PDA

Zobacz pełną wersję : Głowica Manfrotto 391RC2 vs 804RC2



coroner
07-12-2013, 16:31
Witam
przymierzam sie do zakupu statywu i głowicy. O ile wybór statywu został już zawężony do 190XPROB, o tyle o głowicach nie za bardzo mam pojęcie. Rozważam następujące dwa modele:

391RC2
http://www.fotoplus.pl/statywy/glowice-foto/glowica-391-RC2

804 RC2
http://www.fotoplus.pl/statywy/glowice-foto/glowica-BASIC-804-RC2

Zestaw domyślnie ma być pod D700 (czasem z gripem) + 28-70, ale dobrze by było, gdyby potencjalnie dawał rade udźwignąć to samo body z 70-200.

a może porzucić pomysł obu powyższych modeli i kupić 808RC4 ??
http://www.fotoplus.pl/statywy/glowice-foto/glowica-STANDARD-808-RC4

Panerai
08-12-2013, 12:03
Nie wyobrażam sobie głowicy innej niż kulowa ... mam ten zestaw : http://jabbafoto.pl/opis/755727/manfrotto-190xprob--496rc2.html

Nie ma się do czego przyczepić... poza ciężarem.

Może czegoś nie qumam... ale błagam... jak głowica do aparatu to tylko kulowa...

bryk77
09-12-2013, 04:14
Mam 804 RC2 i noszę się z zamiarem zmiany na głowicę kulową. Ustawianie pozycji aparatu bywa kłopotliwe.

chory
09-12-2013, 15:32
Miałem kiedyś 808rc4 i był to dla mnie koszmarek, nie dość, ze do pokrowca ze statywem sie się nie mieściła, to ciagle myliłem te trzy gałki. Teraz uzywam 057rc4 i 468MGrc4 i nie wyobrażam sobie lepszych głowic, ze wskazaniem na ta druga. Cokolwiek byś jednak zdecydował, wybierz wersje z płytka rc4, duza powierzchnia płytki daje wieksza stabilność.

Coitus Interraptus
10-12-2013, 23:43
Jeśli pozycja aparatu jest ważna, to raczej nie kulowa głowica, bo trudno ją precyzyjnie ustawić. Najlepsze są na śrubach mikrometrycznych, np. MN 410.

Borat1979
11-12-2013, 02:03
a może porzucić pomysł obu powyższych modeli i kupić 808RC4 ??
http://www.fotoplus.pl/statywy/glowice-foto/glowica-STANDARD-808-RC4
Kiedyś używałem 460 MG i miała podobna funkcjonalność co 808-RC4 ale miała krótsze pokrętła. Nie jest to zbyt praktyczna głowica. Po pierwsze żeby delikatnie zmienić pozycję trzeba odkręcić pokrętło, przesunąć i znowu zakręcić. W dodatku 808 jest jeszcze dodatkowo upierdliwa w pakowaniu do torby czy plecaka przez te debilne wystające pokrętła. Poza tym ani głowice, które wymieniłeś ani głowica kulowa nie zapewnia takiej precyzji w ustawianiu aparatu jak Manfrotto 410.

http://www.youtube.com/watch?v=ArXAgG7JAhs

Od kiedy ją kupiłem nie zamieniłbym na żadną inną szczególnie gdy fotografuje się pejzaże, architekturę czy wnętrza.

chory
11-12-2013, 15:52
410 ma max. udźwig 5kg, D700 z gripem i 70-200 to tak kiepskawo mi sie widzi.

2pompony
11-12-2013, 16:27
Pozwólcie, że się podepnę z pytaniem o głowicę. Głowica o jakiej mówi Borat jest bez wątpienia najprecyzyjniejsza z tego rankingu, który w tym wątku powstał. Niestety, z powodu własnego kręgosłupa właśnei jestem na etapie odchudzania wagowego sprzętu i liczę każde 10 deko, dlatego ta głowica dla mnie odpada.

Zastanawiam się nad Manfrotto 496RC2 (link (http://www.fotoplus.pl/statywy/glowice-foto/glowica-COMPACT-496-RC-2) z tego samego sklepu co powyżej) i mam pytanie: jak się panoramuje taką głowicą kulową z kontrolą tarcia? Czy po ustaleniu pozycji kulki można kręcić całą podstawą głowicy jak płytą gramofonową nei zmieniając ustalonej już pozycji kulki, czy takie rzeczy to tylko w Erze?

chory
11-12-2013, 18:33
Mozna. Tym małym pokrętłem blokujesz kulę, wiekszym obròt glowicy dookoła osi o 360'.
Opisane w linku jako "panoramic rotation" http://www.manfrotto.co.uk/compact-ball-head-with-rc2

2pompony
11-12-2013, 18:51
Acha, dzięki. Czytałem dane tej głowicy i było tam właśnie to panoramowanie, ale nie byłem pewien, czy przy okazji takiego panoramowania nie luzuje się trzymanie kulki w pozycji. Miałem inne pojęcie o tym małym pokrętle w takim razie, bo myślałem, że kulkę się blokuje tym dużym, a nie tym małym.

chory
11-12-2013, 20:26
Stòj, wròć, nie mam racji. W tej głowicy nie ma obrotu 360', te dwa pokrętła sluża tylko do regulacji i blokady kuli. Wybacz wprowadzenie w blad.

2pompony
11-12-2013, 21:21
Uj, a już się ucieszyłem... Ale dzięki za sprostowanie!

Znalazłem w danych technicznych na stronie manfrotto.us chyba coś, co odpowie na moje pytanie: Independent Pan Lock. No i ta głowica, o którą pytam tego akurat nie ma. Szkoda.

Ale dzięki nie tylko za odpowiedź, ale i szybkie sprostowanie. Mam nadzieję, Chory, że jesteś już zdrowy! :) WYbacz ten żarcik.

warpman
13-12-2013, 03:33
Witam
przymierzam sie do zakupu statywu i głowicy. O ile wybór statywu został już zawężony do 190XPROB, o tyle o głowicach nie za bardzo mam pojęcie. Rozważam następujące dwa modele:

391RC2
http://www.fotoplus.pl/statywy/glowice-foto/glowica-391-RC2

804 RC2
http://www.fotoplus.pl/statywy/glowice-foto/glowica-BASIC-804-RC2

Zestaw domyślnie ma być pod D700 (czasem z gripem) + 28-70, ale dobrze by było, gdyby potencjalnie dawał rade udźwignąć to samo body z 70-200.

a może porzucić pomysł obu powyższych modeli i kupić 808RC4 ??
http://www.fotoplus.pl/statywy/glowice-foto/glowica-STANDARD-808-RC4

Wszystko zależy od charakteru Twojego fotografowania i sposobu, w jaki będziesz statywu z tą głowicą używał.

808RC4 swoją masą już Ci zabierze z 5kg udźwigu 190XPROB 1,4kg, zatem w tej konfiguracji - IMHO zdecydowanie nie. Można - np. z 055XPROB - jak lubisz nosić ciężkie rzeczy (nogi z głowicą prawie 4 kg) :wink:

W ogóle koncepcja żadnej z wymienionych przez Ciebie głowic 3D mnie nie przekonuje. Obie są duże, przenośność nie jest ich mocną stroną a ustawianie trwa dobrą chwilę.

Jeśli budżet decyduje, to - za Panerai i Jarko1 - poleciłbym Ci kulową. Jest szybka i prosta w obsłudze, chociaż mniej precyzyjna. Jeżeli niezbędna Ci jest precyzja i możesz wydać więcej (trzykrotnie - w porównaniu np. z 391RC2 czy 496RC2) - rozważ propozycję Borata.

Borat1979
13-12-2013, 23:41
410 ma max. udźwig 5kg, D700 z gripem i 70-200 to tak kiepskawo mi sie widzi.
Dlaczego skoro to mniej więcej połowa obciążenia jaką wytrzymuje głowica?

zbig1972
14-12-2013, 00:13
Ja zainwestowałem z przekładnią zębatą w MN400. Ten superprecyzyjny kolos udźwignie do 10kg. Głowica waży 2,6 kg
Podpinam ją pod karbonowy statyw Manfrotto 055CX3 o wadze 1,8 kg. Całość 4,4 kg i wcale nie jest za ciężko.
Po za tym to najstabilniejszy i najprecyzyjniejszy zestaw jaki mogłem złożyć.

Borat1979
14-12-2013, 13:54
Ja zainwestowałem z przekładnią zębatą w MN400. Ten superprecyzyjny kolos udźwignie do 10kg. Głowica waży 2,6 kg
Podpinam ją pod karbonowy statyw Manfrotto 055CX3 o wadze 1,8 kg. Całość 4,4 kg i wcale nie jest za ciężko.
Po za tym to najstabilniejszy i najprecyzyjniejszy zestaw jaki mogłem złożyć.

Sory ale cena ponad 2000 zł za samą głowicę ociera się o absurd. Szczególnie w przypadku gdy używany zestaw body+obiektyw waży więcej niż 2-2,5 kg.

warpman
14-12-2013, 15:26
Zastanawiam się nad Manfrotto 496RC2 [...] mam pytanie: jak się panoramuje taką głowicą kulową z kontrolą tarcia? Czy po ustaleniu pozycji kulki można kręcić całą podstawą głowicy jak płytą gramofonową nei zmieniając ustalonej już pozycji kulki, czy takie rzeczy to tylko w Erze?


Mozna. Tym małym pokrętłem blokujesz kulę, wiekszym obròt glowicy dookoła osi o 360'. [...]



Stòj, wròć, nie mam racji. W tej głowicy nie ma obrotu 360', te dwa pokrętła sluża tylko do regulacji i blokady kuli. Wybacz wprowadzenie w blad.

@Chory, IMHO miałeś rację w pierwszym poście, że można. Tyle, że aby obrócić głowicę, trzeba zluzować obie śruby. Na dowód podlinkowuję własnoręcznie sklecony przed chwilą klip.

Obrót MF 496 RC2 o 360 stopni (http://www.youtube.com/watch?v=ygspBag_FMo&feature=youtu.be)

@2pompony, czy o taki ruch Ci chodziło?

Wojteksw
14-12-2013, 16:15
Po zluzowaniu dwóch śrub kula głowicy pozostaje także zwolniona, tak.

2pompony
14-12-2013, 16:33
@2pompony, czy o taki ruch Ci chodziło?

Dzięki za włożony trud! Jak się okazuje jeden obraz (zwłaszcza ruchomy) wart więcej niż 1000 słów!

Tak, chodziło mi o taki ruch, ale żeby w jego trakcie nie zwalniać kuli. To znaczy ustawiam sobie kulę według uznania, blokuję to położenie, a potem z tą zablokowaną kulą obracam w poziomie. I tak się niestety nie da, bo zwolnienie obrotu zwalnia też położenie kuli.

Pod tym względem strona w domenie us daje lepsze dane niż ta europejska, na którą patrzyłem ostatnio, a konkretnie na configurator Manfrotto. Na manfrotto.us oprócz wszystkich danych jest w głowicach rubryczka Independent Pan lock, co tłumaczyłbym na „niezalezne blokowanie panoraowania” i niestety te głowice, o których myślę tego nie mają. Mają inne, ale są cięższe.

Ale ponieważ nie spieszy mi się za bardzo, szukam sobie spokojnie, jak nie jeden, to inny producent moze będzie robił to co chcę lekko i dobrze.

warpman
14-12-2013, 16:42
Praktykowałem to, o czym mówisz z przymocowanym aparatem - przy minimalnym zwolnieniu śrub można panoramować, ale nie jest to wygodne ani nie ma w tym precyzji. Masz rację, zapewne chodzio "independent pan lock". Tylko to już inna półka cenowa i - co gorsze - wagowa.