PDA

Zobacz pełną wersję : Ondu Camera



sssmok
09-12-2013, 00:27
A może taki niedrogi i niezawodny system foto...
http://ondu.si/ONDU-Pinhole-cameras-1
Bez narzekania na brak szkieł i osprzętu.
Ponoć dobre fotki wychodzą.

doktor
09-12-2013, 01:13
A czemu mają wychodzić złe? Poniżej fotka zrobiona pudełkiem po zapałkach z obiektywem zrobionym z kawałka blaszki z puszki po coli z dziurką uczynioną szpilką. Każde precyzyjniejsze narzędzie da lepszy "obiektyw". Zdjęcie robione z ręki a czas liczony wedle uznania, czyli 1, 2, 3, już. Kłaczki na dole kadru to fragmenty niezbyt równo przyciętej z tegoż zapałczanego pudełka ramki trzymającej film płasko. A bywali tu goście co znacznie lepsze konstrukcje domowym sposobem robili.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/12/pinhole_001-2.jpg
źródło (http://zciemniacz.files.wordpress.com/2013/05/pinhole_001.jpg)

Witek.K
09-12-2013, 07:29
Ale plastyka! :)

gibber
09-12-2013, 09:00
Nie zaprzeczam, że spróbuje. Zero mocno się opuściło jakościowo, w sensie rozmiaru i równości dziury pinhola.

Jai pur
09-12-2013, 09:14
Ja mam od niedawna Omfman 6/12-6/6. Info do znalezienia w goglach. Zdjęć nie wkleję, bo chyba rogi mam trochę nieostre :)

sssmok
09-12-2013, 09:58
A czemu mają wychodzić złe? Poniżej fotka zrobiona pudełkiem po zapałkach z obiektywem zrobionym z kawałka blaszki z puszki po coli z dziurką uczynioną szpilką.

Jak z bajki :)

doktor
09-12-2013, 11:35
Czepiasz się. Szeroki kąt ma trochę dystorsji i nieznacznie winietuje, ale ostrość w centrum kadru jest w porządku. MTF nie sprawdzałem, bo to się w liniach liczy, a ja mam gdzieś podziałem linijkę. Jeśli chodzi o rozdzielczość to jest 1 dot per incz, nawet incz kwadratowy.

Tu nieco inny koncept, jeśli ktoś remont w domu planuje. Paint Can Camera.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/12/197-2.gif
źródło (http://www.paintcancamera.com/images/197.gif)

pastwisko
09-12-2013, 12:50
bo pinhol nie ma prawa być ostry! wszak nie ma zadnego nanokołtingu, apochromingu, i innego mtfingu ;)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/12/5642703801_9cfc82103f_o-2.jpg
źródło (http://farm6.staticflickr.com/5065/5642703801_9cfc82103f_o.jpg)

gibber
09-12-2013, 14:49
Musi być ostry, bo nie ma problemów z FF/BF, kurzem na matrycy oraz bocznymi punktami AF ;-)
O...i gumy nie odchodzą.

pastwisko
09-12-2013, 17:51
Musi być ostry, bo nie ma problemów z FF/BF, kurzem na matrycy oraz bocznymi punktami AF ;-)
O...i gumy nie odchodzą.

akurat kurz na matrycy to potrafi mieć