PDA

Zobacz pełną wersję : Obróbka video z D800



zimnosek
16-12-2013, 14:21
Witam, posiadam D800 mam zamiar nagrywać filmy, a potem składać to w rozdzielczości FullHD. Moje pytanie jest następujące: czy laptop z poniższymi parametrami poradzi sobie z takim materiałem:

- dwurdzeniowy procesor i5
- pamięć RAM - 6GB DDR3
- dysk twardy 750 GB
- karta graficzna - Intel HD Graphics 4000

Pablo998
16-12-2013, 17:53
Witam, posiadam D800 mam zamiar nagrywać filmy, a potem składać to w rozdzielczości FullHD. Moje pytanie jest następujące: czy laptop z poniższymi parametrami poradzi sobie z takim materiałem:

- dwurdzeniowy procesor i5
- pamięć RAM - 6GB DDR3
- dysk twardy 750 GB
- karta graficzna - Intel HD Graphics 4000

Za mało RAM-u. Najlepiej nagraj coś i zobacz czy laptop sobie poradzi.

Maciek N
16-12-2013, 17:54
podwoił bym ilość RAM, poza tym będzie ok. Ważna jakiego softu zamierzasz używać. Edius sobie poradzi na 100%

Pablo998
16-12-2013, 18:01
Do obróbki HD to minimum 16 GB RAM-u.

kostek-brasil
17-12-2013, 00:04
Ma się rozumieć, że czym więcej pamięci ram, tym lepiej, ale z drugiej strony do obróbki materiału - nawet full HD - zasadniczo starcza już 4GB.. ;)

U mnie jest też 6GB i starcza do obróbki materiału HD z Nikusia D300s, czy full HD z Canona 600D ( program Vegas Movie Studio HD w.10 ). Podobno Adobe Premiere jest dość wymagający...

somrozen
17-12-2013, 02:12
karta grafiki oraz ilość rdzeni ma zasadnicze znaczenie przy prędkości obróbki, odczułem wyraźne przyśpieszenie po przesiadce z 4 na 8 rdzeni, i pomimo posiadanego 16Gb ramu, nie odnotowałem różnicy pomiędzy 8 a wspomnianą 16, ba! 4 też dawało radę, oczywiście na Win764bit. Z softu polecam Power Directora 12, daje radę z materiałem z AG-AC160 i 130 Panasonica oraz D800, jest prosty w obsłudze.

Kolekcjoner
17-12-2013, 04:35
Do obróbki HD to minimum 16 GB RAM-u.

Bez problemu dajemy radę na 8 GB :).

zimnosek
17-12-2013, 11:01
Ok, mniej więcej mam pojęcie, jeżeli chodzi o procek i pamięć RAM. A jak jest dyskiem (czy warto zainwestować w SSD czy nie ma takiej potrzeby) i kartą graficzną (czy taka jak napisałem w specyfikacji Intel HD Graphics 400 wystarczy) ?

Pablo998
17-12-2013, 12:29
Bez problemu dajemy radę na 8 GB :).
Jeśli montaż idzie płynnie to się cieszę:)


Ok, mniej więcej mam pojęcie, jeżeli chodzi o procek i pamięć RAM. A jak jest dyskiem (czy warto zainwestować w SSD czy nie ma takiej potrzeby) i kartą graficzną (czy taka jak napisałem w specyfikacji Intel HD Graphics 400 wystarczy) ?

SSD to szybkie dyski więc wg mnie warto zainwestować w taki dysk.

Kolekcjoner
17-12-2013, 13:57
Jeśli montaż idzie płynnie to się cieszę:)

Zawsze to miło komuś sprawić radość ;).

Maciek N
18-12-2013, 11:35
ilość ram ma wpływ na stabilność. Może i przy 4 GB da się coś zmontować ale jeśli w między czasie uruchomimy AP to system może szybko paść.
Jeśli chodzi o grafikę to w zależności od softu może wspomóc niektóre efekty ale generalnie obróbka opiera się na procesorze i to on głównie będzie odpowiadał za komfort pracy.
Podsumowując jeśli robisz poważne projekty to najważniejszy będzie RAM. Stabilność systemu jest wówczas priorytetem!

Pablo998
20-12-2013, 10:28
ilość ram ma wpływ na stabilność. Może i przy 4 GB da się coś zmontować ale jeśli w między czasie uruchomimy AP to system może szybko paść.
Jeśli chodzi o grafikę to w zależności od softu może wspomóc niektóre efekty ale generalnie obróbka opiera się na procesorze i to on głównie będzie odpowiadał za komfort pracy.
Podsumowując jeśli robisz poważne projekty to najważniejszy będzie RAM. Stabilność systemu jest wówczas priorytetem!

Dobrze kolega mówi , polac mu :)

kostek-brasil
30-12-2013, 19:41
U mnie jest też 6GB i starcza do obróbki materiału HD z Nikusia D300s, czy full HD z Canona 600D ( program Vegas Movie Studio HD w.10 ). Podobno Adobe Premiere jest dość wymagający...

Głupio zanegować swoją własną wypowiedź, ale wychodzi na to, że chyba powinienem. ;)
W chwili, kiedy pisałem te słowa, miałem jeszcze niewielkie doświadczenie z edycją i montażem materiału filmowego skompresowanego w H.264. Zdaje się, że różnica w edycji tego typu plików w porównaniu do Motion JPEG w Vegasie jest jednak spora. Dwa dni temu, spróbowałem pomęczyć Vegasa przy montażu z H.264 i okazało się to wielką klapą. Spodziewałem się, że Motion JPEG jest znacznie łatwiejszy w obróbce ( kodowana jest w nim każda klatka osobno ) niż H.264 i zakładałem, że program będzie się z pewnością dłużej męczyć, ale wierzyłem, że jednak jakoś to pójdzie, jak w przypadku moich pierwszych, malutkich próbek. Niestety jednak program zaczął działać bardzo niestabilnie i nie mogłem nawet dokończyć niedługich projektów rzędów 10-15 minutek. Bardzo często wyświetlał klasyczny dla niego komunikat o małej ilości pamięci. Co więcej próba podejrzenia jakiegokolwiek przejścia między sąsiednimi klipami też była porażką. Sprawdziłem ponownie na materiale Motion JPEG z D300s i program ponownie odzyskał stabilność i działał bez zarzutu.

Wychodzi na to, że montując materiał zakodowany w H.264 w Vegasie, program dostaje sporego apetytu na RAM i zaczynają się problemy. Jak już wcześniej wspomniałem dysponuję 6GB ram, a program zainstalowany na Windows XP ( wersja 32-bitowa ). Doczytałem, że wielu użytkowników Vegasa też dotknął ten kłopot i ponoć znacznie lepiej zainstalować go na systemie 64-bitowym. Zatem spróbowałem instalki na laptopie Żony ( system 64-bit. Windows 8 ). Niestety na nim mam jeszcze mniej ram'u ( 4GB ). Niczego to nie rozwiązało. Vegas działał może nieco stabilniej, ale za to nieznacznie wolniej i tak samo nie dawał rady z H.264. Wystarczyło wrzucić kilka klipów, filtrów, napisów, czy przejść i znowu kaput. :-P

Docelowo chciałem uzyskać klasyczny materiał BR do obejrzenia w TV ( 1080i 25fps Full HD ). Spróbowałem zatem innej metody, wpierw renderując materiał źródłowy do postaci końcowej, a dopiero potem poddać to montażowi i Vegas poradził sobie na obu komputerach i to z bardzo ładnym - na mój gust - skutkiem. Znów działa stabilnie i bez problemów. Zatem bardzo możliwe, że przynajmniej osoby montujące w Vegasie, bazując na materiale zakodowanym w H.264, mogą zetknąć się z podobną sytuacją. Ciekawi mnie, czy odpowiednio większa ilość RAM załatwiłaby te kłopoty? Jest to obecnie bardzo popularny kodek, dlatego pytam, czy coś takiego też Was spotkało?
Zachęcam do wypowiedzi i z góry dziękuję za ewentualne odp. oraz przepraszam za długi post. :D

Ketosz
30-12-2013, 21:01
Jeśli system lub program jest 32 bitowy, to niestety nie wykorzysta dużej ilości pamięci i działa jakby było poniżej 4GB.

Maciek N
30-12-2013, 23:08
Najbardziej wydajny jest Edius. Na 8GB Ram i procku 5i nałożyłem na klip kilka filtrów i dopiero przy 7-dmym musiał przeliczyć do poprawnego odtworzenia. Do 6 szło w RT bez przeliczania. Nieźle co? :)

kostek-brasil
30-12-2013, 23:54
No, nieźle Maćku, nieźle. ;) Z tymże chyba Edius, nie wspominając już o Adobe Premiere Pro, jest droższy od mojego oprogramowania. Już nie pamiętam dokładnie ile za nie zapłaciłem, ale coś rzędu 200-250zł, a przy tym oferuje wszystko co mi potrzeba z bardzo ładnym produktem końcowym pod kątem BR, bo pod kątem publikacji w internecie nie próbowałem i nie wypowiem się. Po zrenderowaniu materiału z 1080 25p w H.264 na 1080 50i bodajże w kodeku MainConcept jest już ok włączając w to podgląd działania efektów w czasie rzeczywistym, choć tylu aż filtrów naraz co Ty nie próbowałem...:D Także w sumie mi to tak bardzo nie przeszkadza, czy wpierw zrenderuje materiał do końcowej postaci i po tym poddam montażowi, bo oczywiście program już drugi raz go nie przelicza, poza momentami ponownej ingerencji we fragmenty wideo czy audio. Tylko mnie po prostu ciekawi, czy Ci którzy dysponują lepszymi konfiguracjami sprzętowymi, zwłaszcza większym zasobem RAM też mieli takie kłopoty jak ja w Vegasie przy materiale kodowanym w H.264?..

Maciek N
31-12-2013, 11:37
najszybciej się dowiesz na swiatobrazu.pl lub filmowiec.pl ale to pierwsze forum ma zdecydowanie większą wiedzę

zimnosek
31-12-2013, 13:17
A co powiecie na taki sprzęt ?

Procesor IntelŸ Core™ i7 3gen 3517U 1,9 - 3,0 GHz
Liczba rdzeni 2
Pamięć podręczna CACHE 3 MB
Ekran 13,3'', WXGA 1366 x 768 pikseli (16:9)
Pamięć RAM 6 GB, DDR3, 1600 MHz
Dysk twardy 500 GB, SATA 5400 obr/min
Dodatkowy dysk 32 GB SSD
Grafika IntelŸ HD Graphics 4000
Pamięć karty graficznej współdzielona z pamięcią systemową

Myślę, że ogólnie rzecz biorą parametry nie są złe. Tylko pytanie czy ekran WXGA 1366 x 768 sprawdzi się przy obrabianiu filmów HD ? Bo nie jest to jednak WXGA HD...

Kolekcjoner
31-12-2013, 18:24
najszybciej się dowiesz na swiatobrazu.pl lub filmowiec.pl ale to pierwsze forum ma zdecydowanie większą wiedzę

Ale masz na myśli kwestie oprogramowania czy resztę też?

Maciek N
02-01-2014, 00:44
A co powiecie na taki sprzęt ?

Procesor IntelŸ Core™ i7 3gen 3517U 1,9 - 3,0 GHz
Liczba rdzeni 2
Pamięć podręczna CACHE 3 MB
Ekran 13,3'', WXGA 1366 x 768 pikseli (16:9)
Pamięć RAM 6 GB, DDR3, 1600 MHz
Dysk twardy 500 GB, SATA 5400 obr/min
Dodatkowy dysk 32 GB SSD
Grafika IntelŸ HD Graphics 4000
Pamięć karty graficznej współdzielona z pamięcią systemową

Myślę, że ogólnie rzecz biorą parametry nie są złe. Tylko pytanie czy ekran WXGA 1366 x 768 sprawdzi się przy obrabianiu filmów HD ? Bo nie jest to jednak WXGA HD...

Moim zdaniem monitor to jest coś w co warto zainwestować. Ja pracuję na 27" i bywa że chciałbym więcej:) Rozdzielczość jest drugorzędna. Laptopa wykorzystuje się tylko w sytuacjach gdy jesteśmy w terenie i trzeba coś zmontować na szybko. Jeśli chcesz tym laptopem montować w domu to radzę zainwestować w monitor i podczepiać go do laptopa. Szkoda psuć oczy na tak małym monitorze i szybko się o tym przekonasz.

Ketosz
02-01-2014, 12:01
Duży monitor istotna sprawa - ja też mam 27 cali i rozdzielczość 2560x1440 i jestem bardzo zadowolony, bo można miec wideo w dużym powiększeniu i narzędzia podczas pracy się spokojnie mieszczą na ekranie - przydało by się oczywiście coś więcej, albo dwa monitory, ale na to już miejsca nie mam na razie ;)

sv
02-01-2014, 21:54
Witam, posiadam D800 mam zamiar nagrywać filmy, a potem składać to w rozdzielczości FullHD. Moje pytanie jest następujące: czy laptop z poniższymi parametrami poradzi sobie z takim materiałem:

- dwurdzeniowy procesor i5
- pamięć RAM - 6GB DDR3
- dysk twardy 750 GB
- karta graficzna - Intel HD Graphics 4000


To ma być do zabawy, czy do pracy? Bo jeżeli do pracy to:
i7
16GB RAM
SSD
karta graficzna niezintegrowana (np GTX 760 lub wyżej)

A jakim programem zamierzasz te filmy montować?

PS Teraz doczytałem w innym wątku, że zamierzasz filmy ślubne robić :-) Zapomnij kolego. Do w miarę komfortowej pracy z jakimś rozsądnym programem montażowym (Premiere, FCPX lub Vegas) potrzebujesz jakiegoś mocnego Asusa gamingowego albo wypasionego MacBookaPro (około 10.000,- zł). Za połowę tej ceny złożysz przyzwoitego PCta do montażu.

Kolekcjoner
02-01-2014, 22:46
i5 jak szybki to by jeszcze mógł być ale przede wszystkim przy 6Gb ramu to będzie męka.

sheepi
09-01-2014, 14:22
Niebawem będę miał sposobność pracowania na Asusie G750JH i7 4700, GTX780, 8GB, 256 SSD + Vegas Pro 12 z materiałem z D800. Jeśli nie zapomnę to dam znać jak to działało.