groseb
25-07-2005, 22:22
Witam...
Tak sobie pomyślałem aby przybliżyć dwa narzędzia Krzywe i Poziomy.
Mam nadzieje że przyda tym co zaczynają się w to bawić .
Poziomy i histogram
Jest to podstawowa funkcja regulacji jasności i kontrastu.
Funkcja ta pozwala osobno korygować światła, tony średnie i czernie.
Przy otwieraniu poziomów pokazuje nam się wykres zwany Histogramem.
Histogram to wykres porządkujący piksele pod względem poziomów jasności, przy czym czernie są po lewej a biele po prawej stronie.
Większość zdjęć wygląda najlepiej, gdy ich gama walorowa zaczyna się od czerni, a kończy na bieli.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img203.imageshack.us/img203/2660/poziomy3fb.jpg)
Luka po lewej stronie histogramu oznacza, że nasza fotka ma słabe czernie.
Natomiast luka po prawej to słabe biele na naszym zdjęciu.
Jeśli luki są po obu stronach naszego histogramu to brak czerni i bieli, co zazwyczaj świadczy o tym,że fotografowałeś w warunkach o obniżonego kontrastu.
A zatem potrzeba skorygować owe czernie i biele.
Przesuń suwak czerni (czarny trójkącik) z lewej strony do środka, aż zrówna się z początkiem krzywej albo jeszcze dalej, aby mieć więcej czerni w cieniach.
Podobnie z drugiej strony suwak bieli (biały trójkącik) przeciągnij go w lewo aż znajdzie się pod zboczem histogramu.
Prawdopodobnie zdjęcie już wygląda lepiej.
Możliwe jest jednak, że nasza fotografia jest za ciemna lub za jasna.
Skorygować to można środkowym suwakiem (szarym trójkącikiem) w lewą lub prawą stronę w zależności od pożądanego efektu.
Krzywe
Narzędzie krzywe pozwala regulować osobno jasność i kontrast z większą elastycznością niż poziomy, jednak otrzymujemy je w postaci egzotycznego interfejsu.
Ukośna linia na czymś, co przypomina papier milimetrowy to właśnie krzywe.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img197.imageshack.us/img197/4620/krzywe5bq.jpg)
Po schwytaniu owej linii kursorem można ją przesuwać do góry, na dół, w lewą lub prawą stronę zmieniając tym samym gamę walorową.
Przesuwając krzywą w górę, rozjaśniamy obraz, w duł przyciemniamy.
Największa zmiana następuje w miejscu, w którym złapaliśmy krzywą, ale na całej długości ulega płynnej modyfikacji.
Aby ograniczyć modyfikacje do wybranych walorów, można klikając myszką wprowadzić do linii punkty zakotwiczenia.
Punktów zakotwiczenia można wprowadzić wiele, aby ograniczyć się na przykład do najciemniejszych partii obrazu.
Gdy krzywa robi się bardziej stroma, kontrast wzrasta, gdy przebiega łagodniej to kontrast nam spada.
Aby wzmocnić czernie, złap za jakiś niski punkt na krzywej i przeciągnij go stopniowo na prawo, aby je przyciemnić.
Następnie złap za linie gdzieś wysoko i przeciągnij ją w lewo, aby rozjaśnić światła.
To cała filozofia krzywej.
Tak sobie pomyślałem aby przybliżyć dwa narzędzia Krzywe i Poziomy.
Mam nadzieje że przyda tym co zaczynają się w to bawić .
Poziomy i histogram
Jest to podstawowa funkcja regulacji jasności i kontrastu.
Funkcja ta pozwala osobno korygować światła, tony średnie i czernie.
Przy otwieraniu poziomów pokazuje nam się wykres zwany Histogramem.
Histogram to wykres porządkujący piksele pod względem poziomów jasności, przy czym czernie są po lewej a biele po prawej stronie.
Większość zdjęć wygląda najlepiej, gdy ich gama walorowa zaczyna się od czerni, a kończy na bieli.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img203.imageshack.us/img203/2660/poziomy3fb.jpg)
Luka po lewej stronie histogramu oznacza, że nasza fotka ma słabe czernie.
Natomiast luka po prawej to słabe biele na naszym zdjęciu.
Jeśli luki są po obu stronach naszego histogramu to brak czerni i bieli, co zazwyczaj świadczy o tym,że fotografowałeś w warunkach o obniżonego kontrastu.
A zatem potrzeba skorygować owe czernie i biele.
Przesuń suwak czerni (czarny trójkącik) z lewej strony do środka, aż zrówna się z początkiem krzywej albo jeszcze dalej, aby mieć więcej czerni w cieniach.
Podobnie z drugiej strony suwak bieli (biały trójkącik) przeciągnij go w lewo aż znajdzie się pod zboczem histogramu.
Prawdopodobnie zdjęcie już wygląda lepiej.
Możliwe jest jednak, że nasza fotografia jest za ciemna lub za jasna.
Skorygować to można środkowym suwakiem (szarym trójkącikiem) w lewą lub prawą stronę w zależności od pożądanego efektu.
Krzywe
Narzędzie krzywe pozwala regulować osobno jasność i kontrast z większą elastycznością niż poziomy, jednak otrzymujemy je w postaci egzotycznego interfejsu.
Ukośna linia na czymś, co przypomina papier milimetrowy to właśnie krzywe.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img197.imageshack.us/img197/4620/krzywe5bq.jpg)
Po schwytaniu owej linii kursorem można ją przesuwać do góry, na dół, w lewą lub prawą stronę zmieniając tym samym gamę walorową.
Przesuwając krzywą w górę, rozjaśniamy obraz, w duł przyciemniamy.
Największa zmiana następuje w miejscu, w którym złapaliśmy krzywą, ale na całej długości ulega płynnej modyfikacji.
Aby ograniczyć modyfikacje do wybranych walorów, można klikając myszką wprowadzić do linii punkty zakotwiczenia.
Punktów zakotwiczenia można wprowadzić wiele, aby ograniczyć się na przykład do najciemniejszych partii obrazu.
Gdy krzywa robi się bardziej stroma, kontrast wzrasta, gdy przebiega łagodniej to kontrast nam spada.
Aby wzmocnić czernie, złap za jakiś niski punkt na krzywej i przeciągnij go stopniowo na prawo, aby je przyciemnić.
Następnie złap za linie gdzieś wysoko i przeciągnij ją w lewo, aby rozjaśnić światła.
To cała filozofia krzywej.