PDA

Zobacz pełną wersję : Pierwszy bezlusterkowiec dla nie specjalnie wymagającego



shelby89
29-12-2013, 12:26
Witam drogich Kolegów!

Sprawa wygląda tak - poszukuje bezlusterkowca dla mojej dziewczyny. Nie ma ona specjalnych wymagań, ładne zdjęcia, obiektyw zoom (ekwiwalent ok 27-70 mm będzie ok) i cena ok 1000-1200zł, może to być sprzęt używany i raczej taki będzie (o ile warto). Fajnie by też było, żeby zoom nie był zbyt duży, aby zachować poręczność. Zdjęcia będą wykonywane na wakacjach (głównie) i pewnie jakieś rodzinne, okolicznościowe.

Wiem, że tematów jest dużo które są podobne, ale ja już głupieje od tego, dlatego chciał bym szybkiej fachowej porady, aby coś szybko wybrać.

A dlaczego bezlusterkowiec? Bo "tak chce" a może ją kiedyś namówię na jakąś fajną stałkę...?

Btw. Aparaty którymi na razie się interesowałem to Sony Nex-5 i 18-55 (ale dość duży obiektyw z tego co widzę) i Nikon V1 (na popularnym serwisie aukcyjnym jest z 10-30 i 20m gwarancji za 1200zł w tej chwili).

Pozdrawiam i liczę na wyrozumiałość dla kompletnie zielonej osoby w bezlusterkowcach!

bogdi64
29-12-2013, 13:02
poszukał bym fuji x10, już teraz spełnia twoje warunki, a światło jego obiektywu jest takie (a nawet lepsze niż ewentualnie późniejszej stałki)

Mavierk
29-12-2013, 13:05
Moja propozycja to najładniejszy. Jakość zdjęć będzie podobna, w każdym systemie będziesz miał korpus z obiektywem 28-70(80). A ergonomia oraz kwestie estetyczne to sprawa osobista :)

shelby89
29-12-2013, 16:51
Fuji X10 wyglada naprawdę dobrze. Podejrzewam, że tak się skończy - wygra najładniejszy. Co do wymagań - przydał by się też wizjer optyczny, dlatego myślałem o Nikonie V1 - jakie są ogólnie opinie o nim? Test na optycznych wprowadza mieszane uczucia. Fuji ma dużo rzeczy wyciągniętych na obudowę, to może być użyteczne...

bogdi64
29-12-2013, 17:05
przecież fuji ma optyczny, nikon ma elektroniczny :)
matryce mają podobną wielkość - fuji lepszą jakością obrazka, fuji WYGRYWA jakością wykonania optyki, co do sterowania to po prostu trzeba się przyzwyczaić (osobiście używam x20 - coraz lepsza cena, choć co do x10 byłem jedną z pierwszych osób, które miały okazję się nim "pobawić" i dość dużym fanem tego aparatu )po własnych testach), co do nikona (mogę z niego korzystać), to największa wada (dla mnie po użytkowaniu x20) to brak optyki :( - warto zobaczyć ten dział
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=192408

zygmuntowicz
29-12-2013, 22:33
Na pewno z nikona v1 będą zdjęcia lepszej jakości (ma większą matrycę). No i można dokupić dość tanie tele 30-110mm.

anghan
29-12-2013, 22:44
Wydaje mi się, że pół roku temu miałem podobny problem do rozwiązania i kupiłem narzeczonej właśnie Fuji x10. Teraz cena jest naprawdę fajna, kupisz sobie nówkę. Nie jest to może bezlusterkowiec z wymienną optyką, ale aparat jest poręczny, nie narzeka, że musi dużo nosić. Dzięki temu z przyjemnością zabiera go wszędzie ze sobą. Myślę, że to jest najważniejsze i jest największym atutem tego aparatu. Też myślałem o NEX, ale na początku ciężko mi było przekonać do braku wizjera optycznego (teraz to już jest tylko dodatek:) Do tego to jednak aparat większy i droższy. Myślę, że stawiając takie wymagania szukasz właśnie małego aparatu o sporych możliwościach, a nie mega uniwersalnego rozwiązania na przyszłość.

bogdi64
29-12-2013, 23:16
jakoś tak wielkich różnic nie widać :)

http://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Nikon-1-J1-versus-Fujifilm-FinePix-X10___744_740

ja osobiści jakoś też nie zauważyłem :( - fakt, że mam x20, niestety x10 nie

shelby89
30-12-2013, 03:22
Dokładnie szukam czegoś jak najbardziej uniwersalnego, małego o sporych możliwościach.

Chodziłem dziś po sklepach żeby obejrzeć X10 ale nie znalazłem, poszukam jeszcze jutro jak będzie czas. Chyba na nim pozostanie bo wygląda bardzo ciekawie, a o rozbudowie systemu raczej nie będzie mowy. Tu dalej będzie służyć mój zestaw mam nadzieję dzielnie, to ma być tylko wakacyjny pstrykacz.

A czy ktoś może potwierdzić, że z V1 będą lepsze zdjęcia? Razi mnie tu jego ubogość samego korpusu w przyciski w stosunku do X10...

BTW. Co myślicie o Samsungu NX1100?

zygmuntowicz
30-12-2013, 08:01
Jak dokupisz przejściówkę do v1 będziesz mógł wykorzystać swoje obiektywy x 2,7 to daje spore tele.

anghan
30-12-2013, 09:09
Co kolega tak z tym tele? Przecież w pierwszym poście jest


obiektyw zoom (ekwiwalent ok 27-70 mm będzie ok)

Poza tym już widzę jak kobita będzie się bawić w przejściówki

Czy zdecydujesz się na Samsunga, Fuji czy Nikona to zabierz kobietę do sklepu i daj jej do ręki te aparaty. Jak wysłuchasz jej opinii to szybko usłyszysz argumenty, z którymi nie będziesz chciał walczyć ;) Tak jak mówiłem z moich doświadczeń, fajnie by chciała zabierać ten aparat ze sobą;)

Nie wiem na ile Nikon V1 robi lepsze zdjęcia, choć sama seria to karykatura bezlusterkowców. Jakbym kupował bezlusterkowca to szukałbym Olympusa, Panasonica, a w szczególności Sony NEXa i moglibyśmy mówić i przeskoku jakości ;)

FUJI szukaj w MM albo Saturnie (by obejrzeć).

shelby89
30-12-2013, 10:12
Właśnie Fuji w MM nie bylo. NEX jej się podoba, "bo koleżanka takiego ma", ale z obiektywem 18-55 jest zbyt duży, juz lepiej z 16-50, obiektyw mniejszy a i szerzej na początku. Czy różnica w jakości zdjęć na prawdę będzie spora w porównaniu z V1?


Sent from my SAMSUNG using Tapatalk

Darek_Darek1968
30-12-2013, 10:31
Ze swojego doświadczenia polecam jednak Nexa z 16-50. V1 zachwycił mnie jedynie elektroniczna migawką, która jest super sprawą do timelapsów, no i jest zupełnie bezgłośna. Reszta w V1 jest in minus... ergonomia, wyższe ISO, obrazek... Ponadto niby mały ale taki klocek, że trudno go schować.

anghan
30-12-2013, 10:44
Właśnie Fuji w MM nie bylo. NEX jej się podoba, "bo koleżanka takiego ma", ale z obiektywem 18-55 jest zbyt duży, juz lepiej z 16-50, obiektyw mniejszy a i szerzej na początku.

Jest wątek o NEXach na forum. Warto się zapytać właścicieli o obiektyw i jego właściwości. By potem się nie okazało, że to 16-50 to tylko tania bańka do najtańszych aparatów. W każdym razie z jej argumentem nie podyskutujesz :D No chyba, że zobaczy Fuji i stwierdzi, że bardzie podoba jej się klasyczny wygląd, który w małym futerale wsunie do torebki niż "plastikowy" NEX3


Czy różnica w jakości zdjęć na prawdę będzie spora w porównaniu z V1?

NEX to przynajmniej jest APS-C, dużo za tym przemawia, ale zerknąłbym na próbki użytkowników w sieci ;)

BTW. A mówiłem, że wizjer szybko przestanie być argumentem :D

shelby89
30-12-2013, 10:46
Spróbuje go znaleźć gdzieś (NEX'a z 16-50) i wtedy zobaczymy. Co do przejściówek i tele... nie ma takiej potrzeby, zakres ktory podałem jest wystarczający, może być tylko szerzej. Dziś wybieram się na kolejne oglądanie z dziewczyną i zobaczymy co będzie mówić:)

zygmuntowicz
30-12-2013, 17:25
Ale nex z 16-50 nowy, to wydatek rzędu 3300zł a pisałeś w pierwszym poście o cenie ok 1200. Poza tym nex na szerokim kącie w rogach strasznie rozmywa.

shelby89
30-12-2013, 18:04
NEX-5 tak, ale dziś oglądałem NEX-3 z 16-50 za 1700 w mediaexpert. Z tego co widzę, używanego z gwarancją można dostać za ok 1000, w sumie pierwszego NEX-5 z tym obiektywem też się w takich pieniądzach znajdzie.

Swoją drogą nie wiem jak jest z kupowaniem używanych bezlusterkowców czy kompaktów. DSLR body zawsze tak kupowałem i nigdy problemów nie było, stąd przyzwyczajenie, że tu podobnie szukam.

kiemlo
30-12-2013, 19:59
Ale nex z 16-50 nowy, to wydatek rzędu 3300zł
Pytanie jeszcze, jaki Nex i kiedy to było... Zestawy z 16-50 kosztują obecnie: 3N - 1600, 5T - 2200, 6 - 3100.

001bogdan
08-01-2014, 02:02
Czy Twoja Pani będzie używać przycisków na obudowie :). Moja używa 2 , zoom i spust.
Jestem za Fuji, pozdr

!AGresT
08-01-2014, 09:45
Szukałem pod koniec grudnia x10 i skończyło się na zakupie x20 :)

shelby89
09-01-2014, 17:55
Czy będzie używać... Raczej nie, przez kilka lat nie była w stanie zapamiętać gdzie na lustrze ekspozycje się zmienia...



Jedyne co ustaliłem czego chce to wizjer, żeby na słońcu było wygodnie.



Zastanawiam się tylko jaka będzie różnica pomiędzy X10 a np NEX-3 z 16-50 w jakości zdjęć. No i NEX nie ma wizjera. Ciężko...


Sent from my SAMSUNG using Tapatalk