
Dzięki za odpowiedzi.
No więc tak:
- co do systemu mikro43 nie jestem przekonany (ceny korpusów z cmos Sony są dla mnie za wysokie, ceny tele-obiektywów "nie-kit" są trochę wysokie, a te tańsze są ciemne na końcu, Olympus już raz zostawił klientów na lodzie porzucając duże 4/3, a Panasonic "ledwo przędzie"),
- "prostacki" Sony A3000 lub stary NEX-3 (nawet nie 3N) byłby dla mnie wystarczający,
- to ma być alternatywny, lżejszy aparat a nie "panaceum" na wszystkie okazje,
- system Sony/Minolta A odpuszczam sobie.

Celuję w lekki i poręczny korpus do którego podepnę zakres 18-55 (może 55-210) i ew. stałoogniskowy obiektyw 19 lub 60 mm (z listy koniecpolska).
Na co dzień miałem w plecaku D80 + Sigma 17-70, a większość ujęć zrobiłem o świcie lub o zmierzchu i nie jest to poręczny ani "efektywny" zestaw. Biorąc np. NEX mam możliwość upchnięcia mniejszego statywu dostosowanego do mniejszej masy aparatu, co już czyni różnicę.

Michał

d90
15-01-2014, 11:34
Na takie szklane potrzeby to cokolwiek plus kity dwa i będziesz happy.
Ceny zobacz i kupuj po prostu. Tylko kolor wybierz...
:)

BRIS
15-01-2014, 11:38
może system Samsung NX z matrycą APS C w MM można za 1200 NX1100 (w necie sporo taniej!) z kitem a za 1000zl można już zgromadzić 2-3 stałki, całkiem przyzwoite tele 50-200mm .... ? NX300 to jeszcze inna bajka :)

koniecpolska
15-01-2014, 12:10
Witam Wszystkich!

Dolacze sie do tematu.

A mianowicie,musze zmienic moj system a raczej sprzet (w podpisie - Nikon d5100 + S17-50 2.8 HSM OS + SB-700 ) na cos mniejszego i w tej kwestii pytam Was doswiadczonych użytkowników!
Mając 17-50mm/2.8 raczej w żadnym innym systemie poza m43 nie będziesz miał takiego obiektywu. W m43 masz dwa takie:
Panasonic 12-35mm/2,8 (ekwiwalent 24-70mm)
Olek 12-40mm/2.8 (ekwiwalent 24-80mm)
Oba bardzo dobrze optycznie.

wyrwiflak
15-01-2014, 14:51
Za chwilkę do NX będzie 16-50/2,0-2,8 :)

gavin
15-01-2014, 14:57
MiGo dobrze kombinujesz, sam mam Nex-3 z e18-55 e50 i e55-210 :)

MiGo
16-01-2014, 14:45
I chyba ostatnie pytanie do użytkowników NEX-3 i 5: czy i jak można zdalnie wyzwolić lampę błyskową Nikona z serii SB? (mam na myśli modele od 600 w górę). Nex-y nie mają "sanek" tylko małą "popierdółkę" i może jej błysk jest w stanie pobudzić Speed Lighta (i ew. który model)?

Pozdrawiam

Michał

podwys
16-01-2014, 15:19
Nie rozpatrywałem lamp nikona, wiem że yn mają problem z przebłyskami lampy nexowej i nie chcą odpalić w żadnym z trybów slave.

Rozwiązaniem jest stopka lampy wkręcana w to gniazdo. Można je kupić na allegro.
Problem polega na tym, że stare nexy (3 i 5) nie mają możliwości wyłączenia symulacji ekspozycji gdy nie wykryją lampy (a z tymi prostymi stopkami nie wykrywają). Rozwiązaniem jest Smor, poszukaj pod tym hasłem na ebay (teraz nie wspomogę linkiem bo w pracy mam portale aukcyjne po blokowane, jak nie znajdziesz to popołudniu wrzucę).

Zamówiłem taki ja i gavin. Gavinowi działa. Mój nie, ale sprzedawca wysłał mi kolejny.

I wtedy jakieś wyzwalacze można.

MiGo
16-01-2014, 16:16
podwys, dzięki za informację - wiem czego szukać.
Na naszym rodzimym podwórku jest już stopka - sprawdziłem "A". Tańsza (za około 30 zł) przekazuje tylko impuls a droższa (za ok80) chyba umie nieco więcej (pada hasło "synchronizacja").

Pozdrawiam (i poproszę o nazwę do poszukania na e-bay)

Michał

podwys
16-01-2014, 16:51
Wpisz Smor

gavin
16-01-2014, 19:45
Potwierdzam działa idealnie. Paczka 8 czy 10 dni. Brawa dla chińczyka!

podwys
16-01-2014, 21:06
Brawa to będę bił jak dostanę działającą sztukę :cry:

koniecpolska
16-01-2014, 22:33
Za chwilkę do NX będzie 16-50/2,0-2,8 :)A taczkę dają w zestawie, czy trzeba kupić osobno :wink: