Zobacz pełną wersję : Tryb A i S.
Krzychumag
04-01-2014, 16:27
Mam taką prośbę i pytanie dotyczące trybu A i S. Proszę napisać jak ten tryb zrozumieć, oraz jak poprawnie wykonywać zdjęcia w tych trybach. Czy jest możliwość poćwiczenia trybu A i S w domu (niestety nie mogę wychodzić na świeże powietrze z powodu choroby). Jak najlepiej i jak najprościej poćwiczyć te tryby w domu - za wszelkie cenne rady dziękuje z góry. Mam obiektyw AF-S DX Zoom-Nikkor 18-105 mm ED VR.
Chociażby tu - http://www.optyczne.pl/15.1-poradnik-Wykorzystanie_tryb%C3%B3w_tematycznych_w_lustrzanc e_Fotoszko%C5%82a_Sony:_Lekcja_1.html
A - priorytet przysłony, wybierasz żądaną przysłonę, aparat dobiera czas.
S - priorytet czasu, wybierasz czas naświetlania, aparat dobiera przysłonę.
Do czego potrzebne są te tryby lepiej nie pytaj, to są podstawy fotografii.
na poćwiczenie w domu będzie jak znalazł ;)
http://camerasim.com/camera-simulator/
http://camerasim.com/slr-camera-explained/
Przemek-83
04-01-2014, 18:13
Ćwiczenie poszczególnych trybów nie ma nic wspólnego z miejscem w którym obecnie przebywasz
Wybacz ale siedząc nawet w WC można to rozpracować.
Warto przed zadaniem takich pytań zapoznać się z obsługą aparatów nawet nie koniecznie modelu który posiadasz bo zasady funkcjonowania są takie same nawet w kompaktach są tryby P A S M .
Bardzo przydatne są też lekcje fotografii na youtube ...jest ich sporo więc podczas choroby jak znalazł
tryb S najlepiej poswiczysz na kranie w kuchni jak bedzie leciala woda
albo bedzie jak zamrozona albo jak warkocz cienkich bialych nitek
tryb A obecnie najlepiej na choince z bombka
np przyslona 2.8 ostra bombka a 11 cala choinka
No i narobiłeś. Kolega rozbierze obiektyw, żeby znaleźć przysłonę 2.8 ;)
no tak czyli u niego przy 18-105 zaczniemy od np 4 wedrujac dalej do np 11
pamietam jak na urlopie cwiczylem wszystkie tryby na fontanie w basenie (na urlopie czlowiek ma duzo czasu )
Krzychumag
04-01-2014, 20:42
Dziękuje wszystkim za wszelkie rady i porady. Prośba i pytanie do iaan czy można ten program gdzieś zdobyć.
Jak najbardziej. CameraSim możesz zakupić na urządzenia z iOSem oraz Androidem, a także na Windowsa oraz Maca.
Tylko czy jest sens za to płacić? Program będzie dokładnie taki sam.
Krzychumag
04-01-2014, 22:33
Jak najbardziej. CameraSim możesz zakupić na urządzenia z iOSem oraz Androidem, a także na Windowsa oraz Maca.
Tylko czy jest sens za to płacić? Program będzie dokładnie taki sam.
Dziękuje za odpowiedź iaan, masz rację. Co do wykonywania zdjęć w trybie A to bardzo trudno takie zdjęcie wykonać w domu przy sztucznym oświetleniu.Jeszcze raz dziękuje.
Dlaczego trudno? Tryb preselekcji przysłony jest dla nowicjusza łatwiejszy od trybu preselekcji czasu, nie porównując już z manualnym. Prosty przykład: nieduży pokój z jedną żarówka świecącą z lampy na suficie. Ustawiłem największą możliwą przysłonę - f3.5 oraz ISO 1600 a aparat dobrał mi czas 1/60 sekundy. :)
Przemek80
04-01-2014, 23:25
Zasada jest bardzo prosta. Jest ruch używasz preselekcji czasu, nie ma ruchu używasz preselekcji przysłony.
Krzychumag
05-01-2014, 13:49
Mam jeszcze takie pytanie. Jaki obiektyw kupić aby wychodziły takie zdjęcie w trybie A.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img208.imageshack.us/img208/5998/7s3d.png)
To nie tyle obiektyw co technika robienia zdjęć. Taki efekt osiąga się otwierając przysłonę na maxa tzw. pełna dziura.
Przemek80
05-01-2014, 14:49
Niekoniecznie musi być pełna dziura. Jak dłuższa ogniskowa to przymknięta przysłona też da Ci taką głębie ostrości. Tutaj zapewne użyta została długa ogniskowa żeby ptaka nie spłoszyć.
edit: poszperałem w internecie i akurat to zdjęcie zostało wykonane obiektywem o ogniskowej 200 mm i przysłoną 5,6.
seba84_2005
05-01-2014, 16:36
Poza tym obiekt fotografowany musi być dość daleko od tła, np jeśli za ptakiem byłaby ściana w dość bliskiej odległości juz taki efekt by nie wyszedł.
tak samo kręcąc wiedo da się osiągnąć dof:
mój filmik + to co w podpisie.
https://www.youtube.com/watch?v=TXIWVH1skvs&feature=youtube_gdata_player
chyba przydalby sie jakis nikkor 55-300 lub 70-300
z tym ze ten 70-300 VR daje ostry obraz juz od pelnej dziury czyli ostry ptak a tlo rozmyte
Przemek80
05-01-2014, 18:04
Poza tym obiekt fotografowany musi być dość daleko od tła, np jeśli za ptakiem byłaby ściana w dość bliskiej odległości juz taki efekt by nie wyszedł.
tak samo kręcąc wiedo da się osiągnąć dof:
mój filmik + to co w podpisie.
https://www.youtube.com/watch?v=TXIWVH1skvs&feature=youtube_gdata_player
Dlaczego by miało się nie dać w wideo osiągnąć głębi ostrości? Dlatego przecież kręcenie lustrzankami jest takie popularne. Po za tym w filmiku nie pokazałeś zakresu głębi a jedynie jej punkt początkowy.
Krzychumag
05-01-2014, 20:16
Dziś wstałem z łóżka i wyszedłem trochę na świeże powietrze. Zrobiłem kilka zdjęć i proszę o ocenę i opinię tych zdjęć. Niestety popełniłem błąd ustawiając autofokus na AF-C, nie korzystałem ze statywu. Zdjęcia dostępne na stronie : http://pl.rghost.net/51426501
Przemek80
05-01-2014, 21:02
Zdjęcia wstawiaj bezpośrednio w poście poprzez jakąś stronę hostingującą obrazki. Nikomu nie chce się ściągać z jakiś serwerów.
Krzychumag
05-01-2014, 21:53
Serdecznie przepraszam trudno gdzie je wgrać na jakąś stronę hostingującą z powodu wielkości zdjęć. Ale udało mi się taką stroną znaleźć w internecie, zdjęcie pierwsze
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/01/r2sth1-1.jpg
źródło (http://i42.tinypic.com/r2sth1.jpg)
oraz drugie zdjęcie
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/01/igb56u-2.jpg
źródło (http://i41.tinypic.com/igb56u.jpg).
Przemek80
05-01-2014, 21:54
Poczytaj najpierw to:
http://forum.nikoniarze.pl/faq.php
Robson_zg
06-01-2014, 14:21
Zmień wielkość zdjęć do regulaminowych
Andrzej1974
06-01-2014, 17:00
Zdjęcia wstawiaj bezpośrednio w poście poprzez jakąś stronę hostingującą obrazki. Nikomu nie chce się ściągać z jakiś serwerów.
Święte słowa...
Krzychumag
06-01-2014, 18:14
Przepraszam bardzo już zmieniam. Pierwsze zdjęcie http://img703.imageshack.us/img703/6323/yf4c.jpg oraz drugie zdjęcie http://img6.imageshack.us/img6/8996/b6m9.jpg.
Krzychumag
07-01-2014, 11:30
Kolejne dwa zdjęcia w trybie A. Proszę o opinie i o ocenę tych zdjęć.
http://img837.imageshack.us/img837/718/zsp2.jpg
http://img21.imageshack.us/img21/7891/35e6.jpg
te zdjecia sa bezsensu
:D
nie uraź sie, tryb A używamy by prawidlowo naswietlic zdjecie bo z tego trybu jest najłatwiej :) ustawia sie jakas przyslone np. F3.5 albo F8 i reszte robi aparat, my tylko musimy obserwowac jaki aparat ustawia czas tylko po to zeby nie dobrac za dlugiego czasu aby nie poruszyc zdjecia. Tryb A takze daje kontrole nad glebia ostrosci, wyjdz na spacer z psem na pola i zrob zdjecie takie, aby na zdjeciu byl ostry i wyrazny pies 1 metr przed Toba i rownoczesnie drzewa gdzies okolo 1 kilometra dalej ;) a jak to zrobic? przeczytaj poradnik ktory podal Ci mamut54
aha zdjecie ktore wkleiles sa poprawne bo nieporuszone, lecz to co przedstawiaja woła o pomstę do nieba :)
Krzychumag
07-01-2014, 19:20
te zdjecia sa bezsensu
:D
nie uraź sie, tryb A używamy by prawidlowo naswietlic zdjecie bo z tego trybu jest najłatwiej :) ustawia sie jakas przyslone np. F3.5 albo F8 i reszte robi aparat, my tylko musimy obserwowac jaki aparat ustawia czas tylko po to zeby nie dobrac za dlugiego czasu aby nie poruszyc zdjecia. Tryb A takze daje kontrole nad glebia ostrosci, wyjdz na spacer z psem na pola i zrob zdjecie takie, aby na zdjeciu byl ostry i wyrazny pies 1 metr przed Toba i rownoczesnie drzewa gdzies okolo 1 kilometra dalej ;) a jak to zrobic? przeczytaj poradnik ktory podal Ci mamut54
aha zdjecie ktore wkleiles sa poprawne bo nieporuszone, lecz to co przedstawiaja woła o pomstę do nieba :)
Dlaczego twierdzisz że zdjęcia są bez sensu i jakie zdjęcia mają sens. Co do zdjęć to według Ciebie w jakim trybie powiłem te dwa zdjęcia robić.
Dlaczego twierdzisz że zdjęcia są bez sensu i jakie zdjęcia mają sens. Co do zdjęć to według Ciebie w jakim trybie powiłem te dwa zdjęcia robić.
A no są bez sensu - jaka to różnica, czy to w trybie A, S, P czy M ??
To jaki tryb się używa zależy od własnego widzimisie i własnej wygody... To jakiej przesłony się użyje - zależy od tego co i jak chce się na zdjęciu pokazać...
A Ty uważasz zapewne, że te tryby robią różne zdjęcia.
Poza tym wrzucasz tu pierwsze lepsze pstryki i oczekujesz oceny... tylko nikt nie wie oceny czego...
Wszystkie te zdjęcia wg. mnie nadają się do kosza i niczego więcej, bo nic sobą nie prezentują. A jak nadal nie wiesz jak działa aparat, to może czas wziąć do jednej ręki instrukcję, albo książkę prawiącą o zasadach dopierania parametrów ekspozycji, a w drugą aparat i się uczyć.
Jak uznasz, że już bardzo dobrze zrozumiałeś co jest w napisane w tej lekturze, to zacznij robić zdjęcia czegoś, kogoś, w jakimś konkretnym celu... a nie po to aby coś tam pstryknąć.
A jak uznasz, że te tryby PSAM są zbyt skomplikowane, to przełącz na zielony i po kłopocie.
w sumie masz racje, kazde zdjecie ma jakis sens. Nawet te. Jedyne co potrzebujesz to zrozumiec zaleznosc pomiedzy przyslona a czasem otwarcia migawki, potem pozostaje tylko swiadomie robic zdjecia (tak w skrócie) ;)
Krzychumag
07-01-2014, 20:30
A no są bez sensu - jaka to różnica, czy to w trybie A, S, P czy M ??
To jaki tryb się używa zależy od własnego widzimisie i własnej wygody... To jakiej przesłony się użyje - zależy od tego co i jak chce się na zdjęciu pokazać...
A Ty uważasz zapewne, że te tryby robią różne zdjęcia.
Poza tym wrzucasz tu pierwsze lepsze pstryki i oczekujesz oceny... tylko nikt nie wie oceny czego...
Wszystkie te zdjęcia wg. mnie nadają się do kosza i niczego więcej, bo nic sobą nie prezentują. A jak nadal nie wiesz jak działa aparat, to może czas wziąć do jednej ręki instrukcję, albo książkę prawiącą o zasadach dopierania parametrów ekspozycji, a w drugą aparat i się uczyć.
Jak uznasz, że już bardzo dobrze zrozumiałeś co jest w napisane w tej lekturze, to zacznij robić zdjęcia czegoś, kogoś, w jakimś konkretnym celu... a nie po to aby coś tam pstryknąć.
A jak uznasz, że te tryby PSAM są zbyt skomplikowane, to przełącz na zielony i po kłopocie.
A na jakiej podstawie tak twierdzisz że się nadają do kosza, tak możesz pisać o każdym zdjęciu które jest na tym forum nie uważasz.
Przyjrzyj się kompozycji tych kadrów. Chciałbyś oglądać takie zdjęcia na jakiejś wystawie czy w wydawnictwie? Czy chociaż przedstawiają one jakąś uchwyconą, niecodzienną sytuację? Czy mają one, choćby dla ciebie, wartość pamiątkową?
A powiedz mi co jest tematem tych zdjęć i co chciałeś na nich przedstawić?
Przepraszam bardzo już zmieniam. Pierwsze zdjęcie http://img703.imageshack.us/img703/6323/yf4c.jpg oraz drugie zdjęcie http://img6.imageshack.us/img6/8996/b6m9.jpg.
Osioł: Uuu… Widziałeś tę ruderę? Kto by chciał mieszkać w czymś TAKIM?
Shrek: Wiesz, tak konkretnie to ja.
Osioł: O! Tu jest pięknie! Cudownie wręcz! Ty wiesz, że masz talent? Taki efekt przy tak skromnym budżecie… Podoba mi się ten głaz. To naprawdę ładny głaz.
Tekst niczym z fotka.pl:
Podoba mi się ten konar. To naprawdę ładny konar.
Kolejne dwa zdjęcia w trybie A. Proszę o opinie i o ocenę tych zdjęć.
http://img837.imageshack.us/img837/718/zsp2.jpg
http://img21.imageshack.us/img21/7891/35e6.jpg
Tych nawet nie chce się komentować. Pierwszy kadr co miał przedstawić? Gdzie stoi mniej więcej lew? Czy może jest jakaś ukryta gra świateł?
Druga fotka - przedstawia rozmazaną - przez najprawdopodobniej źle dobrany czas - kaczkę bez dzioba.
A na jakiej podstawie tak twierdzisz że się nadają do kosza, tak możesz pisać o każdym zdjęciu które jest na tym forum nie uważasz.
ponieważ
[...]nic sobą nie prezentują[...]
Przepraszam, że wyszło może tak trochę ostro, ale pierw poucz się troszkę, popracuj nad swoim warsztatem. Poczytaj porady, tutoriale. Zobacz na początek choćby http://www.szerokikadr.pl
Moim zdaniem są to błędy "wieku niemowlęcego" i nie obrażam w tej chwili autora zdjęć. Każdy z nas kiedyś uczył się kadrować i dobierać ustawienia puszki. Wszystko przychodzi z wiekiem/i przebiegam lustra :)
MstrG MZ ma racje. Te zdjęcia nic sobą nie reprezentują. Pamiętam moje początki gdy już byłem pewien, że wiem wszystko. Pokazałem swoje zdjęcia (oczywiście dumny z siebie) zaprzyjaźnionemu fotografowi. On je przejrzał, a po chwili poprosił mnie o komentarz do fotek. Wytłumaczyłem mu wszystko. Później wyciągnął jakiś swój album - tej chwili wiem, że to było jego port folio i kazał obejrzeć. Przejrzałem foty. Zapytał się czy mam jakieś pytania do zdjęć? Mówię, że nie... są genialne. I o to właśnie chodzi w fotografii. Zdjęcia ma być tak wykadrowane i "złapane" w takim momencie że jego komentarz czy wyjaśnienie jest zbędę. Bo każdy wie o co chodzi.
Wykonując zdjęcia przyświeca mi jego dewiza... nie kiedy proste to nie jest :)
nikoniarz
07-01-2014, 23:40
Mnie się wydaje, że na amatorskim/początkującym poziomie łatwiej jest ogarnąć temat zdjęć od strony ustawień aparatu aniżeli poprawności samego kadru. Przynajmniej ja tak mam. Tryby ogarniam, ale pomysłu na kadr nigdy nie mam...
shelby89
08-01-2014, 01:27
Nie jest proste, a od czegoś trzeba zacząć. Choć to wszystko o co kolega pyta można wyczytać tu i tam.
Krzychumag
08-01-2014, 11:31
Tak dużo piszecie, a może ktoś zaprezentuje swoje zdjęcia które coś reprezentują.
Tak dużo piszecie,
Niestety, koledzy mają rację. Może jak kilka osób daje Ci do zrozumienia to samo, to warto się nad tym zastanowić?
a może ktoś zaprezentuje swoje zdjęcia które coś reprezentują.
http://forum.nikoniarze.pl/forumdisplay.php?f=3
Tak dużo piszecie, a może ktoś zaprezentuje swoje zdjęcia które coś reprezentują.
Czy dopisałeś już "PHOTOGRAPHY" na facebooku? ;) Jeszcze się obraź.
Zajrzyj w dział Zdjęcia/video - kategorie tematyczne (http://forum.nikoniarze.pl/forumdisplay.php?f=3), poszukaj inspiracji, poczytaj też szerokikadr jak polecałem Ci wcześniej. Polecam też literaturę, a jakie tytuły warto wziąć pod uwagę podpowie Ci temat książki (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=21778)
Krzychumag, zastanów się po co robisz te zdjęcia, czy ćwiczysz technikę i chcesz pokazać, że masz głębię ostrości na zdjęciu? Takich zdjęć ma każdy pełno, szczególnie świeżo upieczony posiadacz lustrzanki i trudno to nawet oceniać. Ja robię zdjęcia dla siebie i choć wiem, że kompozycji tam często nie ma za grosz, to niektóre lubię, mam odbitki 20x30 i sobie czasem przeglądam i więcej mi do szczęścia nie trzeba. Jeśli chcesz coś poddać ocenie, posłuchaj dobrych rad powyżej i poczytaj. Konary, kaczki, kwiatki są fajne na FB i wielu zachwycą, a tu można wymagać trochę więcej niż seria 'Mój nowy aparat i okolica'. Jak już uznasz jakieś zdjęcie za naprawdę ciekawe pokaż innym, wtedy pewnie usłyszysz co można poprawić czy co można zrobić lepiej ... ot takie moje zdanie.
Krzychumag
08-01-2014, 12:38
Czy dopisałeś już "PHOTOGRAPHY" na facebooku? ;) Jeszcze się obraź.
O co tutaj chodzi - nie bardzo rozumiem - możesz napisać jaśniej.
O co tutaj chodzi - nie bardzo rozumiem - możesz napisać jaśniej.
Biała czcionka jest najjaśniejsza ;) To był żart, ale jak widać nie do każdego trafił.
Przemek-83
08-01-2014, 13:03
Kolejny temat zasługujący na kosz
Krzychumag
08-01-2014, 14:19
Czy dopisałeś już "PHOTOGRAPHY" na facebooku? ;) Jeszcze się obraź.
Zajrzyj w dział Zdjęcia/video - kategorie tematyczne (http://forum.nikoniarze.pl/forumdisplay.php?f=3), poszukaj inspiracji, poczytaj też szerokikadr jak polecałem Ci wcześniej. Polecam też literaturę, a jakie tytuły warto wziąć pod uwagę podpowie Ci temat książki (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=21778)
Myślę że zrozumiałem Twój tok myślenia.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.