PDA

Zobacz pełną wersję : Prośba o pomoc D90



fotolas
07-12-2013, 10:16
Witam wszystkich
Proszę o pomoc.
Posiadam D90 + N18-105 i porównując go z aparatem znajomego zauważyłem że coś chyba jest nie tak z moim sprzętem.
I. Back focus
II. Co mnie martwi bardziej, większość moich zdjęć jest " nie ostra" - porównując do zdjęcia znajomego.

ad.I Napiszcie czy jest to duży back focus, wart kalibracji? Powiedzcie co napisać serwisowi, aby mnie nie olał.

1.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/12/29u5qo-1.jpg
źródło (http://i44.tinypic.com/29u5qo.jpg)

2.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/12/m8igzp-1.jpg
źródło (http://i40.tinypic.com/m8igzp.jpg)

3.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/12/152j7f4-1.jpg
źródło (http://i42.tinypic.com/152j7f4.jpg)


ad II. Razem ze znajomym (bo też ma d90) zrobiliśmy porównanie.
Mianowicie. Najpierw ja zrobiłem fotki swoim zestawem, później znajomemu dałem swój obiektyw (jego body, mój obiektyw).
Zdjęcia kolegi są dużo lepsze. Doradźcie co to może być. Będę wysyłał sprzęt do kalibracji i chciałbym coś mądrego napisać żeby mnie nie odesłali z kwitkiem.
Dodam tylko że zawsze wydawało mi się że moje zdjęcia mogły by być bardziej ostre, ale myślałem że z kita tylko tyle można wyciągnąć, a tu proszę - JEDNAK MOŻNA
Później podpinaliśmy S 17-50 2.8 kolegi - efekt bardzo podobny (jego ostrzejsze i ładniejsze).

4. Orginalne kolegi d90 +18-105

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/12/15ewe1h-1.jpg
źródło (http://i40.tinypic.com/15ewe1h.jpg)

5. Wycinek 1:1 kolegi d90 +18-105
http://i44.tinypic.com/315zadu.jpg

6. Orginalne moje d90 +18-105

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/12/svie03-1.jpg
źródło (http://i41.tinypic.com/svie03.jpg)

7. Wycinek 1:1 mój d90 +18-105
http://i39.tinypic.com/25tdili.jpg

Pozdrawiam i proszę o pomoc.
PS. Gwarancja już mi się kończy, (jeszcze tydzień) proszę o dużo sensownych opinie

Pozdrawiam jeszcze raz

Rafał_Sz
07-12-2013, 10:59
Zastosuj się do poniższego i wklej ponownie zdjęcia, później posprzątam.
Zdjęcia powinny mieć maksymalny rozmiar 1024 px szerokości i 850 px wysokości

zaza67
07-12-2013, 11:02
To sa jpg-i ?
Czy takie samo masz ustawione wyostrzenie w aparacie ?

Bemko
07-12-2013, 11:12
Co do porównania z kolegą to sprawdź przede wszystkim czy macie ustawione dokładnie takie same Picture Control, zwłaszcza czy wyostrzanie jest tak samo ustawione, bo to może mieć duże znaczenie. Najlepiej byłoby wziąć 2 RAW'y i wywołać je w dokładnie ten sam sposób żeby móc sensownie porównywać. Na moje oko jest tutaj faktycznie zauważalny BF, który może wpływać na ostrość tego banknotu, ale musisz też pamiętać, że głębia ostrości układa się mniej-więcej 1/3 przed i 2/3 za obiektem.

fotolas
07-12-2013, 11:31
To sa jpg-i ?
Czy takie samo masz ustawione wyostrzenie w aparacie ?

Tak. takie ustawiłem wyostrzenie w aparacie, bo myślałem ze w tym jest problem, ze moje zdjęcia są mało ostre.

Ps. Myślisz ze jest to powód do reklamacji.?
Pozdrawiam

zgera
07-12-2013, 11:55
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img17.imageshack.us/img17/2962/qvq1.jpg)

Ustawienia w obu aparatach nie są takie same, górna część obrazka to ustawienia Kolegi, profil standard, Twój vivid,

zaza67
07-12-2013, 12:10
Masz dwa rozne profile i inne ustawione wyostrzenie .

fotolas
07-12-2013, 12:55
Wrzuciłem jeszcze parę zdjęć. Jeżeli szukam dziury w całym, i uważacie że jest w miarę ok (jak na d90 + n 18 105) napiszcie.

Bo już sam nie wiem czy reklamować czy nie. :)
Ps. wiem że mam podciągnięte wyostrzenie i kontrast, ale wydaje mi się że te fotki są lepsze.
Na razie nie widzę jeszcze minusów takiego ustawienia.
Co o tym sądzicie.
1.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/12/28st0ur-1.jpg
źródło (http://i39.tinypic.com/28st0ur.jpg)

i wycinek z 1
http://i40.tinypic.com/2z6wawy.jpg

2.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/12/2ngfkgo-1.jpg
źródło (http://i42.tinypic.com/2ngfkgo.jpg)

i wycinek z 2
http://i39.tinypic.com/2gy835w.jpg

3.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/12/2dkcsvl-1.jpg
źródło (http://i39.tinypic.com/2dkcsvl.jpg)

i wycinek z 3
http://i43.tinypic.com/2hgsneg.jpg

4.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/12/34ni92w-1.jpg
źródło (http://i39.tinypic.com/34ni92w.jpg)

i wycinek z 4
http://i40.tinypic.com/ixtnuu.jpg

Dzięki wszystkim za zaangażowanie

Pozdrawiam

zaza67
07-12-2013, 13:02
Jak masz podciagniete wyostrzenie ??????????????? +4 ?????????
Ja jak mialem D90 to mialem ustawione Na +8 lub +7 .

fotolas
07-12-2013, 13:08
Ja teraz mam na +7.
Pozdrawiam

TOP67
07-12-2013, 13:18
Przede wszystkim przeczytaj regulamin. Zignorowałeś prośbę RSZ o wstawienie mniejszych fotek.

zgera
07-12-2013, 13:21
Ja teraz mam na +7.
Pozdrawiam

+7 wystarczy, musisz jeszcze wiedzieć że nie każda sztuka N18-105 jest jednakowo ostra, miałem trzy sztuki i niewielkie różnice zauważyłem, szczególnie w rogach.
Za duże zdjęcia wstawiasz na forum, max 1024 w poziomie i 850 w pionie, pamiętaj o tym.

fotolas
07-12-2013, 13:49
Sorry za duże fotki. Prawie się. Pozdrawiam

fotolas
07-12-2013, 14:07
+7 wystarczy, musisz jeszcze wiedzieć że nie każda sztuka N18-105 jest jednakowo ostra, miałem trzy sztuki i niewielkie różnice zauważyłem, szczególnie w rogach.
Za duże zdjęcia wstawiasz na forum, max 1024 w poziomie i 850 w pionie, pamiętaj o tym.

Napisz proszę czy twoje fotki są porównywalnie ostre, czy dużo lepsze.

fotolas
07-12-2013, 16:37
Poprawione szczegóły 1:1
1.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/12/23hn85v-1.jpg
źródło (http://i40.tinypic.com/23hn85v.jpg)

2.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/12/15s4hme-1.jpg
źródło (http://i41.tinypic.com/15s4hme.jpg)

3.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/12/ftevy1-1.jpg
źródło (http://i41.tinypic.com/ftevy1.jpg)

4.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/12/1195amd-1.jpg
źródło (http://i42.tinypic.com/1195amd.jpg)

I co myślicie?
Jakość ok czy zła? Chodzi mi o ostrość. Fotki z ręki.

Jak wasze D90 + N18-105 wypadają przy moim.

Pozdrawiam
Dzięki

PS. Sorki za wcześniejsze duże zdjęcia

puciek
07-12-2013, 18:09
Wszystkie zdjęcia robiłeś na ISO 1000 i jak na taką czułość są jak najbardziej ok.

zgera
07-12-2013, 19:00
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img842.imageshack.us/img842/9792/5wcf.jpg)

Przeanalizowałem Twoje zdjęcia i mogę stwierdzić że masz niewielki BF.
Aby mieć większą pewność musisz zrobić testy z jasnym szkłem i małą GO.
Powyższe Twoje zdjęcie wykonane na 105mm f/5.6 pojedynczy punkt AF na baterię GP, czerwonymi kreskami zaznaczyłem najlepszą GO, bateryjka GP znajduje się na samym początku tej głębi, najlepsza ostrość ląduje ciut z tyłu.
Na innych Twoich zdjęciach również to widać, wskazana by była kalibracja body, ale tak jak wcześniej wspomniałem należałoby zrobić dokładne testy obiektywem na przysłonie f/1.8 z różnych odległości.

fotolas
07-12-2013, 19:36
Dzięki za poświęcony czas. Czyli jednak pojedzie do serwisu.
Na s 17 50 2.8 głębia też była lekko z tylu.

Pozdrawiam.
Macie doświadczenia z serwisem. Wysyłać im fotki, jakoś opis ?

zgera
07-12-2013, 19:42
Dzięki za poświęcony czas. Czyli jednak pojedzie do serwisu.
Na s 17 50 2.8 głębia też była lekko z tylu.

Pozdrawiam.
Macie doświadczenia z serwisem. Wysyłać im fotki, jakoś opis ?

Ja dwukrotnie kalibrowałem w serwisie, nie byłem zadowolony z usługi, z BF zrobili FF, kalibrowałem D5000.
Czy aparat jest na gwarancji?, niektórzy kalibrują sobie sami.

fotolas
07-12-2013, 20:17
Aparat ma gwarancje do 12 grudnia.
Orientujesz się może jaki jest koszt kalibracji na własną rękę?

fotolas
07-12-2013, 21:34
Aparat ma gwarancje do 12 grudnia.
Orientujesz się może jaki jest koszt kalibracji na własną rękę?