PDA

Zobacz pełną wersję : Tryb A i S.



Krzychumag
04-01-2014, 16:27
Mam taką prośbę i pytanie dotyczące trybu A i S. Proszę napisać jak ten tryb zrozumieć, oraz jak poprawnie wykonywać zdjęcia w tych trybach. Czy jest możliwość poćwiczenia trybu A i S w domu (niestety nie mogę wychodzić na świeże powietrze z powodu choroby). Jak najlepiej i jak najprościej poćwiczyć te tryby w domu - za wszelkie cenne rady dziękuje z góry. Mam obiektyw AF-S DX Zoom-Nikkor 18-105 mm ED VR.

mamut54
04-01-2014, 16:37
Chociażby tu - http://www.optyczne.pl/15.1-poradnik-Wykorzystanie_tryb%C3%B3w_tematycznych_w_lustrzanc e_Fotoszko%C5%82a_Sony:_Lekcja_1.html

zgera
04-01-2014, 16:39
A - priorytet przysłony, wybierasz żądaną przysłonę, aparat dobiera czas.
S - priorytet czasu, wybierasz czas naświetlania, aparat dobiera przysłonę.
Do czego potrzebne są te tryby lepiej nie pytaj, to są podstawy fotografii.

iaan
04-01-2014, 17:45
na poćwiczenie w domu będzie jak znalazł ;)

http://camerasim.com/camera-simulator/
http://camerasim.com/slr-camera-explained/

Przemek-83
04-01-2014, 18:13
Ćwiczenie poszczególnych trybów nie ma nic wspólnego z miejscem w którym obecnie przebywasz
Wybacz ale siedząc nawet w WC można to rozpracować.
Warto przed zadaniem takich pytań zapoznać się z obsługą aparatów nawet nie koniecznie modelu który posiadasz bo zasady funkcjonowania są takie same nawet w kompaktach są tryby P A S M .
Bardzo przydatne są też lekcje fotografii na youtube ...jest ich sporo więc podczas choroby jak znalazł

Andi74
04-01-2014, 18:26
tryb S najlepiej poswiczysz na kranie w kuchni jak bedzie leciala woda

albo bedzie jak zamrozona albo jak warkocz cienkich bialych nitek

tryb A obecnie najlepiej na choince z bombka

np przyslona 2.8 ostra bombka a 11 cala choinka

kjeld
04-01-2014, 18:47
No i narobiłeś. Kolega rozbierze obiektyw, żeby znaleźć przysłonę 2.8 ;)

Andi74
04-01-2014, 19:06
no tak czyli u niego przy 18-105 zaczniemy od np 4 wedrujac dalej do np 11


pamietam jak na urlopie cwiczylem wszystkie tryby na fontanie w basenie (na urlopie czlowiek ma duzo czasu )

Krzychumag
04-01-2014, 20:42
Dziękuje wszystkim za wszelkie rady i porady. Prośba i pytanie do iaan czy można ten program gdzieś zdobyć.

iaan
04-01-2014, 22:22
Jak najbardziej. CameraSim możesz zakupić na urządzenia z iOSem oraz Androidem, a także na Windowsa oraz Maca.
Tylko czy jest sens za to płacić? Program będzie dokładnie taki sam.

Krzychumag
04-01-2014, 22:33
Jak najbardziej. CameraSim możesz zakupić na urządzenia z iOSem oraz Androidem, a także na Windowsa oraz Maca.
Tylko czy jest sens za to płacić? Program będzie dokładnie taki sam.

Dziękuje za odpowiedź iaan, masz rację. Co do wykonywania zdjęć w trybie A to bardzo trudno takie zdjęcie wykonać w domu przy sztucznym oświetleniu.Jeszcze raz dziękuje.

iaan
04-01-2014, 22:47
Dlaczego trudno? Tryb preselekcji przysłony jest dla nowicjusza łatwiejszy od trybu preselekcji czasu, nie porównując już z manualnym. Prosty przykład: nieduży pokój z jedną żarówka świecącą z lampy na suficie. Ustawiłem największą możliwą przysłonę - f3.5 oraz ISO 1600 a aparat dobrał mi czas 1/60 sekundy. :)

Przemek80
04-01-2014, 23:25
Zasada jest bardzo prosta. Jest ruch używasz preselekcji czasu, nie ma ruchu używasz preselekcji przysłony.

Krzychumag
05-01-2014, 13:49
Mam jeszcze takie pytanie. Jaki obiektyw kupić aby wychodziły takie zdjęcie w trybie A.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img208.imageshack.us/img208/5998/7s3d.png)

AndBed
05-01-2014, 13:54
To nie tyle obiektyw co technika robienia zdjęć. Taki efekt osiąga się otwierając przysłonę na maxa tzw. pełna dziura.

Przemek80
05-01-2014, 14:49
Niekoniecznie musi być pełna dziura. Jak dłuższa ogniskowa to przymknięta przysłona też da Ci taką głębie ostrości. Tutaj zapewne użyta została długa ogniskowa żeby ptaka nie spłoszyć.

edit: poszperałem w internecie i akurat to zdjęcie zostało wykonane obiektywem o ogniskowej 200 mm i przysłoną 5,6.

seba84_2005
05-01-2014, 16:36
Poza tym obiekt fotografowany musi być dość daleko od tła, np jeśli za ptakiem byłaby ściana w dość bliskiej odległości juz taki efekt by nie wyszedł.
tak samo kręcąc wiedo da się osiągnąć dof:
mój filmik + to co w podpisie.
https://www.youtube.com/watch?v=TXIWVH1skvs&feature=youtube_gdata_player

Andi74
05-01-2014, 16:39
chyba przydalby sie jakis nikkor 55-300 lub 70-300

z tym ze ten 70-300 VR daje ostry obraz juz od pelnej dziury czyli ostry ptak a tlo rozmyte

Przemek80
05-01-2014, 18:04
Poza tym obiekt fotografowany musi być dość daleko od tła, np jeśli za ptakiem byłaby ściana w dość bliskiej odległości juz taki efekt by nie wyszedł.
tak samo kręcąc wiedo da się osiągnąć dof:
mój filmik + to co w podpisie.
https://www.youtube.com/watch?v=TXIWVH1skvs&feature=youtube_gdata_player

Dlaczego by miało się nie dać w wideo osiągnąć głębi ostrości? Dlatego przecież kręcenie lustrzankami jest takie popularne. Po za tym w filmiku nie pokazałeś zakresu głębi a jedynie jej punkt początkowy.

Krzychumag
05-01-2014, 20:16
Dziś wstałem z łóżka i wyszedłem trochę na świeże powietrze. Zrobiłem kilka zdjęć i proszę o ocenę i opinię tych zdjęć. Niestety popełniłem błąd ustawiając autofokus na AF-C, nie korzystałem ze statywu. Zdjęcia dostępne na stronie : http://pl.rghost.net/51426501

Przemek80
05-01-2014, 21:02
Zdjęcia wstawiaj bezpośrednio w poście poprzez jakąś stronę hostingującą obrazki. Nikomu nie chce się ściągać z jakiś serwerów.

Krzychumag
05-01-2014, 21:53
Serdecznie przepraszam trudno gdzie je wgrać na jakąś stronę hostingującą z powodu wielkości zdjęć. Ale udało mi się taką stroną znaleźć w internecie, zdjęcie pierwsze


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/01/r2sth1-1.jpg
źródło (http://i42.tinypic.com/r2sth1.jpg)

oraz drugie zdjęcie


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/01/igb56u-2.jpg
źródło (http://i41.tinypic.com/igb56u.jpg).

Przemek80
05-01-2014, 21:54
Poczytaj najpierw to:
http://forum.nikoniarze.pl/faq.php

Robson_zg
06-01-2014, 14:21
Zmień wielkość zdjęć do regulaminowych

Andrzej1974
06-01-2014, 17:00
Zdjęcia wstawiaj bezpośrednio w poście poprzez jakąś stronę hostingującą obrazki. Nikomu nie chce się ściągać z jakiś serwerów.

Święte słowa...

Krzychumag
06-01-2014, 18:14
Przepraszam bardzo już zmieniam. Pierwsze zdjęcie http://img703.imageshack.us/img703/6323/yf4c.jpg oraz drugie zdjęcie http://img6.imageshack.us/img6/8996/b6m9.jpg.

Krzychumag
07-01-2014, 11:30
Kolejne dwa zdjęcia w trybie A. Proszę o opinie i o ocenę tych zdjęć.

http://img837.imageshack.us/img837/718/zsp2.jpg

http://img21.imageshack.us/img21/7891/35e6.jpg

lortek
07-01-2014, 18:22
te zdjecia sa bezsensu

:D

nie uraź sie, tryb A używamy by prawidlowo naswietlic zdjecie bo z tego trybu jest najłatwiej :) ustawia sie jakas przyslone np. F3.5 albo F8 i reszte robi aparat, my tylko musimy obserwowac jaki aparat ustawia czas tylko po to zeby nie dobrac za dlugiego czasu aby nie poruszyc zdjecia. Tryb A takze daje kontrole nad glebia ostrosci, wyjdz na spacer z psem na pola i zrob zdjecie takie, aby na zdjeciu byl ostry i wyrazny pies 1 metr przed Toba i rownoczesnie drzewa gdzies okolo 1 kilometra dalej ;) a jak to zrobic? przeczytaj poradnik ktory podal Ci mamut54
aha zdjecie ktore wkleiles sa poprawne bo nieporuszone, lecz to co przedstawiaja woła o pomstę do nieba :)

Krzychumag
07-01-2014, 19:20
te zdjecia sa bezsensu

:D

nie uraź sie, tryb A używamy by prawidlowo naswietlic zdjecie bo z tego trybu jest najłatwiej :) ustawia sie jakas przyslone np. F3.5 albo F8 i reszte robi aparat, my tylko musimy obserwowac jaki aparat ustawia czas tylko po to zeby nie dobrac za dlugiego czasu aby nie poruszyc zdjecia. Tryb A takze daje kontrole nad glebia ostrosci, wyjdz na spacer z psem na pola i zrob zdjecie takie, aby na zdjeciu byl ostry i wyrazny pies 1 metr przed Toba i rownoczesnie drzewa gdzies okolo 1 kilometra dalej ;) a jak to zrobic? przeczytaj poradnik ktory podal Ci mamut54
aha zdjecie ktore wkleiles sa poprawne bo nieporuszone, lecz to co przedstawiaja woła o pomstę do nieba :)

Dlaczego twierdzisz że zdjęcia są bez sensu i jakie zdjęcia mają sens. Co do zdjęć to według Ciebie w jakim trybie powiłem te dwa zdjęcia robić.

GonzoG
07-01-2014, 20:09
Dlaczego twierdzisz że zdjęcia są bez sensu i jakie zdjęcia mają sens. Co do zdjęć to według Ciebie w jakim trybie powiłem te dwa zdjęcia robić.

A no są bez sensu - jaka to różnica, czy to w trybie A, S, P czy M ??

To jaki tryb się używa zależy od własnego widzimisie i własnej wygody... To jakiej przesłony się użyje - zależy od tego co i jak chce się na zdjęciu pokazać...

A Ty uważasz zapewne, że te tryby robią różne zdjęcia.

Poza tym wrzucasz tu pierwsze lepsze pstryki i oczekujesz oceny... tylko nikt nie wie oceny czego...

Wszystkie te zdjęcia wg. mnie nadają się do kosza i niczego więcej, bo nic sobą nie prezentują. A jak nadal nie wiesz jak działa aparat, to może czas wziąć do jednej ręki instrukcję, albo książkę prawiącą o zasadach dopierania parametrów ekspozycji, a w drugą aparat i się uczyć.

Jak uznasz, że już bardzo dobrze zrozumiałeś co jest w napisane w tej lekturze, to zacznij robić zdjęcia czegoś, kogoś, w jakimś konkretnym celu... a nie po to aby coś tam pstryknąć.

A jak uznasz, że te tryby PSAM są zbyt skomplikowane, to przełącz na zielony i po kłopocie.

lortek
07-01-2014, 20:11
w sumie masz racje, kazde zdjecie ma jakis sens. Nawet te. Jedyne co potrzebujesz to zrozumiec zaleznosc pomiedzy przyslona a czasem otwarcia migawki, potem pozostaje tylko swiadomie robic zdjecia (tak w skrócie) ;)

Krzychumag
07-01-2014, 20:30
A no są bez sensu - jaka to różnica, czy to w trybie A, S, P czy M ??

To jaki tryb się używa zależy od własnego widzimisie i własnej wygody... To jakiej przesłony się użyje - zależy od tego co i jak chce się na zdjęciu pokazać...

A Ty uważasz zapewne, że te tryby robią różne zdjęcia.

Poza tym wrzucasz tu pierwsze lepsze pstryki i oczekujesz oceny... tylko nikt nie wie oceny czego...

Wszystkie te zdjęcia wg. mnie nadają się do kosza i niczego więcej, bo nic sobą nie prezentują. A jak nadal nie wiesz jak działa aparat, to może czas wziąć do jednej ręki instrukcję, albo książkę prawiącą o zasadach dopierania parametrów ekspozycji, a w drugą aparat i się uczyć.

Jak uznasz, że już bardzo dobrze zrozumiałeś co jest w napisane w tej lekturze, to zacznij robić zdjęcia czegoś, kogoś, w jakimś konkretnym celu... a nie po to aby coś tam pstryknąć.

A jak uznasz, że te tryby PSAM są zbyt skomplikowane, to przełącz na zielony i po kłopocie.

A na jakiej podstawie tak twierdzisz że się nadają do kosza, tak możesz pisać o każdym zdjęciu które jest na tym forum nie uważasz.

kjeld
07-01-2014, 20:36
Przyjrzyj się kompozycji tych kadrów. Chciałbyś oglądać takie zdjęcia na jakiejś wystawie czy w wydawnictwie? Czy chociaż przedstawiają one jakąś uchwyconą, niecodzienną sytuację? Czy mają one, choćby dla ciebie, wartość pamiątkową?

Jura10
07-01-2014, 20:37
A powiedz mi co jest tematem tych zdjęć i co chciałeś na nich przedstawić?

MstrG
07-01-2014, 20:39
Przepraszam bardzo już zmieniam. Pierwsze zdjęcie http://img703.imageshack.us/img703/6323/yf4c.jpg oraz drugie zdjęcie http://img6.imageshack.us/img6/8996/b6m9.jpg.



Osioł: Uuu… Widziałeś tę ruderę? Kto by chciał mieszkać w czymś TAKIM?
Shrek: Wiesz, tak konkretnie to ja.
Osioł: O! Tu jest pięknie! Cudownie wręcz! Ty wiesz, że masz talent? Taki efekt przy tak skromnym budżecie… Podoba mi się ten głaz. To naprawdę ładny głaz.

Tekst niczym z fotka.pl:
Podoba mi się ten konar. To naprawdę ładny konar.


Kolejne dwa zdjęcia w trybie A. Proszę o opinie i o ocenę tych zdjęć.

http://img837.imageshack.us/img837/718/zsp2.jpg

http://img21.imageshack.us/img21/7891/35e6.jpg

Tych nawet nie chce się komentować. Pierwszy kadr co miał przedstawić? Gdzie stoi mniej więcej lew? Czy może jest jakaś ukryta gra świateł?
Druga fotka - przedstawia rozmazaną - przez najprawdopodobniej źle dobrany czas - kaczkę bez dzioba.



A na jakiej podstawie tak twierdzisz że się nadają do kosza, tak możesz pisać o każdym zdjęciu które jest na tym forum nie uważasz.

ponieważ


[...]nic sobą nie prezentują[...]

Przepraszam, że wyszło może tak trochę ostro, ale pierw poucz się troszkę, popracuj nad swoim warsztatem. Poczytaj porady, tutoriale. Zobacz na początek choćby http://www.szerokikadr.pl

AndBed
07-01-2014, 23:15
Moim zdaniem są to błędy "wieku niemowlęcego" i nie obrażam w tej chwili autora zdjęć. Każdy z nas kiedyś uczył się kadrować i dobierać ustawienia puszki. Wszystko przychodzi z wiekiem/i przebiegam lustra :)

MstrG MZ ma racje. Te zdjęcia nic sobą nie reprezentują. Pamiętam moje początki gdy już byłem pewien, że wiem wszystko. Pokazałem swoje zdjęcia (oczywiście dumny z siebie) zaprzyjaźnionemu fotografowi. On je przejrzał, a po chwili poprosił mnie o komentarz do fotek. Wytłumaczyłem mu wszystko. Później wyciągnął jakiś swój album - tej chwili wiem, że to było jego port folio i kazał obejrzeć. Przejrzałem foty. Zapytał się czy mam jakieś pytania do zdjęć? Mówię, że nie... są genialne. I o to właśnie chodzi w fotografii. Zdjęcia ma być tak wykadrowane i "złapane" w takim momencie że jego komentarz czy wyjaśnienie jest zbędę. Bo każdy wie o co chodzi.

Wykonując zdjęcia przyświeca mi jego dewiza... nie kiedy proste to nie jest :)

nikoniarz
07-01-2014, 23:40
Mnie się wydaje, że na amatorskim/początkującym poziomie łatwiej jest ogarnąć temat zdjęć od strony ustawień aparatu aniżeli poprawności samego kadru. Przynajmniej ja tak mam. Tryby ogarniam, ale pomysłu na kadr nigdy nie mam...

shelby89
08-01-2014, 01:27
Nie jest proste, a od czegoś trzeba zacząć. Choć to wszystko o co kolega pyta można wyczytać tu i tam.

Krzychumag
08-01-2014, 11:31
Tak dużo piszecie, a może ktoś zaprezentuje swoje zdjęcia które coś reprezentują.

ecml
08-01-2014, 11:42
Tak dużo piszecie,
Niestety, koledzy mają rację. Może jak kilka osób daje Ci do zrozumienia to samo, to warto się nad tym zastanowić?



a może ktoś zaprezentuje swoje zdjęcia które coś reprezentują.
http://forum.nikoniarze.pl/forumdisplay.php?f=3

MstrG
08-01-2014, 11:43
Tak dużo piszecie, a może ktoś zaprezentuje swoje zdjęcia które coś reprezentują.

Czy dopisałeś już "PHOTOGRAPHY" na facebooku? ;) Jeszcze się obraź.
Zajrzyj w dział Zdjęcia/video - kategorie tematyczne (http://forum.nikoniarze.pl/forumdisplay.php?f=3), poszukaj inspiracji, poczytaj też szerokikadr jak polecałem Ci wcześniej. Polecam też literaturę, a jakie tytuły warto wziąć pod uwagę podpowie Ci temat książki (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=21778)

Shanto
08-01-2014, 12:37
Krzychumag, zastanów się po co robisz te zdjęcia, czy ćwiczysz technikę i chcesz pokazać, że masz głębię ostrości na zdjęciu? Takich zdjęć ma każdy pełno, szczególnie świeżo upieczony posiadacz lustrzanki i trudno to nawet oceniać. Ja robię zdjęcia dla siebie i choć wiem, że kompozycji tam często nie ma za grosz, to niektóre lubię, mam odbitki 20x30 i sobie czasem przeglądam i więcej mi do szczęścia nie trzeba. Jeśli chcesz coś poddać ocenie, posłuchaj dobrych rad powyżej i poczytaj. Konary, kaczki, kwiatki są fajne na FB i wielu zachwycą, a tu można wymagać trochę więcej niż seria 'Mój nowy aparat i okolica'. Jak już uznasz jakieś zdjęcie za naprawdę ciekawe pokaż innym, wtedy pewnie usłyszysz co można poprawić czy co można zrobić lepiej ... ot takie moje zdanie.

Krzychumag
08-01-2014, 12:38
Czy dopisałeś już "PHOTOGRAPHY" na facebooku? ;) Jeszcze się obraź.
O co tutaj chodzi - nie bardzo rozumiem - możesz napisać jaśniej.

MstrG
08-01-2014, 12:47
O co tutaj chodzi - nie bardzo rozumiem - możesz napisać jaśniej.

Biała czcionka jest najjaśniejsza ;) To był żart, ale jak widać nie do każdego trafił.

Przemek-83
08-01-2014, 13:03
Kolejny temat zasługujący na kosz

Krzychumag
08-01-2014, 14:19
Czy dopisałeś już "PHOTOGRAPHY" na facebooku? ;) Jeszcze się obraź.
Zajrzyj w dział Zdjęcia/video - kategorie tematyczne (http://forum.nikoniarze.pl/forumdisplay.php?f=3), poszukaj inspiracji, poczytaj też szerokikadr jak polecałem Ci wcześniej. Polecam też literaturę, a jakie tytuły warto wziąć pod uwagę podpowie Ci temat książki (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=21778)

Myślę że zrozumiałem Twój tok myślenia.