PDA

Zobacz pełną wersję : Kodak T-max 100



Piotreks
17-04-2007, 15:36
Dzisiaj mam dobry dzień na zadawanie pytań :)

Jakiś czas temu, nie tak dawno wywołałem sobie dwie rolki Kodaka T-Max 100. Zainwestowałem w drogi wywoływacz Kodak T-max - ot, chciałem zobaczyć jak wyjdzie. Kreciłem koreksem w mierzonych 20 stopniach ściśle według zaleceń producenta wypisanych na opakowaniu.
Właściwie jestem zadowolony, nie powiem, ładnie toto wyszło, ale...hm...trochę mało kontrastowo (przynajmniej w porównaniu np. z Ilfordem 125). Od razu dodam, że używam papierów Fomy i Tetenala do papieru.
Skąd wogóle mój post.
Otóż tak się naczytałem o kryształkach w Tmaxie i wogóle, że spodziewałem się gwiazd spadających z nieba, a tu zdjecia poprawne, owszem, ale wspomniany Ilford hm...no wypadł lepiej.
Czy ta klisza jest taka miękka, czy ja coś poknociłem?
Jak mówiłem, zdjęcia ładne, ale ciut mały kontrast.

pozdrawiam
Piotrek

slaw74
22-04-2007, 10:52
Ale po czym sie spodziewales tych "gwiazd"

Po krysztalkach.... krysztalki maj znaczny wplyw na ostrosc i ziarnistosc materialu.

Na komtrast ma przede wszystkim wplyw wywolywacz.

Ja Tmaxy wolalem w Rodinalu jak jeszcze byl latwiej dostepny. Ostatnio zas w Xtolu i wyszlo fajnie, jestem zadowolony bo ostrosc i ziarno OK.

Zreszta jesli ten kontrast jest tylko ciut za maly to sobie go podciagniesz papierem.

slaw74
22-04-2007, 10:56
PS.

Zreszta ja nie powiedzialbym o swoich Tmaxach ze sa jakies mocno kontrastowe. Sa OK. Kontrast moim zdaniem wlasciwy, nie za mocny.
Jednak nasze oceny moga byc nieobiektywne, kazdy z nas ma inne odczucia.
Moze wrzuc jakis skan chocby tak dla pogladu?

Piotreks
23-04-2007, 10:11
Żebym ja to skaner miał...Postaram się coś skombinować
Pewnie, ze jest to subiektwne, masz rację. A ziarno faktycznie ma toto malutkie.

slaw74
23-04-2007, 21:28
Wiesz cos jeszcze sprawdzilem.

Robilem kiedys na plazy agfe apx 100, tego tmaxa taz na plazy oczywiscie innego dnia....

Wolalem oba w xtolu.... i chyba rzeczywiscie kodak wyszedl mniej kontrastowo, mimo ze pogoda byla bardziej sloneczna.
Ziarno kodaczka pobilo apxa na glowe..... w zasadzie w tmaxie ziarna BRAK...
Ponizej zapodaje taki maly fragment tego tmaxa, powiekszenie 100% skanowane na plustku..... wolalbym na nikosiu ale brak teraz dostepu do niego.... mam jeszcze epsona ale uwazam ze jest gorszy od tego plustka! ups!


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/04/2ecceea3f6f5ebea-2.jpg
źródło (www.fotosik.pl)

slaw74
23-04-2007, 21:33
Widze ze jpg siadl troszke przy kompresji.... i zniknely exify, no ale to taki poglad tylko.
Widac chyba ze kontrast jest umiarkowany.

Piotreks
25-04-2007, 15:13
No, kuchnia, mam problem z tym skanerem. Mamy jakiś w biurze, ale guzik widać na skanie, taka dobra jakość. Natomiast może opiszę o co mi chodzi. Na T-maxie biel jest bardziej...niebieska(nie wiem jak to określić-nie znam fachowej terminologii), w porównaniu do np Ilforda 125, naturalnie porównuję ten sam papier i te same odczynniki. Dokładnie zresztą tak, jak u Ciebie we fragmencie, który wkleiłeś. Taka sama plastyka zdjęcia. Nie chodzi mi o to, ze jest to brzydkie, ależ skąd! Po prostu ta...plastyka T-Maxa sprawia wrażenie mniejszego kontrastu. Ale to może tylko wrażenie. Obejrzałem sobie wczoraj uważnie zdjęcia w formatach 18x24 i tutaj już ta szarość na bieli zanikała. Kurde, moze mi się po prostu inaczej wywołało :)
A może po prostu taka uroda tego negatywu, co - po zastanowieniu - mi nie przeszkadza.

slaw74
25-04-2007, 20:05
O kurcze!!!! Chyba nie kumam!!!!!!!!!!!

1. Czy to odbitka z laboratorium na kolorowym papierze???

2. Czy porownujesz odbitki na czarnobialym papierku, jakim???

3. Nastepne pytanie jesli to cz/b, czy wywolywales i utrwalales dokladnie w takiej samej chemi i takim samym czasie?

Odpisz na te pytania a postaram sie cos pomoc.

Piotreks
26-04-2007, 11:51
Nie no, pojęcie "niebieski" było hm...umowne :) Chodziło mi o nieco inną...plastykę zdjęcia. Sam się już w tym zaplątałem, bez piwa ani rusz :)
Zwykły papier Fomy, te same odczynniki, ten sam czas procesowania.
Dobra, wkleję to co mogę, ale ostrzegam lojalnie, dziadowski skan i jeszcze do tego w bitowej mapie. Nie mam w robocie żadnego oprogramowania ani dobrego skanera. Nic nie widać, ale zdjęcie z Tmaxa ma....no taki bardziej niebieski szary. Tego szarego w środku jest więcej i być moze dlatego wydaje mi się że jest mniej kontrastowe.
Popatrz na twarz dzieciaka, w Tmaxie jest bardziej szaroniebieska niż w ilfordzie. Wogóle, te szarości są różne na obu filmach. Jak juz mówiłem, nie przeszkadza mi to, ale różnicę jakoś widzę. Bo innych rzeczy na tych skanach zobaczyć się nie da :)

ILFORD iso 125

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i133.photobucket.com/albums/q57/piotr_sm/ilford.jpg)

T-Max iso 100

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://i133.photobucket.com/albums/q57/piotr_sm/tmax.jpg)

slaw74
26-04-2007, 20:09
Rozumiem ze porownujesz dwie odbitki wolane w tym samym czasie i w tej samej chemii, oraz naswietlane tym samym filtrem jesli to multigrade...

Moim zdaniem nie powinny sie roznic... jesli jednak tak jest... to dziwne.
Chyba trzeba bedzie to polubic lub zrobic druga odbitke.
A piwko by sie oczywiscie przydalo... pozdrawiam! ;)

Piotreks
27-04-2007, 08:57
Wiesz, jak robiłem troszkę większe (jak pisałem 18x24) to nie było aż takiej różnicy. Wołałem w tym samym czasie, w tej samej chemii, na papierze leniwcu - stałogradacyjnym. Niestety zwykle mam mniej czasu na zamykanie się w łazience niz bym chciał i wołam na stałym, żeby szybciej było.
Możliwe jest to, że te T-maxy jakoś minimalnie inaczej naświetlałem, nie wiem. Wydawało mi się, ze tak samo, ale wiesz, błędy moga być.
Najważniejsze jest to, ze mi to nie przeszkadza specjalnie, zastanawiałem się tylko czy czegoś nie poknociłem. W sumie amator jestem, więc mogę czegoś nie wiedzieć :)

Przyszło mi do głowy jeszcze jedno: Nie jestem pewien, czy nie skończył mi się w międzyczasie papier i otworzyłem drugie opakowanie. Papier niby ten sam ale z innego pudełka a to już róznie może być. Coś się komuś omsknęło przy pakowaniu, albo produkcjii i różnice wyjdą.

A propos czasu w łazience, kurde, żeby tak za dotknieciem czarodziejskiej różdżki powiększalnik sam się odkurzył, ustawił, odczynniki same się rozrobiły i wlały do już ustawionych kuwet i okno żeby się samo zasłoniło i zabezpieczyło - to ja bym robił 4 razy wiecej zdjęć. Wywoływanie to już pikuś. Tyle czasu zżera mi ustawienie tego wszystkiego że rany julek.

slaw74
27-04-2007, 09:29
skad ja to znam......

Czas, czas..... tak jak piszesz najgorsze to to wszystko rozkladac i zwijac, samo robienie fotek to juz przy tym pikus ;)

Taaak leniwiec ze mnie, mnie sie spodobal ostatnio wielogradacyjny FB Fomabrom Variant.
A Ty na czym robisz... na Fomaspeed? Mowisz ze na stalkach idzie Ci szybciej? Hmmm nie probowalem.

Co zas sie tyczy nowej paczki, byc moze sa drobne roznice miedzy nimi, ja sie jeszcze nie spotkalem ale i ja nie jestem jakims specem.... tak tylko se czasem "mocze zdjecia", jak powiedziala moja mala siostrzenica.

Piotreks
27-04-2007, 11:43
Na fomaspeed robię, żeby było szybciej. Suszarka leży na razie i odpoczywa. Pewnie, że brom jest ładniejszy, na Fomaspeed nie osiągnie się takiej ładnej bieli, no ale trudno. Zdjecia wywołuję tylko jak odwiedzam rodziców (300km ode mnie - ale często jeżdżę), bo u mnie w domu warunki nie pozwalają. A przy takich odwiedzinach czas niestety jest mocno wykorzystywany i musze się sprężać w ciemni, zeby zdażyć na piwo i inne takie ważne :)
A fomaspeed to wiesz, wywołujesz szybko, rzucasz na ręcznik i se schnie. Z suszareczką trochę więcej zabawy.
Marzę o tym, zeby sobie porobić po staremu, na papierach, ale na razie niestety to niemożliwe :(.
Kupuję Fomaspeed miękki, special i normalny, wołam negatywy i jakoś kombinuję czasem naświetlania i długością moczenia w wywoływaczu, żeby było dobrze.
Szczerze mówiąc na papierze Ilforda nie wywoływałem jeszcze nigdy, bo drogi dość, ale kiedyś sobie kupię i popróbuję, czy wart jest swojej ceny

slaw74
28-04-2007, 07:26
A ja mam sprzet w domu i wiadomo zajmuje lazienke... i wiadomo co sie z tym wiaze...

Wywoluje z kolei na multigradacyjnych, tez wydaje mi sie szybciej.
Staram sie jednak czas obrobki trzymac sztywno.
Fajnie wychodzi papier fomy ten co wspomnialem, wielogradacyjny a do tego karton.
Na Ilfordie dotychczas tylko wielogradacyjnym.
:) pozdrawiam!!!

bukowy dziad
29-04-2007, 20:57
dwie uwagi na szybko:):
1. niby jak negatyw ma wplynac na odcien (ta niebieskawosc) odbitki? jesli papiery sa z innyc paczek to jest bardzo prawopodobne, ze sie roznia(A w przypadku fomy to niemal pewne;))
2. wielogradacyjny xpress ilforda kosztuje niemal dokladnie tyle samo co fomaspeed (polecam www.avf.pl).

pozdr

Piotreks
30-04-2007, 09:15
Nie mam pojecia, jak negatyw może wpływać na tą niebieskawosc :) Pewnie nie ma jak, ale zgłupiałem po obejrzeniu odbitek i spytałem :)
Hm, wiec to chyba papier. Od jakiegoś czasu kupuję w AVF :), czasem na giełdzie, a czasem dostarczają mi papierki do Warszawy, ale jakoś Ilford zawsze kojarzył mi się z drożyzną i...chyba się zasugerowałem. Włażę na ich stronę :)

bukowy dziad
30-04-2007, 12:20
wszedlem sobie z ciekawosci: faktycznie ilfordy pdrozaly. paczka13x18/25 jest po ok. 16, a jak ostatnio kupowalem byla za niecale 13 (chyba bawet ciut mniej niz foma). ale 100sztuk jest niecalą dyszke od fomy drozsze - a imho jakosc i komfort pracy na multigrade jest nieporownywalny...

MzMarcin
02-05-2007, 19:10
Ilford strasznie podrożał... teraz ryza barytu 30x40 to coś koło 9 dyszek kosztuje... Ja tam porobiłem zapasy…

Maciej
06-05-2007, 13:58
Ilford strasznie podrożał... teraz ryza barytu 30x40 to coś koło 9 dyszek kosztuje... Ja tam porobiłem zapasy…
Ilford multigrade IV Fb 30x40/10 kosztuje 81 zł. Jest tańszy od fomy o 7,30 zł. :lol:

kamil
10-05-2007, 22:13
Panowie, przepraszam za off-topic, lecz mam krotkie pytanie.
Jaki (dobry) zestaw chemii polecacie do zabawy z papierem Multigrade IV RC? Gdzie w internecie warto to zamowic?

bukowy dziad
10-05-2007, 22:17
Panowie, przepraszam za off-topic, lecz mam krotkie pytanie.
Jaki (dobry) zestaw chemii polecacie do zabawy z papierem Multigrade IV RC? Gdzie w internecie warto to zamowic?

no najlepsze efekty powinno sie uzyskiwac z dedykowanym wywolywaczem multigrade ilforda (w plynie). jak w tym robilem to tonalnie wypadalo super (papier blysk), ale jednak czern wpadala w niebieski - a ja wole cieple bw - takie w strone barytowego kremiku. no w kazdym razie jest tez wersja tego wywolywacza "warm", ktora ponoc nawet z plastikami wplywa na ocieplenie odbitki - mysle, ze to mogloby byc super - tylko troche kosztuje (ale chyba ten zwykly multigrade tez podrozal i prawie albo calkiem z warmem sie zrownal).
zakupy oczywiscie w www.avf.pl
no a jak nie to to jak w14 dasz tez bedzie dobrze;)

kamil
10-05-2007, 22:21
zakupy oczywiscie w www.avf.pl (http://www.avf.pl)


Cos mi sie strona nie chce otworzyc...

Maciej
10-05-2007, 22:39
http://www.czarno-biale.pl/sklep/ ten sklep, jak dla mnie lepszy.

A co do papierów, to wolę barytowe.

bukowy dziad
10-05-2007, 22:54
Cos mi sie strona nie chce otworzyc...

heh - zawsze na odwrot napisze;) www.afv.pl

ku6i
11-05-2007, 00:56
Jeśli chodzi o sklepy to na pewno:
http://www.fotograf-sklep.pl najtaniej
http://czarno-biale.plnajwiększy wybór, tanio wychodzi chemia ich roboty, np. wywoływacze