PDA

Zobacz pełną wersję : Magnifax 4 i Anaret 50mm pytanie



Piotreks
17-04-2007, 14:12
A co tam, najwyżej się skompromituję, i będę się czerwienił przed monitorem, ale muszę Was o coś spytać.

Wiele lat wywoływałem zdjęcia na starym Krokusie. Z całą pewnością zrozumieją to Ci z Was, którzy czuli rozkosz przy kręceniu pokrętłami i ustawianiu żarówki, że postanowiłem kupić Magnifaxa. Trafiło się na Allegro, jestem zachwycony. kupiłem go z Anaretami 50, 80, 105mm. Robię na małym obrazku, zatem 105 raczej nie bedę na razie wykorzystywał.
Cały czas pracuję na 80mm. do 20x30 cm sięga, ale przy 30x40cm nie da rady, trzebaby rzucać zdjęcie na podłogę.
Po wkręceniu Anareta 50mm nie da się ustawić ostrości. Po prostu brakuje mieszka, (bardzo dużo brakuje). Ściskam, ściskam miech jak muł i guzik z tego wychodzi. Kurna Olek, w Krokusie cały czas robiłem na 50mm a tutaj coś pierniczę. Rozkręcam tego Magnifaxa za każdym razem przed ciemnią (wiadomo - trzeba wykurzyć paprochy) i za każdym razem się zastanawiam, co tu jest takiego, czego ja nie widzę, że ta 50-tka mi nie pasuje.

Najpierw myślałem, że Anaret jest walnięty, ale obawiam się, że jest to jakaś śmieszna sprawa i okażę się ze jestem osioł i nie umiem. Magnifaxa mam już z pół roku i moja inteligencja się skończyła.

Ratunku?

pozdrawiam serdecznie
Piotrek

Maciej
17-04-2007, 14:53
Do mieszka masz przyczepioną miseczkę. Pewnie masz miseczkę włożoną wypukłą częścią do dołu, a musi być tą wypukłą stroną do góry. Wtedy problem zniknie.

P.S. Ja też miałem z tym problem na początku.

Piotreks
17-04-2007, 15:03
Ha, no racja, wypukłym do dołu robię. No wiesz, przyznam, ze do głowy by mi to nie przyszło. Tym bardziej, że 80mm i 105mm w zasadzie chodzi na "wypukłej" miseczce. Wogóle nie wiem co powiedzieć, ale jestem tak zaskoczony, że nawet mi nawet nie wstyd :) . Czułem, że to będzie coś w tym rodzaju.
A faktycznie, na oko mniej wiecej tyle brakuje, ze ta miseczka załatwi sprawę.


Serdeczne dzięki Ci za szybką odpowiedź, przekręcam michę.


pozdrawiam
Piotrek

Maciej
17-04-2007, 15:10
Jeszcze nie tak dawno też kupiłem Magnifaxa z Meogonem S 50/2.8 i nie działał mim choć anaret 80mm działał. Byłem bardzo wkurzony. Ale wróciłem do domu i zapytałem się Jacka_Z. Byłem zaskoczony, bo próbowałem wielu rzeczy!

To jest taki śmieszny i na pewno nierzadki problem. :D

Piotreks
17-04-2007, 15:24
Ja tak pomalutku, pomalutku rozglądam się na Ebay za El-nikkorem 50mm, bo czasem można trafić w dobrej cenie duużo taniej niż u nas, ale ten problem z Anaretem mnie troche hamował, bo się zastanawiałem, czy to wogóle będzie działać. Zastanawianie się było bez sensu (przecież musi działać) ale jak człowiek siedzi pół roku, myśli... i nic, to różne rzeczy przychodzą do głowy :)

Maciej
17-04-2007, 15:59
Trzeba było od razu walić tu na forum!
Ja mam już skąd, ale na razie nie mam zbędnej kasy na el-nikkora 40/4... Ale to 400 zł.

bukowy dziad
17-04-2007, 19:43
Ja tak pomalutku, pomalutku rozglądam się na Ebay za El-nikkorem 50mm, bo czasem można trafić w dobrej cenie duużo taniej niż u nas, ale ten problem z Anaretem mnie troche hamował, bo się zastanawiałem, czy to wogóle będzie działać. Zastanawianie się było bez sensu (przecież musi działać) ale jak człowiek siedzi pół roku, myśli... i nic, to różne rzeczy przychodzą do głowy :)

to jak ucapisz nikkora to ci dojdzie jeszcze jeden myk z miseczka: wykrecenie wewnetrznego pierscienia;)

Piotreks
18-04-2007, 13:48
Trudno, jakoś przeboleję :)
Nie spieszę się za bardzo, bo Anaret jaki jest taki jest, ale jest, więc szukam okazji. Czasem w USA się zdarzają, tylko trzeba dobrze dopytać się o koszty wysyłki. Jak się trafi, to go wezmę. Bo Rodenstock 50mm APO trochę drogo wychodzi :)
Tak po prawdzie, to priorytetem dla mnie jest na razie zakup nikkora 24mm - bo na niego się w końcu zdecydowałem z szerokich - ale to jeszcze trochę trzeba poczekać, z żoną ponegocjować...ech, jak to w życiu.

bukowy dziad
18-04-2007, 14:51
tia...ja odkad raz wkrecilem el-nikkora kumpla zamiast, to potem nawet jak robilem pare sztuk 13x18 to jechalem go pozyczyc:) i tu nie chodzilo nawet o ostrosc, ale szerzej pojmowany kontrast - po prostu duzo latwiej sie pracowalo na nikkorze.

no ale tez bym pewnie najpierw bral szklo do puchy:)

Piotreks
18-04-2007, 14:56
Taa, jeszcze mi coś opowiedz. Tak, zeby mi się przyjemnie robiło na Anarecie :)
Kurde, ale racje to chyba masz, bo ja pamiętam mój obiektyw z krokusa...i przejście na Anareta.

bukowy dziad
18-04-2007, 15:10
eech ten cudowny dzwiek pierscienia przyslony...;)

Piotreks
18-04-2007, 15:22
Mhm.
I jedwabisty szelest listków przysłony i miękki chłód obudowy.
No i jak się pięknie będzie prezentował na tle brodzika wkręcony w powiększalnik stojący na muszli klozetowej :)
Swoją drogą, niektórzy to nawet nie wiedzą ile przyjemności moze dać łazienka

Maciej
18-04-2007, 16:35
Swoją drogą, niektórzy to nawet nie wiedzą ile przyjemności moze dać łazienka
A ile ulgi! :lol:
Ech, czekam na zbędną kasę i wtedy kupię tego el-nikkora 4/40.

Piotreks
19-04-2007, 08:47
Coś mi sie obiło o uszy na temat tego el nikkora 40, ale niewiele kojarzę. Dlaczego akurat na niego ostrzysz sobie zęby? Troszkę ciemniejszy od 50mm (przy dużych powiększeniach jasność mi się przydaje). Dobry optycznie jest?

Maciej
19-04-2007, 09:09
Nie wiem jak do tych wszystkich Rodenstocków, ale ten el-nikkor 40/4 jest dużo lepszy niż el-nikkor 50/2.8. Z tego co czytałem to chyba jeden z lepszych obiektywów do małego obrazka.

kamil
08-05-2007, 01:00
Dołączam sie do grona mających problemy z ostrością obiektywu 50mm.
W powiększalniku Magnifax 3, po przytroczeniu obiektywu najwyżej jak sie tylko da, mieszka starcza na odbitke 13x18cm. Dla wiekszych rozmiarów ostrości ustawić się nie da. Sprawdzilem, ręcznie przykładając obiektyw do mieszka. Gwint obiektywu był parę milimetrów powyżej brzegu plastiku do wkręcania pierścienia. CO JEST GRANE??? :(

EDIT:
Poszperałem w internecie i stwierdzilem, ze zamiast miseczki posiadam plaski pierścień mocujący. Czy możecie mi poradzic, gdzie taka miseczka mozna zdobyc?

Piotreks
08-05-2007, 09:53
U mnie z miseczką zadziałało idealnie. W sobotę sobie już wywoływałem korzystając z 50mm.
Sądzę, ze miseczkę możnaby próbować poszukać na giełdzie w Stodole, ale z Krakowa masz trochę daleko.
Nie jestem pewien, czy będę w niedziele w Warszawie (zwykle bywam na południu Polski w wekendy) Ale jeśli będę, mogę zaglądnąć do Stodoły i popytać.
Jak mówię, głowy nie daję, bo najczęściej wyjeżdżam juz w piątek.

edit:
Zaraz, zaraz.
Jak to nie da się ustawić ostrości w WIĘKSZYCH formatach?
U mnie wogóle się nie dawało ostawić ostrości, bo mieszek nie starczał...a skoro u Ciebie ostrość jest, tylko w małym obrazku, to hm..może być troszkę inny problem niż u mnie. Moze ale nie musi.
Nie wiem jak to jest z Magnifaxami 3, może moja czwórka różni się trochę.

Jacek_Z
08-05-2007, 10:13
EDIT:
Poszperałem w internecie i stwierdzilem, ze zamiast miseczki posiadam plaski pierścień mocujący. Czy możecie mi poradzic, gdzie taka miseczka mozna zdobyc?
napisz mi średnice tej miseczki. Zewnętrzną, oraz gwint obiektywu. Mi zostały jakieś miseczki ale nie pasujące do magnifaxa 4 tylko mniejsze (pewnie do opemusa lub innych magnifaxów)

kamil
08-05-2007, 16:33
Jacku, za miseczke byłbym bardzo wdzieczny...
W moim Magnifaxie 3 zamiast miseczki jest taki oto pierscien:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img520.imageshack.us/img520/7131/resizeofdsc9463ds1.jpg)

Średnica zewnętrzna ok. 76mm, wewnętrzna - ok 41mm. Obiektyw o gwincie 39mm montuję przy pomocy dodatkowej tuleji.

Maciej
08-05-2007, 19:28
A ja tak nie do tematu:

"Z drugiej strony uzycie obiektywu o dluzszej
ogniskowej ma te zalete do mniejszego formatu, ze efektywnie wykorzystasz
centrum kadru, gdzie obiektywy sa zwykle ostrzejsze. Np. Adams uzwal do
malego obrazka 80mm, a do sredniego formatu 105mm. " Przeczytanie na pl.rec.foto

A może lepiej jakiś 105mm zamiast 80mm do 6x4,5?

Tyle że czy dałoby się np. z tej 105mm i klatki 6x4,5 zrobić powiększenie 60x50?

Jacek_Z
08-05-2007, 19:42
oczywiście. Żaden problem. Po prostu papier będzie dalej od obiektywu.
możesz nawet mały obrazek robić na 105 mm jak chcesz.
czasami jednak trzeba będzie obrócić kolumnę powiększalnika i rzucac obraz na podłogę, albo obrócić powiększalnik w bok i dać obraz na ścianę.

Maciej
08-05-2007, 22:14
A czy to będzie lepsze rozwiązanie właśnie do 6x4,5 zamiast 80mm dać 105mm?
I czy jest jakaś zależność, że czym dłużej naświetlamy papier, tym gorzej? Bo przy 105mm na pewno dłużej naświetlało by papier, bo powiększalnik byłby wyżej, niż na 80mm.

Jacek_Z
08-05-2007, 22:21
można otworzyć przysłonę.
ale to zalecenie to wg mne chyba zamierzchłe czasy, gdy obiektywy były słabsze.
Nie zauważałem różnic między anaretami 80 a 105 w rysowaniu.
większe róznice ma sie stosując inne wywoływacze, inne papiery (kiedyś był wybór foton :-D , multigrade kodak, agfa, ilford)
nie przejmujcie się aż tak optyka w powiększalnikach (nowsze tzn nie antyczne meogony i anarety są OK), większe rezerwy tkwią gdzie indziej.

Maciej
08-05-2007, 22:34
Eee, z Twojego-mojego Meogona jestem bardzo zadowolony i nie mam zamiaru go zmieniać, bo nie ustępuje on tak bardzo np. el-nikkorowi 4/40. Ale jak już kupię średni format, to będę musiał kupić jakiś obiektyw, bo anaret mi się rozleciał. I wybór chyba padnie na Rodenstocka 4/80

MzMarcin
09-05-2007, 00:29
można otworzyć przysłonę.
ale to zalecenie to wg mne chyba zamierzchłe czasy, gdy obiektywy były słabsze.
Nie zauważałem różnic między anaretami 80 a 105 w rysowaniu.
większe róznice ma sie stosując inne wywoływacze, inne papiery (kiedyś był wybór foton :-D , multigrade kodak, agfa, ilford)
nie przejmujcie się aż tak optyka w powiększalnikach (nowsze tzn nie antyczne meogony i anarety są OK), większe rezerwy tkwią gdzie indziej.
Nie do końca Jacku... Wierz mi przesiadka z anareta 50-ątki na El nikkora 50-ąt to był szok i złość(że tak dużo rzeczy naświetlałem na tych zakurzonych badziewiach...)
A co do chemii… i tak w dzisiejszych czasach został ilford…

Jacek_Z
09-05-2007, 00:56
ja uzywałem meogona S 2,8/50
jest naprawde bdb

Maciej
09-05-2007, 10:25
ja uzywałem meogona S 2,8/50
jest naprawde bdb
Potwierdzam. Ten Meogon na pewno nie ustępuje el-nikkorowi 2.8/50

Jacek_Z
09-05-2007, 14:34
Jacku, za miseczke byłbym bardzo wdzieczny...
W moim Magnifaxie 3 zamiast miseczki jest taki oto pierscien:


Średnica zewnętrzna ok. 76mm, wewnętrzna - ok 41mm. Obiektyw o gwincie 39mm montuję przy pomocy dodatkowej tuleji.

ja mam 2 miseczki ale średnica zewnętrzna to 69 mm, a są one na obiektywy 39 oraz 23 ? mm
te miseczki są chyba od opemusa 6 - ale nie dam głowy.

kamil
09-05-2007, 20:59
ja mam 2 miseczki ale średnica zewnętrzna to 69 mm, a są one na obiektywy 39 oraz 23 ? mm
te miseczki są chyba od opemusa 6 - ale nie dam głowy.

Mysle, ze wokol miseczki musialbym przykleic kolko ze sklejki... Jak moge sie zrewanzować za miske 69mm/39mm?

BTW, jestem na etapie skladania zamowienia na chemie. Czy mozecie polecic przyzwoity zestaw do papieru Multigrade'a IV RC Pearl? Same produkty Ilforda, czy mozna oszczedzac?

Jacek_Z
09-05-2007, 22:03
powiększalnik sprzedałem, ostatnio robiłem cos na nim z 5 lat temu, więc nie mam rozeznania w dzisiejszej chemii. Tym bardziej, że wtedy gdy robiłem to tez nie kupowałem nic. Miałem wagę, chemię i sam składałem wszystko. Nie tylko chemie do papieru, ale i do filmów cz-b i nawet do kolorowych negatywó C-41 (nie z koncentratów!!!). Tylko E6 były z gotowców rozcieńczane.

chemię cz-b sam modyfikowałem nie stosując się zawsze idealnie do przepisów. Dosypywałem czegoś więcej by był bardziej miękki lub bardziej kontrastowy itp.

co do miseczki - napisz mi na PW adres na jaki mam ci wysłać. W rewanżu od ciebie przyjmę Nikkora AF 85/1.4 bo go poszukuję :-D