PDA

Zobacz pełną wersję : CF czy SD ?



zimnosek
01-01-2014, 21:38
Witam, posiadam D800 mam zamiar nagrywać filmy w HD. Jaka karta lepiej będzie spisywała się do tej roli CF czy SD ? Widzę, że CFy są o troszkę droższe. Są jakieś różnice jeśli chodzi o CF i SD ?

_Ocean_
01-01-2014, 22:53
CF na chwilę obecną to absurdalny interfejs, którego rozmiar karty jest przeolbrzymi w stosunku do rzeczywistego rozmiaru portu.

Ja proponuję SD, z tym, że kup taki z możliwie największa prędkością zapisu (polecam 95MB/s)

Maciek N
01-01-2014, 22:56
jeśli weźmiesz 2 karty o takich samych parametrach to różnic brak. Do wideo karta powinna być przynajmniej średniej kasy szybkości i możliwie pojemna. Ważne jest gdzie kupujesz. Na pewno NIE na allegro czy w markecie. Mnóstwo podróbek. Czytałem gdzieś że nawet 50%. Ja kupuje u przedstawicieli lub w sklepach wideo o sprawdzonej marce. Mają drożej ale nie ryzykują. Aby pliki były uporządkowane to często stosuję oba rodzaje kart. Wideo nagrywam na SD (mam je pojemniejsze) a zdjęcia na CF.

Borat1979
01-01-2014, 23:06
Ja proponuję SD, z tym, że kup taki z możliwie największa prędkością zapisu (polecam 95MB/s)

Po co? Wideo nie wymaga jakichś wielkich prędkości zapisu.
Minuta wideo 1080p to 160 MB czyli niecałe 3 MB/s

W zupełności wystarczy SanDisk o prędkości 30 MB/s za połowę ceny karty 95MB/s
http://www.euro.com.pl/karty-pamieci/sandisk-extreme-hd-video-sdhc-class-10-32-gb.bhtml

Za te sam będą dwie karty zamiast jednej a wideo nagra się tak samo dobrze.

kostek-brasil
01-01-2014, 23:52
Najgorsze jest to, że podobno na rynku krąży masa podróbek, więc tak, jak wspominał Maciek, warto kupić nieco drożej, ale z pewniejszego źródła. Rodzaj (CF/SD) w zasadzie bez znaczenia, choć nieco lepsze opinie generalnie jednak zbierają SD.
Teoretycznie wystarczy już karta oznaczona jako class 4, ale proponuję jednak conajmniej class 6. Choć te najszybsze ( 95MB/s ) to już faktycznie zbytek - szkoda pieniążków. Zadbaj o to, żeby niecozekiwanie nie zabrakło Ci miejsca ( odp. pojemność karty lub kilka o mniejszej pojemności ). Weź też pod uwagę, że na jednym akumulatorku w terenie może być ciężko, bo filmowanie i ogólnie praca w LV zużywa sporo energii. ;)

_Ocean_
02-01-2014, 01:29
Koledzy niech pamiętają, że d800 służy też do robienia zdjęć, a przy jego rozmiarach plików jednak prędkość opróżniania bufora ma znaczenie.

Dlaczego polecam 95-tki? Bo są najbardziej wytrzymałe i mają testowane kości pamięci, w przeciwieństwie do pozostałych, gdzie załatwiane jest to zwykłym mikrokontrolerem, który po prostu ukrywa uszkodzenia karty.

rewddd
02-01-2014, 03:19
Koledzy niech pamiętają, że d800 służy też do robienia zdjęć, a przy jego rozmiarach plików jednak prędkość opróżniania bufora ma znaczenie.

Dlaczego polecam 95-tki? Bo są najbardziej wytrzymałe i mają testowane kości pamięci, w przeciwieństwie do pozostałych, gdzie załatwiane jest to zwykłym mikrokontrolerem, który po prostu ukrywa uszkodzenia karty.

Przy czym najlepszą korekcję błędów i najniższą awaryjność *teoretycznie* powinny mieć karty CF.

GonzoG
02-01-2014, 03:30
Przy czym najlepszą korekcję błędów i najniższą awaryjność *teoretycznie* powinny mieć karty CF.

Awaryjność kart CF, to mit. Transmisja równoległa, która jest w CF jest 1000x bardziej podatna na zakłócenia, błędy, itp, niż szeregowa będąca w pozostałych kartach.

fotoon
02-01-2014, 11:14
Nie pamiętam dokładnie o co chodziło, ale najprościej rzecz ujmując karty SD były pomyślane jako nośnik dla kompaktów (czyli zdjęcia + film) a karty CF pod zdjęcia, bo korpusy pro posiadały takie złącze. Stąd są chyba jakieś różnice w architekturze kart i kontrolerów, ale nie sądzę, żeby to miało jakieś ogromne konsekwencje w tym momencie. U mnie w D800 do filmów śmiga SDXC 64GB a do zdjęć CF 32GB i..jest dobrze :)

zimnosek
02-01-2014, 11:38
Bardzo dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Zaopatrzę się w kartę SD 32 GB (95 mb/s). Posiadam już taką 16 GB i 8 GB. I teraz pytanie do filmowców (chodzi o imprezy - ślub + wesele): ile przeciętnie potrzebujecie pamięci na nagranie jednej imprezy ?

rewddd
02-01-2014, 12:03
koledzy z forum też się rozpisali o tym tutaj (http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=3284082&postcount=741)

Hamarama
02-01-2014, 14:03
Gdzie stało napisane, że SD radzi sobie lepiej przy ciągłej transmisji danych (czyli wideo), a CF w przypadku pojedynczych plików (czyli zdjęcia). Wydaje mi się jednak, że przy obecnych prędkościach kart znaczenie ma juz jedynie pojemność, rozmiar i cena.

GonzoG
02-01-2014, 15:00
Bardzo dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Zaopatrzę się w kartę SD 32 GB (95 mb/s). Posiadam już taką 16 GB i 8 GB. I teraz pytanie do filmowców (chodzi o imprezy - ślub + wesele): ile przeciętnie potrzebujecie pamięci na nagranie jednej imprezy ?

W Nikonie na ślub + wesele + przygotowania powinno starczyć 32-64 GB - wszystko zależy jak kręcisz.
Jeśli tak jak to się robiło kiedyś - czyli kilkugodzinnego tasiemca, to może i 64 GB braknąć.
Jak tak jak się to w większości robi teraz - czyli fragmentami, to 32 GB wystarczy - ja mam nagrane wesele kolegi z 2 lustrzanek (D7000 + D5100) i całość ma 32 GB.

Co do karty - wg. mnie nie warto brać karty Extreme Pro dla filmów. W zupełności starcza Ultra (30 MB/s), albo jak chcesz pewniejszą, to Extreme (45 MB/s).
Nikon ma bitrate max 24 Mbps i nie ma problemów nawet z powolnymi kartami. To nie Canon gdzie ustawili bitrate na 45Mbps (albo i więcej) i 60D potrafił się przytkać na karcie Extreme Pro 95MB/s.


Gdzie stało napisane, że SD radzi sobie lepiej przy ciągłej transmisji danych (czyli wideo), a CF w przypadku pojedynczych plików (czyli zdjęcia). Wydaje mi się jednak, że przy obecnych prędkościach kart znaczenie ma juz jedynie pojemność, rozmiar i cena.
SD radzą sobie lepiej przy transmisji ciągłej, bo są to karty half-duplex - czyli komunikacja idzie tylko w jedną stronę - albo odczyt, albo zapis, a przełączanie się pomiędzy trybami jest bardzo powolne.
Nawet przy obecnych prędkościach ma to znaczenie - przy dostępie losowym lub zapisie małych plików karty CF są znacznie szybsze od SD (nawet kilkanaście razy)

sv
02-01-2014, 18:34
Bardzo dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Zaopatrzę się w kartę SD 32 GB (95 mb/s). Posiadam już taką 16 GB i 8 GB. I teraz pytanie do filmowców (chodzi o imprezy - ślub + wesele): ile przeciętnie potrzebujecie pamięci na nagranie jednej imprezy ?

Chcesz filmować śluby a nie wiesz jaką kartę pamięci wybrać? Myślę, że powinieneś mieć znacznie poważniejsze dylematy.

A co do Twojego pytania: przeciętnie około 200 GB, ale to zależy od:
1. długości filmu jaki chcesz oddać klientowi
2. ilu aparatów masz zamiar użyć
3. jakiej jakości będzie materiał który zarejestrujesz.

PS karta 95 MB/s to w tym wypadku zbytek. Wszystko od 30 MB/s da radę. Np: http://www.pixmania.pl/sd-sdhc/lexar-karta-pami-ci-sdxc-uhs-i-64-gb/12964070-a.html

Pablo998
02-01-2014, 21:32
Canon z wgranym Magic Lantern i karta 30 Mb/s nie wyrabia :)

sv
02-01-2014, 21:44
Canon z wgranym Magic Lantern i karta 30 Mb/s nie wyrabia :)

On nawet nie wie jaką ma kartę kupić, a Ty wyskakujesz z ML? Przecież napisał, że zapodał sobie d800 i będzie robił karierę w świecie filmów ślubnych :-)

Pablo998
02-01-2014, 22:10
On nawet nie wie jaką ma kartę kupić, a Ty wyskakujesz z ML? Przecież napisał, że zapodał sobie d800 i będzie robił karierę w świecie filmów ślubnych :-)
No tak racja, ML nie dla D800:razz: