PDA

Zobacz pełną wersję : Samochody w ruchu-jak wykonać?



zolton
28-11-2013, 13:04
Witam
W najbliższą niedzielę w Przemyślu z tego co słyszałem są jakieś rajdy. Z racji tego iż każdy powód jest dobry aby pójść i pofocić (w większej części poćwiczyć) zdecydowałem się przybyć na daną imprezę.
Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób bazując na przykładowym zdjęciu użytkownika beret23:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/a/img198/7024/4msc.jpg)
w jaki sposób zrobić takie foto. Jakich ustawień powinienem się trzymać przy czymś takim? Statyw będzie potrzebny? Czy czekać z kadrem na samochód czy po prostu ustawić ostrość na aucie i go z kadrem gonić?

rychu_cmg
28-11-2013, 13:14
http://www.szerokikadr.pl/poradnik/jak-zrobic-takie-zdjecie-panoramowanie

helopawelo
28-11-2013, 13:14
po prostu ustawić ostrość na aucie i go z kadrem gonić?
To sie nazywa panoramowanie :) pamiętaj żeby ustawić af-c lub śledzenie 3d
Poszukaj w googlach "panoramowanie" powinieneś dostać mnóstwo informacji

zolton
28-11-2013, 13:25
Co to jest to af-c lub śledzenie 3D? Mój D70 posiada taką opcję wgl? :D

TOP67
28-11-2013, 13:33
Ma AF-C

rychu_cmg
28-11-2013, 14:23
Śledzenia 3D nie ma. Jest ono bodaj od D300 w górę

helopawelo
28-11-2013, 14:49
Af-c jeden z trybów działania autofokusa. C znaczy ciągły przydatny przy fotografii poruszających sie obiektów

adriansocho
28-11-2013, 15:37
Momentami wystarczy AF-S, ale lepiej włączyć AF-C. Ja mam jedną radę praktyczną, jak auto pojawi się w polu widzenia, to najpierw zacząć je śledzić, przytrzymując spust do połowy, jak się AF ogarnie to nacisnąć. Czyli: nie liczyć na zrobienie zdjęcia, jak tylko się auto pojawi w kadrze, tylko wcześniej zacząć płynny ruch obrotu ciała w podążaniu za autem (i ruch ciała zakończyć chwilkę po klapnięciu lustra). Zacząć zabawę od czasu 1/60 s i dostosować zależnie od rezultatów. Można poćwiczyć na przejeżdżających samochodach.

zolton
28-11-2013, 23:48
W piątek lub sobotę sobie poćwiczę to jeszcze. Potrzebny mi będzie statyw? Czy da się po prostu zrobić dobre zdjęcie z ręki?

TOP67
28-11-2013, 23:51
Takiego zdjęcia nie robi się raczej ze statywu. Chyba, że na poluzowanej głowicy kulowej.
Na zwykłym musiałbyś mieć trasę przejazdu idealnie poziomo.

zolton
28-11-2013, 23:59
Czyli z ręki:)
Bo się zastanawiam czy przypadkiem mi nie rozmyje auta. Poćwiczę jutro wieczorkiem na autach a w niedzielę jak się uda dojechać to na rajdzie :D

Czyli w skrócie jak to pisał adriansocho...gdy zobaczę auto to ostrzę na nim do połowy migawki (wcześniej na preselekcji czasu ustawiam powiedzmy 1/60s) gdy uznam za stosowne, że należy zrobić zdj to odpalam migawkę do końca.

TOP67
29-11-2013, 00:03
To trzeba wyćwiczyć. Trzeb aprowadzić obiektyw za samochodem, tak żeby rozmyć tło. Ze statywu będzie odwrotnie, ostre tło i rozmyty samochód.

zolton
30-11-2013, 15:55
Jak już pisał ktoś o czasie to powinienem się trzymać ok 1/60s. Gdy zauważę, że coś może być nie tak to lepiej wydłużyć czas czy skrócić? Będę się starał robić zdjęcia w trybie S aby przysłona mi się sama dostosowała. Jakie ISO powinienem ustawić? Coś czuję, że światło może być takie jak późną jesienią w lesie. Tymczasem idę poćwiczyć trochę robienie takich zdj przy najbliższej ulicy. Później postaram się coś wstawić do oceny i wytyczeniu błędów.

GonzoG
30-11-2013, 16:23
Jak już pisał ktoś o czasie to powinienem się trzymać ok 1/60s. Gdy zauważę, że coś może być nie tak to lepiej wydłużyć czas czy skrócić? Będę się starał robić zdjęcia w trybie S aby przysłona mi się sama dostosowała. Jakie ISO powinienem ustawić? Coś czuję, że światło może być takie jak późną jesienią w lesie. Tymczasem idę poćwiczyć trochę robienie takich zdj przy najbliższej ulicy. Później postaram się coś wstawić do oceny i wytyczeniu błędów.

Nie ma czegoś takiego jak trzymanie się czasu 1/60s... Na zawodach motocrossowych robiłem z czasami 1/200-1/100 i był to czas zupełnie wystarczający.
Wszystko zależy od tego jak daleko jesteś od poruszającego się obiektu, jak szybo się on porusza i jakiej używasz ogniskowej.

To czy wydłużyć czy skrócić czas - będziesz wiedział tylko po zobaczeniu jak wychodzą zdjęcia

ISO - takie aby zdjęcia były poprawnie naświetlone.

zolton
30-11-2013, 17:23
Ok. To co udało mi się dzisiaj zrobić. Wrzuciłem wg mnie 2 co wyszły i dwa co nie wyszły. Zrobiłem coś ok 20 zdj lecz większość nie wyszła-nawet auta były rozmazane lub nie były w całym kadrze. Wymazałem twarze kierowców i pasażerów oraz tablice rejestracyjne i budynki moich sąsiadów.
Zdjęcia robiłem przy czasie 1/60 - 1/40 w trybie S, iso-500 oraz ogniskowa 18-24
1.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/11/DSC0964jp_nqhwxha-2.jpg
źródło (http://s4.ifotos.pl/img/DSC0964jp_nqhwxha.jpg)
2.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/11/DSC0967jp_nqhwxhw-2.jpg
źródło (http://s6.ifotos.pl/img/DSC0967jp_nqhwxhw.jpg)
3.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/11/DSC0971jp_nqhwxhs-2.jpg
źródło (http://s4.ifotos.pl/img/DSC0971jp_nqhwxhs.jpg)
4.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/11/DSC0960jp_nqhwxhn-2.jpg
źródło (http://s4.ifotos.pl/img/DSC0960jp_nqhwxhn.jpg)

Proszę o szybkie osądzenie co wyszło a co nie...co powinienem poprawić, czego się trzymać.
Nie chcę aby wyszło na to, że wszystko jest do kitu a czego się trzymać z dala to fotografii :D

phantomek
04-12-2013, 02:10
Uzywaj maksymalnej ogniskowej jaką masz, daj czas 1/100 i wróc do nas z wynikami tych prób :) ok ?

a no i zacznij od ustawienia balansu bieli ;)

nurkiewicz
04-12-2013, 13:57
Nie zapomnieć o włączeniu robienia zdjęć serią (choć w D70 szału z liczbą klatek na sekundę nie ma).

Sylwek_ch
05-12-2013, 09:18
zolton widać, że musisz jeszcze poćwiczyć :) musisz pewniej trzymać aparat, najlepiej lewą rękę w łokciu oprzeć o klatkę piersiową, pewnie przycisnąć aparat do głowy. Sledzić trzeba auto od czasu pojawienia się w zasiegu aparatu, złapać trzeba ostrośc i zaraz wcisnąć do końca. Odprowadzić auto aparatem tak jak wzrokiem :) zwiększ też przysłonę, to troche poprawi ostrość. No i odejdź dalej od drogi, bo w czasie trwania naświetlania zdjecia auta za bardzo zmieniają odległość w stosunku do aparatu. Najlepiej jakby auto bylo mniej więcej prostopadle do aparatu w momencie wykonywania zdjęcia. Czasy trzeba ustawiać zależnie od szybkości auta, im wolniej jadą, tym trzeba dać dluższy czas

adriansocho
05-12-2013, 13:07
Nie przejmuj się tym, że nieco nieostre samochody, tylko poćwicz jeszcze. Jak wydłużysz czas (lub ogniskową) to jeszcze bardziej rozmyjesz tło, co jest pewnie Twoim celem - a dodatkowo będzie ładnie widać, że koła się kręcą:) Ta nieostrość aut wynika głównie z drgań Twoich rąk - to trzeba poćwiczyć i samo nie przyjdzie! Wyobraź sobie, ile godzin musi ćwiczyć np. pianista, tenisista czy glazurnik - w tej perspektywie zaplanowanie 10 sesji po kilka minut robienia zdjęć to żaden wysiłek. Po każdej sesji oglądanie zdjęć na monitorze komputera i wyciąganie wniosków.

Jest jeszcze jeden aspekt - gdy focisz auto zbliżające się do Ciebie, to jego wielkość nieznacznie się zmienia, przy dłuższym czasie może być to widać. Możesz też postarać się o to, żeby zdjęcie robić, gdy auto jest dokładnie na Twojej "wysokości", tzn. gdy patrzysz na auto totalnie od boku (to w ramach ćwiczeń, bo każdy chciałby, żeby było widać przód auta).

zolton
05-12-2013, 13:54
Ohohooo...na chwilę opuścić forum i pełno wiadomości do odczytania :D
No to tak...rajd był w niedzielę, nie mając czasu w tygodniu "obrobiłem" to teraz na szybko. Wybrałem kilka zdjęć do oceny. Spośród 280 zrobionych 100 musiałem wywalić (tak z mojego punktu widzenia).

1.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/12/DSC0985jp_nqrqwsq-1.jpg
źródło (http://s6.ifotos.pl/img/DSC0985jp_nqrqwsq.jpg)
2.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/12/DSC1018jp_nqrqwap-1.jpg
źródło (http://s6.ifotos.pl/img/DSC1018jp_nqrqwap.jpg)
3.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/12/DSC1052jp_nqrqwah-1.jpg
źródło (http://s6.ifotos.pl/img/DSC1052jp_nqrqwah.jpg)
4.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/12/DSC1103jp_nqrqwar-1.jpg
źródło (http://s4.ifotos.pl/img/DSC1103jp_nqrqwar.jpg)
5.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2013/12/DSC1175jp_nqrqwax-1.jpg
źródło (http://s4.ifotos.pl/img/DSC1175jp_nqrqwax.jpg)

TOP67
05-12-2013, 13:57
MZ za krótki czas. Tło jest ledwo rozmyte.
Same fotki też do obróbki. Przede wszystkim WB.

zolton
05-12-2013, 13:59
MZ za krótki czas. Tło jest ledwo rozmyte.
Same fotki też do obróbki. Przede wszystkim WB.

Tak...wszystko rozumiem :D
Co to jest to MZ i WB?

kkokosz
05-12-2013, 14:04
MZ - moim zdaniem
WB - white balance - balans bieli :)
A ja bym jeszcze trochę rozjaśnił chyba :)

TOP67
05-12-2013, 14:04
Niepotrzebnie pomieszałem języki MZ=IMHO
WB to taki guzik na body.

zolton
05-12-2013, 14:06
Balansu bieli użyłem w Camera Raw. Myślałęm, że tylko wystarczy wybrać narzędzie, kliknąć na zdj i będzie ale jednak jeszcze się muszę wiele nauczyć.

kkokosz
05-12-2013, 14:11
Balansu bieli użyłem w Camera Raw. Myślałęm, że tylko wystarczy wybrać narzędzie, kliknąć na zdj i będzie ale jednak jeszcze się muszę wiele nauczyć.

Zależy, gdzie klikasz na tym zdjęciu :) Powinieneś na neutralnie szarym kolorze ;)

Vifoto
05-12-2013, 14:17
A ja z innej beczki. Pominę aspekty techniczne. Widzę jadące samochody tylko trudno mi je skojarzyć z rajdem.

zolton
05-12-2013, 15:32
A ja z innej beczki. Pominę aspekty techniczne. Widzę jadące samochody tylko trudno mi je skojarzyć z rajdem.

Noo co prawda to prawda...też się zdziwiłem jak te auta zobaczyłem. Po prostu są to rajdy z niższej półki z silnikami o małej pojemności. Bardziaj dla ludzi 18-25 lat.

phantomek
05-12-2013, 19:47
Dalej to nie jest rajd :-) nie chodzi o rodzaj samochodow, tylko o to jak to wyglada, jaka trasa, jaka jazda itd,
To to jakas pojezdzawka byla :-)

zolton
05-12-2013, 20:45
Były to "drifty" na parkingu. Taka o sobie przejeżdżka ale dobra okazja do potrenowania panoramowania :P

Damiankck
05-12-2013, 21:46
rozumiesz o co chodzi, wiec pozostaje tylko trening

bogdi64
06-12-2013, 19:44
do następnych fotek ukucnij, będą na pewno z ciekawszej perspektywy, dodatkowo GO zacznie inaczej pracować, wtedy niewielka nawet prędkość da ciekawsze efekty

Danielus
10-12-2013, 15:49
Witam. Czy maksymalna ogniskowa to maksymalne przybliżenie?

TOP67
10-12-2013, 15:58
Nie wiem, co rozumiesz jako przybliżenie. Dla mnie to raczej mała odległość od obiektu.

Poczytaj książki i pobaw się tym http://www.nikon.pl/pl_PL/product/nikkor-lenses/simulator

GonzoG
10-12-2013, 16:21
Witam. Czy maksymalna ogniskowa to maksymalne przybliżenie?

To zależy co rozumiesz przez przybliżenie... bo wiele osób myli to z maksymalnym powiększeniem lub maksymalną skalą odwzorowania (pojęcia używane zamiennie).

Ale to jeśli poprawnie rozumiesz te pojęcia, to tak - maksymalna ogniskowa, to maksymalne przybliżenie danego obiektywu.
A przybliżenie można obliczyć w dużym przybliżeniu - <ekwiwalent ogniskowej> / 50, a dokładniej, to chyba dzielone przez 46 (odpowiada kątowi widzenia oka ludzkiego) - tyle razy przybliża (powiększa obraz) dana ogniskowa w stosunku do tego co widzi się gołym okiem przez człowieka.

phantomek
10-12-2013, 17:13
Nie mieszajcie chłopakowi w głowie, każąc myśleć o kątach widzenia oka itd, bo się jeszcze bardziej pogubi.

Maksymalna ogniskowa czyli ustaw na największe przybliżenie w obiektywie i działaj :)

TOP67
10-12-2013, 17:16
Kręcę tym zoomem, kręcę i nic mi się nie przybliża. Raz jest większe, raz mniejsze, ale odległość wciąż ta sama ;)

phantomek
10-12-2013, 18:23
Źle kręcisz :)