PDA

Zobacz pełną wersję : Daltonizm a fotografia



zolton
04-01-2014, 00:10
Witajcie
Doczytałem się czegoś takiego dzisiaj w sieci:
http://www.kilianschoenberger.de/
Koleś podobno jest daltonistą. Jak myślicie, jest możliwe aby uzyskać takie cuda mając taką chorobę?

RobertMiernik
04-01-2014, 00:12
Gość jest daltonistą, to znaczy, że nie widzi niektórych kolorów a nie kompozycji i ciekawych kadrów ;>

Po przeglądnięciu paru zdjęć mam wrażenie, że patrzy głównie na kompozycję właśnie...

pawulon
04-01-2014, 00:21
Ja też jestem daltonistą. :>

<| MICHAŁ |>
04-01-2014, 00:31
zdjęcia świetne i przy okazji nie sa monotonne
ta strona to pozycja obowiazkowa dla paru kolegow, ktorzy do znudzenia od lat katuja nemal te same kadry z tych samych miejscówek.
trzeba tylko umiec widziec...

zolton
04-01-2014, 00:35
Się zastanawiam od kilku lat jak to daltoniści widzą. Czy są to normalne kolorki (tylko nie potrafią ich nazwać) czy też odcienie szarości.

<| MICHAŁ |>
04-01-2014, 00:49
nic prostszego
http://www.youtube.com/watch?v=JKjhVKKQulU
http://www.wykop.pl/ramka/1247241/zobacz-swiat-oczyma-daltonisty/

miron19j
04-01-2014, 01:02
mam kolegę daltonistę. Widzi kolory, tylko nie rozróżnia odcieni. Dla niego czerwony-różowy, żółty-pomarańczowy to są takie same kolory.

zolton
04-01-2014, 01:04
Aaa...to takie rzeczy. Już wiem ocb. Myślałem, że widzą w skalach szarości. Czyli zdjęcia normalnie się robi :)

RobertMiernik
04-01-2014, 01:24
No może 'prawie' normalnie, mam znajomego, który do garniaka sobie kiedyś kupił taką różową koszulę, że aż oczy łzawiły od patrzenia - dla niego była 'biała' ;)

Ogólnie dość często chodził w różu...

!AGresT
04-01-2014, 11:51
Kumpel daltonista od lat pracuje w dużym wydawnictwie jako DTPowiec/grafik. Na szczęście kolory w komputerach mają numery.

zolton
05-01-2014, 22:17
Hehe :D
Kto tu na JM wrzucił powyższy filmik? :D

Sam miałem wrzucać ale myślałem, że ti już było :P
http://joemonster.org/filmy/58172/Jak_widzi_daltonista_#commentsStart

emet_b
05-01-2014, 23:29
ja się dowiedziałem 3 lata temu od okulisty, że jestem daltonistą.
Wcześniej podejrzewałem, bo w szkole testy z kolorowymi kółkami nie wychodziły mi u piguły. Dodatkowo, żona i osoby postronne widziały na moich zdjęciach kolory o jakich ja nie miałem pojęcia.

Mam problem z lekką czerwienią/różem.

Mamrot
06-01-2014, 01:40
Niejaki Włodzimierz Puchalski, znany filmowiec dokumentalista przyrodniczy, miał ślepotę barw.
Miał prawo jazdy, ale egzamin zdał znając kolejność barw w sygnalizatorach.
Robił też filmy barwne :-o


ja się dowiedziałem 3 lata temu od okulisty...
Mam problem z lekką czerwienią/różem.
Ale ty nie jesteś daltonistą, tylko masz niedowidzenie barw, czyli prawdopodobnie odmianę trichromatyzmu.
Potoczne rozumienie tego terminu jest niepoprawne.
Poprawnie daltonizm, jest to nierozpoznawanie barwy zielonej, mylenie jej z barwą czerwoną.
Czasem jak oglądam "wirażowane" prace z forum, to mam wrażenie,
że część kolegów ma tą dolegliwość i chce ten problem zakamuflować :twisted:

artuss811
06-01-2014, 02:46
Ja też mam tą przypadłość i sam się dziwię jak to jest, ale poznaje wszystkie odcienie kolorów osobno ale jak niektóre z nich łączy się w pary na przykład 3 kropki obok siebie w kolorach niebieski czerwony zielony to z pewnej odległości mam problem poprawnie je nazwać

Wysłane z mojego GT-I9070 przy użyciu Tapatalka

MARTINK
09-01-2014, 00:09
wracajac do zdjec uwazam ze kilka jest naprawde swietnych - bardzo fajnie sie oglada (np Norwegia zdjecie doliny z prawej i strumieni z lewej na gorze)

artuss811
11-01-2014, 06:29
No ale jest wywoływanie programach obróbka itp zdjęcie może mieć zafarb a taka osoba może nie zauważyć

Wysłane z mojego GT-I9070 przy użyciu Tapatalka

miron19j
11-01-2014, 11:43
zdjęcie może mieć zafarb a taka osoba może nie zauważyć

to wtedy jest zdjęcie ahtystyczne ;-)

artuss811
11-01-2014, 12:39
Pewnie tak

Wysłane z mojego GT-I9070 przy użyciu Tapatalka

emet_b
11-01-2014, 12:40
to wtedy jest zdjęcie ahtystyczne ;-)

Więc jestem ahtysta od urodzenia (geniusz) :shock::mrgreen:

miron19j
11-01-2014, 13:18
Więc jestem ahtysta od urodzenia (geniusz) :shock::mrgreen:

szacuneczek dla Szanownego pana.
:-D

emet_b
11-01-2014, 13:20
dziękuję.
Właśnie rozpisuje pierwsze warsztaty ukazujące znamiona mojego geniuszu (są jeszcze wolne miejsca-dla kolegów z forum zniżki) ;)

EOT

artuss811
11-01-2014, 13:47
dziękuję.
Właśnie rozpisuje pierwsze warsztaty ukazujące znamiona mojego geniuszu (są jeszcze wolne miejsca-dla kolegów z forum zniżki) ;)

EOT

To proszę mnie wpisać ;-)

Wysłane z mojego GT-I9070 przy użyciu Tapatalka