PDA

Zobacz pełną wersję : szybki sposob na korekte skanowanych zdjec



krzysiak84
29-11-2013, 23:35
Witam Serdecznie

Opisze w skrocie dlaczego tu pisze:-)... mam w domu bardzo wiele albumow ze zdjeciami (tysiace zdjec 9x13 oraz 10x15). Moja mama bardzo lubi zdjecia, ma ostatnio wiecej czasu i juz do dluzszego czasu wspomina, ze chciala by to jakos zdigitalizowac i zrobic prezentacje na dvd z muzyka, opisami, itp itd.. Zniechecia sie tym, ze to napewno bedzie trudne...

Jako prezent na swieta kupilem jej skaner do zdjec i postanowilem opisac jak ma to wszystko od poczatki do konca zrobic...(http://www.medion.com/de/prod/Fotoscanner+MEDION%C2%AE+P82007+%28MD+86357%29/50038357A1)

Napisalem dla niej poradnik na 30 stron od skanowanie do nagrania prezentacji na dvd...krok po kroku ze screnami... i tu nagle okazalo sie, ze o czyms zapomnialem....

poprawa typowych "skanerowych" zdjec... hmmm taka korekta bardzo wiele pomaga...i jak ma sie juz inwestowac tyle czasu na skanowanie i robienie prezentacji to naprawde szkoda pominac ten krok. Parametrow do poprawy kilka by sie uzbieralo: wyostrzenie, poprawa kontrastu, szumy, poprawa ciemnych czesci zdjecia, ktore skanery czesto "psuja".... kiedys bawilem sie tym w PS, ale w tym wypadku szukam innego produktu...

nie chodzi tu o brak checi, ale nie chce tworzyc swoich filtrow poprawiajacych i experymentowac.... ten problem pewnie jest powszechnie znany i osoby w temacie opracowaly gotowe rozwiazania... czy mozecie poleciec cos darmowego lub taniego...prostego w obsludze, pozwalajacego na masowa korekte zeskanowanch zdjec? Zdjec bede mial duzo, wiec korekta kazdego zdjecia raczej nie wchodzi w rachube..ewentualnie gdy naprawde zajdzie taka potrzeba...szukam tu konkretnie gotowego produktu do masowej korekty

z gory dzieki za pomoc
Pozdrawiam

kazzi
02-12-2013, 12:06
Nie da się w prosty sposób na masową skalę uzyskać wysokiej jakości foty. Taki wsadowy sposób przetwarzania posiada wiele programów do obróbki grafiki.
Ja używam czasem FastStone Image Viewer,ale tylko do wsadowej redukcji wymiarów. Ma on również wiele innych opcji,ale nie po to się poświęca nieraz
wiele czasu na obróbkę,aby potem automat przetworzył to do jakiejś zadanej wartości. Można poustawiać zwiększenie nasycenia,wyostrzanie,kontrast itd.,
tylko pytanie czy takie traktowanie zdjęć polepszy ich jakość. Ten skanerek chyba programowo ma już wbudowane „plepszacze” i szczerze mówiąc nie jest
to najlepszy wybór.

doktor
02-12-2013, 18:03
Nie da rady. Nie ta skala projektu. Program obrabiający wsadowo sam musiałby w jakiś sposób sam analizować zdjęcie i przynajmniej dobierać któryś z przygotowanych presetów. Programy takie (i szybkie skanery) są stosowane przy digitalizowaniu archiwów foto. Soft kosztuje sporo (np. Claro elpical), bo za automatyzację się płaci. Efekty nie są perfekcyjne i zależą od jakości wchodzącego materiału (oprogramowanie nie poprawi złych skanów czy złych oryginałów). Moim zdaniem sensownym wyjściem jest skanowanie maksymalnie zbliżone do odbitki, następnie ustawienie kilku presetów/akcji w photoshopie i przetwarzanie baczowe przy czym operator wybiera preset podpięty np. pod klawisz funkcyjny. Chciałbym się mylić, wiec jeśli znajdzie się soft, który poprawnie skoryguje tak samo zdjęcie zachodzącego słońca, pocztówkę z widoczkiem i portret, to chętnie dowiem się co to za program.

ecml
03-12-2013, 11:05
Moim zdaniem sensownym wyjściem jest skanowanie maksymalnie zbliżone do odbitki, następnie ustawienie kilku presetów/akcji w photoshopie i przetwarzanie baczowe przy czym operator wybiera preset podpięty np. pod klawisz funkcyjny.
Zgadzam się - to wygodny i maksymalnie skuteczny sposób na taką masową obróbkę. Myślę, że nie ma sensu za wszelką cenę bronić się przed Photoshopem.