PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon d5200 - czy się opłaca?



vell
08-01-2014, 16:09
Witam, od pewnego czasu przymierzam się do kupna lustrzanki , przeglądałem mnóstwo ofert ostatnio nie tylko z nikona ale jak i również z innych firm. Mój wybór padł na nikona d5200 z racji parametrów jakie posiada ten aparat i jego funkcjonalności lecz nadal chwieję się nad tą decyzję dlatego postanowiłem zapytać się Was o zdanie na ten temat. Ogółem zacząłbym swoją przygodę właśnie od tego aparatu lecz jak Wy to widzicie, jest godny polecenia czy raczej przeciwnie? Jeżeli tak ,to jaki polecicie obiektyw ( stałoogniskowy ) do robienia portretów do ~1200 zł? ( zastanawiałem się nad 35/1.8 i 85/1.8 )

gusi
08-01-2014, 16:10
Do portretów to 85/1.8 G albo D.

siwyozzman
08-01-2014, 16:13
Krótka piłka - oceniając "opłacalność" to wolałbym kupić D5100 - też generuje świetny obraz....Jeżeli portret to oczywiście 85/1.8G - kosztuje więcej niż sobie założyłeś ale jak kupisz tańsze body/d5100/ to spokojnie wystarczy.... ewentualnie N50/1.8G też świetny obiektyw - na pewno bardziej portretowy niż 35 tka...
Kolego gusi - to ma być body bez śrubokręta więc wersja "D" 85tki bez AFa...na tym body

puciek
08-01-2014, 16:14
85 f1.8D nie będzie miał AF z D5200.

ecml
08-01-2014, 16:17
Też bym polecił D5100 + N85 1.8G.

JohnnyBravo
08-01-2014, 16:18
Niewątpliwie D5200 jest bardzo fajnym aparatem, podobnie jak wszystkie inne nikony czy produkty konkurencyjnych firm. Jest to lustrzanka amatorska z możliwością kręcenia filmów. To czy będzie Ci odpowiadała zależy tylko i wyłącznie od Twoich oczekiwań oraz wcześniejszych doświadczeń. Warto wspomnieć że nie posiada napędu autofocusa, więc obiektywy typu D trzeba ostrzyć ręcznie. Nie ma także pomiaru światła przez obiektyw więc stare obiektywy bez procesora będą działały jedynie w trybie M z doborem czasu i przysłony "na oko".

Jeżeli chodzi o obiektywy to 35 nada się bardziej do fotografowania całych postaci. 85G byłby idealny gdyby nie fakt że znacząco przewyższa założony budżet. W niższej cenie można nabyć 85D jednak tą trzeba ostrzyć ręcznie. Pozostaje 50G

Tyle ode mnie ;) powodzenia w zakupie

vell
08-01-2014, 16:22
Właśnie tez się zastanawiam nad innym body i jak patrzę to nikon d5100 jest bardzo dobrym wyjściem, również cena za obiektyw kręci się około 1700 zł :) więc jest w miarę ok

ecml
08-01-2014, 16:27
Hmmm, jeżeli tylko do portretów to może nawet D3100 + N85? Im więcej kasy zostanie Ci na lampy tym lepiej.

puciek
08-01-2014, 18:52
Wolałbym używany D5100 niż nowy D3100.

Andrzej1974
08-01-2014, 19:53
Temat brzmi: Nikon d5200 - czy się opłaca?
Moja odpowiedź: NIE.

vell
08-01-2014, 19:54
Ja zastanawiam się nad kupieniem jednak nowej lustrzanki (d5100) , prosto ze sklepu ( samo body już znalazłem za 1400 zł ). A więc Nikkor AF-S 85mm f/1.8G będzie dobrze funkcjonował z tym modelem lustrzanki? :)

knopers1
08-01-2014, 19:57
bedzie

Andrzej1974
08-01-2014, 20:02
Ja zastanawiam się nad kupieniem jednak nowej lustrzanki (d5100) , prosto ze sklepu ( samo body już znalazłem za 1400 zł ). A więc Nikkor AF-S 85mm f/1.8G będzie dobrze funkcjonował z tym modelem lustrzanki? :)

Będzie będzie. Do portretów jak znalazł...

vell
08-01-2014, 20:18
W takim razie dziękuję za pomoc i poświęcenie swojego czasu na wypowiedzenie się w moim wątku :) Pozdrawiam!

Sylwek_ch
08-01-2014, 20:33
a te 85 to nie będzie za wąskie na DX? w pomieszczeniach moze być czasami za ciasno, żeby nie chodzić po ścianach. Ja skłaniałbym się do nikkora 50mm 1.8G. Albo taki tylko z 1.4 :)

Jura10
08-01-2014, 20:41
Po co 50?? Wąsko przy niej też będzie. Jak już to można zawsze dokupić 35 1.8.

kjakub
08-01-2014, 21:11
To może od razu Sigmę 10-20 mm, żeby nie było za wąsko?!
Ludzie opanujcie się! Człowiek się pyta o obiektyw portretowy a wy znów polecacie tą nijaką 35 mm... To że można nią zrobić portret nic nie znaczy - równie dobrze można go zrobić podstawowym 18-55.

Dho'ine
09-01-2014, 11:46
35 się wg mnie kompletnie nie nadaje do portretu na zewnątrz. Wiem że Ameryki nie odkrywam ale piszę ze skromnego doświadczenia, W domu ciut lepiej. Wg mnie i 50 jest mało. Jak bym miał wolne środki to brałbym 85.

GonzoG
09-01-2014, 14:55
Ludzie opanujcie się! Człowiek się pyta o obiektyw portretowy a wy znów polecacie tą nijaką 35 mm...
+1
To są rady ludzi, którzy o 35/1.8 tylko czytali...

Również nie polecam 30-35mm do klasycznego portretu na DX. Ta ogniskowa nadaje się co najwyżej do szerszych kadrów, czy zdjęć całej sylwetki.

Do portretu - w małych pomieszczeniach - 50mm, w trochę większych 85mm.

Archibald6803
09-01-2014, 15:05
......................Ludzie opanujcie się! Człowiek się pyta o obiektyw portretowy a wy znów polecacie tą nijaką 35 mm... ............

walka z wiatrakami .......
dla 90% amatorów N35/1.8DX to "najlepsiejsze" szkło do wszystkiego ..... ("najlepsiejsze" bo ... kosztuje parę groszy)

Andrzej1974
09-01-2014, 15:12
Archi...
... cieszę się, że jestem w tych 90 % i, że mogę używać tego fajnego szkła... ;-)
... że niby kosztuje parę groszy? Nie takie tanie... ;-)

Dho'ine
09-01-2014, 16:42
A ja bym raczej nie kupił 35 drugi raz, na 99% wziałbym 50 pod kątem portretu ale w dobrej cenie. szerokość jest dla mnie w tym wypadku wadą. Jak szerzej to wolę kita, co prawda ciemniej ale za to głębia większa i szerzej.
Co do tematu: w zyciu nie dałbym ponad 2kzł za puszkę entry level. Musiała by mieć złote guziki. Albo D5100 aldo D7000.

Andrzej1974
09-01-2014, 17:09
A ja bym raczej nie kupił 35 drugi raz, na 99% wziałbym 50 pod kątem portretu ale w dobrej cenie

Hmm... ja od początku byłem bardziej na "tak" za 50-tką ale na tym forum wybito mi ją z głowy i... polecono 35-tkę. Z racji tego, że bardziej interesują mnie portrety a nie "imieniny u cioci" nie wiem, czy dziś bym nie brał 50-tki...

kjeld
09-01-2014, 17:20
Jeden i drugi się przydaje, tylko przy 50 1.8G mocno się marynarka na plecach brudzi;)

vell
09-01-2014, 20:31
Hmm no tak ale teraz pytanie : na 100% wezmę d5100 z kitem pewnie :> Ogółem mogę wydać do 2 tys na obiektyw więc co polecacie wybrać?
Nikkor 85mm 1.8G ( Ciężko go znaleźć )
Nikkor 50mm 1.8G
Czy może coś innego?

ZaaaaK
09-01-2014, 20:41
Nikkor 85mm 1.8G ( Ciężko go znaleźć )
Nikkor 50mm 1.8G

Powtórzę za przedmówcami - z tymi szkłami nie będziesz miał autofokusa, co się jednak przydaje ... przy portrecie również ;)

MstrG
09-01-2014, 20:43
Powtórzę za przedmówcami - z tymi szkłami nie będziesz miał autofokusa, co się jednak przydaje ... przy portrecie również ;)

Dlaczego? Zarówno 50mm f/1.8G jak i 85mm f/1.8G są AF-S.


[...]gółem mogę wydać do 2 tys na obiektyw ale jak się dowiedziałem to podobno 85mm/1.8 G jest o wiele lepszy niż 50mm/1.8 G i bardziej opłacalny jeżeli ma się do dyspozycji tyle pieniędzy. [...]

Jakieś dziwne stwierdzenie. Lepszy do portretu - z pewnością tak.

Jura10
09-01-2014, 20:52
Przespałem trochę wątek, ale ja nie proponowałem 35, tylko stwierdziłem, że 50 to za wąsko na chatę.

Wracając do tematu:
Do portretu - 50, 85 ze wskazaniem 85. Zawsze kiedyś można kupić szerzej jeśli będzie potrzeba.

ZaaaaK
10-01-2014, 11:24
(...)Zarówno 50mm f/1.8G jak i 85mm f/1.8G są AF-S.

ale nie za 1200pln, no może 50tka ...

MstrG
10-01-2014, 11:46
ale nie za 1200pln, no może 50tka ...

Krzychu, co ma kwota do oznaczenia obiektywu i AF? Zresztą nie 1200zł:


[...]Ogółem mogę wydać do 2 tys na obiektyw więc co polecacie wybrać?[...]

smokwaw
10-01-2014, 12:03
ale nie za 1200pln, no może 50tka ...
Looknąłem na cenę Nikon AF-S 50 f/1.8G i na skąpcu to najtaniej 693 zł
http://www.skapiec.pl/site/cat/47/comp/2332867
wiec nie "może" ale 50-tce do 1200zł to dallllllleko.

Mam 35G 1,8 i jak kupowałem to nie było wtedy jeszcze 50-tki z AF-S teraz brałbym właśnie to szkło w ciemno.

85 mm kosztuje 1780 zł (dziś na skąpcu) i dla mnie jest to za drogo.

Sam jestem przed zagwostką zmiany body i ciekaw jestem testów na optycznych i DXO najnowszego entry level czyli D3300 choć raczej nie będzie lepsze od D5200.
Ponieważ weszło też D5300 to ceny 5200 systematycznie spadają, w ciągu pół roku z około 2500 do 2179 (dziś skapiec) Jak osiągną ceny poniżej 2 tys może się zastanowię. Na razie katuję swojego staruszka i czekam aż się rozpadnie :)

ZaaaaK
10-01-2014, 12:40
Jak osiągną ceny poniżej 2 tys może się zastanowię. Na razie katuję swojego staruszka i czekam aż się rozpadnie :)

Ja tam bym czekał .. podobnie jak czekam ze swoim d50 a ten jak na złość rozpaść się nie chce;). W Kanadzie w bestbuy cena 600dol za d5200(body), jak masz kogoś kto może przywieść to na dzień dzisiejszy super oferta ...

vell
11-01-2014, 14:14
A więc kupiłem nikona d5100 z kitem :D teraz czaję się na 85 mm 1.8 G lecz nigdzie w Warszawie nie mogę znaleźć od ręki więc trzeba czekać aż sklep dostanie :(

Andrzej1974
11-01-2014, 14:52
A więc kupiłem nikona d5100 z kitem :D teraz czaję się na 85 mm 1.8 G lecz nigdzie w Warszawie nie mogę znaleźć od ręki więc trzeba czekać aż sklep dostanie :(

I bardzo dobry wybór. Nie tylko aparatu ale i stałki.

adrianek32
11-01-2014, 18:55
czasem uzywke mozna w bdb stanie kupic mi sie udalo caly komplet kupic jak nowy za 1400zl mowa o 85 1.8G i to swietle szklo w dobrej cenie (chociaz obrazek bardziej mi sie podoba z samyanga - falcona 85), kazde z szkiel 35 - 50 - 80 1.8G jest dobre ale ma rozne zastosowania, troche zaluje ze 35mm sprzedalem i zmienilem na sigme swiatlo lepsze ma sigma ale troche problemow mam z tym szklem na D7100 na D3100 wydawalo mi sie fajne

vell
15-01-2014, 21:40
Trochę odświeżę temat :)

Jaki polecicie mi statyw i pokrowiec do body z 2 obiektywami ( kitowego i 85 )

photoman34
12-12-2014, 01:18
Przy okazji mam pytanie, bo tez nosze się z zamiarem zakupu lustrzanki Nikona . Najwięcej zdjęć robię koncertowych (blisko sceny), są to zarówno dobrze oświetlone imprezy , choć zdarzają się oczywiście tez gdzie ze światłem jest gorzej. Moje pytanie czy nie lepiej właśnie zakupić samo body tutaj zależnie nikond5100 lub nikond5200 i do tego dobrać obiektywy np. stałkę AF-S NIKKOR 50mm f/1.8g i jeszcze jakiś obiektyw. Jakie rozwiązanie polecacie? Z góry dzięki :)

tomaszekpoz
12-12-2014, 18:46
Ja kupiłem wczoraj D5100+ 18-105 za 2149 w sklepie oleole ;)

konradzik
12-12-2014, 21:21
Ja kupiłem wczoraj D5100+ 18-105 za 2149 w sklepie oleole ;)

drogo ;) ja tydzien temu D5200 + 18-105 wyszlo mi 1950pln ;)

tomaszekpoz
13-12-2014, 13:39
drogo ;) ja tydzien temu D5200 + 18-105 wyszlo mi 1950pln ;)

Czy drogo?? Taniej nigdzie nie było ;)

konradzik
13-12-2014, 17:47
skoro d5200 wyszlo mi 200pln taniej niz Twoje d5100 to drogo ;) :P

rewddd
13-12-2014, 19:22
Przy okazji mam pytanie, bo tez nosze się z zamiarem zakupu lustrzanki Nikona . Najwięcej zdjęć robię koncertowych (blisko sceny), są to zarówno dobrze oświetlone imprezy , choć zdarzają się oczywiście tez gdzie ze światłem jest gorzej. Moje pytanie czy nie lepiej właśnie zakupić samo body tutaj zależnie nikond5100 lub nikond5200 i do tego dobrać obiektywy np. stałkę AF-S NIKKOR 50mm f/1.8g i jeszcze jakiś obiektyw. Jakie rozwiązanie polecacie? Z góry dzięki :)

Do takich imprez w zależności od odległości od sceny 50mm moze byc za szeroko. Proponował bym 70(80)-200 2.8 albo chociaż 50-150 2.8